کد خبر: 378160 A

بیانیه حزب اتحاد ملت ایران:

ایلنا: حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در بیانیه‌ای به مناسبت آغاز به کار دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، ضمن مروری بر چگونگی شکل‌گیری این مجلس، نسبت به دستاوردهای آن ابراز امیدواری کرد.

به گزارش ایلنا متن بیانیه حزب اتحاد ملت به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

دهمین دوره ی مجلس شورای اسلامی در حالی آغاز به کار کرده است که چگونگی پیدایش آن در انتخابات ۷ اسفند ۱۳۹۴ و دور دوم آن در ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵، حاوی پیام‌ها و درس‌های سیاسی مهمی است. پیام‌هایی که توجه به آن‌ها وظیفه همه نمایندگان محترم مجلس تا پایان دوره  ۴ ساله حضور  خود در نهاد قانونگذاری کشور و  سایر نهادهای حکومتی در همکاری با مجلس، برای تحقق آنهاست.

گام‌های اول و دوم، حاصل خردادهای حماسی دیگری است که بی‌زحمت و کم هزینه نبوده‌اند.

در این انتخابات، قریب به اتفاق حوزه‌های رای‌گیری که نگاه ملی و سیاسی آن بر مسائل محلی و قومی غلبه دارد، رای مردم به سمت ائتلاف امید گرایش داشت که با محوریت اصلاح‌طلبان و همراهی اعتدالیون، مستقلان و حتی اصولگرایان معتدل جبهه مشترکی در مقابل افراطیون تشکیل داده بودند.

این رای، اگرچه گام دومی نام گرفت که گام اول آن در انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۱۳۹۲ برداشته شد، اما همان گام اول نیز در امتداد گام‌های حماسی و خردادها و آرای دیگری بود که دفاع از دستاورد آنها، کم زحمت و بی‌هزینه نبوده‌اند.

حاصل همه آن تجارب تلخ و شیرین، اصرار بر تداوم سیاست‌ورزی و دفاع از منطق صندوق رای از سوی همه کسانی است که تغییرات مدنظر خود را دموکراتیک، قانونی، مسالمت‌جویانه و در چارچوب نظام موجود سیاسی کشور، یعنی جمهوری اسلامی، دنبال می‌کنند.

ظرفیت‌های دموکراتیک نظام اثبات شد

پیروزی مردم در این انتخابات، پیروز دیگری به نام اصل نظام سیاسی حاکم بر کشور دارد. نظامی که دستاورد انقلاب اسلامی و خون‌های پاکی است که نثار آن شده است. در این نظام ظرفیت‌‌های دموکراتیکی وجود دارد که حتی اگر کسانی اراده بستن درها به روی مطالبات مردم را داشته باشند، این ظرفیت‌های نهفته در قانون اساسی و سنت انتخاباتی جمهوری اسلامی مانع از آن می‌شود؛ هرچند این اراده‌ها راه را دشوارتر و مطالبات را حداقلی‌تر کنند.

مطالبه‌گری آگاهانه جامعه

مردم ایران در انتخابات ۷ اسفند نشان دادند که چگونه به این ظرفیت‌ها آگاهند. آنها با رای اعتماد به یک جبهه گفتمانی، اشتیاق امیدوارانه خود به آرامش، رونق اقتصادی و اجرای کامل قانون اساسی به خصوص در فصل حقوق ملت، سیاست داخلی توسعه‌گرا و آزادی‌خواه، سیاست خارجی تنش زدا، تغییر شرایط قضایی و امنیتی که تداوم کدورت‌ها و ضربه به سرمایه‌های اجتماعی را موجب شده، ابراز کردند. این اشتیاق و اراده در حالی است که این جبهه گفتمانی در تمام سال‌های اخیر در فضایی نابرابر و با کمترین ظرفیت‌های تشکیلاتی و توان تبلیغاتی تحت شدیدترین مواجهات و برخوردهای رقیب سیاسی خود بوده و در انتخابات اخیر نیز قریب به اتفاق کاندیداهای شاخص آن ردصلاحیت شدند.

پرواضح است که ارزیابی نهایی کارنامه هر یک از نمایندگان، به خصوص نمایندگانی که راهیابی شان به مجلس حاصل حضور زیر چتر جبهه‌های گفتمانی شناسنامه‌دار است، در تعهد و تلاش آن‌ها  برای تحقق عملی آن گفتمان‌هاست.

دعوت به حفظ ائتلاف امید

حزب اتحاد ملت ایران اسلامی با توصیه به همه نمایندگان محترم به خصوص نمایندگان عضو لیست‌های ائتلاف امید برای عمل به وعده‌ها، معتقد است که پیگیری تعهدات انتخاباتی، با حفظ روند ائتلافی شکل گرفته در انتخابات ۷ اسفند قابل تحقق است. از سوی دیگر هرگونه هیجان‌زدگی یا بی‌تفاوتی نسبت به  واقعیت‌های سیاسی امروز ایران، موجب بهره‌مندی تندروهایی خواهد شد که در گذشته نشان داده‌اند در مقاطع حساس از درک و تعهد کافی نسبت به مصالح عمومی و منافع ملی برخوردار نیستند.

احیاء اقتدار مجلس

همچنین، ایفای کارشناسانه و دقیق وظایف ذاتی مجلس همچون قانونگذاری و نظارت بر عملکرد دولت و دستگاه‌های اجرایی و موضع‌گیری‌های ملی و کارشناسی از سوی این نهاد حکومتی، می‌تواند امیدها را برای بازگشت مجلس به راس امور و احیاء اقتدار آن در معادلات سیاسی کشور زنده کند. امری که در عین فهم دقیق مشکلات به جامانده از گذشته، همه جانبه‌تر بوده و به دولت محترم که مترصد عمل به تعهدات خود به مردم است، یاری خواهد رساند.

گشایش سیاسی و توجه ویژه به اقتصاد و معیشت مردم

مجلس دهم در حالی پا به عرصه سیاستگذاری‌های کلان کشور گذاشته که مجلس پیشین با وجود ترکیب ضعیف آن به لحاظ دربرگیری تفکرات مختلف و حضور بیشتر نیروهای بنیادگرا، به برجام رای داد. طبعا از مجلسی که با امید فراوان و ترکیب معتدل‌تری شکل گرفته انتظار می‌رود که با کار کارشناسی قوی و بی‌هیاهو، راه را برای گشایش‌های دیگر در عرصه‌های سیاست داخلی، اجتماعی، اقتصادی و در نتیجه بهبود فضای کسب و کار، رونق اقتصادی، کنترل تورم، اشتغال‌زایی و نهایتا بهبود معیشت مردم به خصوص اقشار فرودست جامعه فراهم کند.

امید به مجلس دهم

با وجود این نگاه در مجلس و با توجه به ترکیب متکثر نمایندگان محترم، زمینه امیدبخشی برای افزایش تعامل نیروهای سیاسی با یکدیگر و همکاری بیش از پیش ارکان نظام فراهم شده، شرایط مشارکت سیاسی همه گروه‌ها و جناح‌ها ارتقا یافته، امید جامعه افزون شده و زمینه مشارکت ملی برای توسعه و تامین امنیت، آزادی و عدالت بیشتر در داخل و ارتقاء جایگاه جهانی و منطقه‌ای ایران در حوزه بین‌الملل بیش از پیش فراهم خواهد شد.

این امید، با همت بلند، تدبیر علمی و مشارکت ملی همه نمایندگان محترم مجلس قابل تحقق است، ان‌شاءالله.

حزب اتحاد ملت ایران اسلامی
۱۷ خرداد ماه ۱۳۹۵

مجلس دهم حزب اتحاد ملت ایران فراکسیون امید
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر