کد خبر: 264820 A

ایلنا بررسی می‌کند؛

ایلنا: برخی شهرداران و اعضای شورای شهر تلاش زیادی دارند تا گزینه‌های بالقوه انتخابات مجلس باشند و بر صندلی‌های بهارستان تکیه بزنند.

ایلنا: بعد از برگزاری اولین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا در سال ۷۷، به مرور اعضای شورای شهر و شهرداران شهر‌ها نیز به عنوان منتخبان رای مردم، به عنوان گزینه‌های بالقوه ورود به نهادهای بالا‌تر معرفی شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا٬ مهمترین نمود این افراد٬ دو شهردار سال‌های اخیر تهران بودند که سودای ریاست جمهوری داشتند؛ راهی که محمود احمدی‌نژاد در آن موفق بود و باقر قالیباف ناکام؛ اما انتخابات مجلس دهم نیز خواه ناخواه شاهد حضور برخی شهرداران در فرایند رقابت‌ها خواهد بود. بر اساس قانون شهرداران و رؤسای مناطق شهرداری حق کاندیداتوری در انتخابات مجلس را ندارند٬ مگر آنکه شش ماه قبل از انتخابات از مسئولیت خود استعفا دهند اما اعضای شورای شهر از داوطلب شدن در حوزه‌های انتخابیه قلمرو مأموریت خود محرومند.

به این ترتیب احتمال کاندیداتوری جمعی از اعضای شورای شهر تهران برای انتخابات آینده مجلس از حوزه‌هایی به جز تهران وجود دارد٬ اما شهرداران کلانشهرها اگر قصد ثبت نام در انتخابات داشته باشند٬ باید تا اسفندماه٬ استعفای خود را اعلام کنند و این استعفا مورد موافقت اعضای شورای شهر نیز قرار گرفته باشد. البته وزیر کشور در این مورد پیش‌دستی کرد و ضرب الاجل اسفند ماه را برای فرمانداران اعلام کرد٬ اما حالا باید منتظر ضرب الاجل قانونی برای استعفای شهرداران کلانشهرها باشیم. 

مشهد: شورای شهر هماهنگ با شهردار

بیشتر اعضای شورای شهر، شهردار و نمایندگان مشهد را اعضای جبهه پایداری تشکیل می‌دهند و برای اجتناب از رقابت درون گروهی بعید است اعضای آن حاضر به استعفا برای رقابت با نمایندگان همفکر خود باشند. با این حال مسئولیت وحید جلیلی در شورای شهر مشهد و مطرح شدن نام سعید جلیلی به عنوان کاندید بالقوه انتخابات از مشهد، این گمانه را تقویت کرده که شهرداری مشهد ممکن است به عنوان پشتیبان براردان جلیلی برنامه‌هایی برای انتخابات اسفند ماه داشته باشد. 

گمانه‌هایی که از سوی طرفین تکذیب شده٬ اما با توجه به صدور حکم برای یکی از نمایندگان فعلی مشهد و احتمال رد صلاحیت وی، بعید نیست جبهه پایداری به فکر گزینه جانشین باشد تا همچنان قدرت را در مشهد در اختیار خود داشته باشد. 

تبریز: شهرداری را ترجیح می‌دهم

ایران آهور، یکی از اعضای شورا شهر تبریز است که چهار تجربه انتخابات مجلس را در کارنامه دارد که اتفاقا در همه این چهار دوره هم به دور دوم راه یافته٬ اما گفته در این دوره از شورای شهر استعفا نخواهد داد و شایعاتی مبنی بر احتمال کاندیدا شدن همسر وی «میرشکاری» به گوش می‌رسد.

شیری آذر٬ عضو اصلاح‌طلب شناخته شده شورای تبریز نیز از دیگر افرادی است که شایعه حضور او در انتخابات مجلس شنیده می‌شود.

شهردار تبریز چند روز قبل با تاکید بر عدم حضور خود در انتخابات تاکید کرده بود که «اعضای شورا خود دانند که به انتخابات مجلس وارد شوند یا نه٬ ولی مدیران شهرداری متعهد به خدمت بوده و حق فعالیت انتخاباتی ندارند وگرنه باید استعفا دهند.»

عبور عبوری از روی همه! 

شهردار ساری که از سال ۹۱ و پس از استیضاح شهردار قبلی از صدا و سیما به شهرداری آمده بود٬ از جمله افرادی است که شایعه کاندیدا شدن او در انتخابات به شدت به گوش می‌رسد. در محافل سیاسی ساری، سازماندهی سایت‌ها و وبلاگ‌های اینترنتی و انتقادهای صریح او به استاندار و نمایندگان استان که در بیشتر موارد خارج از حوزه اختیارات او بوده، نشانه روشنی از عزم عبوری برای حضور در انتخابات مجلس دهم قلمداد شده است. عبوری که یکی از گزینه‌های استانداری استان مازندران بود بعد از اینکه دستش از این مسئولیت کوتاه ماند به نظر می‌رسد به دنبال ردایی مناسب‌تر می‌گردد٬ اما مشخص نیست اعضای شورای شهر ساری که بعضی از آنان نیز عزم ورود به انتخابات را دارند٬ با استعفای وی موافقت کنند. 

کاندیدا نمی‌شوم

شهردار ارومیه نیز که مدتی شایعه حضورش در انتخابات مجلس شنیده می‌شد٬ سال گذشته اعلام کرد در حال حاضر بنده رضایت و لذت بیشتری از خدمت در بخش اجرایی می‌برم.

وی گفته بود که برای من خدمات رسانی و فعالیت در امور اجرایی شیرین‌تر از حضور در مجلس شورای اسلامی است.

شهردار بجنورد با تکذیب شایعات حضور در انتخابات مجلس دهم گفته بود ظاهراً این شنیده‌ها در ادوار مختلف تکرار می‌شود٬ ولی من یک مدیر اجرایی هستم و تصمیم بر کاندیدا شدن برای انتخابات مجلس را نداشته و ندارم و حاضرم رفتگر شهرداری باشم ولی نماینده مجلس نباشم. 

شهردار سابق! 

شهرداران سابق پتانسیل بیشتری برای ورود به انتخابات دارند؛

غلامعلی میگلی نژاد شهردار سابق بوشهر و نماینده اسبق این حوزه انتخابیه از جمله افرادی است که در این دوره نیز قصد کاندیداتوری برای مجلس را دارد.

از سویی دیگر برخی شهرداران نیز در ماه‌های گذشته و قبل از رسیدن به ضرب‌الاجل انتخاباتی استعفا داده‌اند تا هم فرصت بیشتری برای حضور در انتخابات داشته باشند و هم در صورت عدم اقبال عمومی استعفای خود را به مسائل دیگری جز انتخابات مربوط بدانند و همچنان پرستیژ خود را حفظ کنند.

از جمله شهردارانی که اسفندماه خبر استعفای آنان تایید شد، شهردار قم و شهردار برازجان بوده که در هر دو مورد نیز برخی رسانه‌های محلی از احتمال کاندیدا شدن این افراد خبر داده بودند.

در فروردین ماه نیز شهردار بندر امام خمینی رسما اعلام کرد برای حضور در انتخابات مجلس از مسئولیت خود استعفا داده است.

شهرداران اهواز و آبادان نیز جزو کاندیدهای بالقوه انتخابات در خوزستان هستند که در مواجهه با رسانه‌ها سعی می‌کنند جوابی دو پهلو به شایعه کاندیداتوری خود در انتخابات بدهند. 

فرصت دو ماهه برای استعفا

به هر حال خرداد ماه آخرین فرصت برای شهرداران شهرهای مختلف ایران است تا برای حضور در انتخابات مجلس دهم استعفا دهند. باید منتظر ماند و دید چند نفر از مدیران شهری سراسر ایران از الگوی شهردار – سیاستمدار برای حضور در بهارستان تهران استعفا خواهند کرد؟

انتخابات مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر