کد خبر: 380743 A

سخنگوی دولت خبر داد:

ایلنا: سخنگوی دولت از افزایش ۲۲ درصدی میزان خرید تضمینی گندم در سال جاری نسبت به سال گذشته خبر داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمدباقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه گفت: تا امروز سه میلیون و ٧٠٨ هزار تن گندم به ارزش چهار هزار و ٧٤٩ میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شده است، از این رقم بالغ بر دو هزار و ٩٤٠ میلیارد تومان به کشاورزان پرداخت شده و خرید تضمینی گندم نسبت به پارسال ٢٢ درصد افزایش داشته است.

ترجیح می‌دهیم گندم را گران‌تر از کشاورزان بخریم تا از بیرون وارد کنیم

او با بیان اینکه هدف دولت ایجاد افزایش انگیزه برای کشاورزان برای تولید بیشتر و همچنین بی‌نیازی به واردات کالاهای استراتژیک است، اظهار داشت: در این راستا شاهد افزایش قیمت محصولات هستیم. برای قیمت تمام شده محصولاتی که به صورت تضمینی پیش‌خرید می شود، برای یک کیلو گندم هزار و ۲۰۰ تومان پرداخت می‌شود؛ در حالی که واردات آن کمتر از ۹۰۰ تومان است و این به خاطر آن است ما ترجیح می‌دهیم گندم را گران‌تر از کشاورزان بخریم تا آن‌که از بیرون وارد کنیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ادامه داد: همچنین در نشست شورای عالی اقتصاد برای خرید برگه سبز چای درجه‌ یک و درجه‌ی دو، ۱۳ و ۱۲ درصد رشد خرید قیمت تضمینی را داشته‌ایم و این اقدامات دولت برای گسترش خرید داخلی و عدم واردات کالاهاست.

عزم دولت برای ترمیم حقوق‌ها و کاهش‌ نابرابری‌ها

نوبخت با اشاره به تصمیم دولت برای ترمیم حقوق‌ها و کاهش نابرابری‌ها تشریح کرد: قبل‌تر گفته‌ بودیم که برای بازنشستگان و شاغلین می‌خواهیم تصمیم ویژه بگیریم به همین منظور ۱۲ درصد به صورت عمومی به همه حقوق‌ها و مزایا افزوده شده است و برای بازنشستگانی که زیر یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان حقوق می‌گرفتند تا ۲۰ درصد افزایش حقوق در نظر گرفته شده است.

او افزود: البته برای آن دسته از افرادی که زیر یک میلیون تومان دریافتی داشتند با صندوق بازنشستگی هماهنگ‌شده است تا مابه‌التفاوت به شکل نقدی و غیرنقدی افزوده شود.

دستور رئیس جمهور برای کاهش نابرابری در حقوق‌ها

معاون رئیس جمهور با یادآوری اقدامات دولت برای جبران و کاهش نابرابری حقوق‌ها نیز خاطرنشان کرد: برای شاغلین قرار شد تا برابری در دریافت از طریق اجرای بند ۱۰ ماده ۶۸ جبران شود چرا که برخی از شاغلان از این بند استفاده می‌کردند و تا ۳۵ درصد افزایش حقوق داشتند. در سال ۹۵ بنا به دستور مقام محترم ریاست جمهوری قرار شد این نابرابری جبران شود و کسانی که از ۱۰ ماده ۶۸ استفاده نمی‌کردند در سال ۹۵ استفاده بکنند.

نوبخت با اشاره به دیگرهای تصمیم دولت برای کاهش نابرابری‌ها اظهار داشت: برای گام‌های بعدی می‌خواهیم برای سال آینده تا ضمن ادامه همین روش کسانی که قبل از سال ۸۶ بازنشسته شدند و از فوق‌العاده ماده ۶۸ بهرمند نشدند صاحب افزایش حقوق بیشتری کنیم تا در پایان برنامه ششم دیگر کارمندی نداشته باشیم که در دریافت‌هایش نابرابری داشته باشد.

وی اضافه کرد: همچنین آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها در تخصیص سه ماهه اول بودجه، صد در صد آن میزان را دریافت کردند. بقیه دستگاه‌ها هم پرداخت‌ها در حال انجام است. امیدواریم بتوانیم برابری منطقی در دریافت‌ها داشته باشیم.

تعطیلی شنبه به جای پنج شنبه در دستور کار دولت نیست

سخنگوی دولت در خصوص برخی گمانه‌زنی‌ها برای تغییر تعطیلات هفتگی هم بیان کرد: تعطیلی شنبه به جای پنج‌شنبه تا الان در دستور کار دولت نیست.

شش خریدار داخلی و یک خارجی برای خرید ارج اعلام آمادگی کردند

نوبخت در خصوص تعطیلی کارخانه هم ارج یادآور شد: دولت در حال فعال کردن ۷۵۰۰ واحد تولیدی است. کارخانه ارج هم مربوط به بانک ملی است و می‌تواند از این تسهیلات استفاده کند.

وی با بیان اینکه ۱۶ هزار میلیارد تومان قرار است میان واحدهای تولیدی توزیع شود، عنوان کرد: بانک‌ها باید واحدهای تولیدی خود را واگذار کنند. شش خریدار داخلی و یک خریدار خارجی برای خرید ارج اعلام آمادگی کردند.

برای اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری نیازمند کمک مجلس هستیم

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور درباره پرداخت‌های نامتعارف و دستور رییس جمهور و جهانگیری برای رسیدگی به این موضوع گفت: قطعا برای اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری و مسدود کردن راه‌های پرداخت‌های نامتعارف باید اقدام شود و برای اصلاح این قانون از مجلس کمک خواهیم گرفت هرچند تعداد این پرداخت‌ها نامحدود باشد.

تکذیب خبر تغییر نهاوندیان

نوبخت درباره برخی از اخبار در خصوص تغییر محمد نهاوندیان هم اظهار داشت: این خبر بیشتر گمانه‌زنی است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مدیرانی که حقوق نامتعارف داشتند، عزل می‌شوند؟ تصریح کرد: اگر کسانی باشند که مشمول بخشنامه رییس جمهور باشند، اقدام می‌شود.

می‌خواهیم حق خود را در بازار نفت احیا کنیم

معاون رئیس جمهور درباره تصمیم ایران برای فروش نفت ایران هم خاطرنشان کرد: هم‌اکنون صادرات و تولید ما دو برابر شده است. ما می‌خواهیم حق خود را در بازار نفت احیا کنیم. همه مساعی وزارت نفت در همین راستا در حال انجام است که موثر هم بوده و قیمت نفت در حال انجام است.

نوبخت در پاسخ به این سوال که آیا اصلاحیه برنامه ششم دوباره به مجلس می‌رود؟ ابراز داشت: در لایحه بودجه سال 95، با تبصره‌های نوزده و بیست سازوکارهای لازم را دیدیم. اگر این تبصره‌ها تصویب می‌شد می‌توانستیم امکان کاهش مطالبات بانک‌ها و افزایش سرمایه آنها را فراهم کنیم که در فرآیند رسیدگی بودجه حذف شد. برای اصلاح نظام بانکی و کمک به تولید این دو تبصره را دوباره به مجلس ارایه می‌دهیم.

امیدواریم هیچ خبرنگاری را در بند نبینیم

وی درباره بازداشت روزنامه نگاران و اعتصاب غذای مازندرانی هم یادآور شد: شما از نگاه دولت به بخش فرهنگ و اصحاب رسانه با خبر هستید اما این در حوزه در دست دولت نیست بلکه در اختیار قوه قضاییه است. ما امیدواریم هیچ خبرنگاری را در بند نبینیم.

اتصال دریای خزر به خلیج فارس نیاز به مطالعات دقیق دارند

سخنگوی دولت درباره طرح اتصال دریای خزر به خلیج فارس هم بیان کرد: این طرح‌ها نیاز به مطالعات دقیق دارند تا اطمینان حاصل نشود هیچ دولت عاقلی این کار را نخواهد کرد.

بی‌اطلاعی نوبخت از لغو نشست آذر منصوری در قرچک

نوبخت در پاسخ به این سوال که وزارت کشور گفته است که لیست سیاه سخنرانی نداریم اما برخی سخنرانی‌ها و نشست‌ها همچنان لغو می‌شوند که نمونه روز گذشته در قرچک به دلیل حضور آذر منصوری رخ داد، عنوان کرد: برخی مجوزها را وزارت کشور صادر می‌کند و برخی در مورد کنسرت‌ها توسط ارشاد صادر می‌شود. اتفاقاتی در بیرون هم مثل حمله به سفارت عربستان می‌شود که ملت هزینه آن را می‌دهد ولی از این موضوع اخیر اطلاعی ندارم.

برای ۴۱ طرح حدود ۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده است

وی درباره دستاورد دولت در سرمایه‌گذاری خارجی گفت: تا الان برای ۴۱ طرح حدود ۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده است. همه اینها در شرایطی انجام شده که هنوز بانک‌های خارجی در مقابل ما احتیاط خاصی دارند. مذاکره‌کنندگان ما تلاش کردند طرف مقابل را در جهت امنیت سرمایه‌گذاری در ایران متقاعد کنند.

برای خرید بویینگ و ایرباس نیازمند مصوبه شورای عالی اقتصاد هستیم

معاون رئیس جمهور در مورد آخرین وضعیت خرید ایرباس اظهار داشت: مسیر طی شدن قرارداد به گونه‌ای است که نیاز به مصوبه شورای عالی اقتصاد دراد. به محض تشکیل این جلسه، این مسئله را مطرح می‌کنیم و پیش‌بینی می‌کنم این شورا هم موافقت کند. برای اجرای قراردادهای خارجی باید در داخل هم مسیری طی شود. مسیر قراردادهای بویینگ هم در حال انجام است.

شرکت خارجی خواهان خرید ارج، ترکیه‌ای است

نوبخت در پاسخ به این سوال که ارزشگذاری ارج به چه اندازه است و شرکت خارجی از کدام کشور است؟ تصریح کرد: سرمایه‌گذاری خارجی در واحدهای تولیدی داخلی بلامانع است. همه تلاش این است که اجازه ندهیم این سرمایه‌گذاری‌ها به واردات کالای خارجی بینجامد. تلاش این است تا ضمن استفاده از فناوری‌های روز محصولات را به خارج عرضه کنیم و بازار برای محصولات فراهم کنیم که برای خودرو این کار صورت گرفته است. برای ارج هم سیاست ما همین است. اگر یک کارخانه نتواند با شرایط روز رقابت کند منحنی افول را طی می‌کند. اینجا مدیران باید با تغییر سیاست‌ها اقدام کنند

وی با بیان اینکه شرکت خارجی خواهان خرید ارج، ترکیه‌ای است، خاطرنشان کرد: البته تعدادی از سرمایه‌گذاران ایرانی هم مایل به خریداری این واحد تولیدی هستند.

واکنش نوبخت به ادعای مخالفان دولت درباره حسین فریدون

سخنگوی دولت درباره ادعای برخی رسانه‌ها مبنی بر ارتباط برادر رییس جمهور و رییس بانک رفاه و ایجاد رانت در این رابطه ابراز داشت: به محض اینکه فردی یکی، دو روز دیده نمی‌شود، اتهاماتی وارد می‌شود. باید تا انتخابات ۹۶ هر روز منتظر این مطالب باشیم که می‌تواند اهداف سیاسی داشته باشد. ما با انگیزه تلاش‌های خود را ادامه می‌دهیم اما هر روز باید به موضوع واهی پاسخ بدهیم.

روایت نوبخت از تشکیل اتاق‌های فکر علیه دولت

وی درباره آخرین وضعیت پرونده بیمه مرکزی و بانک رفاه هم بیان کرد: هیچ وقت آرزو نمی‌کنیم که شاهد اتفاقات نگران‌کننده سال‌های گذشته باشیم. این پرداخت‌های نامتعارف را هم تحمل نمی‌کنیم. ما نسبت به هر فسادی جدی برخورد می‌کنیم. اذهان عمومی نسبت به دکل گمشده و بابک زنجانی حواس جمع است. اگر با انگیزه سیاسی اتاق‌های فکری تشکیل می‌شود هر شنبه تعیین می‌کند که چه اتفاقی باید تا کل هفته رخ بدهد اما ما هم تلاش برای رفاه مردم می‌کنیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی درباره برنامه دولت برای ساماندهی تعطیلات به ویژه در ایام نوروز عنوان کرد: کمیسیون اجتماعی دولت در این خصوص اقداماتی انجام داد. در جلسه هیات وزیران هم بحث شد. اگر قابلیت اجرا داشته باشد اقدام و اطلاع‌رسانی می‌شود.

استاندار خوزستان به زودی معرفی می‌شود

نوبخت درباره تعیین استاندار خوزستان یادآور شد: در زمان سیل، درباره این استان به سرعت اقدام شد و مسئولان برای جبران خسارات حاضر شدند. سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در این باره اقدام کرده و از مواد ده و دوازده برای هر نوع خسارت اقدام می‌شود. استاندار هم به زودی معرفی می‌شود.

وی درباره برنامه دولت برای تامین اعتبار راه آهن آستارا گفت: برای راه آهن آستارا، وزیر راه با همتای خود در آذربایجان جلساتی داشت. تاکید رییس جمهور هم این بود ضمن تکمیل راه آهن قزوین – رشت، برای تکمیل راه آهن رشت به انزلی و آستارا هم اقدام شود.

معاون رئیس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه صندوق بیمه محصولات کشاورزی دولت سهم خود را از سال قبل به این صندوق نداده است، اظهار داشت: در هر سه مورد سیل استان‌ها در سال قبل تخصیص‌ها داده شد. موظف هستیم نسبت به خسارات ایجاد شده پرداخت‌ها را بدهیم که البته روالی دارد. دو هفته پیش با وزیر کشاورزی در مورد این صندوق جلسه داشتیم. اگر در خسارت‌ها این صندوق وارد شود دیگر نیاز به ورود دولت نیست.

واکنش نوبخت به اتهام افزایش حقوق نامتعارف هیات دولت

نوبخت در پاسخ به این سوال که آیا حقوق وزرا هم نسبت به گذشته هم افزایش نامتعارفی داشته است؟ تصریح کرد: این مسئله تایید نمی‌شود. دقت بیشتری هم صورت گرفته تا در چارچوب مقررات دریافت داشته باشیم. به دفعات رییس جمهور کنترل کرده است البته برخی هیات وزیران اعضای هیات علمی هستند که دریافت‌هایی از آنجا دارند.

وی درباره نگرانی مردمی از وضعیت موسسات مالی و اعتباری خاطرنشان کرد: اینکه بانک‌ها نیاز به اصلاحاتی دارند و نظام بانکی باید روزآمد شود، بحثی نیست اما باید از اغراق‌گویی نسبت به بانک‌ها پرهیز شود. این مسئله می‌تواند برای طرف‌های خارجی ایجاد تردید کند. واقعیت این است نام بانکی از دو چیز رنج می‌برد: مطالبات و عدم کفایت سرمایه. ما می‌خواهیم واحدهای تولیدی توسط نام بانکی تجهیز شود.

اکثریت بدهی‌های بانکی دولت مربوط به گذشته است

سخنگوی دولت ادامه داد: نظام بانکی هم سرمایه‌اش باید تامین شود. دولت می‌خواهد مطالبات نام بانکی را تقلیل دهد. یکی از این بدهکاران دولت است که این میزان حدود چهل و دو هزار میلیارد تومان است. در این راستا تلاش شد بانک‌ها بتوانند بخش غیردولتی را خودشان استیفا کنند. دولت تصمیم دارد بدهی خود را تسویه کند و می‌تواند از سازوکارهای مختلف استفاده کرده و بدهی خود را بدهد.

نوبخت با تاکید بر اینکه باید سرمایه بانک‌ها را افزایش دهیم، ابراز داشت: پیش‌بینی می‌شود هر واحد افزایش سرمایه اعطای تسهیلات را هشت برابر می‌کند. قطعا این باعث می‌شود مشکلات فعلی بانک‌ها حل شود. بخشی از سرمایه بانک‌ها معطوف به واحدهای اقتصادی است. دولت برنامه‌اش این است که بانک‌ها نباید بنگاه‌داری کنند و این واحد‌های تولیدی را واگذار کنند.

وی یادآور شد: جز چند هزار میلیارد تومان، مابقی بدهی دولت به بانک‌ها مربوط به گذشته است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه کمیسیون صنایع اتاق ایران اعلام کرده است که کمک به کارآفرینان دارای منابع مشخص نیست؟ بیان کرد: ۱۶ هزار میلیارد تومان اعتبار بانکی باید برای فعال شدن واحدهای تولیدی پرداخت شود. اول باید اطمینان از بازپرداخت آنها حاصل شود که البته با بخشنامه‌ای برخی محدودیت‌ها برداشته می‌شود. برخی بانک‌ها نیز می‌گویند هنوز این بخشنامه را دریافت نکردند. در حالی که معاونت مربوطه ما روزانه در حال فعالیت هستند. برای دولت این مساله بسیار مهم است و مرتب د حال پیگیری هستیم.

نوبخت افزود: تردید ندارم که در آینده نزدیک، بخش قابل توجه تسهیلات پرداخت می‌شود اما نمی‌شود بی‌حساب و کتاب هم باشد. دولت تا هشتصد میلیارد تومان خود را برای پرداخت یارانه به این واحدها خود را آماده کرد. صندوق کارآفرینی را کارش را دنبال می‌کنیم ظرف همین هفته جزییات را بررسی می‌کنیم

وی در پاسخ به این سوال که مردم گیلان چه زمانی می‌توانند از قطار استفاده کنند؟ عنوان کرد: طبق برنامه زمان‌بندی در همین دوره دولت یازدهم استفاده خواهند کرد.

محمدباقر نوبخت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر