کد خبر: 441182 A

با رای نمایندگان؛

ایلنا: نمایندگان مجلس بانک مرکزی را موظف کردند جهت کشف خطا و تخلف های مالی سامانه های نظارتی برخط در نظام بانکی را مستقر کند.

به گزارش ایلنا، نمایندگان در نشست نوبت عصر امروز در جریان بررسی ماده ۲۰ لایحه برنامه ششم توسعه کل کشور با ۱۴۹ رای موافق، ۱۷ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۱۱ نماینده حاضر در جلسه تصویب کردند. 

براساس ماده ۲۰ این لایحه: 

۱. بانک مرکزی موظف است در سال اول برنامه با استقرار سامانه‌های نظارتی برخط زمینه نظارت مستمر را در نظام بانکی فراهم نماید. به گونه‌ای که زمینه کشف خطا‌ها و تخلف‌های احتمالی قبل از وقوع به وجود آید. 

۲. بانک مرکزی موظف است تا انتهای سال اول برنامه با ایجاد سامانه‌ای متمرکز، امکان دریافت الکترونیکی و برخط استعلام‌های مورد نیاز جهت اعطای تسهیلات یا پذیرش تعهدات از مراجع ذی‌ربط نظیر استعلام اعتبارسنجی، بدهی مالیاتی و نظایر آن را برای بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی فراهم نماید. 

تبصره ۱- تمامی مراجع ذی‌ربط که بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی در اعطای تسهیلات یا پذیرش تعهدات نیازمند استعلام از آنان می‌باشند، موظفند امکان اخذ استعلام‌های مذکور را به صورت الکترونیکی و برخط فراهم نمایند. 

تبصره ۲- بانک مرکزی موظف است مصادیق استعلام‌های مذکور را تعیین و ابلاغ نماید.

بانک مرکزی برنامه ششم توسعه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر