کد خبر: 489657 A

صادقی در نامه‌ای به آیت‌الله جنتی:

نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به دبیر شورای نگهبان از حمایت برخی از اعضای این شورا از یک کاندیدای خاص انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، محمود صادقی نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر، شمیرانات و پردیس در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان قانون اساسی، با اشاره به حضور برخی از اعضای این شورا در برنامه‌های انتخاباتی یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری و حمایت بعضی دیگر از اعضای این شورا از این کاندیدای خاص، این اقدام را مغایر با قانون اساسی و همچنین سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری درخصوص انتخابات دانست.

در متن این نامه که برای انتشار در اختیار ایلنا قرار گرفت، آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت آیه الله احمد جنتی

دبیرمحترم شورای نگهبان قانون اساسی

با سلام و احترام

حضرتعالی استحضار دارید که هدف قانون اساسی از واگذاری

نظارت بر انتخابات مختلف به نهاد شورای نگهبان تضمین سلامت انتخابات و صیانت از آرای مردم است. ایفای شایسته چنین نقش مهمی موجب اعتماد رأی‌دهندگان به نظام انتخاباتی و مآلاً تقویت اعتماد عمومی به نظام جمهوری اسلامی خواهد شد. بدیهی است ایفای این نقش بیش از هر چیز مستلزم رعایت بی‌طرفی کامل این دستگاه نظارتی است.  از این رو قانون انتخابات ریاست جمهوری مقرر  می‌دارد:

«در اجرای صحیح اصل (۹۹) قانون اساسی و حفظ بی‌طرفی کامل، ناظرین شورای نگهبان موظفند در طول مدت مسئولیت خود، بی‌طرفی کامل را حفظ نمایند و ابراز جانب‌داری ناظرین به هر طریقی از یکی از کاندیداها جرم محسوب می‌شود» و تبصره ذیل آن مجازات تخلف از این وظیفه را انفصال شش ماه تا یک سال از خدمات دولتی یا شش ماه تا یک سال زندان تعیین کرده است. در سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغی مقام معظم رهبری نیز بر «پاسداری از آزادی و سلامت انتخابات و حق انتخاب آزادانه افراد و صیانت از آراء مردم به‌عنوان حق‌الناس در قانون‌گذاری، نظارت و اجرا و نیز رعایت کامل بی‌طرفی از سوی مجریان و ناظران و برخورد مؤثر با خاطیان» تأکید شده است.

وقتی قانون ناظران انتخابات را موظف به بی‌طرفی کرده، بدیهی است که اعضای محترم شورای نگهبان نیز به طریق اولی موظف به رعایت بی‌طرفی و خودداری از اعلام موضع له یا علیه نامزدها هستند. مع الاسف ملاحظه می‌شود بعضی از اعضای محترم شورای نگهبان در این دوره از انتخابات همانند بعضی از ادوار گذشته اهتمام لازم به مراقبت از بی‌طرفی خود در انتخابات ندارند؛ بعضی از فقهای محترم شورا شخصاً در مراسم تبلیغاتی جناب آقای رئیسی حضور می‌یابند و بعضی دیگر به‌عنوان عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از وی اعلام حمایت کرده‌اند. روشی که در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری نیز انجام و موجب غبارآلودشدن فضا شد.

 انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری مانند ادوار گذشته می‌آید و می‌رود، اما آنچه مهم‌تر از نتیجه انتخابات است، صیانت از اعتبار نظام انتخابات و افزایش اعتماد عمومی به نهاد والای شورای نگهبان و به تبع آن نظام جمهوری اسلامی است. از حضرتعالی به‌عنوان دبیر محترم شورای نگهبان و رئیس هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری انتظار می‌رود برای پاسداری از حرمت این شورا، لزوم رعایت وظیفه بی‌طرفی را به اعضای محترم متذکر شوید و از ورود هرگونه خدشه به اعتبار این نهاد جلوگیری فرمایید.

آیت‌الله جنتی محمود صادقی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر