کد خبر: 672174 A

رویترز خبر داد؛

یک بانک دولتی فرانسه به دلیل فشار تحریم‌های آمریکا علیه ایران، طرح‌های خود را برای تامین مالی صادرات کالا و خدمات فرانسوی به ایران متوقف کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، بانک دولتی «Bpi فرانس»، برنامه‌های خود برای ایجاد یک مکانیزم کمک به کمپانی های فرانسوی برای تجارت با ایران را متوقف کرد.

بر اساس این گزارش، اوایل سال این بانک اعلام کرده بود که روی یک پروژه تامین مالی کمپانی‌های فرانسوی که خواستار صادرات کالا به ایران هستند، علیرغم تحریم‌های آمریکا، کار می‌کند.

«نیکولاس دوفورک» مدیر عامل این بانک دولتی درباره این طرح گفت که طرح متوقف شده است. شرایط محقق نشده و تحریم‌ها برای کمپانی‌ها جنبه تنبیهی دارند.

این بانک فرانسوی قرار بود یک سامانه یورومحور برای ضمانت صادرات خریداران ایرانی کالاها و خدمات فرانسوی ایجاد کند. با این ساز و کار تامین مالی از طریق مکانیزم‌هایی بدون هرگونه ارتباط با آمریکا انجام می‌شد. این بانک فرانسوی گمان می‌کرد می‌تواند مانع از تحریم‌های فراملیتی آمریکا شده و از قوانین آمریکا دور بماند.

رویترز نوشت: اظهارات اخیر «دوفورک» نشان می‌دهد تحریم‌ها روابط تجاری ایران با کمپانی‌های اروپایی را به شدت سخت کرده است.

به گزارش ایلنا، این خبر درحالی منتشر شده که روز گذشته وزرای خارجه کشورهای باقیمانده در برجام در حاشیه نشست سازمان ملل دیدار و بیانیه‌ای را منتشر کردند که در آن بر تلاش اتحادیه اروپا برای ایجاد یک سامانه مجزا برای تامین مالی پروژه‌های کمپانی‌های اروپایی در ایران اشاره شده بود.

در این بیانیه گفته شد اعضا از پیشنهادات عملی برای حفظ و توسعه کانال‌های پرداخت و به طور مشخص ابتکار تاسیس یک «ساز و کار ویژه» برای تسهیل پرداخت‌های مربوط به صادرات (شامل نفت) و واردات ایران که فعالان اقتصادی را در تعقیب تجارت مشروع با ایران مساعدت کرده و به آنها اطمینان مجدد می‌دهد، استقبال کردند. اعضا مجددا بر اراده قوی خود برای حمایت از فعالیت بیشتر برای عملیاتی کردن این «ساز و کار ویژه‌» در کنار تداوم تعامل با شرکای منطقه‌ای و بین‌المللی تصریح کردند.

رویترز تحریم های آمریکا علیه ایران خروج آمریکا از توافق هسته ای بانک دولتی فرانسه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر