کد خبر: 372831 A

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی:

ایلنا: رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد:ما می‌خواستیم این دانشگاه را وقف کنیم تا کسی دست درازی نکند، اما فعلا روند وقف دانشگاه را متوقف کرده‌اند. همانطور که مسجد برای کسی نیست، دانشگاه آزاد هم همینطور است. این دانشگاه در جهت رشد کشور و خدمت به اسلام و اهل بیت است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در مراسم سی و چهارمین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی که پیش از ظهر امروز در این دانشگاه برگزار شد، گفت: هنوز هم می‌بینیم برخی‌ها برای دانشگاه آزاد مزاحمت ایجاد می‌کنند. در چند روز گذشته نیز عده‌ای از پایداری‌ها در مجلس شورای اسلامی نشستند و با طرحی که بر اساس آن مصوب رشته‌ها را باید وزارت علوم انجام دهد؛ طوری برنامه ریختند که به نوعی دست دانشگاه را ببندند.

وی افزود: در حالی که بر اساس قانون طبق تصویب مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار بود خودمان کارهایمان را انجام دهیم که البته برای تصویب طرح در مجلس تلاش شد، اما قیدی آورده شده که اگر شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوعی را تصویب کرده باشد، دانشگاه آزاد مستثنی است و ما مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را داریم، اما با این وجود همچنان کارشکنی‌هایی انجام می‌شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: اگر اینها با چند نفر مخالف باشند، شهر را خراب می‌کنند به طوری که شاید آن چند نفر را زیر آوار ببرند.

هاشمی رفسنجانی با تاکید بر اینکه در دانشگاه آزاد هیچ کس سهم و سهامی ندارد و هیچ کس مالک اینجا نیست، عنوان کرد: زمین‌ها و تجهیزات این دانشگاه برای منافع مادی نیست و ما می‌خواستیم این دانشگاه را وقف کنیم تا کسی دست درازی نکند، اما فعلا روند وقف دانشگاه را متوقف کرده‌اند. همانطور که مسجد برای کسی نیست، دانشگاه آزاد هم همینطور است. این دانشگاه در جهت رشد کشور و خدمت به اسلام و اهل بیت است.

وی اضافه کرد: البته حسودها و دشمنان انقلاب همیشه در کمین هستند که این موضوع نیاز به حراست دارد و باید کاملا مواظب بود. اینها باید بیایند و ببینند که کسی از دانشگاه آزاد استفاده شخصی ندارد تا وجدانشان راحت‌تر شود. صداوسیما اگر مشکلی از دانشگاه به گوشش برسد؛ در بوق می‌کند، ولی خبرهای اساسی دانشگاه جزو خطوط قرمز صداوسیما است.

رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تغییر ریاست صداوسیما اظهار داشت: ان‌شاءالله رئیس جدیدی که به صداوسیما آمده است سیاستش عوض شود. اگر همین نمایشگاهی که امروز در حاشیه این مراسم برگزار شد؛ منعکس شود، مردم دانشگاه آزاد را خواهند شناخت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در این همایش گفت: امروز روز شیرینی برای ما بود و شاهد دستاوردهای دانشگاه آزاد اسلامی در نمایشگاه بودیم؛ دستاوردها نشان می‌دهد که این دانشگاه وارد مرحله جدیدی شده است.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد در طول سی و سه سال دستاوردهای زیادی داشته است، گفت: 54 درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های کشور مربوط به این دانشگاه است.

رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم جامعه‌ای موفق داشته باشیم و شأن اسلام و اهل بیت را مراقبت کنیم؛ باید وضعیت‌مان خیلی بهتر از اینها باشد، گفت: زمانی که انقلاب اسلامی پیروز شد؛ 60 درصد مردم بیسواد بودند و دانشمندانی که بتوانند کشور را اداره کنند به اندازه کافی وجود نداشت.

آیت الله هاشمی رفسنجانی به تعطیلی دانشگاه‌ها در اوایل انقلاب اشاره کرد و گفت: در آن زمان دانشجویان قیام کردند و دانشگاه‌ها تعطیل شد و اسمش را انقلاب فرهنگی گذاشتند و این کار اشتباهی بود و من با آن مخالف بودم.

وی با اشاره به اینکه در آن زمان همه دنیا با ما می‌جنگیدند و دانشگاه‌های ما به اتاق‌های جنگ تبدیل شده بود و اسلحه‌ها را از کلانتری و پادگان‌ها به دانشگاه می‌بردند، افزود: در آن زمان با آقای جاسبی صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که با کمک مردم دانشگاهی تاسیس کنیم، چرا که معتقد بودیم که دولت به زودی پول پیدا نمی‌کند که دانشگاه‌ها را توسعه دهد.

رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان این مطلب که در آن زمان دولتی کردن دانشگاه‌ها تقریبا ارتداد محسوب می‌شد، افزود: در آن زمان همه دانشگاه‌های غیردولتی و مدارس غیردولتی را دولتی کرده بودند و ما می‌خواستیم؛ دانشگاه آزاد اسلامی را تاسیس کنیم و این کار را انجام دادیم. همچنان بعد از گذشت 33 سال هنوز جبهه‌گیری‌هایی در مورد این دانشگاه وجود دارد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی اضافه کرد: زمانی که موضوع تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی را با امام در میان گذاشتیم؛ ایشان تایید کردند که کار خوبی است، اما گفتند که خودتان باید پول پیدا کنید اما من هدیه کوچکی می‌دهم.

وی با اشاره به فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی گفت: شرکت دانش‌بنیان دانشگاه آزاد نزدیک به یک سال است که شروع به کار کرده و طی این مدت دستاوردهایی از سوی دانشجویان و اساتید به ثبت رسیده است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه در سند چشم‌انداز 20 ساله یک بند مربوط به توسعه‌های دانش‌بنیان است، افزود: ما براساس این سند بالادستی شرکت‌های دانش‌بنیان را پایه‌گذاری کردیم و در حال حاضر مراکز رشدی که در دولت من تاسیس شد؛ پیشرفت‌های خوبی داشته است.

وی با اشاره به درآمدهای دانشگاه آزاد اسلامی از شهریه‌های دانشجویان گفت: در حال حاضر به دنبال کاهش وابستگی به شهریه‌ها هستیم و بنا داریم از طریق استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان نیازهای خود را رفع کنیم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر