کد خبر: 321411 A

روحانی در گفت‌و‌گو با تلویزیون رای نیوز:

ایلنا: رییس جمهوری، با تاکید بر اینکه تهران از گسترش همکاری‌ها و روابط با رم استقبال می‌کند، گفت که ایتالیا سال‌ها نخستین شریک تجاری ایران در میان کشورهای اتحادیه اروپایی بوده است و اکنون نیز فرصت برای کسب اینجایگاه مهیا است.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در گفت‌و‌گویی با شبکه تلویزیونی «رای نیوز» ایتالیا اظهارداشت: روابط دو کشور بویژه در عرصه اقتصادی و تجاری طی سالیان گذشته بسیار خوب و در مقاطعی نیز ایتالیا حتی نخستین شریک تجاری ما در اتحادیه اروپا بود.

روحانی با اشاره به مواضع معتدل ایتالیا در قبال ایران، گفت: در تحولات جدید در روابط میان ایران و اتحادیه اروپا، ایتالیا جزو کشورهای بسیار بااهمیت برای ما است و توسعه روابط تهران - رم به نفع ملتهای دو کشور و سایر کشورهای اروپایی است.

رییس جمهوری به علاقه‌مندی و احترام مردم ایران به تاریخ و فرهنگ ایتالیا اشاره کرد و ابراز امیدواری نمود سفر به رم، اغازی برای توسعه بیش از پیش روابط دو کشور باشد.

خبرنگار ایتالیایی از رییس جمهوری پرسید «به نظر شما زمان مناسب برای حذف تحریم‌های اقتصادی و مالی چه زمانی است و آیا آن‌ها تا پایان سال جاری لغو خواهند شد و همچنین با توجه به انتخابات مهم پارلمانی و مجلس خبرگان که به زودی برگزار خواهد شد، ‌لغو این تحریم‌ها چه اثری بر جای می‌گذارد؟»

رییس جمهوری گفت: احتمال اینکه تا پایان سال ۲۰۱۵ میلادی به روز اجرای این توافق برسیم و به طور طبیعی تحریم‌ها برداشته شود، زیاد است. البته هنوز کارهای زیادی باید انجام گیرد. هر دو طرف مشغول فعالیت هستند تا زمینه را برای روز اجرا آماده کنند و من فکر می‌کنم تا پایان امسال این کار شدنی است، اگر همه برنامه ریزی‌هایی که شده به خوبی اجرایی و عملیاتی شود.

روحانی اظهارداشت: ما منتظر یک گزارش از آژانس در خصوص حل مسایل باقی مانده در مسایل هسته‌ای هستیم که امیدواریم در اوایل دسامبر این گزارش داده شود و اقدامات دیگری که ما نسبت به نوسازی رآکتور آب سنگین اراک و بقیه مسایل باید انجام دهیم، به احتمال زیاد تا پایان سال میلادی می‌توان همه این‌ها را انجام داد.

رییس جمهوری در ادامه به بخش دوم پرسش خبرنگار ایتالیایی درباره انتخابات پاسخ داد و گفت: مساله انتخابات جدا از مسایل هسته‌ای است. مردم ایران در انتخابات شرکت می‌کنند، جناح‌ها و احزاب با کاندیداهای خود در میدان رقابت حاضر می‌شوند اما مساله هسته‌ای مساله‌ای کاملا ملی است و همه مردم ایران در فکر آن روزی هستند که آثار شوم تحریم که از نظر ما غیرقانونی است برداشته شود. بنابراین اصل انتخابات ملی است مثل خود ماجرای هسته‌ای که ملی است. اما رقابت‌های انتخاباتی خیلی ارتباطی به مساله هسته‌ای ندارد.

روحانی در پاسخ به سوالی درباره سوریه و اینکه آیا از نظر ایران آینده سوریه بدون اسد متصور است؟، گفت: در حال حاضر آنچه که برای ما در بحث سوریه مهم است، مساله مبارزه با تروریسم و گروه تروریستی داعش است و اینکه ضرورت دارد همه کشور‌ها در این مبارزه سهیم شوند. بازگشت ثبات و امنیت به کشور سوریه و بازگشت امن آوارگان هم از اولویت‌ها است.

رییس جمهوری افزود: همچنین از دیدگاه ما، آینده سوریه در اختیار مردم سوریه است و مردم سوریه هستند که باید درباره نوع حکومتشان و اینکه چه افرادی باید مسوولیت داشته باشند، تصمیم بگیرند. ما معتقدیم کشورهای خارجی نباید در خصوص این مسایل که مربوط به مردم سوریه است، مداخله کنند. کشورهای خارجی باید زمینه را برای دموکراسی و انتخابات آزاد مهیا کنند و در آن انتخابات آزاد هر کسی که مردم سوریه مورد نظرشان بود، مورد قبول ما هم هست.

روحانی در جواب سوالی درباره آزادی مطبوعات در ایران گفت: یکی از اهداف این دولت که از ابتدا دنبال می‌کرده تقویت حقوق شهروندی در ایران، گسترش آزادی‌ها و فضای مناسب‌تر برای فعالیت اجتماعی است. من فکر می‌کنم این دولت طی دو سال گذشته در این زمینه موفقیت‌های فراوان داشته است. امروز فضای دانشگاه‌های ما با دو سال پیش کاملا متفاوت است. حتی فضای مطبوعات ما هم کاملا متفاوت است.

رییس جمهوری اظهارداشت: امروز رسانه‌ها و مطبوعات آزادانه از دولت و از رییس جمهور انتقاد می‌کنند، در حالی که قبلا چنین فضایی نبود. بنابراین قدم‌های مهمی برداشته شده اما در عین حال در برخی از زمینه‌ها تنها قوه مجریه قادر نیست که مسایل را حل و فصل کند. نوعی هماهنگی بین قوه مجریه و قوه قضاییه لازم است و گاهی هماهنگی بین سه قوه مورد نیاز است. امیدوارم در آن مواردی که هماهنگی نیاز است بتوانیم هماهنگی لازم را در فرصت‌های آینده بوجود بیاوریم.

خبرنگار ایتالیایی سوال کرد: شما بعد از توافق هسته‌ای که امضا شد سال نو یهودی را به آن‌ها تبریک گفتید ولی ما هنوز در خیابان‌های تهران می‌توانیم شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسراییل را بشنویم. کدامیک چهره واقعی ایران است. آنچه شما گفته‌اید یا آنچه در خیابان‌ها می‌گویند؟

رییس جمهوری اظهار داشت: ما به همه ادیان آسمانی از جمله دین یهود و دین مسیحیت کاملا احترام می‌گذاریم. شما می‌دانید در کتاب آسمانی ما بار‌ها و بار‌ها از پیامبر یهود یعنی حضرت موسی (ع) با عظمت یاد شده است. مردم یهود در کشور ما همواره زندگی می‌کرده‌اند الان هم زندگی می‌کنند و شما می‌دانید که در میان نمایندگان مجلس شورای اسلامی نماینده کلیمی‌ها و یهودیان هم حضور دارد. ضمنا یهودی‌ها در مراسم دینی خودشان کاملا آزاد هستند.

روحانی با اشاره به اینکه «ما به همه یهودیان در سراسر جهان و کتاب مقدسشان احترام می‌گذاریم»، گفت: دین یهود و یهودیان از مساله سیاست‌های صهیونیسم جداست. صهیونیسم یک موضوع است و یهود موضوع دیگری است. بسیاری از یهودیان دنیا نیز از صهیونیست‌ها متنفر هستند و حتی در آمریکا نیز برخی از یهودیان هستند که علیه صهیونیست‌ها تظاهرات می‌کنند. ما با سیاست‌هایی که رژیم صهیونیستی در منطقه ما اعمال می‌کند، کشتار فلسطینی‌ها و کشتار بی‌رحمانه کودکان کاملا مخالفیم. مردم ما این سیاست‌های رژیم صهیونیستی را کاملا محکوم می‌کنند و به حمایت‌های یکجانبه آمریکا از رژیم صهیونیستی هم اعتراض دارند.

رییس جمهوری تاکید کرد: بنابر این فکر می‌کنم این دو با هم منافات ندارد که سیاست‌های رژیم صهیونیستی مورد نفرت مردم باشد اما در عین حال یهودیان، دین یهود و کتاب آنان مورد احترام ما باشند.

روحانی در جواب این سوال که «آیا سفارت آمریکا در تهران و همچنین سفارت ایران در واشنگتن افتتاح خواهد شد؟»، اظهارداشت: بنظر من کلید این کار دست خود آمریکایی‌ها است. اگر آمریکایی‌ها سیاست خودشان را نسبت به انقلاب اسلامی و مردم ایران عوض کنند، بابت ظلم‌هایی که به مردم ایران کردند عذرخواهی و تصمیم بگیرند که به ملت ایران احترام واقعی بگذارند، آنوقت حتما شرایط عوض خواهد شد.

رییس جمهور ادامه داد: به هر حال ما یک تجربه ۳۷ ساله داریم. آمریکا اشتباهات زیادی را نسبت به مردم و انقلاب اسلامی و در دوره جنگ تحمیلی مرتکب شده است که مردم ما را بسیار عصبانی کرده است. بنابراین آمریکایی‌ها اگر روزی تصمیم بگیرند که از مسیر خودشان برگردند و رفتار عادلانه‌ای نسبت به مردم ایران داشته باشند، آن روز شرایط می‌تواند کاملا تغییر کند.

لازم به ذکر است رییس جمهوری اسلامی ایران به دعوت رسمی همتایان خود، شنبه ۲۳ آبان به ایتالیا و سپس فرانسه سفر می‌کند.

حسن روحانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر