کد خبر: 672776 A

در جلسه شورای امنیت مطرح شد:

رئیس‌جمهور بولیوی با انتقاد از خروج یکجانبه آمریکا از برجام، گفت که اختلاف‌ها باید با استفاده از ساز و کارهای بین‌المللی حل و فصل شود.

به گزارش ایلنا، «اوو مورالس» امروز -چهارشنبه- در نشست شورای امنیت سازمان ملل با موضوع عدم اشاعه تسلیحات کشتارجمعی گفت: من از تمامی کشورهای عضو شورای امنیت می‌خواهم قوانینی را وضع کرده و آن را اجرا کنند؛ قوانینی که از گسترش تسلیحات کشتارجمعی جلوگیری می‌کند.

وی با بیان اینکه شورای امنیت باید قوانینی که در سال ۱۹۴۵ وضع کرده‌ایم را رعایت کند، اظهار داشت: ما باید با روش‌های صلح‌آمیز مشکلات به وجود آمده را حل کنیم. این درخواستی برای دیپلماسی و حل کردن مشکلات از طریق گفت‌وگو است. 

رئیس‌جمهور بولیوی ادامه داد: بولیوی اعتقاد دارد که فقط از طریق روش‌های صلح‌آمیز می‌توانیم جهان امن‌تری بسازیم. استفاده از سلاح برای حمله کردن به دیگران را کنار بگذاریم. 

مورالس با بیان اینکه لازم است نه فقط درباره آثار تسلیحات کشتارجمعی بلکه اتفاقاتی که منجر به جنگ می‌شود بررسی کنیم، تصریح کرد: در مثالم به ایران اشاره کنیم، کشوری که امروز از آن بسیار نام برده شد. آمریکا در سال ۱۹۵۳ کودتایی علیه دولت منتخب ایران انجام داد، دولتی که صنعت نفت را ملی کرده بود و نفت را از دست غارت آمریکا و بریتانیا خارج کرده بود و آمریکا از دولتی حمایت کرد که مردم خود را غارت کند. 

وی افزود: بعد از انقلاب ایران، کشوری که استقلالش را به دست آورده است و کنترل منابع خود را به دست آورد، تحت فشار آمریکا قرار گرفت. بولیوی تحریم‌های یکجانبه آمریکا و خروج این کشور از توافق هسته‌ای را محکوم می‌کند. 

رئیس‌جمهور بولیوی با اشاره به وضعیت خاورمیانه خاطرنشان کرد: با شروع قرن بیست و یکم، خاورمیانه سه جنگ بزرگ را به خود دید. اولین حمله به عراق بود با دروغی که گفته شد عراق دارای سلاح کشتار جمعی است و منجر به یک میلیون مرگ شد. حمله دوم، به لیبی صورت گرفت که بهانه‌اش انسان‌دوستانه بود ولی منجر به بی‌ثباتی شده است. جنگ سوم در سوریه است که نیم میلیون نفر کشته شده‌اند که در نتیجه پول‌هایی است که به گروه‌های تروریستی داده شده است. 

مورالس با بیان اینکه آمریکا تلاش کرده قوانین بین‌المللی را زیر پا بگذارد، ابراز داشت: این قوانین را سازمان ملل تدوین کرده است. آمریکا این پیام را می‌فرستاد که به دنبال بی‌عدالتی است و ضد دموکراسی است. بهانه‌هایشان برای مداخله نیز حقوق‌بشر است. آمریکا به دنبال دموکراسی نیست، اگر بود از دیکتاتورها حمایت نمی‌کرد و دست به کودتا نمی‌زد. 

وی با بیان اینکه آمریکا نگران عدالت در کشورهای دیگر نیست وگرنه معاهدات بین‌المللی و ساز و کارهای جهانی را زیر پا نمی‌گذاشت و از شکنجه حمایت نمی‌‌کرد و از مکانیزم‌های سازمان ملل درباره حقوق‌بشر خارج نمی‌‌شد، عنوان کرد: آمریکا به دنبال گفت‌وگو نیست وگرنه به صورت یکطرفه به کشورهای دیگر حمله نمی‌کرد و «اورشلیم» را پایتخت اسرائیل اعلام نمی‌کرد.  

همچنین «مارتین ویسکارا» رئیس‌جمهور پرو در این نشست با اشاره به برجام یادآور شد: ما از توافق هسته‌ای حمایت می‌کنیم زیرا برجام روش خوبی بود که ایران را از دستیابی به سلاح کشتار جمعی محروم می‌کرد. ما همچنین حمله شیمیایی علیه چند شهروند روس در بریتانیا را محکوم می‌کنیم. 

مورالس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر