کد خبر: 672954 A

سخنگوی شورای عالی امنیت ملی:‌

سخنگوی شورای عالی امنیت ملی گفت: ایده شکل‌گیری نشست امنیتی تهران در سفری که آقای شمخانی اردیبهشت ماه سال جاری به روسیه داشتند، شکل گرفت.

به گزارش ایلنا، کیوان خسروی مهمان برنامه تیتر شب گذشته با موضوع اجلاس امنیتی تهران افزود: با توجه به نگاه مثبتی که مجموعه کشورها برای برگزاری نشست داشتند این ایده پرورش پیدا کرد و در فاصله کوتاهی از اردیبهشت تا امروز این نشست برگزار شد. برگزاری این نشست در عالی ترین سطح نشان می دهد که ضرورت و نیاز مشترک امنیتی در کشورهای منطقه بوجود آمده است.

وی افزود: کار مشترکی که بین ایران، روسیه، عراق و سوریه در موضوع مقابله با بحران تروریسم تکفیری انجام شد چه در بعد عملیاتی و چه در بعد سیاسی برای پایان تروریست، موجب خودباوری کشورهای منطقه شد. این تهدیدات مقطعی نیست و اجلاس امنیتی تهران هم بر اساس این تهدیدات و نیاز شکل گرفت. دولت امریکا با مجموعه ابزارهای که در اختیار دارد به دنبال مهار ایران، روسیه و چین است.

وی با توجه به شکست و ناکامی امریکا در عراق و سوریه در ابعاد سیاسی و میدانی، گفت: امروز ایده حمایت از تروریسم در منطقه آسیای میانه و به ویژه افغانستان دنبال می شود. با توجه به جاپایی که امریکا بعد از یازده سپتامبر به بهانه مقابله با تروریسم در افغانستان پیدا کرده این رویکرد در حال توسعه است و موجب نگرانی کشورهای منطقه شده است.

سخنگوی شورای عالی امنیت ملی در ادامه درباره اهداف نشست گفت: ابعادی که برای مقابله با تروریست باید فراهم شود سخت افزاری و نرم افزاری است.

وی گفت: نشست های امنیتی قرار است به شکل چرخشی سال‌های بعد نیز برگزار شود و در فاصله دو نشست موضوعات نشست قبلی پیگیری شود. نفس تشکیل این نشست در شرایط حال حاضر که امریکا سعی در انزوای ایران دارد پیام مشخصی داشت که نه تنها این اهداف محقق نشده بلکه طرف مقابل که سعی در انزوای ایران دارد به سمت انزوا کشیده می‌شود.

 

شورای عالی امنیت ملی کیوان خسروی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر