کد خبر: 352518 A

صادقی در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: نماینده مجلس دهم گفت: افرادی که به تندروی معروف هستند تعابیر زشتی را روی خط رسانه‌ها به کار بردند که ما این را به پای همه اصولگرایان نمی‌نویسیم. ما معتقدیم تحمل این شوک برای اصولگرایان نیز سخت است. به ویژه برای کسانی که به جامعه تک‌صدایی عادت داشتند بنابراین طبیعی است که الان واکنش‌هایی نشان دهند.

محمود صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، با اشاره به نتایج انتخابات مجلس گفت: قبل از انتخابات به دلیل رد صلاحیت‌های گسترده با نوعی بی‌اعتنایی در فضای عمومی جامعه مواجه شدیم، اما اصلاح‌طلبان به تدریج شروع کردند به شناسایی کسانی که از فیلتر شورای نگهبان عبور کرده بودند.

او افزود: اصلاح‌طلبان با درایت و تدبیر مجموعه‌های سیاسی در قالب شورای عالی سیاستگذاری توانستند از چالش ایجاد شده عبور کرده و آن را مدیریت کنند و براساس شاخص‌های خود لیست ۳۰ نفره بدهند و برای ۱۸۰ کرسی مجلس در کل کشور نامزد معرفی کنند؛ برای همین به تدریج فضای یاس و ناامیدی کم کم ترمیم شد و نوعی امیدواری به آینده بین مردم ایجاد شد.

صادقی خاطرنشان کرد: در تبلیغات‌های انتخاباتی داوطلبان با ارائه دیدگاه‌های خود تلاش کردند این اعتماد عمومی را افزایش دهند. ورود چهره‌های ملی از جمله سید محمد خاتمی و آیت‌الله هاشمی و پیام‌های ارسال شده شور و هیجان کم سابقه‌ای بین مردم ایجاد کرد. اگرچه شاهد صف‌آرایی نابرابر بین نیروهای اصولگرا و اصلاح‌طلب بودیم.

او یادآورشد: انتظار جامعه برای تغییر کمک کرد به سرعت نیروهای سیاسی، اجتماعی و مردم منسجم شوند و هرچه به روزهای پایانی انتخابات نزدیک شدیم شاهد انسجام بیشتری بودیم. اگرچه در روزهای اخیر برچسب‌های ناجوانمردانه‌ای به لیست اصلاح‌طلبان زده می‌شد، ولی‌‌‌ همان مردم را بیشتر تحریک کرد تا وارد عرصه شوند و ما شاهد یک خیزش اجتماعی باشیم.

صادقی ادامه داد: نتیجه این خیزش اجتماعی برای جناح اصولگرا بهت آور بود. این انتخابات می‌تواند نقطه عطفی برای مردم باشد. امیدواریم ما بتواینم به اصلاح اقدامات اقتدارگرایانی که در دوره‌های اخیر حاکم بودند بپردازیم.

نماینده منتخب مردم تهران در مجلس دهم در تشریح فضای قبل از اعلام نتایج انتخابات، گفت: روز شنبه سر کلاس بودم و تا اواخر روز از نتایج انتخابات خبر نداشتم، اما از شور و نشاط مردم می‌شد حدس زد که پیروزی از آنِ اصلاح‌طلبان است، اما باز هم فکر نمی‌کردیم هر ۳۰ داوطلب اصلاح‌طلب در مرحله اول به مجلس ورود پیدا کنند. چنین چیزی واقعاً بی‌سابقه بود. نتایج این انتخابات قدرت و اثرگذاری رای مردم را نشان داد که چگونه در یک روز دو انتخابات حساس برگزار شد و صدای ملت به خوبی شنیده شد.

نماینده مجلس دهم در مورد واکنش اصولگرایان به پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات گفت: نباید برخی بداخلاقی‌ها را به همه اصولگرایان نسبت داد. برخی افراد از جمله آقای حداد عادل واکنش منصفانه‌ای با این مسئله داشتند، اما افرادی که به تندروی معروف هستند تعابیر زشتی به کار بردند که این را به پای همه اصولگرایان نمی‌نویسیم. معتقدیم تحمل این شوک برای اصولگرایان نیز سخت است. به ویژه برای کسانی که به جامعه تک‌صدایی عادت داشتند، بنابراین طبیعی است که الان واکنش‌هایی نشان دهند.

او در پاسخ به این سوال که در چه کمیسیونی در مجلس آینده فعال خواهید بود، گفت: ‌تخصص من حقوق است. بنابراین باید در مورد روش‌های قانونگذاری فعلی که ایرادهایی دارد کمک کنیم قانونگذاری ما تخصصی شود و درهای مجلس روی همه متخصصان و کار‌شناسان باز باشد.

صادقی با بیان اینکه فضای قالب بر مجلس آینده اصلاح‌طلبی خواهد بود، گفت: برای همین نیاز به تشکیل فراکسیونی تحت عنوان اعتدال یا اصلاحات وجود ندارد. بهتر است فراکسیون‌های تخصصی تشکیل شوند تا فراکسیون‌های سیاسی.

محمود صادقی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر