کد خبر: 553484 A

عراقچی در صحن مجلس:

رییس کمیته پیگیری اجرای برجام در توضیحاتی درباره گزارش شش‌ماهه کمیسیون برجام، گفت: ما تمهیدات لازم را برای هر شرایط که آمریکا بخواهد درباره برجام ایجاد کند، اندیشیده‌ایم و آمادگی هر سناریویی را داریم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، عباس عراقچی در جریان نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی که به قرائت گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد روند اجرای برجام اختصاص داشت، ضمن تشکر از این کمیسیون به‌خاطر تهیه گزارش شش‌ماهه اعلام کرد: از کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت به‌خاطر گزارش متعادلی که تهیه کرده‌اند و در آن هم درمورد گشایش‌هایی که از طریق برجام به‌دست آمده و هم موارد نقض عهد و بدعهدی آمریکا را به‌خوبی تشریح کرده است.

وی تاکید کرد: گزارش کمیسیون امنیت واقع‌بینانه و متعادل بود. این گزارش تصویر کاملی از خصومت‌های آمریکا و بدعهدی‌های آنها ارائه کرد البته پیشنهاداتی درپایان این گزارش ارائه شده که ما نظر خاصی درمورد آنها نداریم مرجع تصمیم‌گیری درمورد این پیشنهادات هیات نظارت بر اجرای برجام است.

رییس کمیته پیگیری اجرای برجام خاطرنشان کرد: حدود ۲۱ ماه گذشته وزارت امور خارجه در اجرای قانون مجلس هفت گزارش سه‌ماهه از گشایش‌ها و پیشرفت‌ها در اجرای برجام و ضمنا چالش‌ها، مشکلات و نقاط ضعفی که در اجرای برجام وجود داشته، ارائه داده است. گزارش‌های هفت‌گانه ما در ۲۱ ماه گذشته تلاش کرده تصویر واقعی از پیشرفت‌ها و گشایش‌های اقتصادی و چالش‌ها ارائه دهد.

او ادامه داد: این چالش‌ها در انواع مختلف بوده است، ولی می‌توان گفت که بزرگترین چالش ما در اجرای برجام از ابتدا تاکنون سوءنیت آمریکا در اجرای برجام بوده است.

معاون وزیر امور خارجه با بیان این‌که این سوءنیت‌های آمریکا هم در دولت قبلی و هم در دولت فعلی آمریکا وجود داشته است، یادآور شد: آمریکا در اجرای تعهدات خود در برجام همواره با سوءنیت و در راستای تلاش برای کاهش منافع ایران از برجام عمل کرده است.

وی افزود: این مسئله ربطی به دولت فعلی آمریکا ندارد، در دولت گذشته آمریکا نیز ما با این مشکلات مواجه بودیم اما واقعیت این است که در چند ماه اخیر این روند شدت بیشتری به خود گرفته و موارد بدعهدی و نقش برجام توسط دولت جدید آمریکا افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

رییس کمیته پیگیری اجرای برجام همچنین ادامه داد: در گزارش هفتم وزارت خارجه به مجلس به صورت مفصل به این موارد پرداخته شده است، مواردی که نشان‌دهنده بدعهدی دولت آمریکا است که همه این‌ها را می‌توان در سوءنیت و شرارت آمریکا در اجرای تعهدات خود به برجام تعریف کرد.

وی افزود: آمریکا تلاش دارد نقاط ضعف خود در برجام و  امتیازات زیادی که در برجام به جمهوری اسلامی داده شده و کاستی‌هایی که در برجام نسبت به آنها وجود دارد که رییس جمهور آمریکا از آن به‌عنوان بدترین توافق در تاریخ آمریکا یاد می‌کند، سعی کرده‌اند در مرحله اجرا به نحوی عمل کنند که منافع ایران از برجام حتی‌الامکان کاهش پیدا کند.

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در تشریح برخی از موارد نقض برجام گفت: ایجاد محدودیت در صدور ویزا، تاخیر در صدور مجوز صادرات هواپیما، ایجاد قوانین دست و پا گیر بانکی، افزایش تحریم‌های غیرهسته‌ای، اضافه کردن افراد به لیست تحریم‌ها، اظهارات خصومت‌آمیز توسط رییس‌جمهور جدید آمریکا که برخلاف بند ۲۸ برجام است، اقدامات غیرمتعارف دیپلماتیک مانند سفر نماینده آمریکا در سازمان ملل به وین و تلاش برای فشار به سازمان انرژی اتمی، همه این موارد در تعارض با روح برجام و مفاد و متن برجام به ویژه بندهای ۲۶، ۲۸ و ۲۹ است.

وی افزود: آمریکا تلاش دارد فضای منفی ایجاد کند و نگذارد کمپانی‌ها و بانک‌ها و بنگاه‌های اقتصادی با ایران فعالیت اقتصادی داشته باشند و با فضای عدم اطمینان جلوی سرمایه‌گذاری‌ها را بگیرند.

رییس کمیته پیگیری اجرای برجام یادآور شد: وزارت خارجه در گزارش های اخیر خود تمام این موارد را ثبت و به مجلس گزارش داده است. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز طی ۱۰ نامه ای که به خانم موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که مسئول هماهنگی برجام نیز است نوشته است و تک تک موارد بدعهدی، نقض وعدم پایبندی آمریکا را ثبت کرده است که همه این موارد در کمیسیون مشترک سازمان ملل به خوبی ثبت شده است.

عراقچی تصریح کرد: حرکات اخیر آمریکا علیه برجام با مقابله جهانی در برابر این حرکت ها مواجه شده است، آمریکا در شرارت‌ها و خصومت‌های خود علیه برجام و ملت ایران در انزوا قرار گرفته است و بقیه اعضای ۱+۵ و روسیه و چین به‌طور کاملاً مشخص با سیاست‌های آمریکا و بدعهدی‌های او مخالفت کردند.

معاون وزیر امور خارجه تاکید کرد: هرگونه تلاش برای مذاکره مجدد درخصوص برجام توسط ما و بقیه اعضای ۱+۵ کاملاً مردود شناخته شده است، اعتبار آژانس توسط بقیه کشورها مرتباً مورد تاکید قرار گرفته‌ه است.

او یادآور شد: همه دنیا معتقد است برجام هیچ داوری غیر از سازمان بین‌المللی انرژی اتمی ندارد، همه دنیا معتقد است ایران به تعهدات خود پایبند است و این امر ۸ بار از سوی سازمان بین المللی انرژی اتمی تایید شده است.

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ادامه داد: سیاست‌های جدید رییس‌جمهوری آمریکا برای مقابله با برجام توسط همه کشورها مردود شناخته شده و این یکی از موفقیت‌های سیاست خارجی و دیپلماسی جمهوری اسلامی است.

رییس کمیته پیگیری اجرای برجام اعلام کرد: معتقدم جمهوری اسلامی ایران در اوج قوت و اقتدار قرار دارد، هم اقتدار منطقه‌ای بسیار بالا که موجب نفوذ و تاثیرگذاری در مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای است. توانمندی‌های دفاعی، موشکی، سپاه قدرتمند، ثبات سیاسی داخلی و گشایش‌های اقتصادی در کشور وجود دارد.

وی همچنین در تشریح گشایش‌های اقتصادی ناشی از برجام اعلام کرد: فروش نفت ما در بالاترین سطح ممکن جریان دارد. کانال‌های بانکی ما برقرار است، کشتی‌ها و نفتکش‌های ما با بیمه کامل در حال حرکت هستند و به تمام بنادر دسترسی دارند برنامه هسته‌ای ما هم در تمام ابعداد خود ادامه دارد و پشتیبانی داخلی محکم توسط مردم نسبت به جمهوری اسلامی برقرار است.

او اعلام کرد: ما در مقابل خصومت آمریکا از استحکام و قدرت کافی برخورداریم. کشورهای جهان از موضع ایران حمایت می‌کنند. ما در تماس مستقیم با کشورهای اروپایی و سایر کشورها هستیم.

وی افزود: ما برای تضمین اجرای برجام روی هیچ کشور خاصی حساب خاصی باز نکردیم. اتکای ما به خودمان و توانمندی های داخلی خودمان است. وزارت خارجه به صورت روزانه گزارش خدمت مقامات عالی نظام و رئیس جمهور ارائه می دهند.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه سناریوهای محتمل برای آینده پیش بینی شده است، اظهار داشت: برای هر شرایطی آمادگی داریم، هر شرایطی پیش بیاید و آمریکا و رئیس جمهور این کشور سعی در اعمال آن داشته باشد توسط وزارت خارجه پیش بینی شده و تمهیدات لازم برقرار شده است.

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ادامه خصومت‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی را امری مسلم خواند و گفت: نبرد ما در مقابل سلطه و خصومت‌های آمریکا نیز ادامه پیدا خواهد کرد اما اجازه نمی‌دهیم توافقی که مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل است و منافع زیادی برای ملت ایران در پی داشته با سیاست های آمریکا خدشه دار شود.

عراقچی در پایان خاطرنشان کرد: با همکاری بقیه اعضای ۱+۵ در مقابل آنها ایستاده‌ایم اما در صورت ضرورت برای هر سناریو دیگری نیز آمادگی داریم.

سیدعباس عراقچی نشست علنی مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر