کد خبر: 672943 A

وزیر خارجه هند در دیدار با ظریف:

وزیر خارجه هند در دیدار با همتای ایرانی خود بر لزوم درک مواضع و نگرانی‌های هند درباره وضعیت تامین انرژی تاکید کرد وگفت: هند تلاش می‌کند تا امنیت انرژی و امنیت ملی خود را تضمین کند.

به گزارش ایلنا به نقل از «اکونومیک تایمز»، «سوشما سواراج» وزیر خارجه هند در حاشیه اجلاس سران در سازمان ملل با همتای ایرانی خود، «محمد جواد ظریف»، دیدار و درباره موضوعات دوجانبه از جمله تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران، که قرار است از چهارم نوامبر آغاز شود، گفت‌وگو کردند.

در این دیدار که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شد، دو طرف درباره وضعیت توافق هسته‌ای با اتحادیه اروپا نیز مذاکره کردند.

«راویش کومار» سخنگوی وزارت خارجه هند درباره دیدار روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: در مورد تحریم‌ها، هند با همه طرف‌هایی که بخشی از پروسه هستند و ایران هم یکی از آنها است، گفت‌وگو کرده است. این که تحریم‌ها به یکی از موضوعات مورد بحث در این دیدار تبدیل شده باشد، بسیار طبیعی است.

وی گفت: دو طرف مواضع‌شان را به اشتراک گذاشتند. تحولاتی هم در در زمینه‌های مختلف امور جهان رخ داده است. «ظریف» در بخشی از این مذکرات تاکید کرد که ایران، اتحادیه اروپا را در برجام در کنار خود دارد.

«کومار» گفت: ما این مواضع را شنیدیم و مواضع خودمان را نیز توضیح دادیم. اینکه آنها بدانند همزمان با تحریم‌ها علیه ایران، ما با همه طرف‌ها و کشورهای دیگر از جمله آمریکا در ارتباط هستیم، امر مهمی است.

وی ادامه داد: احساس می‌کنیم که این درک در طرف آمریکایی هم نسبت به مواضع ما وجود دارد. هند تلاش می‌کند تا امنیت انرژی و امنیت ملی خود را تضمین کند.

سخنگوی وزارت خارجه هند افزود: قبل از شروع تحریم‌ها، هند با شرکای مختلف و کشورهای متعددی در این‌باره مذاکره کرده بود. ما با همه کشورها در این رابطه در ارتباط هستیم. امیدواریم که مواضع، حساسیت‌ها و نگرانی‌های ما که به آمریکا هم توضیح داده شود و مورد توجه آنها قرار بگیرد. این تنها در مورد خرید نفت از ایران نیست بلکه مساله روابط ما است.

«کومار» تصریح کرد: گفت‌وگوها با ایران در یک نشست خوب انجام گرفت. دو کشور روابط تمدنی قدرتمندشان را که بسیار قدمت دارد به اشتراک گذاشتند.

محمدجواد ظريف سوشما سوراج وزیر امور خارجه هند اکونومیک تایمز نشست مجمع عمومی سازمان ملل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر