کد خبر: 667080 A

مدیرکل پیشگیری، نظارت و مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

مدیرکل پیشگیری، نظارت و مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی افزایش قیمت سوخت در کشورهای همسایه را دلیل فزونی یافتن قاچاق دانست و تاکید کرد راهکار در گران کردن بنزین داخلی نیست.

به گزارش ایلنا، عبدالمجید اجتهادی مدیرکل پیشگیری، نظارت و مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی در مصاحبه با برنامه "رویداد" در رابطه با چرایی عدم مبارزه صحیح با قاچاق سوخت گفت: همواره با این مسئله رو به رو بودیم و در قانون مبارزه با قاچاق مصوبات خوبی تصویب شده است.

وی افزود: اخیرا که نرخ فرارده های نفتی در کشورهای همسایه افزوده شده، فرصت برای متخلفان فراهم شد تا قاچاق فراورده های فنتی شدت بیشتری بگیرد.

اجتهادی همچنین از افزایش تعداد پرونده ها در سازمان تعزیرات و ستاد مبارزه با قاچاق خبر داد و افزود: اقدامات در استان های مرزی انجام می شود و حتی با اصلاح دستور العمل ماده ۱۸ عرضه خارج از شبکه را نیز تحت قانون مبارزه با قاچاق قلمداد می کنیم.

این مقام مسئول در سازمان تعزیرات گفت: سوختی که در استان های مرزی قاچاق می شود، از استان های مرکزی ارسال می شود؛ چون شرکت مدیریت پخش فراورده های نفتی ارسال سوخت به مرزها را مدیریت می کند.

اجتهادی افزود: قانون گذار می گوید خرید و فروش و حمل و نفت سوخت مشمول مقررات قاچاق است و از زمانیکه این مصوبه در روزنامه رسمی منتشر شد، مبارزه با خروج فراورده های نفتی در ۲۰ روز اخیر شدت یافته.

وی با بیان اینکه در مقابله با قاچاق کمبود قانون نداریم، گفت: تنها نمی توان با برخورد فیزیکی با قاچاق رو به رو شد و انتظار کاهش آمار قاچاق را داشت.

اجتهادی باید اعلام اینکه نمی توان دور تا دور کشور را دیوار بکشیم تصریح کرد: نیاز کشورهای همسایه را می توان با بنزین نرخ فوب خلیج فارس یا کمتر از طریق استان های مرزی کشور تامین کرد و ساز و کار آن در مرزها ایجاد شده اما نیاز استان های مرزی اتفاق نیفتاده است.

وی به رادیو گفت وگو گفت: وقتی گازوئیل لیتری ۳۰۰ تومان درسیستان فروخته می شود و آن سوی مرز لیتری ۱۰ هزار تومان است، انگیزه قاچاق افزایش می یابد.

اجتهادی افزود: همزمان با برخود فیزیکی، باید اقدامات پیشگیرانه را مد نظر قرار دهیم و انصافا از سوی کارگروه مبارزه با قاچاق اقدامات مثبتی اتفاق افتاده است اما باید به سمتی حرکت کنیم که کشورهای همسایه را تامین نماییم تا هزینه آن نیز بدست خودمان برسد.

مدیرکل پیشگیری و مبارزه با قاچاق سازمان تعزیرات گفت: درصدی از محل قاچاق سوخت بدست افراد انتقال دهنده می رسد؛ لذا باید فروش در دریا را توسعه دهیم و این کار وظیفه وزارت نفت است.

اجتهادی در واکنش به اظهار نظری مبنی بر لزوم گران شدن سوخت در کشور به منظور کاهش قاچاق گفت: ما چقدر باید این سوخت را گران کنیم تا قاچاق صورت نگیرد؟ طبیعتا راه حل این نیست!

سازمان تعزیرات حکومتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر