کد خبر: 491314 A

لحظه به لحظه با انتخابات/بخش دوم

رای‌گیری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا به نیمه رسیده و حضور گسترده مردم در سراسر کشور؛ مجریان و مسئولان کشوری را شگفت‌زده کرده است. صف‌های طولانی رای‌دهندگان همچنان برقرار است و بر شمار جمعیت هرلحظه افزوده می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، جمعه 29 اردیبهشت ماه به نیمه رسیده و لحظه به لحظه بر شمار جمعیت افزوده می‌شود.

به منظور تاکید بیشتر و برای آنکه مردم در سراسر کشورمان؛ اسامی و کدهای نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری را  در اختیار داشته باشند؛ بار دیگر اسامی کاندیداهای ریاست‌جمهوری و کدهای انتخاباتی آنها مرور می‌شود:

۱-آقای سیدمصطفی آقامیرسلیم- مشهور به میرسلیم- فرزند سیدجلال-کد نامزد ۳۳

۲-آقای حسن روحانی- فرزند اسدالله-کد نامزد ۵۵

۳-آقای سیدابراهیم رئیس الساداتی- مشهور به رئیسی- فرزند سیدحاجی-کدنامزد ۶۶

۴-آقای سیدمصطفی هاشمی طبا- فرزند سیدابوالقاسم-کد نامزد ۸۸

طبق ماده ۲۰ قانون انتخابات ریاست‌جمهوری اخذ رأی در داخل و خارج از کشور و در یک روز به مدت ۱۰ ساعت انجام می‌گیرد و در صورت ضرورت قابل تمدید است.

لینک بخش اول گزارش/حضور گسترده مردم در پای صندوق‌های رای+عکس و فیلم

 

۲۲:۱۲/ تمدید مهلت اخذ رای تا ساعت ۲۳

اطلاعیه شماره ۳۳ به شرح ذیل است:

باتوجه به تماس‌های مکرر مبنی بر درخواست تمدید مجدد زمان اخد ارای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و اولین میان دوره‌ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی به لحاظ حضور پرشور و گسترده مردم شریف ایران با موافقت وزیر محترم کشور در شهرهای سراسر کشور اخذ رای به مدت یک ساعت یعنی تا ساعت ۲۳ ( یازده شب) تمدید می‌شود.

ستاد انتحابات کشور

۲۲:۰۴/ بقایی نام احمدی‌نژاد را روی برگه رای خود نوشت+فیلم و عکس

محمود احمدی‌نژاد و حمید بقایی به همراه مرتضی تمدن در مسجد الحسین حاضر شدند و آرای خود را به صندوق این شعبه انداختند. کانال دولت بهار با انتشار فیلم لحظه نوشتن رای بقایی نوشت که وی نام احمدی‌نژاد را روی برگه رای خود نوشته است.

۲۱:۳۸/ تاکنون با کسری تعرفه مواجه نبودیم/مردم به شعب خلوت بروند

رحمانی فضلی با حضور در ستاد انتخابات کشور عنوان کرد: به مردم عزیز ایران که حماسه جدیدی را خلق کردند و با مشارکت بی‌نظیرشان نشان دادند پای آرمان‌هایشان همیشه هستند خسته نباشید می‌گویم.

او افزود: تلاش کردیم همه تمهیدات را داشته باشیم که مردم به راحتی رای بدهند ولی آنقدر حضور زیاد است که گاهی شرمنده این همه صبر آنها می‌شویم. مردم برای تعیین سرنوشت اجرایی خود و تعیین سرنوشت باید ما را ببخشند و دارای صبوری برای تعیین و نشان دادن حقانیت خود باشند.

وزیر کشور تاکید کرد: مردم به گونه‌ای بیایند که قبل از ۱۲ شب ستادها و شعب را ببندیم چون بعد از آن، آن روز شنبه می‌شود و برگزاری انتخابات تخلف محسوب می‌شود. مردم برنامه‌ریزی کنند و توزیع شوند به سایر شعب دیگر . مردم به شعب خلوت بروند. اگر این کار کنند می‌شود از آن‌ها رای بگیریم و شرمنده‌شان نشویم. چون دو انتخابات باهم برگزار می‌شود شاهد این ترافیک هستیم.

او با بیان اینکه ساعت ۱۲ شب پایان رای‌گیری است، گفت: ممکن است شایعات و گمانه‌زنی‌ها و آمارهایی از صندوق‌هایی که باز نشده در فضای مجازی و رسانه‌ها منتشر شود اما مردم به آنها توجه نکنند. ستاد امنیت انتخابات مامور شده است تا این افراد شناسایی و به دادسرا معرفی کند.

رحمانی‌فضلی با اشاره به اینکه ما خوشبختانه تاکنون با کسری تعرفه مواجه نبودیم، گفت: در برخی از شعب با کسری  تعرفه لازم روبرو بودیم ولی تعرفه لازم به آنها رسید. به فرمانداران و استانداران دستور دادیم تعرفه‌های لازم را بدهند. در تبریز، مشهد، اصفهان و تهران و شهرهای بزرگ شعب خلوت وجود دارد. خواهشا مردم به شعب خلوت بروند.

وزیر کشور در پاسخ به این سوال که اخبار غیر رسمی مبنی بر آغاز شمارش آرا منتشر می‌شود آیا این اخبار صحت دارد اظهار داشت: شمارش آراء از آخرین فرصتی که برای رای دادن تعیین می شود آغاز خواهد شد.

مهلت رای گیری تا ساعت ۲۴ امشب تمدید می‌شود بنابراین آغاز شمارش آراء پس از اتمام این ساعت شروع می‌شود.

رحمانی فضلی گفت: هیات اجرایی و هیات نظارت شمارش رای را شروع می‌کنند و اگر تخلفی صورت بگیرد طبق قانون ناظر باید تخلف را به شورای نگهبان اعلام کند.

وی افزود: شورای نگهبان سه روز فرصت بررسی تخلف را دارد.

وزیر کشور تاکید کرد: یقینا اخباری مربوط به شمارش آراء صحت ندارد و این امر خلاف قانون است و در صورت مشاهده برخورد قانونی می‌شود.

۲۱:۳۳/ سازوکار انتخابات در کشور ما اطمینان بخش است

دقایقی پیش حجت الاسلام سیدابراهیم رییسی با حضور در وزارت کشور از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد.

او در این بازدید روند کاری ستاد انتخابات کشور را مورد بررسی قرار داد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور در واکنش به اظهارات اعضای ستادش مبنی تخلفات گسترده در جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گفت: بنده در ابتدا باید بگویم که آمده‌ام از دست‌اندرکاران انتخابات به خاطر زحماتی که در سراسر کشور کشیده‌اند، تشکر کنم.

او ادامه داد: حضور بنده در ستاد انتخابات کشور برای خسته نباشید برای همه دست‌اندرکاران انتخابات است و آنهایی که در شهر و روستاهای مختلف در راستای برکزاری انتخابات فرایند رای گیری انجام می‌دهند.

این نامزد انتخابات ریاست حجمهوری با بیان اینکه جا دارد به همه دوستان اجرایی خسته نباشید عرض کنم، اظهار داشت: سازوکار انتخابات درکشور ما، سازوکار اطمینان بخشی است. یعنی قانون گذار یک بخش اجرا و یک بخش نظارت را پیش‌بینی کرده است. ما تحربه سی و چند سال کشورداری و برگزاری انتخابات را داریم و این سازوکار، سازوکار اطمینان بخشی است.

رییسی با بیان اینکه امروز یکسری مشکلات را از ابتدای انتخابات به بنده گزارش دادند، تصریح کرد: از همان آغاز انتخابات که اعلام اسامی بود و شهرت بنده را در بعضی از اعلانات ذکر نکرده بودند که علی‌القاعده ممکن است تعدادی از افراد با نام شناسنامه‌ای من آشنا نباشند. عنوان مشهور بسیار مهم است و این موضوع هم در قانون پیش‌بینی شده است.

او افزود: در قانون پیش‌بینی شده است کسانی که به یک فامیلی مشهور هستند شهرت‌شان در اعلامیه ذکر شود و این اشکالی بود که از سوی ما اعلام شد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در برخی از موارد مسئله پذیرش نمایندگان کاندیدا مطرح بود، خاطرنشان کرد: این مسئله متن قانون است و ما به وزارت کشور اعلام کردیم. امیدواریم انتخابات پرشوری که بوده است، بتواند شور مردم عزیز ما را در انتخابات و پس از آن برای مردم حفظ شود.

رییسی با بیان اینکه ان‌شاالله این انتخابات، انتخابات پر معنایی برای تعیین و تکلیف سرنوشت برای مردم باشد، ابراز داشت: ما به رای مردم و قانون همواره باید احترام قائل باشیم و از این رو من معتقدم میزان رای ملت است و هم احترام به قانون و هم رای ملت مهم است و باید منتظر باشیم و ببنیم رای مردم چه چیز است.

او در پاسخ به سوالی در رابطه با اینکه برخی از سایت‌های خبری حامی وی موجی را در راستای تخلفات گسترده دولتی در فضای رسانه‌ای به راه انداخته‌اند، با توجه به مشارکت بالای مردم بیان کرد: مشارکت مردم خوشبختانه مشارکت خوبی بود اما دست اندرکاران هم توجه کنند که اشکالات کمی هم در جریان انتخابات وجود نداشته باشد مثلا در یک نقطه تعرفه نرسد. ممکن است در کلان اتفاقی رخ ندهد اما در آن نقطه موجب نگرانی می‌شود. لذا دست اندرکاران انتخابات باید به این موضوع توجه کنند و به نحوی اخذ آرای مردم را که حق شان رای دادن است، انجام دهند که مناسب باشد و آنها بتوانند رای خود را در بستر مناسب ارائه دهند.

۲۱:۳۲/حجت‌الاسلام رییسی از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد

دقایقی پیش حجت الاسلام سیدابراهیم رییسی با حضور در وزارت کشور از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد. او در این بازدید روند کاری ستاد انتخابات کشور را مورد بررسی قرار داد.

۲۱:۲۶/ رییس مجلس به شورای نگهبان رفت

علی لاریجانی (رییس مجلس شورای اسلامی) با حضور در شورای نگهبان از روند نظارت بر انتخابات بازدید کرد.

وی در این بازدید با عباسعلی کدخدایی صحبت کرد و در جریان روند کار قرار گرفت.

۲۱:۱۴/ هیچگونه گزارش تخلف و مشکل حادی در حوزه‌های انتخابات شهر و روستا نداشته‌ایم

فرهاد تجری در بازدید از روند برگزاری انتخابات در حسینیه جماران گفت: از آغازین ساعات برگزاری انتخابات هیات مرکزی نظارت بر انتخابات آماده و پاسخگوی شکایات و نارسایی ها در حوزه انتخابات الکترونیکی بودیم.

سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا ادامه داد: خداروشاکریم تا این لحظه ازدحام مردم حاکی از حضور گسترده مردم هوشمند و انقلابی در پای صندوق‌های اخذ رای بودیم.

او در مقایسه مشارکت در این دوره نسبت به ادوار گذشته اظهار کرد:‌ مشارکت مردم نسبت به دوره‌های گذشته بیشتر بوده و حداقل نسبت به آن دوران دو تا سه میلیون مشارکت بیشتر شده است.

تجری افزود: باتوجه به الکترونیکی بودن بخشی از انتخابات شوراها، با وجود عدم شناخت مردم با نحوه کار الکترونیکی اما آمار مشارکت بالایی را در انتخابات داشته ایم. خوشبختانه بدون هیچ کندی برگزاری انتخابات شورا پیش می‌رود. موارد محدود شکایت در حوزه‌های استانی وجود داشته که هیات‌های نظارت استانها نسبت به رفع مشکلات ترتیب اثر داده‌اند.

سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها گفت: تا این لحظه هیچ گزارش تخلف و مشکلی حادی در حوزه انتخابات شهر و روستا در سطح کشور نداشتیم. امیدواریم تمهیدات لازم را هم مجریان وهم ناظران تسریع بیشتری داشته باشند.

۲۱:۱۲/ در برخی شعب صندوق اضافه کردیم/ برای خراسان رضوی تعرفه ارسال کردیم

علی اصغر احمدی در جمع خبرنگاران ضمن ابراز خرسندی از مشارکت بالای مردم گفت: در این دوره مشارکت خوبی برای هر سه انتخابات داشته‌ایم. ضمن عذرخواهی از مردم عزیزمان که در صف طولانی بودند، باید گفت این پروسه انتخابات است.

او ادامه داد: براساس مقررات باید هویت افراد برای اخذ رای مشخص شود؛ مخصوصا در شهرهایی که صندوق‌های الکترونیک قرار داد.

معاون سیاسی وزارت کشور با بیان اینکه با مشورت شورای نگهبان در برخی از شعب منشی و صندوق اضافه کردیم، اظهار داشت: یک نکته بسیار مهم درخصوص صندوق‌های سیار این است که برای آنها هم مسیر مشخصی معین شده است و هر گونه تغییر مسیر باید با اطلاع هیات نظارت صورت بگیرد.

احمدی افزود: به رسم سنت حسنه زمان انتخابات تا ساعت ۲۲ شب تمدید شده است. افراد برای صندوق‌های سیار باید به فرمانداری‌ها مراجعه کنند. در بیشتر کلانشهرها برای درخواست صندوق سیار به فرمانداری‌ها مراجعه کنند.

او با بیان اینکه چاپ و ارسال تعرفه بیش از واجدان شرایط رای است، تصریح کرد: برخی از مطالب در این مورد می‌رسید که واقعیت نداشت و موجبات نگرانی مردم را فراهم می‌کرد، من ابلاغ کردم اگر آمار تعرفه‌های مصرفی بیش از ۷۰ درصد رسید با اعلام استانداری‌ها تعرفه در شهرهایی که کم آمده در دسترس قرار گیرد.

رییس ستاد انتخابات کشور درخصوص شایعه کمبود رای در استان خراسان رضوی نیز خاطرنشان کرد: در استان خراسان تعرفه‌های مصرفی بیش از ۷۰ درصد بوده است که با ابلاغ به استانداری تعرفه ارسال شده و کار این شعبه به تعطیلی کشیده نشده است.

۲۰:۵۸/ آغاز اعزام صندوق‌های سیار به مراکز شلوغ

محمد شریعتمداری با اشاره به افزایش زمان رای گیری تا ساعت ۲۳ گفت: با توجه به اینکه روند رای گیری تسریع شده است، از هموطنان عزیز درخواست می‌کنیم با حضور پای صندوق‌های رای از این حق خود استفاده کنند و نقش ارزشمند خود را برای آینده کشور ایفا کنند.

رییس ستاد انتخاباتی روحانی افزود: بر اساس گزارش های منتشره، اقداماتی برای ارسال صندوق های سیار به مراکزی که تجمع رای دهندگان بیشتر است صورت گرفته و تمهیدات دیگری برای سرعت بخشیدن به رای گیری نیز انجام گرفته است.

۲۰:۴۷/ وزیر آموزش و پرورش در انتخابات شرکت کرد

فخرالدین دانش آشتیانی عصر امروز با حضور در یکی از شعب اخذ رای، در انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر شرکت کرد.

۲۰:۳۸/ کروبی: پدرم رای خود را به صندوق سیار انداخت

محمد تقی کروبی دقایقی پیش در توئیتر خود نوشت صندوق رای ساعت ۸ شب به همراه ۱۰ نفر به حصر رفت و پدر رای خود را به روحانی که پیش‌تر گفته بود به صندوق انداخت.

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۲۰-۳۰-۰۰

۲۰:۲۵/ شکایت‌های مغرضانه و بدون بدون مدرک، قابل تعقیب و پیگیری است

هیات مرکزی نظارت بر انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در اطلاعیه شــماره (۴) خود از کسانی که نسبت به انتخابات شکایتی دارند دعوت کرد، شکوائیه خود را تسلیم شورای نگهبان نمایند.

متن این اطلاعیه به شرح زیر می‌باشد:

حمد و سپاس خدای متعال را که بار دیگر الطاف و عنایات خود را شامل نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نمود و مردم فهیم و آگاه، با حضور گسترده و با شکوه خود در پای صندوقهای اخذ رأی امید واهی دشمنان ملت بزرگ ایران را مبدل به یأس نموده و ثابت نمودند که علاوه بر حضور در عرصه‌های اجتماعی و انتخابات، همواره پشتیبان ولایت و گوش به فرمان رهبر خود هستند.

بدینوسیله ضمن تشکر از آحاد مردم شریف ایران اسلامی و کلیة هیأتهای نظارت و اجرایی سراسر کشور به اطلاع می‌رساند در اجرای تبصره ۱ ماده ۸۰ قانون انتخابات ریاست جمهوری، چنانچه کسانی از نحوه برگزاری انتخابات شکایت داشته باشند، می‌توانند ظرف مدت سه روز از تاریخ اخذ رأی،‌ شکایت مستند خود را به هیأتهای نظارت استانها و شهرستان‌ها و یا دبیرخانه شورای نگهبان به نشانی: تهران، خیابان امام خمینی(ره) روبروی دانشکده افسری امام علی(ع)، خیابان فلسطین جنوبی، شورای نگهبان تسلیم نمایند.

بدیهی است به استناد تبصره ۲ ماده ۸۰ همین قانون، شکایاتی قابل رسیدگی خواهد بود که مشخصات شاکی یا شاکیان، شامل نام، نام خانوادگی، شغل، نشانی کامل، شماره تلفن و اصل امضای شاکی را داشته باشد.

همچنین مستندا به تبصره ۳ ماده ۸۰ در صورتی که شاکی بدون دلیل و مدرک و مغرضانه، داوطلبان انتخاباتی را متهم نماید و عمل شاکی عنوان افترا داشته باشد قابل تعقیب و پیگیری است.

 

 

 

۲۰:۱۷/ تمدید مهلت اخذ رای تا ساعت ۲۲

با موافقت وزیر  کشور زمان اخذ رأی در انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای اسلامی شهر و میان دوره ای مجلس تا ساعت ۲۲ تمدید شد.

ستاد انتخابات کشور با صدور اطلاعیه شماره ۳۲ ساعت رای گیری را تمدید کرد.

۲۰:۰۹/ اطلاعی از رای دادن محصوران ندارم

علی لاریجانی در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران گفت: باید از دوستانی که در ستاد انتخابات کشور فعال هستند، تشکر کرد.

او با بیان اینکه امروز یک جشن ملی برای کشورمان محسوب می‎شود، اظهار داشت: با توجه به اینکه مجلس در انتخابات شوراها مشارکت داشت، سعی کرد تمامی اقدامات شایسته را در این راستا انجام دهد. باید تلاش شود تا مردم بتوانند درخصوص تعیین سرنوشت شان درست تصمیم بگیرند.

رییس قوه مقننه با بیان اینکه باید از ملت عزیز و دست‎اندکاران بابت برگزاری پرشور انتخابات تشکر کرد، تصریح کرد: براساس گزارش‌هایی که در وزارت کشور ارائه شد، نشان می‌دهد مردم با علاقه در انتخابات حضور پیدا کردند و با حضور معنادارشان سرنوشت کشور را در یک مسیر درست تعیین می‌کنند.

لاریجانی ادامه داد: با این حال، جمعیت انبوهی در پای صندوق‌ها هستند که این مسئله موجب خستگی آنها شده است. بدون شک باید برنامه‎ای برای سرعت بخشیدن به فرآیند رای‎گیری صورت گیرد.

او در پاسخ به این سوال که آیا از رای دادن محصوران اطلاع دارید؟ خاطرنشان کرد: من در این باره اطلاعی ندارم.

۲۰:۰۳/ اعزام هیاتی به دو استان برای نظارت بر روند انتخابات

از شورای نگهبان علیرضا نیل‌چی در جمع خبرنگاران از اعزام دو هیات بازرسی به برخی استانها برای نظارت بر روند برگزاری انتخابات خبرداد.

مدیرکل انتخابات شورای نگهبان گفت: اعزام این هیات‌ها به درخواست هیات‌های نظارت استانی انجام شد.

۱۹:۵۴/ تهرانی‌ها تا زمان انداختن برگه رای در صندو شعب را ترک نکنند

متن اطلاعیه فوری ستاد اصلاح‌طلبان تهران به این شرح است:

مردم شریف تهران

بار دیگر حضور پر شور شما در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر تهران حماسه‌ای عظیم را رقم می‌زند. بر اساس گزارش‌های واصله، استقبال بی‌نظیر مردم در برخی شعب اخذ رای در سطح شهر تهران موجب صف‌های طولانی و انتظار بلند مدت عزیزان رای دهنده شده است.

لذا باتوجه به این استقبال پرشور، و روند کند اخذ رای؛ ضمن تشکر و قدردانی از حضور حماسی شما عزیزان، استدعا دارد که با صبر و بردباری وهمراهی تا پایان کار و انداختن برگه رای در صندوق ؛ شعب اخذ رای را ترک ننمائید.  

اندکی صبر برای طلوع فردایی بهتر ، وظیفه‌ای بر دوش یکان یکان مردم ایران اسلامی است.

با تشکر، ستاد اصلاح طلبان انتخابات ریاست جمهوری و شورای اسلامی تهران

۱۹:۴۹/ دغدغه تامین تعرفه نداریم/ رکورد انتخابات ۹۲ شکسته خواهد شد

عزت‌الله خانمحمدی در حسینیه جماران در جمع خبرنگاران گفت:‌ در سطح شهرستان شمیرانات ۲۶۲ حوزه اخذ رای داریم که هم برای ریاست جمهوری و هم برای شوراهای اسلامی شهر و روستا تعیین شده است. از این میزان ۱۹۰ حوزه مختص شوراهای اسلامی شهر است.

فرماندار شمیرانات ادامه داد: از اوایل ساعات رای گیری بازرسان ما در حال بازرسی از شعب هستند و خوشبختانه شاهد استقبال خوب مردم از انتخابات بودیم. این استقبال بی‌نظیر حماسه ملی مورد نظر رهبر معظم انقلاب و همه مسولان نظام که همان حضور صدرصدی مردم پای صندوق های رای بوده است امروز رقم خورد.

او ادامه داد: ما به دلیل ازدحام بیش از حد مردم در جماران با مشکلاتی روبرو بودیم و دو شعبه اخذ رای نیز اضافه کردیم. با توجه به استقبال مردم در جای جای شهرستان، این وضعیت ازدحام در همه جا حاکم است و صندوق‌های سیار را نیز به جاهایی که تمرکز بیشتر است اعزام کردیم. برآورد ما این است که رکورد انتخابات ۹۲ شکسته خواهد شد و پیش بینی ما این است که تا ساعات پایانی شب مجبور به تمدید ساعت رای گیری باشیم.

خانمحمدی با بیان اینکه از قبل پیش‌بینی لازم برای تامین تعرفه داشتیم، اظهار کرد: با توجه به حضور جمعیت ما مجدد تعرفه را تمدید کردیم و دغدغه تامین تعرفه نداریم و تا آخرین دقایقی که مهلت رای گیری باشد ما مشکلی برای تامین تعرفه نداریم. سازوکار و نیروها نیز مهیا هستند. در کل شهرستان شمیرانات حدود ۳۴۰ هزار واجد شرایط برای رای دادن داریم و برآورد ما این است که بیش از ۷۰ درصد مردم در انتخابات شرکت کنند.

او درباره گزارش تخلفات گفت: گزارش تخلف که داشتیم اما گزارش تخلف قابل ملاحظه ای که قابل پیگرد باشد، نداشتیم و با مدیریت صحیح اگر نقصی بود با همکاری دستگاه‌های نطارتی و ناظر شورای نگهبان و ناظر مجلس شورای اسلامی نگاه تعاملی برقرار شد. ما در بخش‌های لواسانات و رودبار قصران دغدغه شوراهای اسلامی بیشتری داشتیم و مسائل بومی و غیربومی ما را با مشکلاتی همراه کرده بود اما خداروشکر به لحاظ پیش بینی هایی که داشتیم و حضور بازرسان در حوزه های رای گیری خوشبختانه مدیریت شده تا حداقل تنش را داشته باشیم.

۱۹:۵۰/ تلاش می‌کنیم با سرعت و دقت نتایج آرا را به اطلاع مردم برسانیم

سید سلمان سامانی در پاسخ به این سوال که با توجه به کندی ثبت نام در انتخابات الکترونیکی شوراهای شهر و روستا در برخی از استان ها، امکان دارد که انتخابات الکترونیکی متوقف و به حالت دستی تبدیل شود؟ گفت: ما تلاش کردیم تا در این دوره از انتخابات، برای تحقق برگزاری تمام الکترونیکی انتخابات گام‌های موثری را برداریم.

او با بیان اینکه تمام الکترونیک شدن انتخابات مسیری است که حتما کشور باید آن را طی کند، اظهار داشت: ما باید به این نقطه برسیم. سرعت، دقت و صحت این انتخابات در اخذ، شمارش و اعلام نهایی نتایج آرا وجود دارد بسیار بهتر و مقرون به صرفه‌تر از انتخابات دستی است پس لازم است تا این شیوه را فعال کنیم.

این مقام وزارت کشور با بیان اینکه تلاش می‌کنیم بر اساس پیش‌بینی‌ها اقدامات فنی، امنیتی و نظارتی لازم برای این انتخابات، به عمل بیاوریم، تصریح کرد: در تمامی 141 شهری که برگزاری انتخابات به شیوه الکترونیکی مورد پیش‌بینی قرار گرفته است، این انتخابات با این شیوه در حال انجام است.

سامانی ادامه داد: در کنار برگزاری الکترونیکی انتخابات شوراها، با توجه به آنکه در ابتدای مسیر هستیم، تلاش می‌کنیم این مسیر را ارتقا دهیم، شیوه‌های دستی هم مورد پیش بینی قرار گرفته است تا به هیچ عنوان رای مردم را از دست ندهیم و هر اتفاقی که رخ بدهد، بتوانیم انتخابات را ادامه دهیم.

او با بیان اینکه روند انتخابات الکترونیکی تا به حال روند بسیار خوب و رضایت بخشی است، خاطرنشان کرد: امیدوار هستیم که این روند تا ساعات پایانی انتخابات ادامه پیدا کند.

سخنگوی وزارت کشور در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون میزان رسمی مشارکت مردم در انتخابات مشخص شده است؟ ابراز داشت: با توجه به ارزیابی که از سطح استان‌ها داشتیم و اطلاعاتی که از شعب اخذ رای از سوی فرمانداری‌ها به ما رسیده است، به جرات می‌توان گفت یکی از بی‌نظیرترین مشارکت‌های انتخاباتی در جهان است.

سامانی افزود: امیدوار هستیم تا پایان زمان اخذ رای ملت ایران توانسته باشند رکورد جدیدی از مشارکت‌شان را در تعیین سرنوشت کشور به ثبت برسانند.

او در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید چه زمانی وزارت کشور بتواند نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کند؟ عنوان کرد: ما تلاش می‌کنیم با سرعت بالا ولی با دقت و صحت هرچه تمام‌تر نتایج آرا را به اطلاع ملت ایران برسانیم.

این مقام مسئول در وزارت کشور در پاسخ به این سوال که اعلام اولیه نتایج آرا چه زمانی خواهد بود؟ یادآور شد: جمع‌بندی‌هایی که مورد تایید شورای نگهبان و هیات‌های اجرایی باشد و به ستاد انتخابات کشور اعلام شده باشد را در اسرع وقت به اطلاع مردم می‌رسانیم.

سامانی در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون گزارشی مبنی بر تخلف جدی در انتخابات به ستاد انتخابات کشور ابلاغ شده است؟ بیان کرد: تخلفی که موجب اخلال در روند انتخابات شود، تاکنون به دست ما نرسیده است.

۱۹:۱۵/ بازدید رییس مجلس از ستاد انتخابات کشور

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از ستاد انتخابات وزارت کشور بازید کرد. او در این بازدید به بررسی روند انتخابات در ستاد انتخابات کشور پرداخت.

۱۸:۵۱/ وزیر ارشاد از ستاد انتخابات بازدید کرد

دقایقی پیش سیدرضا صالحی امیری با حضور در وزارت کشور از ستاد انتخابات کشور بازدید و در جریان امور اجرایی انتخابات قرار گرفت.

۱۸:۵۰/ مردم صرفا به شعبه حسینیه ارشاد مراجعه نکنند

فرهاد تجری سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها اسلامی شهر و روستا پس از بازدید از شعبه حسینیه ارشاد در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به حضور کم نظیر مردم در انتخابات، از مردم درخواست  کرد که به علت ازدحام بیش از اندازه جمعیت به شعبه حسینیه ارشاد مراجعه نکنند و به مدارس و شعبات اطراف بروند؛ چرا که اگر به همین روال ادامه یابد اخد رای تا ۲ یا ۳ صبح ادامه دارد.

۱۸:۴۰/ سفرم به یاسوج مربوط به ۴ روز گذشته است

نماینده مردم گچساران در مجلس شورای اسلامی اخبار منتشره از سوی ستاد انتخاباتی رییسی مبنی بر تحت‌الشعاع قرار دادن شعبه اخذ رای در حمایت از روحانی را رد کرد.

غلامرضا تاج‌گردون در واکنش به انتشار خبری از سوی ستاد انتخاباتی رییسی مبنی بر حضور این نماینده مجلس اصلاح‌طلب در شعب اخذ رای در یاسوج و مخدوش کردن امنیت و آرامش شعب به نفع روحانی، گفت: سفرم به یاسوج مربوط به ۴ روز گذشته است و من امروز رای خود را در گچساران شهرستان حوزه انتخابیه‌ام به صندوق انداختم.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی همچنین از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری و هوادارانشان خواست آرامش فضای انتخابات را حفظ کنند و جلوی شایعات بی‌مورد در این زمینه را بگیرند.

۱۸:۳۷/ تمدید یک ساعته زمان انتخابات شورای شهر و روستا

ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه‌ای زمان اخذ رای را در روستا تا یک ساعت تمدید کرد.

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اطلاعیه شماره (۳۰)

نظر به موافقت وزیر کشور با یک ساعت تمدید مهلت اخذ رای اتنخابات شوراهای اسلامی شهر وروستا به آگاهی کلیه اعضای شعب اخذ رأی و نمایندگان فرماندار می‌رساند انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا به مدت یک ساعت دیگر یعنی تا ساعت ۱۹ تمدید شد.

 ستاد انتخابات کشور در بیانیه ای زمان اخذ رای را تا دوساعت دیگر تمدید کرد.

این بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اطلاعیه شماره (۲۹)

با تشکر از حضور پرشور ملت شریف ایران که در پیروی از امر رهبری معظم انقلاب اسلامی در آستانه خلق حماسه سیاسی اند و با توجه به گزارش های دریافتی از حوزه‌های انتخابیه کشورمبنی بر درخواست تمدید مدت زمان اخذ رأی و نظر به موافقت وزیر محترم کشور، زمان اخذ رأی در انتخابات ریاست جمهوری به مدت دو ساعت یعنی تا ساعت ۲۰ در سراسر کشور تمدید می گردد. این تمدید شامل شعب ثبت نام و اخذ رأی واقع در خارج از کشور نیز می گردد.

۱۸:۳۵/ تعرفه‌های بدون مهر باطل می‌شوند

ستاد انتخابات وزارت کشور در اطلاعیه‌ای از مسولان خواست تا به مهمور کردن برگه‌های رای توجه ویژه‌ای داشته باشند.

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اطلاعیه شماره (۲۸)

به آگاهی کلیه اعضای شعب اخذ رای ونمایندگان فرماندار می‌رساند از آنجا که تعرفه و برگ رای فاقد مهر انتخاباتی جزء آراء باطله محسوب می‌گردد. لذا تاکید می‌گردد نسبت به مهمور نمودن تعرفه و برگ رای‌های انتخابات ریاست‌جمهوری، شوراهای اسلامی شهر و روستا و اولین میاندوره‌ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی به مهر اجرایی و نظارت انتخابات دقت لازم صورت گیرد.

۱۸:۳۰/ احمدرضا احمدی خود را به صندوق آرا رساند

احمدرضا احمدی، شاعر ۷۷ ساله کشورمان که این روزها از بیماری قلبی و ناراحتی ریه رنج می‌برد و بنیان‌گذار گروه طرفه به همراه نادر ابراهیمی، اسماعیل نوری علاء، مهرداد صمدی، محمدعلی سپانلو، بهرام بیضایی، اکبر رادی، جعفر کوش‌آبادی، مریم جزایری و جمیله دبیری، خود را به یکی از شعب اخذ رای رساند تا رای خود را به صندوق بیندازد.

۱۸:۱۹/ بیژن کامکار رای خود را در سلیمانیه عراق به صندوق انداخت

بیژن کامکار (نوازنده دف، رباب، تمبک، تار و خواننده موسیقی کردی و سنتی ایرانی و از اعضای گروه کامکارها) به همراه همسرش (نجمه تجدد) در سلیمانیه عراق رای خود را به صندوق انداخت.

۱۸:۱۷/ جهانگیری: از معطلی در صف‌های اخذ رای ناراحت نشوید

اسحاق جهانگیری در صفحه توییتر خود نوشت: از معطلی در صف‌های اخذ رای ناراحت نشوید. با تحمل این معطلی چند ساعته سرنوشت چندین ساله خودتان و فرزندانتان رقم می‌خورد.

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۷-۴۵-۴۷

۱۸:۰۸/ تغییرات نرم افرازی مشکلاتی را برای صدور کارت‌های نمایندگان نامزدها به وجود آورد

بعدازظهر امروز حسین طلا (نماینده حجت الاسلام رییسی کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری) با حضور در شورای نگهبان و  بازدید از هیات نظارت بر انتخابات در جمع خبرنگاران گفت: موضوعی که از اظهر من‌الشمس این است که کاندیدای ما بیش از ۳۰ سال در اجرای قانون فعالیت داشته و ما نیز خود را ملزم به اجرای قانون می‌دانیم.

طلا گفت: آنچه که دستگا‌ه‌های حاکمیتی از نتایج انتخابات اعلام می‌کنند را قبول داریم اما معنای آن این نیست که اشکالاتی را که ما و همکارانمان می‌بینیم؛ اعلام نکنیم و ما امیدواریم اشکالاتی که اعلام می‌شود؛ پیگیری شود.

او افزود: به هر تقدیر ملت ایران امروز اراده خود را حاکم می‌کند و سرنوشت خودش را برای ۴ سال به اجرا می‌گذارد. امیدواریم این مقدرات و آنچه تصمیم گرفته می‌شود برای همه خیر باشد و موجب آبادانی و شکوفایی کشور شود.

طلا تصریح کرد: ما از زحمات هیات مرکزی نظارت در شورای نگهبان تشکر می‌کنیم.

او در  مورد اینکه ظرفیت قانونی برای حضور نمایندگان کاندیداها بر سر صندوق‌ها ایجاد شده است، گفت: این امکان قانونی دچار مشکل شد و  به دلیل مشکلاتی که درمورد صدور کارت‌های نمایندگان کاندیداها در بخش نرم‌افزاری ایجاد شد موجب شد تا به صورت جداگانه این موضوع را به دستگاه‌های نظارتی منعکس کنیم و بررسی شود. ما موضوعات را به مجموعه نظارت انتخابات اعلام کردیم و امیدواریم دوستان با تلاشی که دارند آن را پیگیری کنند.

طلا افزود: طبق قانون نمایندگان کاندیداها می‌توانند در هیات‌های اجرایی شعب اخذ رای و محل دستگاه‌های شمارش آرا حضور داشته باشند.

او در خاتمه گفت: برخی از تغییرات نرم‌افزاری در مجموعه وزارت کشور درخصوص حضور کارت‌های نمایندگان مشکلاتی را به وجود آورد.

۱۸:۰۱/ نمی‌توانیم فله‌ای عمل کنیم/مشارکت بالای مردم موجب یاس بیگانگان و بداندیشان است

سیدشهاب‌الدین چاووشی، در حسینیه ارشاد در جمع خبرنگاران درباره حضور مردم در انتخابات اظهارکرد: این حضور مردم، حضور بسیار مغتنمی است و خداوند را به پاس این حضور و همراهی با نظام جمهوری اسلامی باید سپاس گفت.  مردم به دقت دریافته‌اند که حضورشان چقدر نقش آفرین است از این رو ساعت‌های طولانی در این صف‌ها در گرما برای ادای وظیفه خود ایستاده‌اند. واقعا باید این حماسه را که توسط مردم عزیز ما ایجاد شده قدر بدانیم؛ چرا که واقعا کم نظیر است.

رییس ستاد انتخاباتی استان تهران به بازدیدهای متعدد خود از شعب رای تا این لحظه اشاره کرد و گفت: مکان‌هایی که بازدید کردیم، هماهنگی خوبی را شاهد بودیم و تقریبا هیچ شکایتی در این بازدیدها مطرح نشد. عموما نگرانی‌ها از این بود که مردم در صف‌ها معطل می‌شوند اما نکته مهم این است که باید در امر انتخابات و اخذ رای دقت شود و نمی‌توانیم فله‌ای عمل کنیم.  از صبح تاکنون در شعبات استقبال خوبی را شاهد بودیم و انشالا مشارکت حداکثری را در این دوره شاهد خواهیم بود.

چاووشی با بیان اینکه ملت بزرگ ما نشان دادند همواره در شرایطی که کشور به حضور آنها نیاز داشته، به میدان آمدند، گفت: حضور مردم در انتخابات حضور اثربخش و شکوهمندی است و یاس بیگانگان و بد اندیشان و امید و نشاط مستضعفینی که در دنیا، به کشور ما به دل بستند، را در پی خواهد داشت.

۱۷:۵۹/ امیدوایم خوشحالی مردم پای صندوق‌های رای در نتیجه انتخابات تبلور یابد

بعداز ظهر امروز محمدرضا صادق (نماینده حجت‌الاسلام حسن روحانی، کاندیدای دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری) با حضور در ستاد مرکزی هیارت نظارت بر انتخابات و بازدید از این ستاد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: خواست مردم در انتخابات ظهور خواهد یافت و با شرایطی که مهیا شده و علاقمندی که در بین مردم وجود دارد نتیجه انتخابات در اولین فرصت توسط مراجع قانونی اعلام خواهد شد.

وی افزود: بنده بسیار به نتیجه انتخابات خوشبینم زیرا این انتخابات رضایت خدا و خلق خدا را در بطن خود دارد. تاکنون روند انتخابات مثبت بوده و تا آخر شب نیز زمان قانونی آن ادامه دارد. ما صبر می‌کنیم و امیدواریم خوشحالی که مردم برای حضورشان در پای صندوق‌های رای دارند در نتیجه انتخابات تبلور یابد.

صادق گفت: از تک تک عزیزانی که در بخش نظارت مشغول به کارند و اصحاب رسانه تشکر می‌کنم. ما گزارشاتی را دریافت کردیم و در جریان اخبار قرار داریم و در هیات نظارت نیز این گزارشات مورد بررسی قرار می‌گیرد.

او افزود: شرایطی که اکنون برای انتخابات وجود دارد در مقایسه با انتخابات پیشین قابل مقایسه نیست. گزارشاتی از روند اجرا داریم که در آن اشکالات جزئی وجود دارد به خصوص با توجه به حضور پرشور مردم و این صف‌های طویل و شرایط آب و هوایی دشواری‌هایی را برای مردم به وجود آوردند. ما امیدواریم مردم بتوانند در رقم زدن سرنوشت سیاسی کشور رای خود را به صندوق‌ها بریزند و فرصت دوباره برای خدمت به فرزندان این آب و خاک فراهم شود. انشاءالله مردم با رای خودشان شرایط دوباره‌ای را برای پیشبرد اهداف کشور فراهم خواهند کرد.

۱۷:۵۳/ مهلت اخذ رای تا ساعت ۲۰ تمدید شد

براساس دستور وزیر کشور مهلت اخذ رای تا ساعت ۲۰ تمدید شد.

۱۷:۳۹ /درخواست هاشمی‌طبا از مردم؛ هرچه زودتر به پای صندوق‌های رای بیایید

مصطفی هاشمی‌طبا در توئیتر خود نوشت:

«از همه خواهش می‌کنم هرچه زودتر به پای صندوق‌های رای بیایند و کار را به ساعات پایانی موکول نکنند.»

789

 

۱۷:۳۹/ نتیجه انتخابات شورای یکجا اعلام می‌شود/ پیش‌بینی۲۰ صندوق سیار برای تهران

علیرضا رحیمی پس از بازدید از روند برگزاری انتخابات در حسینیه ارشاد، در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، گفت: به ازای هر صندوق رای به صورت میانگین یک و نیم نفر پیش‌بینی شده که در شعب حضور یابند. با توجه به همزمانی ریاست جمهوری و شورا، نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری بر عهده شورای نگهبان و نظارت بر انتخابات شورای شهر برعهده مجلس است که در سطح استان تهران با توجه به اینکه شمارش آرای شوراها در تهران طولانی‌تر خواهد بود، پیش‌بینی نفرات جایگزین به عنوان نیروی کمکی در نظر گرفتیم تا اختلالی پیش نیاید.

رییس هیات نظارت بر انتخابات شورای شهر و روستای استان تهران افزود: با توجه به اینکه حجم استقبال مردم بسیار بالا و تا حدی غیرقابل پیش‌بینی بود، ۲۰ صندوق سیار برای شهر تهران پیش‌بینی شده تا این صندوق ها به صورت مکمل بتوانند جوابگوی استقبال مردم شوند.

ادامه داد: در حوزه هایی که انتخابات الکترونیکی بوده مشکلات جزیی گزارش شده است. همچنین در حوزه شناسایی افراد و هویت‌یابی آنها  مشکلاتی وجود داشته است اما به لحاظ امنیتی مورد خاصی نداشتیم.

او درباره زمان آغاز شمارش آرا گفت: به محض اینکه امر رای گیری به صورت کامل به پایان برسد و تا آخرین نفری در شعبات حضور داشته باشند، رای ان فرد گرفته می‌شود و پس از آن شمارش آغاز میشود. اعلام نتایج ریاست جمهوری تدریجی و انتخابات شورا یکجا اعلام می‌شود.

۱۷:۳۹/ در صورت ایجاد مشکل در دستگاه‌های اخذ رای مکانیزه، رای‌گیری به صورت دستی انجام می‌شود

هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور دهمین اطلاعیه خود را منتشر کرد که به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور به اطلاع می‌رساند براساس گزارشات واصله، رای گیری الکترونیکی در حال حاضر در ۹ هزار و ۷۴۰ شعبه انتخابات بدون هیچ مشکلی در حال انجام است.

با توجه به تدابیر اتخاذ شده، در صورت ایجاد هرگونه مشکل در دستگاه‌های اخذ رای مکانیزه، رای‌گیری به صورت دستی انجام خواهد شد و هیچگونه محدودیت و توقفی در اخذ رای رخ نخواهد داد.

۱۷:۳۶/ محسن رفیق دوست رای خود را به صندوق انداخت

محسن رفیق دوست عصر امروز به حسینیه جماران رفت و رای خود را در صندوق اخذ رای انداخت.

۱۷:۳۱/ آمار رای‌دهندگان از مرز ۲۰ میلیون نفر گذشت

فرهاد تجری در ستاد انتخابات کشور با اشاره به آخرین آمار اخذ رای عنوان کرد: از صبح تا حالا ۲۰ میلیون شرکت‌کننده برای انتخابات ریاست جمهوری و شوراها داشتیم.

سخنگوی هیات نظارت بر انتخابات شوراهای کشور گفت: خداوند را شاکر هستیم که استقبال این چنینی از انتخابات شده است.

او ادامه داد: امسال شاهد هستیم که انتخابات الکترونیک در حال حاضر در بیش از ۹۰۰۰ هزار شعبه احذ رای به این صورت انجام می‌شود.

سخنگوی هیات نظارت بر انتخابات شهر و روستا تاکید کرد: انتخابات الکترونیک ضریب خطا و بسیاری از تخلفات را کاهش می‌دهد، امیدوارم این مقدمه‌ای باشد تا در سال‌های آتی شاهد برگزاری انتخابات الکترونیک باشیم.

تجری اظهار کرد: تا این لحظه تخلف خاصی گزارش نشده است. ناظران با دقت هرچه تمام به کار خود ادامه می‌دهند.

او ادامه داد: امیدوارم که در ساعات باقی مانده حضور پررنگ‌تری را از مردم عزیزمان شاهد باشیم.

سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها گفت: تا این ساعت حدود ۲۰ میلیون نفر در انتخابات شوراها شرکت کرده‌اند.

او با بیان این مطلب اظهار کرد: این آمار قطعا افزایش می‌یابد، چون هم تا ساعت پایانی انتخابات فرصت باقی مانده و هم اطلاعات و آمار از برخی حوزه‌ها مخصوصا در روستاها نرسیده است.

تجری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گزارش آمده در  برخی از نواحی شهرداری صندوق اخذ رای وجود ندارد، گفت: برخی از سازمان‌ها و نهاد می‌توانند درخواست صندوق سیار کنند.

او در مورد گزارش تخلف از استان‌ها نیز عنوان کرد: به هر حال قابل پیش‌بینی است که تخلفات صورت بگیرد اما ما نیز تمامی مراحل را به خوبی و با نظارت و دقت پیگیری می‌کنیم.

تجری خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد زمان انتخابات تمدید شود با هماهنگی ستاد انتخابات کشور و هیات مرکزی نظارت انجام می‌شود.

۱۷:۳۰/ تمدید ساعات رای‌گیری در حوزه‌های خارج از کشور بر اساس ضرورت است

مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت خارجه گفت: نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور می توانند درصورت ضرورت و با توجه به میزان استقبال هموطنان ایرانی خارج از کشور جهت شرکت کردن در انتخابات، ساعات رای‌گیری را در حوزه‌های انتخابیه تمدید کنند.

انتخابات ریاست جمهوری در ۱۰۲ کشور، ۱۳۳ نمایندگی ایران در خارج از کشور و ۳۱۰ حوزه انتخابیه برگزار می شود و مسئولان نمایندگی های ایران در خارج از کشور در صورت ضرورت و با توجه به میزان استقبال هموطنان جهت شرکت در انتخابات ریاست جمهوری می توانند ساعات رای گیری را تمدید کنند.

در حال حاضر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در بسیاری از کشورها به جز تعدادی از کشورهای حوزه قاره آمریکا آغاز شده است.

انتخابات ریاست جمهوری در ۴۱ کشور آسیایی با در نظر گرفتن ۱۵۸ شعبه اخذ رای در ۲۶ کشور اروپایی با ۶۱ صندوق رای در ۱۲ کشور قاره آمریکا با ۶۷ صندوق رای و در ۲۲ کشور آفریقایی با در نظرگرفتن ۲۴ صندوق رای برگزار شده است.

۱۷:۰۵/ تنها نام یک نامزد ریاست‌جمهوری را در برگه بنویسید

ستاد انتخابات وزارت کشور در اطلاعیه‌ای از مردم خواست تا در هنگام نوشتن نام نامزد مورد نظر دقت کنند و در یک برگه اخذ رای ریاست جمهوری تنها نام یک کاندیدا را وارد کنند.

بسم الله الرحمن الرحیم

اطلاعیه شماره (۲۷)

به آگاهی هموطنان عزیز می رساند که در هنگام رأی دادن  برای انتخابات ریاست جمهوری فقط نام و نام خانوادگی یک نفر از نامزدها را در محل تعیین شده روی برگ رأی بنویسند و به صندوق اخذ رأی بیاندازند.

یادآوری می شود براساس ماده ۲۸ قانون چنانچه در برگ رأی انتخابات ریاست جمهوری نام دو نامزد نوشته شود، برگ رأی باطل است.

۱۶:۳۶/ انتخابات این دوره به منزله رفراندوم دو طرز فکر مختلف است

عبدالرضا هاشم‌زایی در خصوص انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: همانطور که می‌دانید من در مجلس پیرترین نماینده هستم و انتخابات‌های زیادی را دیده‌ام اما این انتخابات با بقیه متفاوت است و به نوعی می‌توان گفت رفراندوم دو طرز فکر مختلف است. ان‌شاالله تا فردا شب مشخص می‌شود که مردم کدام تفکر را قبول کرده‌اند.

نماینده مردم تهران در مجلس خطاب به افرادی که هنوز قصد حضور در انتخاب را ندارند، گفت: از همه آنها که در خانه نشسته‌اند یا ناراضی‌اند یا ما را قبول ندارند؛ خواهش می‌کنم در این رفراندوم شرکت کنند. همه باید به طرز فکر خود رای بدهند و از طرف دیگر همه مردم باید در نهایت از برنده انتخابات حمایت کنند.

۱۶:۳۳/ مردم از انتشار اخبار تقلب یا گمانه‌زنی خودداری کنند/رسانه‌ها به برد و باخت نامزدها دامن نزنند

عباس جعفری دولت‌آبادی پس از انداختن رای خود به صندوق در مسجد لرزاده، در جمع خبرنگاران گفت:جا دارد از این شور انتخاباتی که مردم به وجود آورده‌اند تشکر و قدر دانی و درخواست کنم که در این ساعات از انتشار اخبار تخلف تقلب و یا گمانه‌زنی‌ها در مورد نتایج انتخابات خودداری کنند.

دادستان تهران افزود: مردم و کاندیداها به هیچ اخباری توجه نکنند و منتظر بمانند تا نتیجه نهایی از طریق وزارت کشور اعلام شود. پیروز نهایی در انتخابات مردم هستند و رسانه‌ها نباید به برد و باخت بودن نتایج و نامزدها دامن بزنند.

۱۶:۳۳/ رای بالا به رییس‌جمهور منتخب قدرت عمل او را بیشتر می‌کند

حجت‌الاسلام والمسلمین زم فعال سیاسی اصلاح‌طلب در حسینیه ارشاد در خصوص حضور مردم در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: اینطور که از سراسر کشور خبر می‌رسد، مردم حضور پر شور و با شکوهی تاکنون داشته‌اند. کسانی را می‌شناسم که واقعا در طول تمام دوران عمر خود رای ندادند و حالا می‌خواهند رای دهند.

او افزود: مردم آمده‌اند و می‌گویند که بالاخره باید کار یکسره و تکلیف روشن شود. مردم خسته شده‌اند و نمی‌خواهند درجا بزنند و یا دور بزنند؛ بلکه می‌خواهند پیش بروند. همه دنیا ملت ایران و انقلاب اسلامی را دوست دارند ولی باید کمی ما هم رفتارمان را درست کنیم. 

حجت‌الاسلام زم اضافه کرد: ان‌شاالله با حضور مردم امروز به امید خدا، رییس‌جمهور منتخب رای بالایی بیاورد؛ در اینصورت می‌تواند با قدرت بیشتری عمل کند.

۱۶:۲۶/ تاکید ستاد انتخابات به لزوم ارائه مدارک شناسایی برای اخذ رای

ستاد انتخابات وزارت کشور در اطلاعیه‌ای به لزوم بررسی مدارک در تمام انواع اخذ رای (سیار و ثابت) تاکید کرد.

شرح این اطلاعیه در ادامه آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اطلاعیه شماره (۲۶)

به آگاهی اعضای محترم شعب اخذ رأی سیار در سراسر کشور می‌رساند که نحوه اخذ رأی و بررسی مدارک در شعب سیار هیچگونه تفاوتی با شعب اخذ رأی ثابت ندارد و لذا از رأی‌دهندگان گرامی حتی در بیمارستان‌ها و پادگان‌ها نیز صرفاً  در قبال ارائه شناسنامه و شماره ملی باید رأی‌گیری بعمل آید.

ضمناً مجدداً تأکید می‌نماید که متولدین ۱۳۷۸.۲.۲۹ و قبل از آن می‌توانند در انتخابات شرکت نمایند.

۱۶:۲۱/ اصغر فرهادی در فرانسه رای داد

اصغر فرهادی (کارگردان سینما) در حوزه اخذ رای انتخابات ایران در محل جشنواره کن رای خود را به صندوق انداخت.

۱۶:۱۰/ هوشنگ ابتهاج رای خود را به صندوق انداخت

هوشنگ ابتهاج معروف به سایه (شاعر و پژوهشگر موسیقی ایرانی) رای خود را به نام حسن روحانی در صندوق انداخت.

۱۶:۱۰/ بهنوش طباطبایی هم رای داد

بهنوش طباطبایى (بازیگر سینما و تلویزیون) در جمهورى چک راى خود را در صندوق انداخت.

۱۶:۰۹/ تکذیب آغاز شمارش آرا در شعب خارج از کشور

حسن قشقاوی، معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان و رئیس ستاد هیات نظارت بر انتخابات خارج از کشور با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: رای‌گیری در کلیه شعب خارج از کشور همچنان ادامه دارد و شمارش آرا آغاز نشده است.

در این اطلاعیه آمده است:

احتراما نظر به اینکه آمار و ارقامی مبنی بر اعلام نتایج صندوق های رای در خارج از کشور در بعضی از کانال‌های خبری درج گردیده است بدینوسیله ضمن تکذیب اخبار موجود به اطلاع می‌رساند رای گیری در کلیه شعب خارج از کشور همچنان ادامه دارد و شمارش آراء آغاز نشده است. بدیهی است پس از اتمام رای گیری از طریق مراجع قانونی اطلاع رسانی خواهد شد.

۱۶:۰۸/ اخذ ۳ هزار و ۵۰۰ رای در شعبه حسینیه ارشاد تا این لحظه

یکی از مسئولان اخذ رای در حسینیه ارشاد عنوان کرد؛ تا این لحظه حدود ۳۵۰۰ رای در این شعبه دریافت شده است.

به علت ازدحام جمعیت، یک صندوق دیگر برای اخذ رای در حسینیه ارشاد اضافه شد.

بر همین اساس در حال حاضر در مجموع ۶ صندوق رای یعنی(۶ صندوق برای انتخابات ریاست جمهوری و ۶ صندوق برای انتخابات شوراها) در حسینیه ارشاد برای اخذ رای شهروندان وجود دارد.

۱۵:۵۳/ مردم مشخصات نامزدهای مورد نظرشان را  کامل و خوانا قید کنند

ستاد انتخابات وزارت کشور در اطلاعیه‌ای از مردم خواست تا با کامل نوشتن نام نامزدهای انتخاباتی از ایجاد شبهه و ضایع شدن حق آنها جلوگیری کنند.

این اطلاعیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اطلاعیه شماره (۲۵)

به آگاهی هموطنان عزیز می‌رساند به منظور جلوگیری از تضییع حق نامزدهای انتخابات خواهشمند است درهنگام نوشتن آراء، مشخصات نامزدهای موردنظر خود را که شامل نام و نام خانوادگی ایشان  به همراه کد نامزد می‌باشد، به صورت کامل و خوانا قید نمایید تا انشاءا... حقی از نامزدهای محترم در هنگام شمارش و احتساب آراء ضایع نگردد.

۱۵:۴۹/ ۲صندوق سیار به شعبه حسینیه جماران اضافه شد

به دلیل ازدیاد جمعیت در شعبه اخذ رای حسینیه جماران دو صندوق سیار به این شعبه اضافه شد تا رای‌دهندگان با معطلی کم‌تری بتوانند آرای خود را به صندوق بیاندازند.

۱۵:۴۷ /نتایج آرا به تدریج اعلام می‌شود

حسین طلا (نماینده حجت‌الاسلام رییسی در انتخابات ریاست جمهوری) با حضور در هیات مرکزی نظارت بر انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در شورای نگهبان؛ در پاسخ به این پرسش ایلنا که آیا نتایج آرا به یکباره اعلام می‌شود؟، اظهار داشت: خیر نتایج به‌صورت تدریجی از فردا اعلام خواهد شد.

وی گفت: هنوز برای تمدید زمان رای‌گیری از سوی وزارت کشور چیزی اعلام نشده است.

۱۵:۴۱ /غیر از مسئولان اخذ رای و نمایندگان نامزدها فرد دیگری حق حضور در شعبه‌ها را ندارد

ستاد انتخابات کشور تاکید کرد: به غیر از کسانی که در شعبه اخذ رأی مسئولیتی به عهده دارند و نیز نمایندگان نامزدها فرد دیگری حق حضور در شعبه اخذ رأی را ندارد.

متن این اطلاعیه به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اطلاعیه شماره (۲۴)

به آگاهی کلیه اعضای شعب اخذ رأی و نمایندگان فرماندار می‌رساند به غیر از کسانی که در شعبه اخذ رأی مسئولیتی به عهده دارند و نیز نمایندگان نامزدها فرد دیگری حق حضور در شعبه اخذ رأی را نداشته و در صورت حضور به آنان تذکر داده شود که محل شعبه را ترک نمایند. نیروهای انتظامی حاضر در شعب  اخذ رأی در این ارتباط همکاری لازم را معمول دارند.

ستاد انتخابات کشور

«پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور»

۱۵:۳۶/ شرکت در انتخابات برای ملت ایران نتیجه‌بخش خواهد بود

عبدالله نوری پس از شرکت در انتخابات اظهار کرد: به این نتیجه رسیده ام که شرکت  در انتخابات بهتر از عدم شرکت است و هر انتخاباتی تاثیر خودش را خواهد داشت.

او افزود:  در حال حاضر و با اوضاع موجود  وظیفه همه مردم ایران شرکت در انتخابات است. قطعا شرکت در انتخابات برای ملت ایران نتیجه بخش خواهد بود.

۱۵:۳۴/ بیت امام در انتخابات شرکت کردند

اعضای بیت امام خمینی (ره) در محل اخذ رأی حسینیه جماران حاضر شده و آرای مربوط به انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها را به صندوق انداختند.

سیدحسن خمینی، سیدعلی خمینی، سیدیاسر خمینی، صدیقه مصطفوی، فاطمه طباطبایی، عدنان طباطبایی فرزند مرحوم صادق طباطبایی، مرتضی اشراقی و علی اشراقی؛ اعضای بیت امام راحل بودند که در انتخابات شرکت کردند.

۱۵:۲۸/ با وزارت کشور همکاری همه‌جانبه داریم/نمی‌توان زمان پایان شمارش آرا را پیش‌بینی کرد

عباسعلی کدخدایی درخصوص روند برگزاری انتخابات اظهار داشت: با شروع انتخابات و آغاز اخد آرا شورای نگهبان هم روند نظارتی خودش را شروع کرد و با تدابیری که از یک سال گذشته اندیشیده بودیم نیروهای آموزش‌دیده را به عنوان ناظر در محل‌های اخذ رای قرار دادیم و مردم می‌توانند با مشاهده کوچکترین تخلفی به این ناظران مراجعه کرده و تخلف مربوطه را گزارش کنند.

او افزود: طبیعتاً هنگام برگزاری چنین کنش اجتماعی عظیمی موارد و مشکلاتی هم وجود دارد که ناظران ما حضور دارند و به آنها رسیدگی می‌کنند. ما در این رابطه با وزارت کشور هم همکاری همه‌ جانبه داریم.

سخنگوی شورای نگهبان در مورد سامانه گزارش‌های مردمی وزارت کشور گفت: این سامانه گزارش های مردمی را از تخلفات احتمالی دریافت می‌کند. البته سامانه آفلاین هم برای مواقع ضروری در نظر گرفته‌ایم که مردم می‌توانند به آن مراجعه کنند و گزارش‌های مردمی در این سامانه به صورت دستی ثبت می‌شوند.

کدخدایی در رابطه با ازدهام جمعیت و صفوف طولانی اخذ آرا اظهار داشت: این اتفاق در ساعات اولیه اخذ رای روی داد ولی ما با وزارت کشور تدبیر کردیم و آن را کاهش دادیم. یکی از کارهایی که صورت گرفت افزایش تعداد منشی‌ها بود تا روند اخذ رای سرعت پیدا کند.

وی در مورد اینکه در صورت افتادن رای به صندوق اشتباه آیا آن رای شمرده شده یا باطل می‌شود گفت: من از مردم عزیز خواهش می‌کنم همه دقت و توجه‌شان را بکار بگیرند تا چنین اتفاقی نیافتد ولی اگر هم شاهد چنین موضوعی باشیم در صورت صحیح بودن رای آن را شمارش و لحاظ خواهیم کرد.

سخنگوی شورای نگهبان در مورد پیش‌بینی‌اش از اتمام شمارش آرا و اعلام نتیجه نهایی انتخابات خاطرنشان کرد: اتمام شمارش را نمی‌توان پیش‌بینی کرد ولی شروع شمارش بلافاصله بعد از پایان رای‌ گیری خواهد بود. پایان شمارش آرا بستگی به میزان طول کشیدن اخذ رای و تعداد تعرفه‌ها و عوامل دیگری دارد که به همین دلیل نمی‌توان زمانی برایش در نظر گرفت.

کدخدایی در مورد نقش شورای نگهبان در انتخابات گفت: تنها مرجعی که می‌تواند ابطال حوزه یا ابطال صندوق داشته باشد شورای نگهبان است و هیچ نهاد دیگری نمی‌تواند چنین اقدامی انجام دهد.

۱۵:۲۴/ نتیجه انتخابات هرچه باشد برنده اصلی مردم هستند

محسن هاشمی پس از انداختن رای خود داخل صندق  گفت: انتخابات امسال نسبت به گذشته بسیار پرشورتر و شلوغ‌تر بود و درصد مشارکت مردم در این دوره بسیار بالاست.

او افزود: به تمام کسانی که تصمیم به مشارکت ندارند توصیه می‌کنم که در انتخابات شرکت کنند چرا که انتخابات کم هزینه‌ترین مسیر برای انتخاب در کشور است خوشبختانه نظام جمهوری اسلامی این امکان را در اختیار مردم قرار داده تا هر چهارسال یکبار سرنوشت خود را با انتخابات رقم بزنند و براساس آیه ان الله لایغیر بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم همه وظیفه داریم در انتخابات شرکت کنیم.

محسن هاشمی تاکید کرد: در انتخابات این دوره دو تفکر غالب سیاسی روبروی هم قرار گرفتند و حرف‌های زیادی زده شد و سیمای جمهوری هم وقت مناسبی گذاشت تا همه بتوانند حرف‌هایشان را بزنند همچنین سخنرانی‌ها و مراسم‌های مختلفی در طول انتخابات برگزار شد. چه در زمان ثبت نام چه در زمان تایید صلاحیت‌ها و چه در زمان تبلیغات و مناظرات بسیار خوب عمل شده و خوشبختانه انتخابات به آرامی در حال برگزاری است و جا دارد از دولت آقای روحانی و مسئولان انتخابات در وزارت کشور، نیروهای انتظامی و امنیتی و همه کسانی که در برگزاری انتخابات تلاش کردند، تشکر شود.

هاشمی یادآور شد: کاندیداها نیز درخشیدند و حرف‌هایشان را زدند و گرچه حرف‌های غیراصولی هم در این میان زده شد و تخریب‌هایی صورت گرفت اما این موارد در انتخابات طبیعی است آنچه مهم است این است که همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند نتیجه انتخابات هر چه باشد برنده اصلی مردم هستند و طرف مقابل باید تمکین کند و اجازه دهد نظراتش را به اجرا در بیاورند این حضور مردم مهم است و من از همه می‌خواهم اجازه دهند آن کسی که در کشور برنده شده نظراتش را در کشور پیاده کند.

او افزود: به نظرم اگر آقای روحانی با رای بالایی برنده این رقابت شود قولی را که در برنامه‌های تبلیغاتی به مردم داده که دیگر تحریم‌های غیر هسته‌ای را نیز بردارد می‌تواند عملی کند اگر آقای روحانی بتواند این کار را انجام دهد همه بندهایی که از طریق استکبار جهانی به پای اقتصاد ایران زده شده بود باز می‌شود و با پایین آمدن تورم و بهره‌های بانکی، سرمایه‌ها به سمت تولید و اشتغال می‌رود و نتیجه شغل نیز رفاه است ماهم نتیجه‌ای که می‌خواهیم از جمهوری اسلامی بگیریم رفاه است و از این طریق الگویی می‌شویم برای جهانیان که نظام ولایی جمهوری اسلامی را بپذیرند.

هاشمی درباره عملکرد روحانی گفت: با توجه به همه موانعی که برای او ایجاد می‌کردند چه در داخل کشور رقبای ایشان و چه در خارج از کشور دشمنان جمهوری اسلامی اما آقای روحانی با رفع تحریم‌های هسته‌ای پایین آوردن نرخ تورم و با ایجاد فضای آزاد به ویژه در فضای مجازی شرایطی را ایجاد کرد که همه توانستند به راحتی از آن استفاده کنند و در بخش کشاورزی و بهداشت و درمان عملکرد قابل ستایشی داشت و باید از تیم او تشکر کرد در بعضی از جاها این امکان وجود نداشت چرا که در صنعت و اقتصاد نمی‌توان به یکباره تغییر ایجاد کرد چراکه آنها در یک رقابت سخت جهانی قرار دارند و باید تولیدات قابل صادراتی داشته باشند.

او درباره تشتت لیست‌ها در اصلاح‌طلبان گفت: بعید نیست این تشتت ضربه وارد کند اما مردم در حد انتخابات وضعیت بهتری نسبت به گذشته پیدا کردند و این را فهمیدند که اگر  به لیستی رای ندهند همه کرسی‌های شورا به دست نمی‌آید رفتن یک یا دو و یا حتی ده نفر از یک لیست به شورا مشکلی را حل نمی‌کند همانطور که در شورای گذشته حل نکرد.

۱۵:۱۰/ نوشتن نام داوطلبان انتخابات شوراها بدون نوشتن کد نامزدها کفایت می‌کند

ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه شماره ۲۲ این ستاد اعلام کرد: اگرچه نوشتن کد نامزدهای شوراهای اسلامی شهر و روستا در زمان شمارش آراء از تضییع حقوق نامزدهای دارای تشابه اسمی جلوگیری می‌کند اما نوشتن نام نامزدها هم کافی است.

متن کامل این اطلاعیه به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اطلاعیه شماره (۲۲)

نظر به اینکه در برگ‌های رأی انتخابات شوراهای اسلامی، قسمتی برای نوشتن کد نامزدها در نظر گرفته شده است، به اطلاع هموطنان عزیز و اعضای شعب اخذ رأی می‌رساند اگر چه نوشتن کد نامزدها بخصوص در مواردی که تشابه اسامی نامزدها وجود دارد، در زمان شمارش آراء از تضییع حقوق ایشان جلوگیری می‌کند ولی چنانچه در برگهای رأی اسم نامزد نیز نوشته شود، کفایت می‌کند.

ستاد انتخابات کشور

۱۵:۰۵/ محمدعلی کشاورز در انتخابات شرکت کرد

محمدعلی کشاورز (بازیگر سینما و تلویزیون) که به دلیل بیماری قادر نیست حرکت کند؛ امروز ظهر با ویلچر خود را به صندوق رای رساند تا در انتخابات شرکت کرده و رای خود را به صندوق بیندازد.

۱۵:۰۳/ مردم به کسی رای بدهند که در راه عظمت و تمامیت ایران گام‌های موثری بردارد

اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان (خلیفه ارامنه تهران) در انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و دوازدهمین دوره ریاس جمهوری شرکت کرد و رای خود را به صندوق انداخت.

خلیفه ارامنه تهران به خبرنگار ایلنا گفت: من به مردم عزیزمان توصیه می‌کنم که در انتخابات مشارکت کنند و به کسی رای بدهند که در راه عظمت و تمامیت ایران گام‌های موثری بردارد. چون کشور ایران کشوری بزرگ است و ملت ایران؛ ملتی با فرهنگ غنی و دیرین است و هرکسی که مسئولیت اداره این کشور را برعهده می‌گیرد؛ انسان بزرگواری است. به همین دلیل بسیار خوشحالم که مردم ایران مشارکت خوبی در این انتخابات دارند و با شور و اشتیاق در آن شرکت می‌کنند. من دیدم که مردم ما در حوزه‌های ارامنه هم با شور و اشتیاق دراین انتخابات شرکت کرده‌اند.

۱۵:۰۰/همسر مرحوم دکتر شریعتی رای خود را به صندوق انداخت

دکتر پوران شریعت‌رضوی (استاد دانشگاه و همسر مرحوم دکتر علی شریعتی) ظهر امروز در انتخابات شرکت کرد و رای خود را به صندوق انداخت.

۱۴:۴۸/ اخذ آرای ریاست‌جمهوری ابتدا در نیوزلند انجام شد/تعداد زیادی از ایرانیان خارج از کشور در انتخابات شرکت کردند

عباسعلی کدخدایی در جمع خبرنگاران با اشاره به میزان مشارکت ایرانیان خارج از کشور و نظارت شورای نگهبان بر شعب این کشورها اظهار داشت: مقدمات انتخابات بیش از صد کشور مهیا شد تا هموطنان ما بتوانند در این کشورها رای دهند.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: علی‌رغم تلاشی که دوستان ما در وزارت کشور داشتند به غیر از یک یا دو کشور که اجازه ندادند، در سایر کشورها بیش از ۳۰۰ شعبه فعال شدند و حجم قابل توجهی از ایرانیان خارج از  کشور به پای صندوق‌های رای در این کشورها رفتند.

عضو هیات نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری افزود: نیوزلند اولین کشور بود که قبل از ایران رای‌گیری را آغاز کرد.

او گفت: ‌مشکل خاصی بر نظارت‌ها در خارج از کشور نیست و ما هیات‌های نظارت در انتخابات خارج از کشور داریم و گزارشاتی که به دست ما رسیده نشان می‌دهد که مشارکت نسبت به جمعیت هموطنان خوب بوده و مشکل خاصی گزارش نشده است.

کدخدایی در خصوص سرنوشت آرای سفید گفت: در قانون انتخابات در بحث آرا تفکیک سه‌گانه وجود دارد. آرای صحیح، آرای باطله، ماخوذه. آرای باطله غیر ماخوذه چه در آرای صحیح رای به صندوق انداخته شده و شمارش انجام می‌شود. در آرای باطله ماخوذه که مانند آرای سفید است مشارکت صورت گرفته اما رای سفید است و برای هیچ نامزدی رای محسوب نمی شود اما جزو آرایی است که در جمع مشارکت‌کنندگان به شمار می‌رود اما آرای باطله غیر ماخوذه آرایی است که هم خود رای باطل است و هم جزو آن آرا مشارکت محسوب نمی شود مانند آرایی که از طریق خرید و فروش و مانند آن حاصل می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان در خصوص امکان جابجایی آرا افزود: با توجه به اینکه چند انتخابات با هم برگزار می‌شود و ما ناظرین خود را آموزش داده‌ایم. دوستان ما در هیات‌های اجرایی موظفند تا مردم را راهنمایی کنند تا اشتباهی صورت نگیرد.

او گفت: در صورتی که فردی اشتباهاً رای خود را در صندوق دیگری انداخته باشد یعنی رای ریاست جمهوری خود را در صندوق انتخابات شوراهای اسلامی شهر انداخته باشد درزمان قرائت آرا و شمارش آن در جایگاه اصلی خود محاسبه خواهد شد.

۱۴:۳۷/ لزوم خودداری مسئولان شعب از ضرب مهر انتخابات در کارت منضم به شناسنامه

ستاد انتخابات کشور اعلام کرد: کارت منضم به شناسنامه مخصوص ضرب مهرهای اضطراری است و مهر انتخابات صرفا در اولین مربع خالی در صفحه مخصوص انتخابات زده شود.

متن کامل این اطلاعیه به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اطلاعیه شماره (۲۱)

همانگونه که مسئولین محترم شعب ثبت نام و اخذ رأی آگاهی  دارند، در شناسنامه های موجود، صفحه چهارم  یا آخر، اختصاص به  انتخابات دارد لذا باید مهر انتخابات در اولین مربع خالی بعد از مهرهای ثبت شده انتخابات گذشته در صفحه مخصوص انتخابات  زده شود.

ضمناً چنانچه صفحه مزبور کاملاً پرشده باشد، مهر انتخابات در قسمت مناسبی از صفحه توضیحات شناسنامه ضرب می گردد. توجه نمایید که کارتهای منضم به شناسنامه که مخصوص ضرب مهرهای اضطراری است هیچگونه ارتباطی به انتخابات ندارد و به هیچ عنوان نباید در این امر از آن استفاده شود.

 ستاد انتخابات کشور

۱۴:۳۰/ تنها شورای نگهبان حق توقف یا ابطال شعب اخذ رای را دارد

شورای نگهبان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که  هیچ مرجعی به جز شورای نگهبان حق توقف یا ابطال شعب اخذ رای را ندارد و هرگونه اقدامی که شائبه توقف انتخابات را داشته باشد بدون کسب موافقت قبلی شورای نگهبان خلاف قانون است.

متن اطلاعیه شماره ۳ شورای نگهبان به این شرح است:

ضمن تشکر از حضور حماسی و غرور آفرین مردم بزرگوار درعرصه انتخابات و تاکید بر ضرورت ادامه را‌گیری تا پایان زمان قانونی، به اطلاع مردم شریف و سرافراز می‌رساند، طبق ماده ۷ قانون نظارت شورای نگهبان بر انتخابات ریاست جمهوری هیچ مرجعی به جز شورای نگهبان حق توقف یا ابطال شعب اخذ رای را ندارد و هرگونه اقدامی که شائبه توقف انتخابات را داشته باشد بدون کسب موافقت قبلی شورای نگهبان خلاف قانون است.

هیات مرکزی نظارت بر انتخابات

دوازدهمین دوره ریاست جمهوری

۱۴:۲۹/ پیروز انتخابات باید مطیع قانون باشد

 محمود واعظی در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران و در پاسخ به این سوال که تاکنون در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات اختلالی ایجاد شده است؟ گفت: خیر تاکنون در این زمینه هیچ مشکلی ایجاد نشده است.

او با اشاره به همکاری میان وزارت ارتباطات و وزارت کشور اظهار داشت: طبیعی است چند ماه گذشته میان همکاران من با وزارت کشور برای آماده‌سازی بستر انتخابات الکترونیکی و کلیه کارهایی که به عرصه آی‌تی برمی گردد، همکاری نزدیکی بوده و همکارانم از شب گذشته در وزارت کشور حضور داشته‌اند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: من هم آمدم از ستاد انتخابات بازدیدی داشته باشم و هم به همکارانم خسته نباشید بگویم.

واعظی در رابطه با ارزیابی‌اش از مشارکت مردم در انتخابات تصریح کرد: من هم جایی که رای دادم و هم در مسیر مشاهده کردم مردم به ندای رهبر انقلاب لبیک گفتند و باید منتظر باشیم مردم ایران حماسه جدیدی را بیافریند.

او با بیان اینکه حضور مردم در انتخابات فوق العاده بوده است و این تنها مختص به تهران نیست، خاطرنشان کرد: با توجه به اخباری که از  سراسر کشور دارم چه در شهرهای کوچک و بزرگ و چه در روستاها مشارکت مردم بالا بوده است. معمولا عصرها صف‌های انتخابات شلوغ می‌شوند ولی دیدیم که از صبح امروز و پیش از آغاز انتخابات این صف‌ها شکل گرفته بود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه مشارکت بالا است و  این مسئله موجب افزایش اقتدار ایران می‌شود و عزت ایران و نظام را بیشتر می‌کند، ابراز داشت: افزایش مشارکت مردم در انتخابات باعث می‌شود توطئه‌هایی که دشمنان اسلام و امریکا طراحی کردند با این مشارکت عظیم خنثی شود و در داخل کشور باعث وحدت و انسجام ملی می‌شود.

واعظی با بیان اینکه ان‌شاالله روز شنبه رقابت‌ها میان گروه‌ها تمام می‌شود و رفاقت شروع شود، ابراز داشت: هم مردم و هم نامزدها باید متوجه باشند که رقابت ما تا روز گذشته تا ساعت ۸ صبح بود. فردا فقط رفاقت و همکاری است و هر کسی برنده شد باید مطیع قانون باشد و مردم به این قانون احترام گذاشته و مطیع آن باشند و هرکس برنده شد مردم و گروه‌ها با فرد پیروز همکاری کنند.

او در پایان مجددا یادآور شد: براساس پیش‌بینی‌های ما هیچ مشکلی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات وجود نداشته و این بار با وجود گسترده بودن رقابت‌های انتخاباتی پیش‌بینی می‌کردیم رقابت و مشارکت بالا است. حتی در مقایسه با انتخابات مجلس سال ۹۴ برخی از ظرفیت‌های ما سه تا چهار برابر افزایش یافته است.

۱۴:۲۲/ اگر نامزدهای حرفی زده‌اند که در شان انقلاب و مردم باید توبه کنند

آیت‌الله موحدی کرمانی امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های نماز جمعه امروز پس از تاکید بر تقوای الهی خاطرنشان کرد: بکوشیم در جمیع امور، خاصه در مسائل مهم و حیاتی دینی تقوا را لحاظ کنیم. امروز روز انتخابات است، انتخاب رئیس‌جمهور و انتخاب شورا، در همین باقی مانده از وقت امروز تقوا را مراعات کنید بکوشیم به وظیفه عمل کنیم و امنیت انتخابات را درک کنیم. فردی انتخاب می‌شود که مدیریت اجرایی کشور را چهار سال برعهده خواهد گرفت این فرد باید بسیار فعال، به فکر ضعفا، پاک، به فکر اسلام، به فکر پیاده کردن قوانین مخصوصاً قانون اساسی باشد. مردم خوب ما فکرشان را کرده‌اند و عده‌ عظیمی در این امر مهم شرکت‌ کرده‌اند. هیجان فراوانی بر صندوق‌ها حاکم است و تا پایان امروز این برنامه ادامه دارد اما باید مراقب باشیم تا تقوا را در همه امور سیاسی، فرهنگی و اجتماعی رعایت کنیم.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به چندین تذکر به رئیس جمهور جدید تصریح کرد: من چند تذکر به رئیس جمهور آینده می‌دهم؛ ۱-از آنجایی که کشور ایران به هر مرحله‌ای رسیده از برکت وجود رهبر و ولایت بوده باید بکوشد با عزمی راسخ تابع رهبری در عمل باشد نه در شعار. مبادا طوری عمل کند که دشمن دو مدیریتی بودن کشور را احساس کند. ۲-به انقلاب و ارزش‌های آن احترام بگذارد این ارزش‌ها آسان به دست نیامده محصول خودن ده‌ها هزار شهید است. مبادا این ارزش‌ها مورد تحقیر قرار گیرد، به امر به معروف و نهی از منکر توجه ویژه شود. شما مسئول اجرای قانون اساسی هستید و بند ۸ قانون اساسی این است که امر به معروف به جد باید در کشور اجرا شود که متاسفانه تابه حال این دستور اجرایی داده نشده اما سند ننگین ۲۰۳۰ دستور اجرایی‌اش مخفیانه صادر شد که مقام معظم رهبری با هوشیاری جلوی اجرایش را گرفت.  ۳-به نیروهای مسلح کشور که به تعبیر امیرالمومنین قلعه‌های مستحکم نظام و عنصر مهم نظامند احترام بگذارید و مردم انقلابی و بسیج مردمی را که پشتوانه انقلابند تکریم کنید و به قدرت دفاعی کشور و مسئولان دفاعی کشور اهمیت دهید. استکبار جهانی بر ضعیف رحم نمی‌کند و با مذاکره خطر حمله دشمن دفع نمی‌شود. حتی راه قدرتمند شدن کشور باز است و به این امر باید توجه ویژه شود.

او در ادامه خاطرنشان کرد: ۴- وزرا، معاونان و مشاوران خود را از افرادی انتخاب کنید که مسئولیت را امانتی الهی بدانند. رسول خدا به اباذر فرمود حکومت امانت است به امانت باید توجه کرد. کسی که از صراط عبور می‌کند مواخذه می‌شود که با امانات چه کرده است. انقلاب امانت است و ثمره خون شهدا است. برای امانت باید در آخرت پاسخگو باشید. وزرایتان باید خدمت به نظام و مردم را عبادت بدانند و بر این اساس مسئولیت را بپذیرند. توان کار کردن داشته باشند، توان مدیریت اجرایی داشته باشند و صاحب هندسه صحیح مدیریتی باشند. پایبند به قانون اساسی باشند، در مقابل دشمن مقاوم باشند، سیاست اقتصاد مقاومتی داشته باشند، توان حل مشکلات کشور را داشته باشند، به دنبال اشرافی‌گری نباشند، اسیر فرهنگ غرب نباشند، دشمن از آمدنشان خشنود نباشد، زیر توهمات جهان توسعه محو نشوند، برای آنها روستاهای دور افتاده با تهران فرقی نداشته باشد و با فقر و فساد مبارزه کنند و مهم‌تر از همه تابع ولایت فقیه در عمل و نه در شعار باشند.

۱۴:۱۲/ کمبود تعرفه نداریم/تا زمانی که مردم باشند زمان انتخابات را تمدید می‌کنیم

علی پورعلی مطلق امروز در ستاد انتخابات کشور و در جمع خبرنگاران درباره برخی اخبار مبنی بر کمبود تعرفه‌ها در شعب اخذ رای گفت: با هماهنگی شورای نگهبان تعرفه به اندازه کافی چاپ و به شعب اخذ رای فرستاده شده است و تا این لحظه هیچ کمبود تعرفه‌ای نداریم.

او درباره تمدید زمان رای گیری اظهار داشت: تا زمانی که احساس کنیم مردم پای صندوق های رای هستند زمان انتخابات را تمدید می کنیم ولی خواهش من از مردم این است که حضور در شعب را به ساعات پایانی موکول نکنند.

دبیر ستاد انتخابات کشور همچنین درباره برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: این انتخابات در حال برگزاری است و تمام اقلام و ملزومات لازم نیز از قبل ارسال شده است.

۱۴:۰۸/ مدارک قابل قبول برای رای‌دهندگان؛ فقط شناسنامه و ارائه شماره ملی

ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه شماره ۲۰ خود اعلام کرد: اخذ رای در کلیه شعب ثابت و سیار فقط با ارائه شناسنامه و شماره ملی رای دهنده توسط شخص رای دهنده امکن پذیر است.

متن کامل این اطلاعیه به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اطلاعیه شماره (۲۰)

به اطلاع کلیه هموطنان عزیز و اعضای شعب اخذ رأی می رساند که اخذ رأی در کلیه شعب ثابت و سیار فقط با ارائه شناسنامه و شماره ملی رأی دهنده توسط شخص رأی دهنده امکان پذیر است و هیچ مدرک دیگری بجز شناسنامه قابل قبول نمی باشد. ضمناً به کلیه رأی دهندگان گرامی در انتخابات ریاست جمهوری توصیه می شود جهت تسهیل و تسریع در روند اخذ رای کارت ملی خود را همراه داشته باشند.

آن دسته از هموطنان محترم که شماره ملی خود را نمی دانند، برای اطلاع از شماره ملی می توانند از طریق تماس تلفنی با ادارات ثبت احوال، شماره ملی خود را دریافت نمایند.

ستاد انتخابات کشور

۱۴:۰۷/حضور بیت آیت‌الله هاشمی در حسینیه جماران

اعضای بیت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای حضور در انتخابات در حسینیه جماران حاضر شدند.

محسن هاشمی، یاسر هاشمی، عفت مرعشی و فاطمه هاشمی برای شرکت در انتخابات شورای شهر در حسینیه جماران حاضر شدند.

۱۴:۰۵/ مسئولان باید مردم را به عنوان ستون دین سرپا نگه دارند

آیت‌الله جوادی آملی از مراجع تقلید با تقدیر از حضور مردم در پای صندوق‌های رای گفت: مسئولان اعم از ریاست‌جمهوری و دیگران باید این هنر را داشته باشند که با خدمات خود این مردم را به عنوان ستون دین سرپا نگه دارند.

این مرجع تقلید روز جمعه پس از شرکت در انتخابات در جمع خبرنگاران افزود: مردم برای رای انداختن و حضور در پای صندوق‌های رای نیستند، بلکه مردم ستون دین هستند همچنین حضرت علی(ع) مردم را به عنوان ستون دین معرفی کرده نه ستون سیاست، جمهوریت و حکومت.

وی ادامه داد: باید بفهمیم که اسلام مردم را ستون دین می‌داند نه ستون سیاست، ما در منطقه مین هستیم و در امنیت کامل به سر می‌بریم و فرزندان ما به استقبال شهادت رفته‌اند و باید تمام تلاش این باشد که این ستون را حفظ کنیم.

آیت‌الله جوادی آملی بیان کرد: ما درباره نماز جز این نداریم که نماز ستون دین است و اما درباره مردم تعبیرهای جالبی به کار رفته است، مردم را خالق مردم معرفی می‌کنند و حرف خالق مردم را باید از انبیا و اولیای الهی شنید.

وی گفت: ستونی که زمین افتاده نمی‌تواند مشکلی را حل کند، ملتی که جیب آن خالی است و سرپا نیست با تعارف نمی‌توان آن ستون را سرپا نگه داشت.

وی افزود: داشتن رهبر خوب یک طرف قضیه است، رهبر اگر علی‌بن‌ابی‌طالب(ع) هم باشد مادامی که مردم راضی، حاضر و پایدار نباشند شکست او قطعی است.

آیت‌الله جوادی آملی اضافه کرد: ما باید ادب و احترام را حفظ کنیم و این ادب و احترام سرجای خویش محفوظ است ولی باید ستون را سرپا نگه داشت.

وی ابراز امیدواری کرد مردم حضور خوبی در پای صندوق‌های رای داشته باشند و نتیجه‌ای که از صندوق‌ها در می‌آید مورد رضایت حضرت ولیعصر(عج) باشد.

۱۴:۰۴/ مردم به تاثیرگذاری آرا واقف هستند

رضا تقی‌پور در خصوص استقبال مردم از انتخابات اظهار داشت: از ساعت اولیه حضور مردم در پای صندوق‌های رای چشم‌گیر است و این نشان‌دهنده این است که مردم کشور ما به خوبی بر تاثیرگذاری تک تک آرا در سرنوشت کشور واقف هستند.

او افزود: در برخی شعب رای‌گیری، صفوف حتی به چندین کیلومتر هم می‌رسد و مردم برای شرکت در انتخابات وقت صرف می‌کنند که این نشان دهنده اهمیت آن ها به حضور در انتخابات است.

وزیر ارتباطات احمدی‌نژاد که در حسینیه ارشاد حاضر شده بود اضافه کرد:  امیدوارم که با مشارکت بالا و حداکثری در این انتخابات مجدد پیام اقتدار و عزت انقلاب اسلامی را به دنیا مخابره کنیم، همانطور در انتخابات گذشته اینگونه بوده است.

او درباره اولویت‌های شورای پنجم گفت: در دوره چهارم، برنامه دوم پنج ساله شهر تهران تصویب شد و در این برنامه به نظر می‌رسد که بحث آلودگی هوا، محیط زیست و حمل و نقل عمومی باید در اولویت شورای پنجم قرار بگیرد.

۱۴:۰۰/ انتخابات سال ۷۶ در حال تکرار است

سیدرضا صالحی امیری، در حاشیه حضور خود در حسینیه جماران در مورد حضور مردم در انتخابات گفت: بنده پیش‌بینی یک جهش را در رای مردم در انتخابات داشتم و احساسم این است که سال ۷۶ در حال تکرار است.

او با تشکر از اصحاب رسانه گفت: انصافا اصحاب رسانه گمنام هستند و تلاش خوبی را برای پوشش اخبار انتخابات انجام داده‌اند و از همین جا به همه آنها ابراز ارادت و خسته نباشید دارم.

او  ادامه داد: اصحاب رسانه حلقه واسط بین دولت و مردم هستند. یکی از عوامل اصلی در جهش آرای مردم حضور پررنگ رسانه‌ها است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به اولویت‌های دولت اشاره کرد و گفت: دولت سه اولویت اساسی را دارد، اقتصاد و معیشت نخستین اولویت دولت است و همچنین توسعه زیرساخت ها که مردم با توجه به آنها بتوانند مشکلات خود را برطرف کنند نیز دومین اولویت دولت است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطر نشان کرد: توسعه اجتماعی و اخلاقی سومین اولویت دولت است همچنین مسایل اجتماعی جامعه جدی است و خوشبختانه دولت نیز به این مسایل توجه دارد. آقای روحانی نیز اولویت تعامل با کشورهای خارجی را از دیگر برنامه‌های خود برای دولت دوازدهم دارد و در یکی از شهرستان ها عنوان کردند که امیدوارم همه تحریم ها با همت دولت در همه حوزه ها لغو شود.

۱۳:۵۹/ بازدید وزیر ارتباطات از ستاد انتخابات کشور

دقایقی پیش محمود واعظی با حضور در وزارت کشور از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد. او در این بازدید روند کاری ستاد انتخابات کشور را مورد بررسی قرار داد.

۱۳:۳۹/ رییس جمهور دوازدهم باید از افراد انقلابی برای امور کشور بهره گیرد

پیش از ظهر امروز آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان پس از انداختن رای خود در صندوق سیار ۱۶۱۶ در جمع خبرنگاران اظهار داشت: الحمدالله مردم دعوت مقام معظم رهبری را برای مشارکت گسترده اجابت کردند و همیشه به دعوت امام و رهبر انقلاب توجه داشته‌اند و سر صندوق‌ها حضور یافته‌اند و می‌دانند این وظیفه شرعی و ملی‌شان است.

او افزود: بنده هم به همین دلیل در انتخابات شرکت می‌کنم و وظیفه خود می‌دانم و امیدوارم آثار و برکات زیادی داشته باشند.  این آرا سرنوشت آینده کشور را رقم می‌زند و مردم باید احساس کنند دینی که به گردن دارند را ادا می‌کنند.

آیت‌الله جنتی با اشاره به پاسداشت خون شهدا گفت: آنها در راه اسلام و انقلاب جان دادند و ما باید راه آنها را ادامه دهیم. راه شهدا همین است و امیدوارم انقلاب همیشه زنده باشد و همیشه کارها در دست افراد انقلابی باشد.

دبیر شورای نگهبان خاطرنشان کرد: در صورتی که امور کشور به دست افراد انقلابی باشد کشور آباد می‌شود و اگر این افراد انقلابی نباشند و درست کار نکنند کارها برخلاف رویه انجام خواهد شد.

او تاکید کرد: هر فردی که رئیس جمهور شد باید از افراد انقلابی برای امور کشور بهره گیرد.

جنتی گفت: نباید امروز و فردا کرد و با استقامت باید برای خدمت به مردم آماده بود.

آیت‌الله جنتی در مورد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گفت: روند انتخابات تاکنون خوب بوده و ان‌شاالله تا پایان هم خوب خواهد بود.

دبیر شورای نگهبان افزود: هرچه به جلو می‌رویم صندوق‌های اخذ رای شلوغ‌تر خواهد شد اما امیدوارم نتایج خوبی حاصل شود تا هم خدا و هم مردم رضایت داشته باشند.

۱۳:۵۱/ توسعه سیاسی یک شبه به دست نمی‌آید/صندوق رای محل پایان مخاصمات است

بیژن نامدار زنگنه پس از شرکت در انتخابات با بیان اینکه انتخابات نشانه اقتدار ملت ایران است گفت: انتخابات پیام سربلندی و آزادی و قدرتمندی ما به جهانیان است.

او خاطر نشان کرد: ان شالله با حضور حداکثری این سربلندی را به ارمغان بیاوریم.

وزیر نفت تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران عمیق‌ترین مردم‌سالاری را در منطقه تجربه می‌کند و این دستاورد بزرگ امام، رهبری و ملت بزرگ ایران است.

او با بیان اینکه امروز برای ملت ایران روز بزرگی است گفت: امروز مردم نه تنها رییس جمهور را انتخاب می‌کنند بلکه مرحله دیگری از توسعه سیاسی خود را رقم می‌زند. ما در انتخابات‌ها نشان داده‌ایم که یک مرحله بالاتری از توسعه سیاسی  را بدست می‌آوریم.

زنگنه با بیان این که توسعه سیاسی و دمکراسی چیزی نیست که یک شبه بدست آوریم، بلکه برای آن بیش از  صد سال است تلاش می‌کنیم، ادامه داد: جمهوری اسلامی بر مبنای مرم‌سالاری شکل گرفت و باید قدر آن را بدانیم .

وزیر نفت تصریح کرد: هر کسی که رییس جمهور شود باید همه به آن کمک کنند زیرا رییس جمهور همه ملت ایران است. آنچه که مهم است ایران، آزادی و حقوق اساسی مردم است که باید با دوستی و برادری انها را جلو ببریم.

او با بیان این که یک نفر رییس جمهور می‌شود و باید همه به آن فرد کمک کنیم تا آن فرد موفق شود، ادامه داد: نباید مثل چهار سال اخیر که یکی رییس جمهور شد و دیگران تلاش کردند او را زمین بزنند، باشد. این روش ناجوانمردانه‌ای است.

وزیر نفت گفت: صندوق رای محل پایان مخاصمات است و حالا برای توسعه کشور باید رفاقت‌ها آغاز شود.

۱۳:۳۰/ لیست‌های جعلی؛ پیشتاز انتخابات شوراها

درحالی  که بیش از دو ساعت از آغاز رای گیری دو انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا می‌گذرد، رای دهندگان در حوزه رای‌گیری مسجدالنبی واقع در میدان نبوت تهران همچنان در میان انبوه لیست‌های جعلی سردرگم هستند.

پس از آنکه در انتخابات مجلس دهم شاهد شیوه جدیدی از مشارکت انتخاباتی رای دهندگان در کلانشهرها بوده و شاهد بودیم مردم به صورت لیستی به یکی از دو لیست موردتایید شورایعالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان موسوم به "لیست امید" یا لیست ائتلاف بزرگ اصولگرایان رای دادند و در ادامه ناظران این مسئله را به عنوان گامی رو به جلو در مسیر توسعه سیاسی تحلیل کرده و بسیاری از این صحبت کردند که احتمالا در انتخابات‌های بعد نیز شاهد این نحوه مشارکت سیاسی رای‌دهندگان خواهیم بود.

اصولگرایان در انتخابات شورای شهر همچنان بر مشی مشارکت لیستی پافشاری کرده و این بار هم با یک فهرست واحد با عنوان "لیست خدمت" پا به عرصه انتخابات گذاشتند و در مقابل اصلاح‌طلبان نیز سعی کردند با تکرار شیوه قبل که منجر به پیروزی شان شده بود، فهرستی واحد با نام "لیست امید" که با محوریت و تصمیمگیری شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان گام به کارزار انتخابات شوراها بگذارند. لیستی که همچون فهرست امید مجلس مورد تایید سیدمحمد خاتمی نیز قرار گرفت.

با حال بروز برخی اختلافات در نحوه تهیه لیست امید شوراها و همچنین اختلاف نظر رای‌دهندگان درمورد برخی افراد درون فهرست، و در ادامه انتشار لیست‌های موازی منجر به سردرگم شدن  پایگاه اجتماعی رای این جریان سیاسی شد.

با این همه، انتشار لیست‌های متعدد و موازی تنها مشکل پیش روی جریان اصلاحات در این انتخابات شوراهای شهر نیست. همزمان با انتشار این لیست‌های موازی، برخی چهره‌های اصلاح‌طلب بیرون مانده از لیست نیز با جایگزین کردن نام خود با نام یکی از اعضای لیست اصلی امید، اقدام به چاپ و توزیع فهرست‌های جعلی کردند.

اما این هم پایان مشکلات فهرست امید شورای شهر تهران نبود. در ادامه برخی چهره‌های اصلاح‌طلب از ورود اصولگرایان به بازار توزیع لیست‌های جعلی امید خبر داده و مدعی شدند جریان رقیب از سردرگمی ایجاد شده فضا سواستفاده کرده و با توزیع فهرست‌های جعلی به نام لیست امید، زمینه ساز سردرگمی بیشتر رای دهندگان اصلاح‌طلب را فراهم آورده است.

نکته‌ای که امروز پای صندوق های رای نیز به روشنی به چشم می‌آید و بسیاری از رای‌دهندگان هنوز نمی‌دانند لیست‌شان اصالت دارد یا نه!

بر این اساس بسیاری از رای دهندگان در مسجدالنبی واقع در میدان نبوت تهران لیست‌های خود را با یکدیگر تطبیق داده و سعی می کنند ضریب خطا را کاهش دهند اما همچنان بسیازی از رای دهندگان نیز نادانسته به لیست‌های جعلی رای می‌دهند.

۱۳:۲۵/ اعلام شرایط محل اخذ رای برای سه انتخابات امروز

ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه شماره ۱۹ خود شرایط محل اخذ رای برای انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و میاندوره ای مجلس دوازدهم را اعلام کرد.

متن کامل این اطلاعیه به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اطلاعیه شماره (۱۹)

به اطلاع کلیه هموطنان عزیز می رساند از آنجا که در انتخابات ریاست جمهوری هیچ محدودیت و ممنوعیتی برای مراجعه رأی دهندگان به شعب اخذ رأی وجود ندارد، همه واجدین شرایط می توانند در نقاط مختلف کشور اقدام به رأی دادن نمایند.

بنابراین آن دسته از هموطنان، که به هر دلیل امروز در شهر محل سکونت خود حضور ندارند می توانند با مراجعه به نزدیکترین شعبه در دسترس با انداختن رأی خود، در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نمایند.

لازم به ذکر است در انتخابات میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی تنها کسانی حق رأی دادن دارند که در انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی در همان حوزه انتخابیه رأی داده باشند و یا در دوره مذکور رای نداده باشند.

همچنین در انتخابات شوراهای اسلامی فقط در شهرهای زیر یکصد هزار نفر جمعیت رأی دهندگان یا افراد تحت تکفل ایشان باید حداقل در یکسال اخیر ساکن حوزه انتخابیه مربوطه باشند.

ستاد انتخابات کشور

۱۳:۱۲/ شرکت بهزاد نبوی در انتخابات

بهزاد نبوی عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی با حضور در پای صندوق‌های رای در شهرستان انزلی رای خود را به صندوق انداخت.

۱۳:۱۲/ اطلاعیه شماره ۹ هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها

در اطلاعیه شماره ۹ هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور آمده است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور اعلام می‌دارد در حوزه‌هایی که فرآیند رای‌گیری به صورت دستی انجام می‌پذیرد، بر اساس بند اول از قسمت دال ماده ۶۷ آیین‌نامه اجرایی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و بند اول از قسمت دال ماده ۶۸ آیین‌نامه اجرایی انتخابات شوراهای اسلامی روستا و بخش (اصلاحی سال ۸۵) «تعرفه اخذ رای بدون مهر هیات نظارت باطل است».

در این ماده آمده است؛ «پس از ثبت‌نام از رای‌دهنده، متصدی ثبت‌نام، برگ رای را بعد از ممهور نمودن به مهر انتخابات به رای‌دهنده می‌دهد».

هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شورهای اسلامی کشور از عموم هموطنان می‌خواهد پس از دریافت تعرفه انتخاباتی، نسبت به ممهور بودن آن مطمئن باشند.

۱۳:۰۹/ دبیر و سخنگوی شورای نگهبان آرای خود را به صندوق انداختند

آیت‌الله جنتی دبیر و عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان رای خود را به صندوق مستقر در شورای نگهبان انداختند.

۱۳:۰۴/ پیروز واقعی این انتخابات، ملت ایران است/دشمنان هم به انتخابات آزاد در کشورمان معترفند

 آیت‌الله آملی لاریجانی پس از انداختن رای خود به صندوق، در جمع خبرنگاران تصریح کرد: فارغ از نتیجه، مسلما پیروز واقعی این انتخابات، ملت بزرگ ایران است که با حضور خود، همبستگی، اتحاد و حمایت از نظام را نشان می‌دهند و ضمن خنثی ساختن توطئه‌های دشمنان در منطقه و جهان، سطح اقتدار و امنیت ملی را ارتقا می‌بخشند.

رییس دستگاه قضایی افزود: امروز دشمنان ما هم اعتراف می‌کنند که در جمهوری اسلامی، مردم با وجود همه فشارها و تحریم‌ها پای نظام ایستاده‌اند و بنا به تعبیر آنها یک روند دموکراتیک در کشورمان برقرار است و مردم آزادانه رای می‌دهند.

آیت‌الله آملی لاریجانی با بیان اینکه علاوه بر حضور در انتخابات، انتخاب اصلح نیز مولفه بسیار مهمی برای پیشرفت کشور است، اظهار کرد: ان‌شاءالله مردم شریف ایران مثل همیشه با بصیرت، هوشیاری، تامل و دقت، فرد اصلح را برای اداره قوه مجریه و همچنین افراد اصلح را برای عضویت در شوراهای اسلامی شهر و روستا انتخاب کنند تا شاهد پیشرفت و اقتدار هر چه بیشتر کشور باشیم.

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه حضور در انتخابات، یک عمل عبادی به شمار می‌آید و باید با نیت خالص انجام گیرد، ضمن تقدیر از اصحاب رسانه و بویژه صدا و سیما، برای همه دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات آرزوی توفیق کرد.

13:00/امیدوارم آگاهی، پیروز انتخابات ایران باشد

عباس آخوندی در حاشیه انداختن رای خود به صندوق در وزارت کشور در جمع خبرنگاران گفت: فکر می‌کنم میزان مشارکت بسیار بالا باشد.

او ادامه داد: من همواره نوشتم این انتخابات ویژگی بسیار پیچیده‌ای دارد و انتخاب بین خوب و خوب‌تر نیست بلکه بین آگاهی و گمراهی و همچنین بین راه و بیراه است. حضور و مشارکت مردم مهم است و نقش بالایی در آینده ایران دارد.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید پیروز انتخابات کیست؟ اظهار داشت: من امیدوارم آگاهی در ایران پیروز شود.

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۲۱-۴۹-۳۹

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۲۰-۴۵-۵۵

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۸-۵۳-۲۳

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۹-۳۴-۰۸

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۹-۲۱-۵۸

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۹-۱۶-۰۱

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۸-۵۷-۵۶

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۹-۰۶-۵۰

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۹-۰۶-۵۱

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۹-۱۰-۴۹

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۷-۵۱-۰۰

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۴-۰۶-۵۹

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۷-۲۱-۰۳

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۷-۳۱-۴۸

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۷-۳۴-۵۹

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۸-۲۸-۲۲

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۲-۵۳-۴۵

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۸-۱۸-۳۵

 

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۷-۵۰-۲۸

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۷-۴۹-۲۴

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۴-۳۱-۴۸

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۵-۱۰-۱۶

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۳-۰۶-۱۷

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۶-۳۲-۰۷

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۶-۴۵-۲۷

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۴-۵۱-۴۹

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۴-۴۸-۰۴

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۵-۳۳-۳۵

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۵-۳۱-۱۲

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۵-۳۱-۳۲

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۷-۱۸-۱۲

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۵-۳۱-۵۸

 

01

 

04

 

وین-1

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۵-۰۱-۲۶

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۵-۰۲-۲۶

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۵-۰۴-۴۳

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۴-۲۸-۳۹

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۴-۰۶-۵۶

 

8

 

21

 

22

 

photo_2017-05-19_14-19-41

 

photo_2017-05-19_12-01-23

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۲-۴۰-۱۵

 

hhjjhjhjh

 

photo_2017-05-19_12-01-23

 

کرمانشاه

 

3

 

16

 

15

 

photo_۲۰۱۷-۰۵-۱۹_۱۱-۲۹-۵۶

 

photo_2017-05-19_12-01-23

 

انتخابات 96
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر