کد خبر: 545284 A

نعمتی در جمع خبرنگاران مطرح کرد؛

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از جزییات جلسه غیرعلنی امروز مجلس خبر داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، بهروز نعمتی در حاشیه نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی با حضور در جمع خبرنگاران به تشریح مسائل مطرح شده در جلسه غیرعلنی صبح امروز پارلمان با وزیر امور خارجه پرداخت و گفت: بنا بر تصمیم هیات رئیسه آقای ظریف و معاونان ایشان در وزارت امور خارجه میهمان مجلس بودند و درباره سه موضوع اتفاقات اخیر سوریه، همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق و بحث برجام مسائلی را مطرح کردند.

وی افزود: در بحث سوریه و حضور نیروهای دولتی این کشور در دیرالزور و عکس‌العمل‌های برخی دشمنان نسبت به این مسئله ، تاکید شد که حقانیت مردم سوریه پابرجاست و همچنین با توجه به مسائلی که در آستانه مطرح شده بود، ابقای بشار اسد در سوریه به اثبات رسید و برخلاف پافشاری ما از ابتدای بحران سوریه بر لزوم حفظ اسد، آمریکایی‌ها و برخی دیگر از بازیگران منطقه خواستار ساقط کردن دولت اسد بودند که در نهایت دیدیم که این اتفاق نیفتاد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به بحث برگزاری همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان و بررسی این موضوع در جلسه غیرعلنی مجلس گفت: رایزنی‌های سه‌جانبه بین ایران، ترکیه و حکومت مرکزی عراق برقرار است و البته مذاکرات چند جانبه دیگری نیز در حال برگزاری بوده و ادامه دارد.

نماینده اصولگرای تهران در مجلس خاطرنشان کرد: مردم اقلیم کردستان به خوبی می‌دانند که نزدیک‌ترین و بهترین دوستشان در منطقه ایران است و آنچنان که دیدیم در جریان حمله داعش، هیچ کس به جز ایران به داد کردها نرسید که این مسئله در ادوار مختلف نیز اتفاق افتاده و هرگاه ظلمی به اکراد صورت گرفته است، ما میزبانشان بودیم و هم اکنون نیز برخی از مردم حلبچه در استان‌های مرزی ما زندگی می‌کنند.

نعمتی ضمن تاکید ویژه بر رابطه دوستانه و برادرانه ایران با مردم اقلیم کردستان تاکید کرد: نسبت به اقدامات شخصی یک نفر در این اقلیم گله‌مندیم و معتقدیم کسی نباید به صورت شخصی در رابطه با سرنوشت یک ملت تصمیم بگیرد و قاعدتاً این تصمیمات برای مردم منطقه اقلیم کردستان و دیگر مناطق عراق پسندیده نیست.

وی خاطرنشان کرد: با وجود آنکه اتفاقات در اقلیم کردستان به صورت هیجانی و یکباره روی داد، اما جمهوری اسلامی به دنبال حاکمیت دولت عراق براساس قانون اساسی این کشور است. ما به مرزهای قانونی عراق احترام قائل هستیم.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی همچنین به طرح موضوعاتی در مورد برجام و اظهارات اخیر ترامپ در این رابطه اشاره کرد و گفت: پیرو بحثی که ترامپ در سازمان ملل متحد مطرح کرد و نیز مباحث دیگری که پس از آن در رسانه‌ها عنوان شده بررسی‌هایی انجام شد و سناریوهای مختلفی در قبال اقدامات احتمالی ترامپ، کنگره و سنای آمریکا به طور عملی طراحی شده است.

عضو شورای مرکزی فراکسیون مستقلین ولایی مجلس همچنین به اظهارنظر برخی نمایندگان در این جلسه غیرعلنی اشاره کرد و گفت: در مجموع بحث وحدت و همدلی بین دولت و مجلس و دیگر قوا مسائلی مطرح شد و همه دوستان با همدلی حول فرامین مقام معظم رهبری همکاری می‌کنند و امیدواریم اقداماتی که ترامپ به دلیل ناآگاهی یا کم‌خردی به دنبال انجام آن است، موجب نشود که خودمان برجام را آتش بزنیم.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی در مورد احتمال اعمال تحریم‌های جدید علیه سپاه و قرار گرفتن نام این ارگان نظامی در فهرست گروه‌های تروریستی از سوی ایالات متحده گفت: نکته حائز اهمیت این است که سپاه متعلق به همه ملت ایران است و شما هیچ خانواده‌ای را در سراسر کشور پیدا نمی‌کنید که بسیجی و پاسدار نباشد و آنها نمی‌توانند از روی احساسات مواردی را مطرح کنند بنابراین آمریکایی‌ها نمی‌توانند فقط سپاه را تحریم کنند بلکه باید همه ملت ایران را تحریم کنند.

نماینده اصولگرای تهران در مجلس اضافه کرد: اگر قرار باشد آمریکا از برجام خارج شود باید هزینه آن را بپردازد. درواقع یا ترامپ باید راسا اقدام کند یا از طریق کنگره این مساله را دنبال کند. بنابراین اگر به دنبال این مساله باشند، طبعا مجامع بین‌المللی، اتحادیه اروپا و دیگر اعضای ۱+۵ به جز آمریکا باید موضوع را پیگیری کرده و هزینه آن را بپردازد. علاوه بر آن اگر مجامع بین‌المللی سکوت کنند، طبیعتا جمهوری اسلامی ایران هم اقدامات مقتضی را انجام خواهد داد. آنچنان که در جلسه شب گذشته شورای نظارت بر برجام هم  این سناریوهای مختلف بررسی شده و در جلسه امروز مجلس هم مطرح شد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا درمورد پیش‌بینی وزارت خارجه درباره میزان جدیت تهدیدهای اخیر ایالات متحده خروج آمریکا از برجام یکی از سناریوهاست اما فکر می‌کنیم اینکه واقعا این مساله محقق شود، بعید باشد.

نعمتی در پایان در پاسخ به سوال دیگر ایلنا مبنی بر اینکه تهران میزبان مذاکرات احتمالی بین دولت عراق و مسئولان اقلیم کردستان باشد، گفت: مذاکرات هم‌اکنون هم ادامه دارد و در سطوح مختلف و با حضور وزرای گوناگون در حال انجام است و طبیعتا اگر در آینده هم اتفاقی بیفتد، اطلاع رسانی خواهد شد.

بهروز نعمتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر