کد خبر: 628608 A

معاون قوه قضاییه در جمع خبرنگاران:

معاون فرهنگی قوه قضائیه با اشاره به پرونده آزار و اذیت دانش آموزان تاکید کرد: دستگاه قضایی هم پس از اطلاع از موضوع اقدام می‌‌کند اما به دلیل جریحه‌‌‌دار شدن افکارعمومی، مقام معظم رهبری دستور ویژه‌ای دادند که پرونده هم تشکیل شد و دادستانی هم دستورات لازم را داده و تحقیقات در حال انجام است. با تاکید رهبری این پرونده سریع‌تر رسیدگی می‌‌شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حجت‌‌‌الاسلام هادی صادقی در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه صبر در جمع خبرنگاران گفت: امروز افتتاح این سامانه را داشتیم که زیر نظر ستاد ملی صبر تشکیل شده است. ارتباط نظام بانکی با ستاد دیه و انجمن حمایت از زندانیان و خانواده آنها از ویژگی‌‌‌های این سامانه است.

وی ادامه داد: در این سامانه کسانی که جرایم غیرعمد داشته‌‌اند و نیاز به کمک دارند، مشخصات کوتاهی از آنها بدون ذکر نام برای حفظ آبرو در این سامانه ذکر می‌‌شود که افراد بتوانند با فیلترهای متعدد، شخصی را برای کمک پیدا کنند و در این کار مشارکت کرده و سهیم باشند. در این صورت باز هم احتمال کمک کردن پیش خواهد آمد. امیدواریم همه عضو پویش مردمی بشوند و ما در این راستا سعی بر فرهنگ‌سازی داریم و رسانه‌‌های ما هم برای شناخت آن کمک می‌‌‌‌کنند. شناسایی افراد برای ثبت مشخصات‌شان در این سامانه هم ابتدا در زندان‌‌ها انجام می‌‌‌شود. 

معاون فرهنگی قوه قضاییه در رابطه با مجازات‌‌های جایگزین هم اظهار داشت: مجازات جایگزین حبس در کشور ما چند سال است که راه افتاده و قضات ما هم از آن استقبال کرده‌‌اند چراکه حبس مجازاتی زیان‌‌‌بار است اما از طرف دیگر، قاضی هم چاره‌‌‌ای ندارد و قانون الزام کرده که مجازات حبس صادر شود. اگر راهی باشد ما هم تشویق می‌‌کنیم که قضات به این سمت بروند.

صادقی افزود: جمع‌‌‌آوری زباله در جاده‌‌ها و ایجاد فضای سبز یا کمک به معلولان و محرومان از جمله مجازات‌‌‌های جایگزین بوده است که ارزشمند است تا اینکه آن شخص بخواهد به طور باطل در زندان سربار باشد، در این صورت می‌‌‌‌تواند موثر واقع شود.

وی درباره دستور مقام معظم رهبری درباره تجاوز به دانش‌‌‌‌آموزان در مدرسه هم تصریح کرد: به طور طبیعی هرگونه از این اقدامات شرم‌‌آور ما را آزرده می‌‌کند که در مدرسه که باید محلی برای تربیت باشد، کاری خلاف تربیت انجام می‌‌‌‌شود. دستگاه قضایی هم پس از اطلاع از موضوع اقدام می‌‌کند اما به دلیل جریحه‌‌‌دار شدن افکارعمومی، مقام معظم رهبری دستور ویژه‌ای دادند که پرونده هم تشکیل شد و دادستانی هم دستورات لازم را داده و تحقیقات در حال انجام است.

این مقام عالی قضایی اضافه کرد: با تاکید رهبری این پرونده سریع‌تر رسیدگی می‌‌شود. الان پرونده تشکیل شده و در مرحله دادسراست و روز گذشته دادستان تهران اطلاعیه‌‌‌ای در این خصوص صادر کرد و پرونده در مرحله تحقیقات است.

صادقی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه به رغم دستور مقام قضایی در مسدودسازی تلگرام هچنان امکان دستریی به این پیام‌‌رسان از طریق دو نرم‌‌افزار هاتگرام و تلگرام طلایی وجود دارد، خاطرنشان کرد: یک ملاحظاتی در خصوص دو موردی که اشاره کردید وجود دارد. اینها به تمام تلگرام دسترسی ندارند و کانال‌‌‌های نامناسب را به صورت فیلتر شده دارند. لذا از این جهت دسترسی‌‌‌ها پالایش شده است اما معلوم نیست پایدار بماند.

وی یادآور شد: به هر حال ما در دوره گذار هستیم و مردم به تدریج کوچ می‌‌‌کنند و باید فرصت دهیم تا بتوانند اطلاعاتشان به سامانه های دیگر ببرند و به نظرم این فرصت، فرصت معقول و درستی است.

تجاوز دانش آموزان دستگاه قضایی قوه قضاییه مقام معظم رهبری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر