کد خبر: 521643 A

قاضی‌زاده هاشمی در فراکسیون نمایندگان ولایی مطرح کرد:

وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه فراکسیون نمایندگان ولایی برنامه‌های آتی وزارت بهداشت را تشریح کرد.

به گزارش ایلنا، سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی صبح امروز با حضور در فراکسیون ولایی مجلس به تشریح برنامه‌های خود برای این وزارتخانه پرداخت و در پاسخ به پرسش یکی از نمایندگان، ماجرای وثیقه جهت آزادی حسین فریدون را تشریح کرد.

مناطق محروم از ابتدای دولت یازدهم تاکنون مورد توجه بوده است

او در این جلسه با اشاره به ضرورت توجه به موضوع عدالت آموزشی در مناطق محروم گفت: موضوع عدالت آموزشی در اکثر نقاط کشور به ویژه مناطق محروم از ابتدای دولت یازدهم تاکنون مورد توجه بوده است به طوری که در مناطقی مانند شهرستان زابل و دیگر مناطق محروم کشور رشته‌های تخصصی و فوق تخصصی و دوره‌های آموزشی بسیاری در رشته‌های علوم پزشکی ایجاد شده است.

وزیر پیشنهادی بهداشت با تاکید بر اینکه عدالت آموزشی و عدالت در دسترسی به خدمات درمانی باید در همه نقاط کشور مورد توجه قرار گیرد، اظهار داشت: از ابتدای اجرای طرح تحول سلامت این موارد در دستورکار وزارت بهداشت قرار داشته و نباید فراموش کرد که تا پیش از اجرای طرح تحول چه شرایطی بر حوزه بهداشت و درمان کشور حاکم بود، البته در سال ۹۲ مقرر شد برای اجرای طرح تحول اعتباراتی از بودجه عمرانی و حوزه تامین اجتماعی اختصاص پیدا کند، اما متاسفانه تخصیص این بودجه‌ها در زمان مقرر و به طور کامل عملیاتی نشد.

قول رئیس جمهور برای اختصاص اعتبارات لازم

هاشمی ادامه داد: رئیس جمهور قول داده است در ۱۰۰ روز اول فعالیت دولت دوازدهم مشخص شود که چه میزان اعتبار و منابع می‌تواند به حوزه بهداشت و درمان تخصیص یابد، زیرا بدون وجود منابع پایدار نمی‌توان خدمات درمانی را به موقع و به میزان کافی به مردم ارائه داد.

او با تشریح اولویت‌های نظام سلامت در دولت آینده تصریح کرد: اولین هدف در کنار اجرای طرح تحول سلامت، ارتقای این طرح در چارچوب برنامه ششم توسعه است که باید عملیاتی شود.

برنامه‌ریزی برای رفع سموم در مواد غذایی

وزیر پیشنهادی بهداشت درخصوص رفع مشکلات سموم در مواد غذایی خاطرنشان کرد: اقدام مشترکی بین وزارت بهداشت و وزارت جهاد کشاورزی باید صورت گیرد، البته وسایل اندازه‌گیری سموم باید دقیق و کامل باشد، هرچند که وزارت بهداشت طی چهار سال گذشته اقداماتی را در جهت رفع مشکل این بخش انجام داد و شاید نمایندگان از آن اطلاع نداشته باشند، به عنوان مثال برای رفع سموم در برنج و غلات از طرف این وزارتخانه تدابیر مهمی اتخاذ شده است.

انتقاد هاشمی از برخی اقدامات نامناسب مدیران منطقه‌ای

هاشمی با اشاره به اینکه برای مراقبت از سلامت مردم مشکلات جدی وجود دارد، ابراز داشت: طبق اولویت‌های این وزارتخانه در دولت قبل همچنان پیشگیری مهمترین موضوع برای مسئولان وزارت بهداشت است و طی چهار سال گذشته، رفع مشکلات در زیرساخت‌ها مورد توجه قرار گرفت، هرچند که بخشی از مشکلات ما مربوط به اقدامات نامناسب مدیران منطقه‌ای است و در شرایطی که یک مدیر مبتدی مشغول به کار است، نمی‌توان از افزایش مشکلات جلوگیری کرد.

کمبود نیروی انسانی در بخش تخصصی و خدماتی

او با تاکید بر کمبود نیروی انسانی در بخش تخصصی و خدماتی در وزارت بهداشت بیان کرد: پذیرش نیروی تخصصی در دانشگاه‌های علوم پزشکی به میزان ۴۰ درصد افزایش یافت، بدون اینکه حتی فضاهای آموزشی افزایش پیدا کند، بنابراین ادامه افزایش پذیرش بدون در نظر گرفتن فضا امکانپذیر نیست، از این‌رو مشکلی برای آموزش دادن و تربیت نیروی انسانی کارآمد در کشور وجود ندارد.

وزیر پیشنهادی بهداشت با بیان اینکه تامین منابع مالی پایدار برای حوزه بهداشت در این دوره باید مدنظر قرار بگیرد، یادآور شد: با استقرار نظام ارجاع و کنترل هزینه ها بخشی از مشکلات حوزه بهداشت و درمان حل خواهد شد .

روایت هاشمی از ماجرای وثیقه برای آزادی حسین فریدون

وزیر پیشنهادی بهداشت در این نشست در پاسخ به پرسش محمدجواد کریمی قدوسی نماینده مشهد، در خصوص سابقه ارتباط وی با حسین فریدون و میزان تامین وثیقه برای آزادی برادر رئیس جمهور توضیحاتی ارائه کرد.

هاشمی با اشاره به پیشینه آشنایی‌اش با حسین فریدون عنوان کرد: ایشان را از بدو پیروزی انقلاب اسلامی و زمانی که فرماندار نیشابور بود، می‌شناسم. آن زمان من در جهاد سازندگی کار می‌کردم. بعد از آن هم که ایشان در کردستان توسط گروهک کومله دستگیر شد و بیش از یک سال و نیم خبری از او نبود و بستگان گمان می‌کردند شهید شده است. بعد از آزادی هم یک بار ایشان را دیدم و من مشغول ادامه تحصیل و او سرگرم مناصب سیاسی و اجرایی شد تا حدود ۱۰، ۱۵ سال پیش که فرزندان ما در مدرسه همکلاس شدند و ما تصادفی همدیگر را دوباره ملاقات کردیم و از طرفی پدر خانم ایشان مرحوم حاج آقا غفوری که یکی از زندانیان سیاسی در زمان رژیم ستمشاهی بود، چشم‌شان را از دست دادند و من چشم‌شان را پیوند کردم و از این طریق دوباره ارتباط گذشته احیا شد و بعد هم که در دولت یازدهم همکار شدیم.

او افزود: اما درباره دلایل گذاشتن وثیقه باید بگویم طبیعی است آن آشنایی و ارتباط خانوادگی قدیمی این وظیفه را ایجاب می‌کرد اگر مشکلی در زندگی برای ایشان به وجود آمده و مانند هر فرد دیگری که ممکن است، بازداشت شود و برایش قرار وثیقه صادر کنند، بی‌تفاوت نباشیم. البته من آن زمان در سفر قرقیزستان بودم و از آنجا که دادستان اعلام کرده بود هر تعداد سند می‌توان به عنوان وثیقه آزادی ایشان فراهم کرد، همسر من که سند محل سکونت ما به نام ایشان است، همراه همسر آقای فریدون به دادسرا رفتند و سند منزل مسکونی را برای آزادی ایشان به وثیقه گذاشتند و من از این بابت از ایشان تشکر می‌کنم.

وزیر پیشنهادی بهداشت ادامه داد: از آنجا که سندهای خانواده آقای فریدون کفاف وثیقه تعیین‌شده را نمی‌کرد، سندهای دیگری برای آزادی ایشان از جانب همسر آقای فریدون و دیگر بستگان‌شان فراهم و ایشان آزاد شد؛ در هر حال همه آنچه از طرف همسر بنده کمک شد، همین سند منزل مسکونی است که حدود ۴ یا ۵ میلیارد تومان برای آن قیمت گذاشتند و آنچه غیر آن گفته شده، شایعه است و من گمان می‌کنم این اقدام انساندوستانه نه برای ایشان، بلکه برای هرکس دیگری که در بند است و دادستان اجازه گذاشتن وثیقه می‌دهد، کار خیری است و اگر از کسی کمکی بر می‌آید نباید دریغ کند، ضمن آنکه من معتقدم این اقدام برای آرامش کشور هم حرکت درستی بوده است.

در ادامه این جلسه حبیب‌الله دهمرده با اشاره به کمبود عدالت آموزشی در نقاط دورافتاده و انتقاد از ارجاع بیماران به کلانشهرها گفت: در دولت جدید باید عدالت آموزشی در دستورکار وزارت بهداشت قرار بگیرد.

همچنین در این جلسه حسینعلی شهریاری نیز با اشاره به وجود سموم در برخی مواد غذایی و تاکید بر اتخاذ راهکارهای علمی و کارشناسی شده برای رفع این مشکل اظهار داشت: اگر تیم اقتصادی دولت و در رأس آن وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با وزارت بهداشت همکاری نکند، اجرای طرح تحول سلامت با مشکل روبرو خواهد شد.

افضلی نیز در این جلسه با بیان اینکه در برخی نقاط محروم مانند شهرستان نهبندان اقدامات قابل قبولی در آموزش سلامت انجام نشده است، تصریح کرد: متاسفانه از سال گذشته کارانه پزشکان در این شهرستان به موقع پرداخت نشده است.

محمود شکری نیز با بیان اینکه سرعت خدمات‌دهی حوزه سلامت در برخی شهرستان‌ها قابل قبول نیست، خاطرنشان کرد: باید مشخص شود که اعتبارات در نظر گرفته شده برای حوزه بهداشت و درمان به چه میزان تخصیص می‌یابد، هر چند که درخصوص یک درصد مالیات بر ارزش افزوده، سازمان برنامه و بودجه به ظاهر اعتبارات را در محل دیگری هزینه کرده و در حال حاضر وزارت بهداشت به پرسنل خود بدهکار است.

حسن بیگی نیز در این جلسه با بیان اینکه مذاکرات نمایندگان مجلس با وزرا نیاید فقط مصرف محوری باشد، ابراز داشت: در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس ۳۰۰ هزار بشکه نفت را به فروش می‌رساند که این موضوع سبب کمبود اعتبارات وزارتخانه‌ها شده است و متاسفانه هیچ فردی به دنبال آن نیست که بپرسد وزیر در طول چهار سال گذشته چه اقداماتی انجام داده است و ما با چشم‌انداز چه مقدار فاصله داریم.

عباسی نیز در این نشست با اشاره به اینکه یکی از مهمترین موضوعات در حوزه سلامت مسئله امنیت غذا و دارو است، بیان کرد: در این خصوص متاسفانه ناامنی ایجاد شده است و ما شاهدیم بیماری‌های صعب‌العلاج به‌ویژه در استان‌های شمالی شیوع یافته است. همچنین تربیت مدیران پزشک نیز باید مدنظر وزارت بهداشت قرار گیرد.

در ادامه این جلسه حسینی‌کیا نیز با اشاره به نبود پزشک متخصص در برخی نقاط کشور یادآور شد: باید اشکالات طرح تحول سلامت مشخص و در این خصوص بازنگری صورت گیرد و نباید در اجرای طرح تحول بیشتر به سمت آمار حرکت کرد، ضمن اینکه تربیت نیروی انسانی متخصص نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

رحیم زارع با بیان اینکه اقدامات قابل قبولی در طی چهار سال گذشته در حوزه بهداشت و درمان به ویژه ساخت بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها صورت گرفته است، عنوان کرد: تعداد پزشکان متخصص در مناطق محروم باید افزایش پیدا کند، همچنین اجرای پزشک خانواده نیز باید تعیین تکلیف شود.

در ادامه این جلسه دهقان نیز با اشاره به نبود مدیریت‌های قوی در دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: طرح تحول سلامت برای رسیدن به هدف نیازمند تحول جدید است. همچنین سلامت مواد غذایی و تراریخته باید مورد توجه وزارت بهداشت قرار گیرد، زیرا وزارت جهاد کشاورزی به تولید مواد غذایی توجه دارد.

همچنین کمال شهریاری، علی محمد شاعری و ناصری‌نژاد نیز با تاکید بر رفع مشکلات بهداشتی و درمانی در مناطق محروم تصریح کردند که خدمات درمانی و رفع دغدغه‌های مردم در حوزه بهداشت و درمان و مواد غذایی باید مورد توجه دولت دوازدهم قرار گیرد.

سید حسن قاضی زاده هاشمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر