کد خبر: 280883 A

مشاور وزیر کشور در امور بانوان:

ایلنا: مشاور وزیر کشور خواستار استاندارد سازی ماموریت‌ دستگاه‌ها متناسب با شاخصه‌های جنسیتی شد.

به گزارش خبرنگار فهیمه فرهمندپور در همایش فرمانداران درباره جایگاه و نقش مشاوران زن در فرمانداری‌ها گفت: فرمانداران به عنوان نماینده وزارت کشور در شهرستان‌ها باید به این نکته توجه کنند که شاخصه‌های حوزه زنان از لحاظ سلامت، بهداشت عمومی، وظایف اجتماعی، اوقات فراغت و... شاخصه‌های قابل قبول و در شأن جامعه ما ندارد.

وی گفت: وقتی درباره این شاخصه‌ها صحبت می‌کنیم جایگاه فرمانداری‌ها اهمیت دارد. ما، دولت، فرمانداری و استانداری زنانه و مردانه نداریم. هر دستگاهی موظف است مجموعه ماموریت‌های خود را در قبال زنان و مردان اجرایی کند.

فرهمندپور تاکید کرد: انتظار می‌رود نمایندگان حاکمیت در استان و شهرستان نگاه منطبق بر عدالت و دور از نگاه جنسیتی به حوزه زنان داشته باشند.

وی گفت: وقتی ما شاهد این هستیم که شاخصه‌های بی‌سوادی در زنان بیشتر است و آسیب‌های اجتماعی در این حوزه در حال افزایش است، نشان از این دارد که نگاه خوبی به این حوزه نشده است.

وی گفت: ماموریت دستگاه‌ها را باید متناسب با شاخصه‌های جنسیتی استانداردسازی کنیم.

مشاور وزیر کشور در امور بانوان گفت: در بیش از چهار صد فرمانداری که در سطح کشور فعال است باید یک پست معاونت زنان و کارشناس زنان داشته باشیم که متاسفانه در خیلی از فرمانداری‌ها این پست محقق نشده است.

وی گفت: طبق آمار سال 93، 58 درصد از پست کارشناس زنان در فرمانداری‌ها خالی بوده است و این میزان قابل توجه است.

فرهمندپور افزود: پست مشاور فرماندار به عنوان یک پست انشایی تلقی می‌شود. براساس آمار سال 93، 177 مشاور فرمانده در حوزه بانوان حضور داشتند که برخی از آنها کارکنان دولت در سایر سازمان‌ها هستند و به فرمانداری مامور شده‌اند و برخی از آنها به صورت پاره وقت در این پست خدمت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه خراسان رضوی، خوزستان، گیلان و فارس بالاترین آمار مشاورین فرماندار را دارند گفت: اطلاعات نشان می‌دهد که 76 درصد مشاوران فرماندار در امور بانوان دارای تحصیلات غیر مرتبط با حوزه زنان و خانواده هستند. از این رو تاکید می‌کنم که وضعیت نیروی انسانی مناسبی در حوزه مشاورین فرماندار در حوزه بانوان نداریم و هرچه سریع‌تر باید این موضوع تعیین تکلیف شود.

همایش فرمانداران سراسر کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر