کد خبر: 576021 A

هیئت عمومی اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران در پایان بیست و نهمین همایش خود بیانیه‌ای را صادر کرد.

به گزارش ایلنا، متن بیانیه هیئت عمومی اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران به این شرح است:

بسمه تعالی

بیست و نهمین همایش هیات عمومی اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) روزهای 6 و 7 دی‌ماه 1396 در شهر اهواز با میزبانی کانون محترم خوزستان برگزار شد.

هیات عمومی اسکودا مواضع اتحادیه را درخصوص مسائل آتی اعلام می‌کند:

1- احترام، به حقوق شهروندی و صیانت از اجرای آن از وظایف همه دولت‌ها بوده که مورد تاکید دولت محترم جمهوری اسلامی نیز می‌باشد بنابراین اتحادیه ضمن حمایت قاطع از حقوق شهروندی و اجرای آن خواستار توجه ویژه به موارد زیر است :

نخست: حق بر دادخواهی و برخورداری از دادرسی منصفانه از جمله حقوق شهروندی است. باید وسایل و امکانات بهره مندی از این حقوق در اختیار و برای همگان باشد. افزایش هزینه های دادرسی و تعرفه خدمات تحت عنوان تعرفه خدمات قضایی خود مانع دسترسی شهروندان به این حقوق است.

دوم: حق بر محیط زیست سالم و حفظ آن از دیگر حقوق اساسی شهروندان است. تکلیف دولت به صیانت از محیط زیست سالم و برخورد با نقض کنندگان سلامت محیط زیست و یافتن راه چاره برای ریزگردها را متذکر می شویم و آمادگی خود را برای هر نوع همکاری در این رابطه اعلام می داریم.

سوم: تأمین معیشت، مردم از حقوق اساسی شهروندان هر دولتی است. کانون‌های وکلای دادگستری توجه مسئولین و مدیران کشور را به تامین امنیت شغلی و یاری قشرهای آسیب‌پذیر، ضعیف و کودکان کار، که برای گذران زندگی به مشاغلی چون کولبری و ته لنجی می پردازند، جلب می نمایند.

2- تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری که به لحاظ ایجاد تبعیض بین وکلا و سلب حق انتخاب وکیل از مردم، با اصول 18 و 19 و 35 قانون اساسی تعارض دارد و حق دفاع متهمان را در مرحله تحقیق، مخدوش بلکه زایل می کند، باید نسخ شود.

3- اقدام قوه قضاییه به برگزاری آزمون وجذب مجدد داوطلبان ورود به حرفه مشاوره حقوقی و وکالت، به استناد ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی... و با برداشت نا صواب از بند چ ماده 88 قانون برنامه ششم توسعه غیر قابل قبول و اقدام مجلس شورای اسلامی در اصلاح ماده اخیر و تصویب فوریت آن مورد تایید و حمایت است

4- دخالت شورای رقابت در امور کانون‌های وکلا، با توجه به طبع و ماهیت وکالت که دارای تفاوت بنیادی با امور در صلاحیت این شورا است، قابل قبول نیست.

5- اتحادیه نگرانی خود را از عدم رعایت قانون در مراعات شأن و جایگاه وکلای دادگستری و رفتار موهن برخی از مأموران دولت با وکلای دادگستری اعلام می‌کند و از مسئولان قوه قضاییه و مجریه می‌خواهد که قوانین مصوب را محترم شمرده و اقدامات مقتضی برای حل این معضل معمول دارند.

6- اتحادیه دیگر بار ضرورت الزامی شدن دخالت وکیل در همه مراحل دعاوی کیفری و مدنی را – به‌عنوان یکی از راهکار های اساسی حل معضلات و مشکلات قوه قضاییه- اعلام می کند.

7- اتحادیه همچون گذشته آمادگی خود و کانون‌های عضو را برای تعاطی فکر و همکاری و همراهی با قوای سه گانه به منظور کمک به آنها در اجرای وظایفشان اعلام می کند.

هیات عمومی ضمن تشکر از مهمان‌نوازی کانون محترم وکلای دادگستری خوزستان و سپاس از همه دستاندرکاران برگزاری همایش اعلام می‌دارد، میزبان اجلاس آتی اسکودا کانون محترم وکلای دادگستری چهار محال و بختیاری است.

انتهای پیام/
اسکودا اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر