کد خبر: 419456 A

جهت تأمین نظر شورای نگهبان؛

ایلنا: نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مدارس اقلیت‌های دینی را فقط مجاز به ثبت نام از دانش آموزان اقلیت‌های دینی کردند و مصوب کردند که متقاضیان مسلمان تاسیس مدرسه یا مرکز آموزشی و پرورشی غیردولتی باید واجد شرایطی باشند که بر این اساس «ایمان به دین مبین اسلام» به این ماده اضافه شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس و در جریان بررسی گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری درخصوص لایحه تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیر دولتی اعاده شده از شورای نگهبان با اصلاح تبصره ۴ ماده ۵ این لایحه با ۱۸۰ رای موافق، ۳۰ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۸۴ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در تبصره ۴ آمده است شورای نظارت مرکزی می‌تواند اختیارات زیر را به شورای استان، شهرستان و منطقه تفویض نماید:

۱. تایید صلاحیت متقاضیان تاسیس مدرسه یا مرکز آموزشی غیردولتی پس از استعلام از مراجع قانونی ذیربط

۲. صدور مجوز تاسیس مدرسه یا مرکز غیر دولتی

۳. نظارت بر عملکرد آموزشی و پروشی مدارس و مراکز غیردولتی

۴. نظارت بر نحوه اجرای الگوی تعیین شهریه

همچنین نمایندگان در ادامه با الحاق یک تبصره به ماده ۵ با ۱۷۰ رای موافق، ۲۲ رای مخالف و ۶ رای ممتنع از مجموع ۲۶۳ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در تبصره الحاقی ماده ۵ آمده است که شورای نظارت استان موظف است هر ۶ ماه یکبار گزارش عملکرد استان را به شورای سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت مرکزی ارائه کند.

در ادامه نمایندگان در جریان بررسی ماده ۸ لایحه تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی اعاده شده از شورای نگهبان با الحاق یک بند به ماده مذکور با ۱۶۵ رای موافق، ۱۰ رای مخالف و ۶ رای ممتنع از مجموع ۲۶۰ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده ۸ این لایحه آمده است که متقاضیان تاسیس مدرسه یا مرکز آموزشی و پرورشی غیردولتی باید واجد شرایطی باشند که بر این اساس «ایمان به دین مبین اسلام» به این ماده اضافه شد.

همچنین نمایندگان در ادامه با اصلاح تبصره ۲ ماده ۸ با ۱۶۹ رای موافق، ۷ رای مخالف و ۷ رای ممتنع از مجموع ۲۶۱ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس تبصره ۲ ماده ۸ لایحه مذکور موسسان اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در صورتی که متجاهر به نقض احکام اسلامی در انظار عمومی نباشند و توسط مراجع رسمی خود که تابع و مقیم ایران هستند یا نمایندگان مورد تایید ایشان به وزارت آموزش و پرورش معرفی می‌شوند.

در ادامه بررسی لایحه تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی اعاده شده از شورای نگهبان نمایندگان با الحاق یک تبصره به ماده ۸ با ۱۶۹ رای موافق، ۵ رای مخالف و ۴ رای ممتنع از مجموع ۲۶۱ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

براساس تبصره الحاقی ماده ۸ لایحه مذکور مدارس اقلیت‌های دینی فقط مجاز به ثبت نام از دانش‌آموزان اقلیت‌های دینی هستند.

نشست علنی مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر