کد خبر: 1180661 A

رئیسی در دیدار فرستاده ویژه رئیس‌جمهور ترکمنستان:

رئیسجمهور با بیان اینکه روابط تهران - عشق‌آباد در مسیر توسعه قرار گرفته است، گفت: مصمم هستیم گام‌های مؤثر و مفیدی در روابط و مناسبات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی به نفع ملت‌های خود برداریم.

به گزارش ایلنا، سید‌ابراهیم رئیسی روز یکشنبه در دیدار «سردار بردی محمداف» فرستاده ویژه رییس‌جمهور و «رشید مردوف» وزیر خارجه ترکمنستان با بیان اینکه روابط تهران - عشق‌آباد در مسیر توسعه قرار گرفته است، گفت: مصمم هستیم گام‌های مؤثر و مفیدی در روابط و مناسبات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی به نفع ملت‌های خود برداریم.

وی دیدار دوجانبه با رییس‌جمهور ترکمنستان در عشق‌آباد و تماس‌های تلفنی طرفین را آغاز فصل جدیدی در توسعه روابط دو کشور دانست و اظهار داشت: در این گفتگوها با اتخاذ تصمیمات مناسب، موانع موجود در توسعه همکاری‌ها از جمله در بخش حمل و نقل و انرژی رفع شده و زمینه گسترش و تعمیق روابط دو کشور تسهیل شده است.

رئیسی خاطر نشان کرد: تهران از پیشنهادهای طرف مقابل در زمینه تحکیم و ارتقاء همکاری در بخش‌های مختلف به‌ویژه در حوزه انرژی، تجارت و بازرگانی استقبال می‌کند و هیچ مانع و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

رییس‌جمهور با بیان اینکه تهران برای توسعه روابط با کشورهای همسایه اهمیت ویژه‌ای قائل است، گفت: ایران و ترکمنستان فقط دو کشور همسایه نیستند، بلکه رابطه خویشاوندی با یکدیگر داشته و دو ملت از ارتباط ریشه‌دار و عمیق فرهنگی و تاریخی برخوردار هستند.

«سردار بردی محمداف» فرستاده ویژه رییس‌جمهور ترکمنستان نیز در این دیدار پس از تقدیم پیام کتبی «قربانقلی بردی محمد اف» و قدردانی از تلاش دولت ایران در چند ماه گذشته برای گسترش و تحکیم دو کشور، اظهارداشت: مصمم هستیم سطح روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف به‌ویژه گاز، حمل ونقل،‌ اقتصاد، بازرگانی و امور فرهنگی بیش از پیش افزایش دهیم.

وی خاطر نشان کرد: ترکمنستان به‌دنبال گشودن صفحه جدید تاریخی در روابط با جمهوری اسلامی ایران است و پیشنهادات متعدد و مختلفی برای توسعه همکاری‌های همه‌جانبه به‌خصوص افزایش و تسهیل تجارت و ترانزیت در پایانه‌های مرزی آماده شده است تا در سفر رییس‌جمهور ترکمنستان به ایران امضاء و عملیاتی کنیم.

 
انتهای پیام/
ترکمنستان ابراهیم رئیسی رئیس جمهور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر