کد خبر: 1151021 A

سفیر ایران خبر داد؛

سفیر ایران در هند از سفر وزیر خارجه ایران به هند خبر داد.

به گزارش ایلنا، «علی چگنی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در هند در مصاحبه با روزنامه پرینت گفت: ایران انتظار دارد که هند  به زودی واردات نفت از خود از ایران را از سر بگیرد.

علی چگنی گفت: روابط دوجانبه در زمان ریاست‌جمهوری ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور جدید ایران در آستانه رسیدن به سطح جدیدی است.

وی گفت: حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشور قصد دارد اواخر ماه جاری میلادی برای حضور در کمیسیون مشترک اقتصادی هند و ایران به دهلی نو سفر کند که «نویددهنده عصر جدیدی» برای کشورها خواهد بود.

سفیر ایران در هند در ادامه گفت: ما هیچ محدودیت، ممنوعیت و هیچ مانعی برای توسعه روابط خود با هند نداریم... هند مشتری بزرگ نفت ما بود و ما اولین کشوری بودیم که نفت را بر اساس روپیه به هند صادر کردیم. این به رسمیت شناختن روپیه به عنوان پول بین‌المللی بود، به جای استفاده از دلار یا ارز دیگر. ما این کار را برای خرید کالا از هند نیز انجام دادیم.

وی در ادامه در مورد خرید نفت از ایران توسط هند گفت: برای نفت، ما انتظار داریم هند شروع به خرید نفت از ما کند. البته، ما از طرف دوستان هندی خود تصمیم نمی‌گیریم. مقامات هندی باید این کار را انجام دهند. اما از طرف ما مشکلی برای صادرات نفت و گاز، پتروشیمی و حتی محصولات غیرنفتی وجود ندارد. ظرفیت زیادی وجود دارد.

به گفته چگنی، تجارت دو طرفه بین هند و ایران که در سال ۱۹-۲۰۱۸ از مرز ۱۷ میلیارد دلار گذشته بود، در صورتی که واردات نفت توسط هند متوقف نشده بود، پتانسیل آن را داشت که تا این سال مالی به ۳۰ تا ۳۵ میلیارد دلار برسد.

وی  گفت: «اگر هند شروع به واردات نفت، گاز و سایر اقلام از ایران کند، هر دو طرف می‌توانند تجارت متعادلی داشته باشند».

دهلی نو در ماه می ۲۰۱۹، تحت فشار تحریم‌های اقتصادی شدید دولت ترامپ، واردات نفت از تهران را به صفر رساند.

توسعه میدان گازی فرزاد ب که مذاکرات برای آن بیش از یک دهه ادامه داشت، بخش دیگری از روابط دوجانبه است که با شکست مواجه شده است.

سفیر ایران در این باره گفت: درها روی هند برای فرزاد ب هنوز باز است. اما چگونگی انجام آن بین وزارتخانه‌های نفت هر دو طرف تصمیم‌گیری خواهد شد. این بلوک بین ما و برخی کشورهای همسایه مشترک است. از سال ۲۰۰۶ آنها سهم خود را می‌گیرند و ما در حال ضرر هستیم. ما بیش از ۱۵ سال را به دلیل پاسخ کند  و فعالیت دوستان هندی خود از دست داده‌ایم. اکنون این به هند بستگی دارد که تصمیم بگیرد چگونه می‌خواهد به پروژه بپیوندد.

وی در مورد پروژه چابهار گفت:  اگرچه هند پروژه بندر چابهار را «دروازه طلایی» به افغانستان، آسیای مرکزی و اروپای شرقی می‌داند، اما «فعالیت کافی» از سوی هند در این باره صورت نمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه چابهار بر روی کاغذ مشمول تحریم‌های غیرقانونی آمریکا نمی‌شود، افزود: هند هنوز هم ترسی دارد و شاید از سوی «طرف‌های ثالث» برای  سرمایه‌گذاری و کار در چابهار «ترس» وجود داشته باشد.

چگنی در ادامه اضافه کرد: سال گذشته، با مشاهده تاخیر هند، ایران تصمیم گرفت خط ریلی را به تنهایی توسعه دهد.بیش از ۷۰ درصد شبکه ریلی بین چابهار و زاهدان را تکمیل کرده‌ایم.اکنون انتظار داریم هند برای سیگنال‌دهی و سایر توسعه‌های زیرساختی بیاید.چابهار یک منطقه بسیار بزرگ برای سرمایه گذاری است و یک منطقه آزاد تجاری وجود دارد. فرصت های زیادی برای هند وجود دارد که بیاید و سرمایه گذاری کند. متأسفانه بخش خصوصی هند به دلیل ترس از تحریم ها همچنان مردد است. من مطمئن هستم که دولت (هند) این را می خواهد، اما سرعتی برای آن وجود ندارد.

سفیر ایران هم چنین گفت: ما شرکای استراتژیک هستیم، ما در یک جغرافیا هستیم، ما در یک تاریخ هستیم من اکنون حسن نیت و پتانسیل یک رابطه در سطح بالا را تحت دولت رئیس‌جمهور جدیدمان می‌بینم.وزیر ما خواهد آمد. ما بازدید متقابل خواهیم داشت. فصل جدیدی باز خواهد شد. هر دو کشور پتانسیل زیادی برای بهبود روابط دارند. ما قرار است روابط خوبی داشته باشیم و جنبه‌های اقتصادی، سیاسی روابط را توسعه دهیم.

وی در ادامه گفت ایران همچنین در گفت‌وگوهای در سطح مشاوران امنیت ملی در خصوص افغانستان در دهلی نو که به میزبانی «آجیت دوال» مشاور امنیت ملی هند برگزار خواهد شد، شرکت خواهد کرد.

وی گفت:  افغانستان نباید به محلی تبدیل شود که تروریست‌ها بتوانند از آنجا علیه کشورهای همسایه و منطقه اقدام کنند، مردم افغانستان حق دارند از یک زندگی خوب لذت ببرند. ما احساس می‌کنیم آتش در کشور همسایه ما آتش را به خانه خواهد آورد. بی‌ثباتی در افغانستان بر کشورهای همسایه نیز تأثیر خواهد گذاشت.

انتهای پیام/
ایران هند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر