کد خبر: 1151193 A

قالیباف:

رئیس مجلس تاکید کرد:اصلاح احکام مهم لایحه بودجه باید در دستورکار تمامی کمیسیون‌ها قرار بگیرد.

به گزارش ایلنا، محمدباقر قالیباف در نشست شورای هماهنگی مجلس شورای اسلامی با حضور رؤسای کمیسیون‌ها، با تاکید بر اینکه بررسی و اصلاح احکام مهم لایحه بودجه باید در دستورکار تمامی کمیسیون‌ها قرار بگیرد، گفت: با هماهنگی دیوان محاسبات مهم‌ترین احکام بودجه در حوزه‌های مختلف استخراج شوند. تعداد این احکام مهم به ۲۰ مورد نمی‌رسد که باید ظرف هفته جاری احصاء و به کمیسیون‌های تخصصی ارجاع داده شوند.

وی با بیان اینکه اگر احکام بودجه و سیاست‌های آن رعایت نشوند هرساله با مشکل مواجه می‌شویم، تصریح کرد: باید در مدت کوتاهی احکام مهم بودجه احصاء و وظایف کمیسیون‌های تخصصی مشخص شود تا در حوزه نظارت متمرکز شویم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح اصلاح موادی از قانون آئین نامه داخلی مجلس که بخشی از آن به نحوه تهیه و بررسی لایحه بودجه اشاره دارد را مطالعه کرده‌ام، گفت: اولین موضوع سامانه محور شدن بودجه است تا دخالت افراد به حداقل برسد و مثلاً این طور نباشد که در یک بخش مانند مالیات، به جای سامانه محوری، ممیزمحور باشیم و یک فرد به جای تمامی ساختار اقتصادی کشور تصمیم‌گیری کند.

قالیباف تاکید کرد: با سامانه محور شدن فرایند بودجه‌ریزی در کشور هم عملکرد این بخش ارتقاء می‌یابد و هم مشکلات اقتصادی و معیشتی ناشی از فرایندهای غلط بودجه‌ریزی و تحمیل فشار به مردم برطرف شود.

وی با بیان اینکه اگر فرآیندها بر الگوریتم‌های مشخص منطبق شوند، روال‌ها به صورت قانونی انجام می‌شود، به فرایند بررسی بودجه در مجلس اشاره کرد و با ابراز تاسف از اینکه کماکان بر اساس قانون برنامه و بودجه سال ۱۳۵۳ عمل می‌شود، افزود: هماهنگی‌های اولیه در زمینه ارائه بودجه بر اساس اصلاحات طرح اصلاح موادی از قانون آئین نامه داخلی مجلس ایجاد شده است و امیدواریم این طرح به زودی نهایی شود تا بخشی از مشکلات حوزه بودجه‌ریزی کشور رفع شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به اینکه هفته گذشته در نشستی با حضور مسئولین قوه قضائیه و حجت‌الاسلام اژه‌ای مقرر شد تا آئین نامه‌ای در حوزه مباحث نظارتی و همکاری‌های بین دو قوه مقننه و قضائیه تهیه شود، گفت: با همکاری بخش‌های نظارت، قوانین و کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس آئین نامه مذکور تنظیم شود تا موضوعات نظارتی کمیسیون اصل ۹۰ و بر اساس ماده ۲۳۴ آئین نامه داخلی بایگانی نشوند و بر اساس زمانبندی پیگیری شود.

 

انتهای پیام/
اصلاح احکام بودجه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر