کد خبر: 1152051 A

قاسم پور در نطق میان دستور:

رئیس فراکسیون زنان مجلس با بیان اینکه فضای سیاستگذاری و قانونگذاری با مفهوم پیوست خانواده بیگانه است، گفت: همین امر موجب شده وزارت اقتصاد، نفت، نیرو، رفاه و غیره، سیاست‌هایی را طراحی کنند که موجب افزایش فشار خانواده و کج کارکردی‌های فراوان برای این نهاد و ایجاد مسائل عدیده برای زنان شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، فاطمه قاسم پور در جلسه علنی امروز (۱۲ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود ضمن تبریک یوم الله ۱۳ آبان، روز ملی استکبار جهانی، گفت: انقلاب اسلامی با خروج از دوگانه تحجر و غربگرایی در نگاه به زن راه سومی را پیش روی زنان قرار داد که ویژگی های آن از همان روزهای آغازین انقلاب از سوی بنیانگذار انقلاب اسلامی و در ادامه در سال های آتی توسط رهبر معظم انقلاب تبیین و تشریح شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: در راستای راه سوم زنان توانستند به دور از کاستی های دو اندیشه سنتی و غربگرا، جایگاه خود را در زیست فردی، اجتماعی و سیاسی خویشتن بازتعریف کرده و تأکید بر نقش های مادری و همسری، در کنار توجه و اثرگذاری سیاسی و اجتماعی زنان، تلاش برای خروج آنها از وضعیت شیءانگارگونه دو نظام مردسالاری و سرمایه داری و بازگشت به ارزش های اصیل در روابط میان زن و مرد، به رسمیت شناختن شخصیت مستقل برای زنان فارغ از نقش های مختلف آنها و توجه به مسئولیت آنها در قبال نظام اسلامی از جمله مواد مورد تأکید است که در طول بیش از ۴۰ سال موجب شده ظرفیت های پنهان زنان ایرانی فعال شده و طرحی نو در زندگی آنها بیفتد.

وی افزود: با این رویکرد بود که زنان مهم ترین کنش گری ها و نقش آفرینی ها را در زمان انقلاب، دفاع مقدس، علم آموزی، ورزش و سایر عرصه ها رقم زدند البته در این مسیر نمی توان منکر وجود ضعف ها، خلاءها و عقب ماندگی ها بود. همانطور که در بیانیه گام دوم انقلاب نیز تأکید شده انقلاب اسلامی و نظام برخاسته از آن از نقطه صفر آغاز شد و هیچ تجربه پیشینی و راه طی شده ای در زمینه های مختلف طبق آموزه های اسلامی در برابر ما وجود نداشت.

قاسم پور ادامه داد: حوزه زنان و خانواده نیز از این قاعده مستثنی نبود و بخش هایی از این راه سوم همچنان در ابهام قرار دارد. در کنار خلاء نظریه انقلاب اسلامی در موضوع زن و خانواده، ضعف ساختارهای موجود در موضوع زنان، سیاست زدگی فضای این عرصه و تخاصم گفتمانی شکل گرفته، تهاجم گسترده فرهنگی استکبار جهانی و برنامه ریزی های یکجانبه توسعه محور مبتنی بر اندیشه نئولیبرالیسم موجب این خلاءها شده است.

این عضو مجمع نمایندگان استان تهران ادامه داد: در سومین نشست اندیشه های راهبردی که در اوایل دهه ۹۰ با موضوع زن و خانواده برگزار شد، رهبر معظم انقلاب مسأله زن و خانواده را جزء مسائل درجه یک کشور دانستند اما متأسفانه این عرصه هنوز نتوانسته اهمیت خود را نشان دهد و ساختارهای موجود را با خود همراه سازد.

وی در ادامه با بیان اینکه همچنان در دستگاه‌های مختلف اجرایی پیگیری تکالیف دستگاهی، ذیل اسناد بالادستی در حوزه زنان و خانواده به ساختارهای نحیف، کم بنیه و بعضا بی اثر تبدیل شده است، عنوان کرد: مسئولیت های مرتبط تحت عنوان مشاور واگذار می شود. همچنان فضای سیاستگذاری و قانونگذاری با مفهوم پیوست خانواده بیگانه است و همین امر موجب شده وزارت اقتصاد، نفت، نیرو، رفاه و غیره، سیاست هایی را طراحی کنند که موجب افزایش فشار خانواده و کج کارکردی های فراوان برای این نهاد و ایجاد مسائل عدیده برای زنان شود.

قاسم پور همچنین با اشاره به اینکه بیگانگی با مفهوم پیوست خانواده در مجلس نیز بعضا خود را نشان داده و طرح ها و لوایح مختلفی در مواقعی بدون دیدن ملاحظات نهاد خانواده طراحی و تدوین می شود، یادآور شد: شاهدیم در هر سه قوه، طرح ها و لوایحی بدون شنیدن صدای بی صدایان و مطالبات اقشار مختلف زنان نگاشته و پیشنهاد می شود.

رئیس فراکسیون زنان مجلس همچنین تأکید کرد: اگر موضوع زنان و خانواده موضوعی درجه یک برای کشور باشد، قطعا صدای زنان و استخوان های نهاد خانواده که زیر بار مسائل مختلف اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در حال خرد شدن است، توسط تمام مسئولان اجرایی، سیاسی، اجتماعی، قضایی و نمایندگان شنیده خواهد شد و تمام ساختارهای مختلف به آن اهتمام جدی خواهند داشت.

وی اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب از تحول و نگاه تحول خواهانه سخن گفتند؛ علاوه بر مسأله مند شدن موضوع زن و خانواده که در بالا ذکر شد، ما نیازمند فعال سازی این نگاه تحولی در عرصه زنان و خانواده هستیم. نگاه غالب، نگاهی مبتنی بر آسیب و تهدید بوده و نگاهی است که با اندیشه رهبران انقلاب اسلامی و راه سوم طراحی شده توسط ایشان فاصله ای گزاف دارد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: در راستای مسیر سوم انقلاب اسلامی، ظرفیت ها و فرصت های بسیاری در این عرصه ایجاد یا فعال شده که لازم است به آن توجه شود. توسعه آموزش زنان، رشد زنان در مدارج بالای علمی، افزایش کنشگری و آگاهی های اجتماعی و سیاسی زنان در خانواده و جامعه، فعالیت های پیشروی زنان در تحولات اجتماعی و غیره، بخشی از این تحولات مثبت و ارزنده است که باید قدر دانسته شده و برایشان مانع تراشی نکنیم و تسهیل کننده حرکت آنها باشیم و نظام اسلامی را از برکت وجود ظرفیت زنان بهره مند کنیم.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه نیازمند تحول حکمرانی در حوزه زنان و خانواده مبتنی بر رویکرد سیاستگذاری مشارکتی با نگاه به ظرفیت جامعه زنان هستیم، عنوان کرد: رویکردی مبتنی بر انقلاب اسلامی و اندیشه رهبران ما.

قاسم پور با اشاره به موضوعاتی پیرامون تهران اظهار کرد: استان تهران بر خلاف برداشتی که می شود و برخورداری و توسعه یافتگی را در اذهان متبادر می کند، متأسفانه از کم برخورداری روبرو است. ترافیک و حمل و نقل عمومی، آلودگی هوا و صوتی، نبود طرح جامع و کامل آب های سطحی و فاضلاب شهری که با نقطه مطلوب فاصله دارد، مهاجرت و حاشیه نشینی، حجم بالای جوانان تحصیلکرده جویای کار، هزینه های سرسام آور مسکن و اجاره نشینی و نرخ رشد آسیب های اجتماعی، موضوعاتی مبتلابه است و چاره ای نیست جز اینکه مسئولان جهادی شهری بیش از پیش پای کار آمده و خدمت گذاری بیشتری کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: از بانوان سرزمین خود، زنانی که با ذوق و سلیقه بانوی ایرانی، سفره کوچک خانواده را با محبت مدیریت کرده و اگر قوت خانواده اندک است، آن را بهانه ای برای چالش و تشتت در کانون خانواده و شرمندگی همسران خود قرار نمی دهند، صمیمانه قدردانی می کنم.

انتهای پیام/
فراکسیون زنان مجلس فاطمه قاسم پور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر