کد خبر: 378059 A

باهنر در نشست خبری:

ایلنا: نماینده سابق مجلس تاکید کرد: ما هیچ ادله‌ای درباره رد صلاحیت روحانی در انتخابات سال ۹۶ نداریم و رقابت‌های سیاسی نباید منجر به بداخلاقی شود؛ برخی می‌گویند دوستداران آقای روحانی این حرف‌ها را راه می‌اندازند اما با این وجود ما مخالفت نمی‌کنیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمدرضا باهنر دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری در نشست خبری خود در مورد فراکسیون‌های مجلس دهم عنوان کرد: معمولا وقتی احزاب قدرتمند باشند و نمایندگان خود را به پارلمان بفرستند، فعلا پارلمان بیش از دو فراکسیون نخواهند بود.

بیش از دو فراکسیون در مجلس دهم تشکیل نمی‌شود

او با تاکید بر اینکه اگر یک فراکسیون اکثریت قاطع را داشته باشد، دیگر نیازی به ائتلاف نیست، گفت: اما اگر چنین نباشد فراکسیون‌های خرد، وزنه تعادل می‌شوند. در کشور ما فراکسیون‌های رسمی به صورت حزبی عمل نمی‌کنند و ما فراکسیون‌های شناوری داریم.  در مجلس دهم احتمال تشکیل فراکسیون‌های اصولگرا، اصلاح‌طلب و مستقل وجود دارد.

باهنر تاکید کرد: مشکل مستقلان این است که با وجود تعداد زیاد تفرقه‌شان هم زیاد استاما با این حال نباید فراموش کنیم که همه طیف‌ها از اصولگرا، اصلاح طلب و مستقل در تشکیل مجلس دهم به خوبی عمل کردند و این روزها  نیز فضای رقابت برای مدیریت کمیسیون‌ها و تعیین هیأت رئیسه کمیسیون‌ها فراهم می‌شود.

تصمیم‌های مجلس عموما سیاسی نیست

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه فراکسیون ولایت بر مبنای ریاست لاریجانی تشکیل شده است، گفت: اگر در وضعیت احزاب دقیق شویم، ممکن است اعضای هیأت موسس آن نیز با یکدیگر مشکل داشته باشند اما نتیجه کار مهم است که به صورت واحد پیش می‌رود. تصمیم‌های مجلس عموما سیاسی نیست و شاید حدود ۱۰ درصد تصمیم‌های نمایندگان سیاسی باشد.

از ۴۰۰ حزب موجود، ۲۰ حزب فعال هستند

نماینده سابق مجلس در خصوص انتخابات سال ۹۶ تصریح کرد: ما در انتخابات سال ۹۶ علاوه بر انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا را نیز پیش رو خواهیم داشت.  ۴۰۰ حزب مجوز گرفته‌اند و روی کاغذ هستند و فقط ۲۰ درصدشان آن هم در زمان انتخابات فعال می‌شوند و از این رو حدود ۷ یا ۸ درصد از احزاب کار مستمر انجام می‌دهند که در این زمینه می‌توان به جبهه پیروان اشاره کرد.

گمانه‌زنی در مورد حضور احمدی‌نژاد هنوز زود است

او با بیان اینکه تجربه نشان داده تکلیف انتخابات ریاست جمهوری و جبهه‌های آن در ۳، ۴ ماه منتهی به انتخابات مشخص می‌شود، درباره حضور احمدی‌نژاد نیز گفت: باید ببینیم که آیا احمدی‌نژاد می‌آید یا خیر و فکر می‌کنم که الان فضای برای بررسی این مسئله زود است.

مخالفان علاقه دارند دولت روحانی یک‌دوره‌ای باشد

باهنر ادامه داد: اینکه آقای روحانی یا هر حزب دیگری توقع داشته باشد مخالفی وجود نداشته باشد، اینطور نیست و آنها نیز علاقمندند دوره‌ آقای روحانی یک دوره بیشتر نباشد. هر چند که تجربه نشان داده ریاست جمهوری در کشور ما دو دوره‌ای است اما به هر حال در سپهر سیاسی هیچ اتفاقی غیرممکن نیست و ممکن است تا ۸-۷ ماه‌ آینده برای بالا رفتن احتمال رأی کارهای مثبتی انجام شود.

اگر دولت از رکود عبور کرده، مردم را هم عبور دهد

او تاکید کرد: بعضا دولتی‌ها می‌گویند که ما از رکود عبور کرده‌ایم و ما خواهش‌مان این است که اگر دولت از رکود عبور کرده مردم را هم عبور دهد چراکه رکود بسیار سنگین است.

رقابت‌ها منجر به بداخلاقی نشود

باهنر در پاسخ به سوالی درباره احتمال رد صلاحیت روحانی در انتخابات ۹۶ گفت:‌ ما هیچ ادله‌ای در این باره نداریم و رقابت‌های سیاسی نباید منجر به بداخلاقی شود؛ برخی می‌گویند دوستداران آقای روحانی این حرف‌ها را راه می‌اندازند اما با این وجود ما مخالفت نمی‌کنیم.

گزینه‌هایمان برای انتخابات ریاست جمهوری را فعلا نمی‌گوییم

دبیرکل جامعه مهندسین درباره گزینه‌های اصولگرایان برای انتخابات خاطرنشان کرد: اصولگرایان اگر هم گزینه‌ای را داشته باشند نمی‌گویند. البته فعلا گزینه‌ای نداریم چون هنوز تصمیم نگرفته‌ایم و برای اینکه آیا از گزینه مقابل روحانی حمایت کنیم یا نه، فعلا زود است و آرایش سیاسی به زمان نیاز دارد.

عده‌ای در موافقت یا مخالفت با دولت نذر می‌کنند

او درباره تعامل مجلس و دولت تصریح کرد: باید از اقدامات مثبت دولت حمایت کرد و این یک تکلیف سیاسی و شرعی است، اما در عین حال باید دولت را رصد هم بکنند ولی متأسفانه برخی پیش از ورود به مجلس نذر می‌کنند که با دولت مخالفت یا موافقت کنند که این منطقی نیست؛ مجلس دهم ظرفیت همکاری بالقوه‌ای برای حل مشکلات مردم با کمک دولت را دارد.

اگر آمریکا حس کند فردا هم می‌تواند ایران را نابود کند، این مسئله را انجام می‌دهد

باهنر در پاسخ به سوالی درباره گزارش سالانه وزارت امور خارجه آمریکا که کشورمان را بزرگترین حامی تروریسم معرفی کرده است، گفت: ما آمریکا را شیطان بزرگ می‌دانیم و معتقدیم در ماهیت آمریکا اتفاق جدیدی نیفتاده و آنها استحاله نشده‌اند، رهبری هم درباره مذاکرات فرمودند آمریکا قابل اعتماد نیست بنابراین می‌بینیم که آنها حتی زیر امضاهای خود می‌زنند. این دفعه اول آمریکا نیست که از این غلط‌ها می‌کند و اگر آمریکا احساس کند همین فردا هم می‌تواند جمهوری اسلامی را نابود کند، این مسئله را انجام می‌دهد و آن را به فردا موکول نخواهد کرد. از این رو رابطه ما با آمریکا مانند رابطه قبلی است و آنها نیز مدام مباحثی درباره حقوق بشر، تروریسم و موشک و دفاعی ما مطرح می‌کنند.

وی تصریح کرد: بیان کردن این مسائل گنده‌گویی آمریکا در لفظ و کلام است و آنها جرأت هیچگونه اقدام عملی ندارند و این مسئله نیز به دلیل قدرت بالای جمهوری اسلامی است. اگر دولت فکر می‌کند مشکلات اقتصادی با برجام و پسابرجام حل می‌شود، دچار اشتباه شده است.  تنها ۳۰ درصد مشکلات کشور ناشی از تحریم‌هاست و ۷۰ درصد به خاطر عملکرد خود مسئولان است.

ارزیابی‌ام از دولت قبل مثبت نیست

او در پاسخ به سوالی در مورد تلقی لاریجانی از دولت قبل گفت: لاریجانی برداشت مثبتی از عملکرد دولت نهم و دهم ندارد و من هم معدل آن دولت را مثبت ارزیابی نمی‌کنم هر چند نقاط مثبتی دارد که باید تقویت شود.

فعلا بازنشسته هستم/ هنوز با دولت روحانی کار داریم

دبیر کل جبهه پیروان خط امام و رهبری درباره کاندیداتوری خود برای انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرد: در رابطه با کاندیداتوری ریاست جمهوری در مورد بنده این خواب‌ها تعبیر نمی‌شود و ما با دولت روحانی کار داریم چرا که من در حال حاضر یک بازنشسته هستم.

لاریجانی ظرفیت اصولگرایی است

باهنر درباره اکثریت مجلس دهم خاطرنشان کرد: برای انتخابات هیأت رئیسه در رسانه‌ها نوعی وزن‌کشی وجود داشت و اصلاح‌طلبان از بعد ۷ اسفند اصرار داشتند بگویند ما اکثریت را به دست آورده‌ایم لذا ما هم که دیدیدم قانع نمی‌شوند آنها را به دهم خرداد ارجاع دادیم. لذا مشخص شد که اصلاح‌طلبان اکثریت ندارند و آقای لاریجانی نیز از ظرفیت اصولگرایان محسوب می‌شود، هر چند که ممکن است لایه‌های اصولگرایی نقدهایی داشته باشند اما نتیجه نهایی کار مهم است. بنابراین هم رئیس مجلس و هم هیأت رئیسه از جریان اصولگرایی هستند.

نباید از شورای امنیت ملی در مورد برجام توقع کار رسانه‌ای داشت

باهنر درباره شورای نظارت بر اجرای برجام که از سوی شورای امنیت ملی مأموریت دارد، گفت: مأموریت آنها رصد برجام و عملیات رقبای ما است و این چیزی نیست که بخواهند درباره آن موضع رسانه‌ای بگیرند، آمریکا مرتب بدعهدی می‌کند اما از این شورا نباید توقع داشت که کار رسانه‌ای انجام دهد.

به مسئله فرهنگی بیشتر باید توجه شود

او با اشاره به بیانات رهبر انقلاب و گلایه ایشان از ولنگاری فرهنگی و مسئله نفوذ اظهار داشت: رهبری فرمودند که مسئله فرهنگی مهم‌تر از مسائل اقتصادی است لذا مسئولان باید حساس باشند چرا که به فرموده امام علی (ع) اگر کسی در بیرون مرزها به استقبال از دفاع نرود با چکمه دشمن بیداری خواهد شد. بنابراین همانطور که ما مرزهای دفاع خود را کیلومترها عقب برده‌ایم، در مرزهای سیاسی و فرهنگی نیز باید به این مسئله توجه کنیم.

محمدرضا باهنر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر