کد خبر: 626580 A

عراقچی اعلام کرد:

معاون وزیر امور خارجه تاکید کرد: اعضای باقیمانده در برجام موضع کاملا متحد خودشان را در خصوص ادامه تعهداتشان در توافق و تلاش برای دستیابی به راهکارهای عملی به منظور تامین خواسته های ایران اعلام کردند.

به گزارش ایلنا، سید عباس عراقچی پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام منهای آمریکا در وین در جمع خبرنگاران، با اشاره به تعهد کشورهای اروپایی به تأمین خواسته ایران گفت: برای حفظ برجام اطمینان بیشتری حاصل شده است.

وی افزود: نشست فوق‌‌العاده کمیسیون مشترک برجام به درخواست ایران برای بررسی خروج آمریکا از این توافق، عواقب خروج آمریکا و اینکه آیا بقیه اعضای برجام قادر هستند این توافق را بدون آمریکا حفظ و منافع ایران را در برجام تامین کنند، برگزار شد.

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده‌هسته‌ای ایران با بیان اینکه قبل از این نشست، گروه کاری تحریم‌‌ها را تشکیل دادیم، اظهار داشت: جلسات متعدد کارشناسی هم با کارشناسان اتحادیه اروپا و هم با کارشناسان سه کشور اروپایی و هم کارشناسان چینی و روسی جلسات بسیار فشرده‌‌ای داشتیم؛ همینطور جلسه کمیسیون مشترک که سه ساعت به طول انجامید.

عراقچی ادامه داد: فکر می‌‌کنم که در مجموع جلسه خوبی بود از این جهت که تمام اعضای باقیمانده در برجام موضع کاملا متحد خودشان را در خصوص ادامه تعهدات‌شان در برجام اعلام کردند؛ آنها همچنین از خروج آمریکا ابراز تاسف و اعلام کردند که تأمین خواسته‌‌های ایران در برجام و عادی‌‌‌سازی همکاری‌‌‌های اقتصادی با ایران برای بقای برجام یک امر کاملا ضروری است.

وی با بیان اینکه آنها بر تعهد خودشان به مذاکرات فشرده با ایران تاکید کردند، تصریح کرد: آنها تلاش دارند در زمینه‌‌های مختلفی از جمله نفتی و بانکی، بحث‌‌های مربوط به سرمایه‌‌‌گذاری و تجارت، بیمه، مالی و بانکی بتوانند به راهکارهای عملی برای تامین خواسته‌‌های ایران برسند.

معاون وزیر امور خارجه اضافه کرد: نشست امروز ابراز اراده بسیار خوبی بود و موضع کشورهای باقیمانده در برجام کاملا متحد بود و تاکید کردند که خواهان ادامه برجام و تامین نظرهای ایران در برجام هستند.

عراقچی با تاکید بر اینکه طی چند هفته آینده مذاکرات ما در همه سطوح ادامه پیدا خواهد کرد، خاطرنشان کرد: البته اولویت با سطح کارشناسی است که بتوانیم به یک جمع‌بندی برسیم و یک تصویر کاملا روشنی پیدا کنیم که ادامه مسیر چگونه خواهد بود.

وی یاداور شد: بعد از طی این مراحل جمهوری اسلامی ایران تصمیم خواهد گرفت که آیا در برجام باقی خواهد ماند یا خیر.

سیدعباس عراقچی کمیسیون مشترک برجام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر