کد خبر: 521014 A

رییس فراکسیون اهل سنت مطرح کرد؛

رییس فراکسیون اهل سنت مجلس شورای اسلامی از هیات رییسه مجلس به‌خاطر عدم دعوت از مولوی عبدالحمید در مراسم تحلیف ریاست جمهوری دوازدهم گلایه کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، جلیل رحیمی جهان‌آبادی در جریان نشست علنی صبح امروز مجلس در اخطاری مستند به اصل ۱۹ قانون اساسی مبنی بر اینکه مردم ایران از هر قوم و قبیله‌ای از حقوق مساوی برخوردارند، گفت: آقای پزشکیان شما به‌عنوان یک شخصیت علمی با ارزش در جامعه اهل سنت مراوده دارید و اهل سنت در منطقه شما زندگی می‌کنند.

او گفت: شاهد بودیم که انتخابات باشکوهی برگزار شد و مراسم تنفیذ و تحلیف ریاست جمهوری هم باشکوه و باحضور بیش از ۱۰۰ هیئت خاجی و نمایندگان اقشار و اقلیت‌های دینی، ورزشکاران و هنرمندان برگزار شد. 

نماینده اصلاح‌طلب مردم تربت جام، تایباد و باخزر خاطرنشان کرد: آیا این شرط انصاف، برادری و هم‌میهنی بود که بگوییم برای نماینده اهل سنت ایران در خانه ملت جا نبوده است؟ کدام انسان عاقل، منصف و با فهمی این حرف را می‌پذیرد که بگوییم برای یک نماینده جامعه اهل سنت، زعیم، پیشوا، امام جمعه و فرد مورد احترام جامعه اهل سنت جا نداشتیم. 

رییس فراکسیون اهل سنت مجلس ادامه داد: شهروندان اهل سنت، شهروندان با شرف، با صداقت، با ایمان و مرزبان کشور هستند. عزت و شرف ایران هم به این است که همه قومیت‌ها، مذاهب و تفکرات عزت و احترام داشته باشند.

او تصریح کرد: به‌عنوان رییس فراکسیون اهل سنت و نماینده ملت ایران از هیات رئیسه مجلس گلایه دارم که چرا نباید مولانا عبدالحمید در مراسم تحلیف حضور پیدا کنند و به‌خاطر این سوءمدیریت و ضعف از محضر ملت ایران و مردم شریف اهل سنت عذرخواهی می‌کنم اما پاسخی که در این زمینه شنیدیم نه منطقی و نه قابل پذیرش بود و معتقدیم که باید از مردم اهل سنت و ملت ایران دلجویی شود چراکه این کار پاسخ مشارکت حداکثری مردم در انتخابات نبود. 

مسعود پزشکیان که برای ساعاتی ریاست جلسه علنی مجلس را برعهده داشت، در واکنش به این اخطار گفت: آقای لاریجانی هم قبل و هم بعد از جلسه به تفصیل گفتند که به علت کمبود جا، هیچکدام از نمایندگان ولی‌فقیه و امامان جمعه به این مراسم دعوت نشدند و این به معنی بی‌احترمی یا عدم توجه نبوده است. 

او گفت: به دنبال وحدت، انسجام و همدلی هستیم و معتقدیم مولوی عبدالحمید، اهل تسنن و تمامی قومیت‌ها اساس و پایه مملکت هستند و این انسجام ملت است که می‌تواند کشور را جلو ببرد و ما به همه این‌ها احترام می‌گذاریم. 

نایب رییس مجلس در پایان اضافه کرد: تعدد متقاضیان و مهمانان خارجی باعث شد نتوانیم شاهد حضور بسیاری از آن‌ها در مراسم تحلیف باشیم. اما نباید اجازه دهیم که ضد انقلاب از این مسائل بهره برداری کند.

پزشکیان در پایان تصریح کرد: در کشور ما سنی، عرب، عجم، ترک و لر همه عزیزند و ان‌شاءالله با وحدت و همدلی به پیش خواهیم رفت.

نشست علنی مجلس جلیل رحیمی جهان‌آبادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر