کد خبر: 342139 A

عارف در کنگره حرب مردم‌سالاری:

ایلنا: رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان تاکید کرد: انقلاب ما حاصل مجاهدت همه بزرگان این انقلاب و مردم بوده و این جفاست که برخی بزرگان را به دلیل اختلاف سلیقه کنار بگذاریم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان ضمن تبریک دهه فجر و گرامیداشت یاد و خاطره همه شهدای انقلاب در چهاردهمین کنگره حزب مردم‌سالاری گفت: در سال‌های اخیر و در راستای همگرایی و وحدت هرچه بیشتر تشکل‌های اصلاح‌طلب باید تشکر و قدردانی کنم. نتیجه تلاش‌ها و فعالیت‌ها و همکاری‌های خوب احزاب اصلاح‌طلب و شخصیت‌های برجسته و تاثیرگذار این جبهه تشکیل شورای عالی سیاستگذاری اصلاحات بود.

عارف افزود: لازم می‌دانم از زحمات و تلاش‌های این حزب بخصوص در سال‌های اخیر که که یکی از مصادیق آن تشکیل شورای عالی سیاستگذاری اصلاحات بود تشکر کنم که کاری بسیار مهم و ارزشمند و موثر در فضای سیاسی کشور انجام گرفت.

وی گفت: امیدواریم با همدلی و صمیمیت و همراهی که در این شورا وجود دارد و با تقویت شورا و حفظ انسجام و همبستگی فعالیت‌های سیاسی خود را همچنان دنبال کنیم.

عارف تاکید کرد: در آستانه سالروز انقلابی بزرگ در تاریخ هستیم. انقلابی که از نظر مردمی بودن و از نظر ارزش‌های معنوی و اسلامی برجسته بود. انقلابی که رهبری شجاع و فقیه و مرجعی گرانقدر آن را هدایت کردند که موجب تحولی بزرگ در کشور، زندگی و دنیای اسلام شد. دستاوردهای انقلاب ما بسیار ارزشمند بود که شاید بتوان گفت بزرگترین دستاوردش برقراری نظام جمهوری اسلامی ایران بود که مورد حمایت قاطبه مردم قرار گرفت. انتخاب عنوان جمهوری اسلامی هم هوشمندی رهبر انقلاب را نشان داد و هم نقش مردم در حکومت با محوریت ارزش‌های اسلامی دستاورد ارزشمندی بود.

وی افزود: دستاورد ارزشمند دیگر ما قانون اساسی بود که معتقدیم قانون اساسی ما یکی از متنوع‌ترین قانون‌های اساسی موجود است که به دو بعد معنویت و اسلامیت و نقش مشارکت مردم در همه امور حاکمیت توجه جدی می‌کند و هر دو مبنای اصول احکام و بندهای مختلف قانون اساسی است.  دستاورد دیگر انقلاب ما استقلال و عدم دخالت اجانب در سرنوشت مردم ما است. امروز شاهد شرایط پرآشوب در منطقه هستیم.

رئیس بنیاد امید ایرانیان گفت: شرایطی بحرانی در منطقه حاکم است آشوب‌ها و مشکلاتی که اغلب کشورهای منطقه و همسایه با آن درگیر هستند ولی کشور ما به یمن حفظ استقلال و پشتیبانی مردم از نظام از یکسو و به برکت خون شهدای انقلاب از سوی دیگر  باثبات‌ترین و آرام‌ترین کشور در منطقه است و وظیفه همگان است که این آرامش و ثبات‌ را در داخل خانواده انقلاب حفظ کنند.

عارف گفت: بزرگترین خطری که انقلاب را تهدید می‌کند رویارویی یاران انقلاب است که باید تلاش کنیم اختلاف سلیقه‌ها به نقاط شکاف بین یاران تبدیل نشود.

وی افزود:  الگوی پیروزی انقلاب از 22 بهمن 57 گرفته و 8 سال دفاع مقدس و الگویی که در خرداد 92 نتیجه داد مبنای حرکت بوده است. اگر در آن انتقادی وجود دارد باید آن را در داخل خانواده‌ بزرگ انقلاب بپذیریم و اصلاح کنیم زیرا اصلاح در ذات انقلاب ماست. انقلاب ما حاصل مجاهدت همه بزرگان این انقلاب و مردم بوده و این جفاست که برخی بزرگان را به دلیل اختلاف سلیقه کنار بگذاریم. باید با همبستگی و وحدت در حضور اختلاف سلیقه‌ها را تحمل کنیم.

رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان گفت: اختلاف سلیقه در خانواده انقلاب می‌تواند حرکت و تلاش مضاعفی را در راستای رشد و تعالی و پیشرفت کشور به نتیجه برساند. قوام جمهوری اسلامی به استناد قانون اساسی و قوام مردم‌سالاری در وجود احزاب و تشکل‌های مردم‌سالار است و حیات احزاب و تشکل‌ها در آزادی در چارچوب قانون است.

وی تاکید کرد:  باید اجازه داد احزاب خواسته‌ها و نظرهای مدنی خود را به صورت آزادانه در چارچوب قوانین اعلام کنند تا زمینه رشد و اعتلای کشور و احزاب فراهم شود. با اعتقاد به احزاب معتقدیم در شرایط کنونی کشور راهی به جز حرکت‌های جبهه‌ای نداریم که این حرکت‌ها در نهایت باید به تشکیل احزاب فراگیر ختم شود. احزابی که مسئولیت‌پذیرند، احزابی که باید در مقابل عمل خودشان پاسخگو باشند که معمولا جبهه‌ها خیلی آماده پاسخگویی نیستند ولی ضرورت انقلاب و ضرورتی که شاید کشور ما با آن روبه رو است حرکت جبهه‌ای است که ایجاب می‌کند بخصوص از تجربه خوبی که در جبهه اصلاحات داریم بتوانیم حرکت‌های خوب و هماهنگی به سمت تشکیل حزب فراگیر در شرایط مناسب داشته باشیم.

عارف با اشاره به اینکه در آستانه بزرگترین رویداد سیاسی کشور در سال 94 یعنی انتخابات 7 اسفند هستیم، گفت:  در دوازدهمین کنگره دو سال گذشته راهبردهای پیشنهادی خودم را برای انتخابات اسفند 94 مطرح کردم که عده‌ای آن زمان معتقد بودند زمان بسیاری در راه است اما امروز که کمتر از یک ماه به برگزاری انتخابات مانده دوستان متقاعد شدند راهبردها به موقع اعلام شده است.

عارف عنوان کرد: خوشبختانه در طول دو سال گذشته این راهبردها در مراسم‌ها، جلسات و محافل به بحث گذاشته شد و به یک راهبرد اجماعی در برگزاری انتخابات رسیدم.

وی گفت: یکی از دستاوردهای ارزشمند حضور دوساله جبهه اصلاحات و فعالیت احزاب ما در تشکیل شورای عالی سیاستگذاری بود که باید از همه آنها تشکر کرد که به شورای عالی سیاستگذاری کمک‌های بسیار کرده‌اند.

رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان گفت: خوشبختانه از زمان تشکیل شورا تاکنون همه امور با یک همدلی و صمیمیت ارزشمند دنبال می‌شود و تاکنون کارها به خوبی انجام شده است. راهبردها، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌هایی که شورا برای انتخابات 94 تصویب کرده برای حضور حداکثری بسیار لازم بود، چند مورد از آنها در آستانه ابلاغ قرار دارد که در مورد همه مصوبات به صورت اجماعی با نگاه ارزشمندی که تمام اعضا و شخصیت‌های برجسته عضو داشتند، تصمیم‌گیری شد.

معاون اول دولت اصلاح‌طلب افزود: ما هیچ مصوبه و تصمیمی‌ که ما را با چالش روبه‌رو کند، نداشتیم. عموما مصوبات به صورت اجماعی به تصویب رسید.

عارف تاکید کرد: این امر ظرفیت خانواده اصلاحات را نشان می‌دهد و به نظرم بررسی تحلیل عملکرد 3 ماهه این شورا می‌تواند راهگشای مسیر آینده جنبش اصلاحات باشد که ما می‌توانیم با همدلی و صمیمیت و با توجه به مشترکاتی که بسیار هم زیاد است، جلو برویم.

وی گفت: طبیعتا احزاب ممکن است اختلاف‌نظرهای جزئی هم داشته باشند اما این اختلاف‌نظرها نمی‌تواند ما را از پیمودن مسیری مشترک که به آن اعتقاد داریم و باورمان هست، منحرف کند. ما این مسیر را دنبال کرده‌ایم انشاءالله در آینده هم همین الگو با تقویت و اصلاحاتی که به طور طبیعی ما به آن اعتقاد داریم باید در رفتار، کردار و اقداماتمان انجام گیرد زیرا اصلاح‌طلب هستیم و باید خودمان را نقد کنیم.

رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان افزود: کمتر از یک ماه به انتخاباتی مهم که ادامه انتخابات 92 هست راه داریم. به جوانان کشور خصوصا اصلاح‌طلبان توصیه می‌کنم شرایط حضور حداکثری و استفاده از تمام توان خود را برای حضور در یک انتخابات پرشکوه بیشتر درک کنند. در انتخابات اسفند 94 با حضور حداکثری باید نشان دهیم جریان اصلاحات زنده و شاداب است. باید با تمام توان حاضر شویم و نشان دهیم که نه خودمان مایوس می‌شویم و نه اجازه می‌دهیم کسی مردم را ناامید کند. باید مردم به آینده‌ای روشن امیدوار باشند.

وی تصریح کرد: در 29 روز باقی مانده تا انتخابات تمام تلاش خود را می‌کنیم که به عهدی که با مردم بستیم وفادار بمانیم. ما با مردم عهد کرده‌ایم که ماموریت سال 92 را در اسفند 94 تکمیل کنیم و مهمترین رمز پیروزی ما در خرداد 92 وحدت در جبهه اصلاحات بود که حتی اگر کاندیدایی انصرافی یا رد صلاحیت شده بود توجه شود می‌بینیم همه آنها در انتخابات به صحنه آمده‌اند و هیچ کس قهر نکرد و کنار نکشید. ما از جوانان انتظار داریم همین نگاه را به انتخابات اسفند 94 داشته باشند. باید بتوانیم در همان فضا و مسیر حرکت کنیم. مردم این انتظار را از ما دارند و فضای عمومی کشور نیاز به حضور حداکثری دارد.

عارف گفت: توجه به مصالح و منافع ملی و ترجیح آن در منافع جبهه‌ای و حزبی برای ما بسیار مهم است که منافع ملی را در اولویت قرار دهیم و جریان اصلاح‌طلب در سال‌های اخیر نشان داده که در سختی‌ها با فداکاری و ایثار، منافع و مصالح ملی را در اولویت خود قرار داده است. خیلی از سکوت‌ها، خیلی از فعالیت‌ها، حرف زدن‌ها و نزدن‌ها در چارچوب توجه به اولویت منافع و مصالح ملی انجام شده، اگر می‌خواستیم براساس منافع حزبی و جناحی عمل کنیم شاید باید در بعضی موارد رفتار دیگری پیش می‌گرفتیم اما ترجیح منافع ملی برای ما یک اصل است. حفظ انسجام و وحدت و پرهیز از هرگونه حرکتی که شکاف و اختلاف را در جبهه اصلاحات نشان دهد در اصل کار ما قرار دارد.

وی افزود: این آخرین انتخاباتی نیست که برگزار می‌کنیم در خرداد 96 انتخابات مهم دیگری داریم که باید بعد از انتخابات 94 مقدمات کارها و راهبردهای آن را پیگیری کنیم.

عارف افزود: برای پیروزی در مراحل بعد حفظ انسجام و وحدت یک ضرورت است. حرکت ما باید در چارچوب شعارمحوری و اصلی امید و آرامش و رونق اقتصادی، باشد این شعار با بحث‌های مفصل کارشناسی باتوجه به شرایط کنونی کشور به تصویب شورای عالی رسید و انتظارمان از همه جوانان این است که این شعار را مبنی حرکت خود قرار دهند.

رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان گفت: امید از ضرورت‌های جدی کشور است، برای اینکه در همه عرصه‌ها پیروز شویم، کشور نیاز به آرامش دارد زیرا کشور ما برای پیشبرد برنامه‌ها و راهبردها و تاثیر در حل مشکلات منطقه نیاز به آرامش دارد، رونق اقتصادی هم اولویت ما در مجلس خواهد بود.

وی تاکید کرد: وضعیت اقتصادی کشور را درک می‌کنیم و می‌دانیم دولت در چه شرایطی روی کار آمده و اکنون در چه شرایطی می‌خواهد کشور را اداره کند و بودجه 95 را ببندد. اگر مجلسی مقتدر و همراه با دولت روی کار بیاید می‌توانیم به بهبود در شرایط معیشتی مردم امیدوار باشیم. ما الگوی مشخصی داریم و انتظار داریم دقیقا همان دنبال شود.

معاون اول دولت اصلاح‌طلب افزود: ائتلاف فراگیر اصلاحات در گام دوم خود بر عهدی که در سال 92 بسته اصرار در تکرار آن در اسفند 94 دارد که ثابت کند همچنان وفادار است و قصد دارد گام دوم را مانند گام اول به سرانجام برساند.

عارف  گفت: انتظار داریم همه کمک کنند انتخابات با رقابتی مثبت باشد. همه باید با هم کار کنیم و این رمز موفقیت است.

وی در آخرین توصیه از جوانان خواست فعالیت منسجم و جدی خود را در چارچوب قانون از هفته آخر بهمن‌ماه شروع کنند و گفت:  از هم‌اکنون باید زمینه را برای بسترسازی تبلیغات آماده کنند.

عارف کنگره حرب مردم‌سالاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر