کد خبر: 343773 A

روحانی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی:/مشروح/

ایلنا: رئیس جمهوری تاکید کرد با تلاش‌های صورت گرفته حصاری که بدخواهان دور ایران کشیده بودند را از بین بردیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم با تبریک ایام‌الله دهه‌فجر گفت: از پیروزی انقلاب اسلامی تا پیروزی دفاع‌مقدس و نیز موفقیت‌های اخیر در صحنه مذاکرات هسته‌ای و شرایط جدیدی که در تعامل با جهان بوجود آمده باید خداوند را شاکر باشیم. من شرایط جدید برای فعالیت تمام کوشش‌گران در تمام عرصه‌ها را به ملت عزیز تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم این ملت همچنان در تمامی عرصه‌ها سرافراز باشد و بتواند از این فرصت بیشتر بهره‌برداری کند.

خاطراتی از همراهی روحانی با امام در پاریس

او در پاسخ به سوال مجری این برنامه که خواهان بیان خاطره‌ای از همراهی ایشان با امام (ره) در پاریس بود، گفت: ایامی که در نوفل‌لوشاتو خدمت امام (ره) بودم آنجا مجد و عظمت ملت ایران و احترامی که جهانیان برای رهبر انقلاب قائل بودند را به چشم دیدم. آنجا بسیاری از خبرنگاران، مقام‌ها و مسئولان ارشد نظام برای دیدار نزد امام (ره) می‌آمدند.

ایران هراسی را از بین بردیم

رئیس‌جمهور با بیان اینکه یکی از اهدافی که از ابتدای این دوره مورد توجه مسئولان آن قرار گرفت نشان‌دهنده چهره واقعی این ملت بود، اظهار کرد: متاسفانه سالیان گذشته نسبت به چهره ملت ظلم شده و صهیونیست‌ها و مستکبران چهره خشن و مخوفی را از ملت ایران ترسیم کرده‌ بودند و یک ایران‌هراسی در دنیا به وجود آمده بود، از این رو ما دنبال این بودیم که بتوانیم چهره واقعی ملت را نشان دهیم.

او به تمدن، فرهنگ، اخلاق‌مداری و دین‌مداری ملت ایران اشاره کرد و گفت: انقلاب اسلامی به نسبت سایر انقلاب‌ها بدون خونریزی بود. کجا را می‌توان دید که مردم مقابل گلوله‌هایی که به سمتشان شلیک می‌شد گل‌ بگذارند که این نوع برخورد موجب شد حتی مخالفان این انقلاب نیز جذب آن شوند.

روحانی از ملت ایران به عنوان ملتی اهل منطق، گفت‌وگو و موجب ثبات در منطقه یاد کرد و گفت: امروز دنیا به گونه‌ دیگری به ایران نگاه می‌کند و چهره واقعی ملت در جهان آشکار شده که این از موفقیت‌های ملت است.

رئیس‌جمهور در پاسخ به این پرسش که جنابعالی بعد از اجرای رسمی توافق هسته‌ای اعلام کردید که توانسته‌ایم به بسیاری از اهداف برسیم که یکی از این اهداف رفع ایران‌هراسی بود، اهداف دیگر چه بود، اظهار کرد: همه تلاش‌هایی که صورت گرفت برای این بود که حصاری که بدخواهان دور ملت بوجود آورده بودند را بتوان از بین برد.

او ادامه داد: سال‌های اخیر دشمنان نظام توانستند جامعه جهانی را در ضدیت با ایران با خود همراه کنند. ما زمانی که می‌خواستیم فعالیت بانکی انجام دهیم، نه تنها کشورهای اروپایی بلکه کشورهای منطقه، همسایه و دوست نیز حاضر نشدند با ما همکاری کنند. در بحث فروش نفت نیز ما حتی نمی‌توانستیم یک بشکه نفت بیشتر را حتی به دوستان و همسایگان خود بفروشیم چراکه حصار شدیدی دور کشور بوجود آمده بود.

هدف اصلی برداشتن تحریم‌های ظالمانه، رفاه بیشتر مردم بود

روحانی قرار گرفتن ملت در رفاه بیشتر را از اهداف برجام عنوان کرد و گفت: درست است که در برجام دنبال لغو قطع‌نامه و به رسمیت شناختن حقوق‌هسته‌ای بودیم اما از اهداف اصلی ما برداشتن تحریم‌های ظالمانه برای رفاه بیشتر مردم بود.

روحانی بر لزوم فعال‌شدن کار آفرینان و صنعت‌گران در فضای پسابرجام تاکید کرد و گفت: ما با فرجام برجام یک شرایط نویی را در فضای اجتماعی بوجود آوردیم آنچه اکنون در پیشرفت این ملت مهم است، ‌ امید مردم است. با امید داشتن می‌توان مقابل هر مشکلی پیروز شد و ملت ایران نیز تاکنون به خاطر تدبیر و امیدی که داشته توانسته مقابل دشمنان ایستادگی و به موفقیت دست یابد.

دولت یاریگر مردم در میدان اقتصاد است

رییس دولت یازدهم با تاکید بر اینکه دولت معتقد نیست بازیگر اصلی میدان اقتصادی است، ادامه داد: دولت باید یاریگر مردم در میدان اقتصاد باشد، از این رو یکی از شعارهای دولت این بود که کار را به کاردانان و بخش‌خصوصی بسپارند، ضمن اینکه مقام معظم رهبری نیز همواره به سپردن امور به مردم تاکید داشتند.

رئیس جمهوری به همکاری قوای سه‌گانه و تمامی مسئولان در برداشتن موانع پیش‌روی ملت اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری چندی پیش گفتند تنها ۴۰ درصد مشکلات کشور از طریق تحریم ایجاد شده و ۶۰ درصد مابقی مربوط به مسائل‌داخلی است. ما امروز اشتیاق دنیا برای تعامل با ایران را مشاهده می‌کنیم و بسیاری از سرمایه‌گذاران و سیاستمداران شرق و غرب در حال سفر به ایران هستند. آن‌ها می‌بینند ایران در منطقه تنها کشور باثبات بوده و جوانان تحصیلکرده دارد. جایگاه استراتژیک و منابع طبیعی و ذخایر انرژی نیز موجب شده که کشور‌ها به فکر تعامل با ایران باشند.

روحانی گفت: به مردم قول می‌دهم دولت حمایت از کارآفرینان را با جدیت ادامه دهد. در سفر اخیر به دو کشور اروپایی نیز، ‌ اعضای هیات‌دولت محدود بود و جمعیت اصلی همراه مربوط به بخش‌خصوصی، صنعت‌گران و سرمایه‌گذاران بود. شاید برای اولین بار بود که یک رئیس‌جمهور در سفر به اروپا به این میزان از فعالان اقتصادی بخش‌خصوصی را با خود همراه می‌کند، به طور مثال در مراسم شام نخست‌وزیر ایتالیا بسیاری از فعالان اقتصادی دو کشور حضور داشتند که این امر موجب شده بود نخست‌وزیر ایتالیا چنین جلسه‌ای را بی‌سابقه توصیف کند.

مراجع چهارگانه به خوبی وظایفشان را در بررسی صلاحیت ها انجام دادند

روحانی در ادامه گفت‌وگوی تلویزیونی خود با مردم در مورد انتخابات مجلس خبرگان و شورای اسلامی که در هفت اسفندماه برگزار خواهد شد، گفت: انتخابات بسیار مهمی در پیش رو داریم که امیدوارم به حول و قوه‌الهی برگ زرین دیگری به تاریخ کشورمان اضافه شود. این برای اولین بار است دو انتخابات مجلس خبرگان و شورای اسلامی را در یک روز برگزار می‌کنیم که هر دو برای کشورما بسیار اهمیت دارند.

رییس جمهور ادامه داد: مردم رسالت سنگینی را بر دوش دارند و دولت هم تا اینجای کار وظیفه‌ای که بر دوشش بوده از وزارت کشور، اطلاعات، ثبت‌احوال، نیرو انتظامی و... و همچنین در بحث تایید صلاحیت‌ها را به خوبی انجام داده است.

روحانی متذکر شد: من روی انتخابات حساس بودم و بار‌ها هم در هیات دولت بر روی برگزاری هرچه با‌شکوه‌تر انتخابات تاکید داشته‌ام. جا دارد هم از کسانی که با ثبت‌نام و حضور خود شور آفریدند و چه کسانی که صلاحیت آن‌ها تایید شد و چه آنهایی که رد صلاحیت‌شدند و از طریق قانونی پیگیر بحث رد صلاحیت خود شدند، تشکر کنم.

قسم خورده‌ام اجرای قانون و پاسداری از آن برای من مهم است

رئیس‌جمهور در ادامه افزود: ما باید صبر و حوصله داشته‌باشیم و البته امیدوارم قانون هم به خوبی اجرا و پیاده شود. من به عنوان مجری و پاسدار قانون همانطور که در قسم‌نامه، قسم خورده‌ام بحث اجرای قانون و پاسداری از آن برای من مهم است.

او در ادامه خطاب به مسئولان انتخابات گفت: همه کسانی که مسئول هستند باید توجه ویژه‌ای داشته باشند که می‌خواهیم انتخاباتی شکوهمند، حداکثر مشارکتی و حداکثر رقابتی و به بهترین وجه داشته‌باشیم که هیچ شائبه‌ای هم نداشته باشد. نباید در ذهن مردم هیچ شائبه‌ای از جمله مهندسی انتخابات بوجود بیاید. باید همه تلاش کنیم که انتخابات خوبی برگزار شود.

روحانی خطاب به مردم گفت: از مردم می‌خواهم که توجه کنند حضور آن‌ها پای صندوق‌های رای بسیار مهم است و باید یکی از بهترین انتخابات‌ کشور را برگزار کنیم.

به کمک مجلس و قوه قضاییه نیاز داریم

رئیس‌جمهور در ادامه متذکر شد: باید توجه کنیم در همه مسائل مانند اشتغال، محیط‌زیست، مشکلات آب و منابع آبی و مالی که باید جذب شوند و همچنین در موضوع جذب سرمایه‌های خارجی دولت به تنهایی نمی‌تواند تاثیرگذار باشد و به همین دلیل است که بحث انتخابات مجلس و خبرگان بسیار مهم است. مجلس و قوه‌قضاییه هم باید کنار ما باشند تا در اوج هماهنگی با سران دو قوه دیگر بتوانیم کار‌ها را پیش ببریم.

وی همچنین به دیدار اخیر سران سه قوه اشاره کرد و گفت: در این دیدار درباره انتخابات هفتم اسفند بحث و تبادل نظر کردیم چرا که برگزاری دو انتخابات بسیار مهم و حیاتی است و امیدوارم با تعامل خوب با دو قوای دیگر بتوانیم شاهد انتخابات خوبی هم باشیم.

رئیس‌جمهور در ادامه خاطر نشان کرد: امیدوارم مردم سعی کنند انتخاب خوبی داشته باشند و افرادی را انتخاب کنند که تجربه و دانش کافی برای حضور در مجلس داشته باشند. ما مجلسی می‌خواهیم که متشکل از عقلا، باتجربه‌ها، متدینین، عاشقان کشور و منافع ملی باشند و در این راه باید از تجربیات انتخابات گذشته استفاده کنیم. مردم افرادی را انتخاب کنند که بتوانند از عهده مسئولیت مهمشان بربیایند.

روحانی به بحث تفکیک قوا اشاره کرد و گفت: درست است که بحث تفکیک قوا را داریم و مسئولیت هر قوه مشخص است، ولی تعامل سازنده بین سران سه قوه باید وجود داشته باشد چرا که هر چه تعامل بیشتری داشته باشیم نفع بیشتری برای مردم دارد و هر چه فاصله‌ها بیشتر باشد حل مشکلات نیز سخت‌تر خواهد شد وقتی که مشکلات در نظر گرفته می‌شود تعامل بهتر می‌تواند به حل این مشکلات بیشتر کمک کند.

مردم با صندوق‌ انتخابات به هیچ‌وجه قهر نکنند

او بار دیگر به وظیفه مهم مردم در انتخاب نمایندگان اشاره و تصریح کرد: امیدوارم مردم نمایندگانی با تجربه و کسانی که بتوانند بار مسئولیت را راحت‌تر به دوش بگیرند انتخاب کنند. البته انتخاب مردم برای ما مبارک است، ولی اگر صالح‌ترین، بهترین و باتجربه‌ها را انتخاب کنند ما هم می‌توانیم تعامل بهتری با آن‌ها داشته باشیم و قوا هم مسئولیت خود را بهتر انجام خواهد داد که امیدوارم مردم این را مد نظر قرار دهند.

رییس دولت یازدهم خطاب به مردم تاکید کرد: امیدوارم مردم با صندوق‌ انتخابات به هیچ‌وجه قهر نکنند و همه کنار هم هفتم اسفندماه پای صندوق‌های رای حماسه‌ای دیگر را خلق کنند.

به دنبال تعامل با همه کشور‌ها هستیم

روحانی در ادامه، با اشاره به رابطه ایران با دیگر کشور‌ها پس از ارتباط با کشورهای اروپایی، با بیان اینکه ما هماکنون رابطه بسیار خوبی با چین داریم، خاطرنشان کرد: رابطه ما با کشورهای دیگر همچنان به صورت مناسب پیش خواهد رفت، ضمن اینکه از این به بعد نیز رابطه خوبی با ژاپن خواهیم داشت و ژاپن رسما این موضوع را اعلام کرد.

او همچنین با اشاره به رابطه مناسب ایران با هند و کره جنوبی اشاره و تصریح کرد: ما به عنوان کشوری صلح طلب درصددیم با همه کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکایی اعم از شمالی و جنوبی رابطه خوب و سازنده داشته باشیم.

نمی‌خواهیم با کسی تسویه حساب کنیم

روحانی گفت: با آنکه ما به دنبال تعامل با همه کشور‌ها هستیم، برخی کشورهای همسایه همه کار کردند تا مذاکرات به نتیجه نرسد، با اینهمه ما نمی‌خواهیم با کسی تسویه حساب کنیم.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه ما ملت وفاداری هستیم و به کشورهایی که در روزهای سخت به ما کمک کردند، با مردانگی رابطه خود را حفظ می‌کنیم، یادآور شد: نباید گذشته را از یاد ببریم، ضمن اینکه نگاهمان به آینده است.

او درادامه گفت: با وجود روحیه دوستانه ایران، برخی خوب رفتار نکردند اما اگر آن‌ها امروز می‌خواهند جبران کنند، با آنها هم خوب خواهیم بود.

نمی خواهیم قدرت بر‌تر منطقه باشیم، می‌خواهیم منطقه‌ای قدرتمند داشته باشیم

رییس جمهور گفت: دوست نداریم با همسایگان خود به ویژه با کشورهای مسلمان تنش داشته باشیم. در برخی کشور‌ها ناپختگی مشاهده کردیم ولی اگر روزی تَنَبه پیدا کنند و بخواهند دست بردارند، ملت ایران از آن‌ها می‌گذرد، اما باید بدانند اگر رفتار خود را ادامه دادند به ضرر خودشان است. اگر این کشور‌ها بخواهند حرکتی کنند و به منافع ما ضربه بزنند، ما پاسخ متقابل و قاطعی خواهیم داشت.

او با بیان اینکه ما دنبال این نیستیم که قدرت بر‌تر منطقه باشیم و تنها می‌خواهیم منطقه‌ای قدرتمند داشته باشیم، گفت: ما الان قدرت منطقه هستیم و می‌خواهیم مشکلات دیگر کشورهای منطقه نیز حل شود.

رئیس جمهور گفت: ما نمی‌خواهیم کشور‌های منطقه تجزیه نشوند و برای همین در مذاکرات حضور فعال داریم تا این اتفاق نیفتد چراکه معتقدیم راه حل مشکلات منطقه نظامی نیست. در کشورهای منطقه هدفمان این است که به مردم کمک کنیم از مشکلاتی که در برابر تروریست‌ها دارند، خارج شوند. ما مبارزه با تروریست را از ضرورت‌ها می‌دانیم.

روحانی با اشاره به مشکلات روسیه و ترکیه و بیان اینکه هیچ علاقه‌ای به تنش در کشورهای منطقه نداریم، خاطرنشان کرد: روابط ما با ترکیه و روسیه مناسب است و تنش بین این دو کشور را خطرناک می‌دانیم بنابراین از تمام توان خود برای کاهش تنش استفاده می‌کنیم.

هدف دولت ثابت نگاه داشتن نرخ‌های تورم و بیکاری و جلوگیری از افزایش آن‌ها است

به گزارش ایلنا، روحانی در ادامه گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم که از شبکه یک سیما پخش می‌شد، در رابطه با بحث اشتغال و ازدواج جوانان گفت: افزایش اشتغال تنها با رونق اقتصادی امکان پذیر است و راه دیگری برای کاهش بیکاری وجود ندارد. ما باید از توان داخلی و منابع خارجی برای رونق بخشیدن به اقتصاد کشور استفاده کنیم.

رییس جمهور با ابراز امیدواری برای رسیدن رشد اقتصادی به هشت درصد و تک رقمی شدن نرخ بیکاری و تورم، گفت: هدف اصلی دولت ثابت نگاه داشتن نرخ‌های تورم و بیکاری و جلوگیری از افزایش آن‌ها است.

او در رابطه با محقق شدن این اهداف در دولت یازدهم گفت‌: در بخش تورم امکان رسیدن به نرخ هشت درصد وجود دارد اما رشد اقتصادی حداکثر تا پنج درصد امکان پذیر خواهد بود. هدف دولت تک رقمی کردن نرخ بیکاری است اما ثابت نگاه داشتن این نرخ نیز خود کار دشواری است زیرا روزانه هزاران نفر از دانشگاه‌ها وارد بازار کار می‌شوند و تنها اشتغال‌زایی برای این افراد خود یک هنر است.

در ۱۰ سال گذشته رشد اشتغال و سرمایه‌گذاری صفر بوده است

رییس‌جمهور تاکید کرد: در ۱۰ سال گذشته رشد اشتغال و سرمایه‌گذاری در کشور تقریبا صفر بوده است و بدون سرمایه‌گذاری مناسب در کشور ایجاد شغل برای جمعیت رو به رشد ایران ممکن نخواهد بود. هدف اصلی دولت اشتغال زایی برای جوانان کشور است. ما در مذاکره با رییس‌جمهوری فرانسه به ایجاد شغل برای جوانان ایران تاکید کردیم و ایشان تاکید کردند که یکی از اهداف فرانسه از حضور در ایران اشتغال جوانان خواهد بود.

روحانی افزود: که هدف دولت کاهش بیکاری و تک رقمی کردن آن است اما در کوتاه مدت هدف ثابت نگاه داشتن نرخ بیکاری و جلوگیری از افزایش آن است.

اولین مصوبه هیات دولت درمورد دریاچه ارومیه بود

رئیس جمهور در در بخش دیگری از سخنانش درباره خودروهای فرسوده و آلودگی هوای کلانشهر‌ها توضیح داد: یکی از هدف‌هایی که دولت از روز اول دنبال کرده، محیط زیست بوده است. اگر خاطرتان باشد، اولین مصوبه هیات وزیران درباره دریاچه ارومیه بود. اتفاقا به درستی از عبارت دولت محیط زیست برای ما استفاده کرده‌اند، اما محیط زیست جنبه‌های متعددی دارد، به عنوان مثال آن روزی که گرد وغبار از کشورهای خارجی می‌آید همه ذهن‌ها روی گرد و غبار متمرکز می‌شود و وقتی هوا ساکن می‌شود ذهن به سمت آلودگی می‌رود. دلیل آلودگی هوا در کلانشهر‌ها تنها خودروی فرسوده است. برخی کارخانه‌ها باید اصلاح شوند تا دیگر آلاینده نباشند. همچنین وضعیت گرمایشی خانه‌ها باید عوض شود. در این بین، برای خودروهای فرسوده نیز برنامه‌هایی داریم

رییس دولت یازدهم با تاکید بر اینکه هوای ما کمی نسبت به گذشته بهتر شده اما آلودگی باید کمتر و کمتر شود، خاطرنشان کرد: مشکل آلودگی هوا مختص ایران نیست و در برخی کشورهای اروپایی نیز مشکلاتی وجود دارد؛ در حدی که برخی روز‌ها ورود خوردرو به خیابان ممنوع می‌شود.

برای کالاهای ضروری واردات اشکالی ندارد

روحانی در پاسخ به این سوال که آیا اشتیاق دنیا فقط برای این است که ما مصرف کننده باشیم، گفت: قبلا هم گفتم بعد از برجام خطری که وجود دارد این است که به شیوه‌های سابق برگردیم. قبلا ما نفت را می‌فروختیم و با پول نفت کالای مصرفی وارد می‌کردیم. واردات همیشه بد نیست جایی که کشور ما توان تولید دارد و از تولید بیرون استفاده می‌کنیم بد است. برای کالاهای ضروری واردات اشکالی ندارد.

وی افزود: امروز در کنار تهدید به کاهش قیمت نفت فرصتی پیش آمده تا کم کم از اعتیاد غلطی که کشور داشت و وابستگی کامل اقتصادبه نفت قدم به قدم فاصله بگیریم تکیه به نفت در بودجه سال آینده حدود ۲۵ درصد است.

قدم به قدم از وابستگی به نفت فاصله می گیریم

روحانی در پاسخ به این سوال که اگر قیمت نفت کاهش پیدا نمی‌کرد آیا باز هم این کاهش وابستگی رخ می‌داد، گفت: گاهی حوادثی آدم را وادار به انجام یک سری کار می‌کند. ما در جنگ خیلی چیز‌ها ساختیم که اگر هم جنگ نبود آن‌ها را قدری با تاخیر می‌ساختیم اما شرایط ما را وادار کرد که سریع‌تر این کار‌ها را انجام دهیم. اکنون نیز جزو برنامه‌ها و سیاست‌های کلی رهبری این است که قدم به قدم از وابستگی به نفت فاصله بگیریم قدم بعدی این است که از خام فروشی هم باید فاصله بگیریم و فرآورده‌ها را بفروشیم این جزو برنامه‌های ما بود که فشار باعث شد تسریع شود بنابراین کاهش قیمت نفت هم تهدید و هم فرصت بود.

او در پاسخ به این سوال که آیا این شرایط برگشت پذیر است، گفت: قطعا نمی‌توان گفت که این شرایط برگشت پذیر است اما نباید بگذاریم این شرایط تکرار شود. اراده‌ای که در دولت و ملت باید باشد این است که حتی اگر قیمت نفت افزایش پیدا کرد، اتکای ما همچنان به صادرات غیر نفتی باشد.

باید بتوانیم از مزیت همه کشور‌ها استفاده کنیم

رئیس‌جمهور یادآور شد: رئیس‌جمهور روسیه آذرماه به ایران آمد. رئیس‌جمهور چین هم بهمن‌ماه به تهران سفر کرد من هم اخیرا به دو کشور مهم اروپایی سفر کردم. هیات‌های تجاری مرتب به ایران می‌آیند و الان نیز ده‌ها هیات تجاری در تهران هستند. اساس برنامه‌های ما این است که اولا نمی‌خواهیم نگاه به غرب داشته باشیم و بگوییم حالا که راه باز شده به سمت غرب برویم. در ایران باید فضایی باشد که در رقابت انتخاب‌گر هم باشیم. ما باید بتوانیم از مزیت همه کشور‌ها استفاده کنیم.

شکل تصمیم ها با گذشته تفاوت پیدا کرده است

او با بیان اینکه در سفر رئیس‌جمهور چین به ایران تصمیم های مهمی گرفته شد گفت: قرار دادی ۲۵ ساله منعقد شد. شکل تصمیم ها با گذشته تفاوت پیدا کرده است؛ قبلا بحث این بود که کالا بخریم و نفت بفروشیم اما امروز مبنا این است که سرمایه خارجی وارد ایران شود و با آن در تولید شراکت کنیم آن هم برای ایجاد اشتغال و تصرف بازار‌ها.

در مسئله خودرو باید به کلاس جهانی برسیم

روحانی افزود: برای مثال در مسئله خودرو باید به کلاس جهانی برسیم و بتوانیم خودروهای خود را صادر کنیم. بر همین اساس در قراردادهای اخیر مبنا این است که آن‌ها سرمایه‌ بیاورند و ۳۰ درصد خودرو‌ها صادر شود. اگر در رقابت وارد نشویم نمی‌توانیم کیفیت‌کالاهای خود را بالا بیاوریم.

برای خرید هواپیما از پول نفت خرج نمی کنیم

او با تاکید بر اینکه نگاه دنیا به ایران بلند مدت است گفت: دیگر در قرارداد‌ها بحث یکسال و دو سال مطرح نیست ما با فرانسه هم قراردادهای ۱۶ و ۲۰ ساله بسته‌ایم قرارداد ایران‌ایر ۱۶ ساله است اما تا قسط آخر از پول نفت خرج نمی‌کنیم ما برای خرید هواپیما یک دلار هم از پول نفت نمی‌دهیم وقتی این هواپیما‌ها وارد شود و حمل مسافر کند بخشی از درآمد خود را پرداخت می‌کند و ظرف ۸ سال با پرداخت اجاره‌ها مالک هواپیما‌ها می‌شویم.

روحانی با اشاره به اینکه در سال گذشته میلادی حدود ۵ میلیون دلار مردم کشور ما پول بلیت هواپیمای خارجی داده‌اند، گفت: روزی بود که ما در منطقه از نظر حمل و نقل هوایی اول بودیم چرا الان نباید باشیم و مردم ما برای پروازهای خارجی بلیت بخرند با ورود این هواپیما‌ها هم اشتغال‌ ایجاد می‌شود و هم توریست در کشور می‌آوریم.

روحانی گفت: یکی از راه‌های ایجاد اشتغال فعال کردن بخش خدمات است و یکی از مصادیق آن صنعت توریسم است در فرانسه در سال قبل ۸۳ میلیون توریست حضور داشتند ایران از لحاظ جاذبه تاریخی کمتر از فرانسه نیست ما باید صنعت توریسم را درست کنیم که بخشی از آن‌ها به ساخت هتل‌، راه‌ها و حمل ونقل هوایی باز می‌گردد.

شرایط ما برای حرف زدن با دنیا، متفاوت از گذشته است

رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه امروز شرایط ما برای حرف زدن با دنیا و معاملات اقتصادی با گذشته کاملا متفاوت است، گفت: امروز ما از برجام و تحریم‌ها عبور کرده‌ایم بنابراین بحث‌ها باید روی سازندگی معطوف شود اشکالی ندارد که نقد صورت گیرد اما انتقاد باید دلسوزانه باشد و راه‌حل ارائه شود امروز روز کوشش عمومی ما برای ساختن کشور است.

او افزود: امروز روز تعامل با جهان برای ساختن کشور است اگر چه اقتصادما تنها با تعامل با جهان درست نمی‌شود و بخش عمده آن وابسته به شرایط داخلی از جمله شرایط بانکی، بیمه و گمرک است که باید اصلاح شود از همه مهم‌تر باید با فساد به شکل جدی مقابله کنیم و دست به دست هم بدهیم تا ایران ساخته شود امروز امید مردم به آینده‌شان از هر زمان دیگری بیشتر است.

روحانی عنوان کرد: تمام کشورهایی که در بخش اقتصادی موفق شده‌اند توانسته‌اند سرمایه خارجی را جذب کنند چین، هند و کره‌جنوبی نمونه‌هایی از این کشور‌ها هستند ما باید مشارکت کنیم تا بازار خارجی را به دست بیاوریم و اشتغال برای جوانان ایجاد کنیم بحث این است که در قراردادهای اخیر قرار است ۳۰ درصد صادرات داشته باشیم.

رئیس‌جمهور گفت: اگر سرمایه خارجی به کشور بیاید دولت هم تسهیلاتی را فراهم می‌کند مبنا این نیست که پول نفت را خرج کنیم.

۱۴۰ فروند هواپیما به کشور می‌آید

روحانی با اشاره به موضوع خرید هواپیما‌ها گفت: در طول ۸ سال ۱۴۰ فروند هواپیما برای ما به کشور می‌آید که از این میان برخی از آن‌ها هواپیماهای دور پرواز هستند. ما مسافرت‌های طولانی داریم که امروز مردم ناچارند برای انجام آن از هواپیماهای کشورهای دیگر استفاده کنند. این هواپیما‌ها جزو هواپیماهایی است که بسیاری از کشور‌ها استفاده می‌کنند، اما از میان ۱۴۰ فروند هواپیما تنها ۱۲ مورد آن این خاصیت را دارند. برای ما مسئله سلامت جان مردم مهم است. این نه تنها در خرید هواپیما بلکه در بحث خودروهای فرسوده و حمل و نقل ریلی نیز مورد توجه ما است، برای همین در زمینه حمل و نقل ریلی برقی تکنولوژی نو وارد کشور خواهد شد.

حسن روحانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر