کد خبر: 340176 A

معاون امنیتی وزرات کشور:

ایلنا: معاون امنیتی وزارت کشور گفت: شخص بیرونی که لیدری ماجرای سفارت عربستان را بر عهده داشت به داخل منتقل شده و تحت بازجویی قرار گرفته است.

به گزارش ایلنا، حسین ذوالفقاری معاون امنیتی وزیر کشور صبح امروز در دومین همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور به بیان نکاتی درباره‌ وضعیت امنیتی کشور پرداخت و با تاکید بر ارتقاء امنیت کشور طی سال‌های اخیر خاطرنشان کرد: میانگین رشد سرقت در طول ۱۰ سال اخیر حدود ۳۲ درصد در سال بود و این میزان رابطه مستقیمی با شیب تورم داشت. امروز این میزان به رقمی بین ۳ الی ۳ و نیم درصد رسیده است.

وی با اشاره به تامین امنیت برگزاری تجمع‌های مختلف از سوی وزارت کشور خاطرنشان کرد: با تدبیر همه استانداران و فرمانداران حدود ۵ هزار تجمع صنفی و غیرصنفی در طول سال جاری در کشور برگزار شد که از این میان به جز یکی دو مورد همگی مدیریت شده‌اند.

ذوالفقاری با تاکید بر اشراف اطلاعاتی در داخل و خارج از کشور خاطرنشان کرد: ‌ در چند مرحله در آن سوی مرز‌ها تصمیمات جدی وجود داشت که در هر شرایطی باید یکسری اتفاقات در داخل انجام شود، اما با قرار گرفتن اطلاعات مربوط به این اتفاقات توسط همکاران اطلاعاتی ماهر در زمانی مناسب از هنگامی که نطفه یک اقدام تروریستی در آن سوی مرز‌ها تشکیل شد خوشبختانه ما در جریان آن قرار گرفتیم و هیچ کدام از آن‌ها تحقق نیافت.

ذوالفقاری تاکید کرد: عده‌ای در خارج از کشور بنا داشتند که در طول یکی دو سال اخیر هیمنه کشور را بشکنند.

وی همچنین با اشاره به دستاوردهای دیگر دولت در حوزه امنیتی گفت: در طول دو سه سال اخیر حتی یک بحران امینیتی نیز نداشته‌ایم.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با اشاره به ماجرای سفارت عربستان و ورود عده‌ای به ساختمان این سفارت در تهران گفت: در این خصوص ریاست‌جمهوری مسئولیت بررسی کار را به وزارت کشور سپردند و ما نیز پس از برررسی همه ابعاد و زوایای آن حادثه دو روز قبل گزارشی کامل برای رئیس جمهور ارسال کردیم و هم اکنون نیز گزارشی جهت ارائه به مقام معظم رهبری آماده شده است.

وی تصریح کرد: وزارت کشور همه آنچه که قبل و حین و بعد از این ماجرا باید انجام می‌شد را بدون هیچ ملاحظه‌ای انجام داده و امروز تمام زوایای این ماجرا برای ما روشن است.

معاون امنیتی وزیر کشور با بیان اینکه بسیاری از فعالیت‌ها در گوشه و کنار کشور انجام می‌شود که اصلا نمی‌دانیم این مسیر به کجا می‌رود و شاهد نوعی از فرقه‌گرایی هستیم، به ماجرای حمله به سفارت عربستان اشاره و اظهار کرد: در پاسخ به این پرسش که آیا کسانی که این کار را انجام داده‌اند سازماندهی شده اقدام به چنین عملی زدند باید بگوییم که بله این افراد سازماندهی شده آمدند و بیش از ۱۰ سال است که در کرج و تهران و با محورهای فعالیت‌هایی در زمینه امور خیریه و فعالیت‌های مذهبی فعالیت دارند. از مسئولان نیز عده‌ای دانسته و ندانسته از آن‌ها حمایت کرده‌اند.

وی با طرح این پرسش که آیا افرادی تحت عنوان پایگاه‌های بسیج و امثالهم و سازمان‌ها و نهادهای سازمانی این ماجرا را سازماندهی کردند، ادامه داد: ماجرای سفارت عربستان نه از سوی سازمان و نهادی خاص و نه از سوی پایگاه‌های بسیج سازماندهی نشده‌اند، بلکه سازماندهی آن از سوی فردی در خارج از کشور صورت گرفت.

ذوالفقاری با تاکید بر اینکه اهتمام در برخورد با کسانی که لیدر و تعرض کننده به سفارت عربستان بودند وجود دارد گفت: شخص بیرونی که لیدری این ماجرا را بر عهده داشت به داخل منتقل شده و تحت بازجویی قرار گرفته است.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود بر لزوم توجه فرمانداران و استانداران و مسئولان اجرایی انتخابات پیش‌رو به فضای رسانه‌های داخلی و خارجی و همچنین فضای مجازی و فراخوان‌ها و کمپین‌های ایجاد شده در این فضا تاکید کرد.

وی تحلیل روند جرائم، اشراف اطلاعاتی، تصمیم‌گیری به موقع و اتخاذ تصمیمات شفاف و قاطع و قابل اجرا در شوراهای تامین و همچنین پیگیری اجرای تصمیمات را از جمله دیگر موضوعاتی دانست که فرمانداران و استانداران کشور باید به آن توجه داشته باشند.

رییس کمیته امنیتی انتخابات کشور همچنین با بیان اینکه از این لحظه به بعد ۴ مرحله در حوزه امنیتی تا پایان انتخابات پیش رو است گفت: ‌ از امروز تا پایان انتخابات ۴ مرحله از جمله وضعیت بررسی صلاحیت‌ها، ایام تبلیغات، روز انتخابات و زمان اعلام نتایج انتخابات پیش روی ما قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه امروز ترجیح امنیت به مسائل دیگر محور مشترک همه مسئولان کشور است، اظهار کرد: از فرمانداران و استانداران می‌خواهم که در ایام تبلیغات انتخابات قاطع باشند؛ چرا که چنانچه می‌خواهیم امنیت انتخابات را تعیین کنیم باید در زمان تبلیغات انتخابات با جرائم انتخاباتی با قاطعیت برخورد نماییم.

ذوالفقاری همچنین تاکید کرد: هیچ کس حق ندارد که پیش از اعلام رسمی مراجع مربوطه در مورد نتیجه انتخابات اعلام پیروزی نماید.

وی در پایان با بیان اینکه دستورالعمل‌ها و مقررات لازم برای فرایند انتخابات از سوی وزارت کشور صادر شده است، اظهار کرد: استانداران و فرمانداران، ستادهای امنیتی خود را دقیق‌تر تشکیل دهند تا بتوانیم انتخاباتی امن برگزار کنیم.

حسین ذوالفقاری سفارت عربستان معاون امنیتی وزرات کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر