کد خبر: 1140655 A

حاشیه‌ای با «تقطیع» و «تفسیر به رای» سخنان وزیر امور خارجه پیشین؛

وزیر امور خارجه پیشین کشورمان شب گذشته گفت: برخی گفتند ظریف برجام را نخوانده که هم ظلم بزرگی به کشور و هم ظلم بزرگی به واقعیت بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سخنان شب گذشته محمدجواد ظریف در خصوص متن برجام در نشستی با عنوان «هاشمی بدون سانسور از قطعنامه ۵۹۸ تا برجام» در شبکه اجتماعی کلاب هاوس در حالی با عنوان اعتراف ظریف به عدم مطالعه متن توافق هسته‌ای از سوی مخالفانش تفسیر شد که وی در توضیحاتی کامل و شفاف نه تنها بار دیگر بر نگارش متن برجام توسط خود تاکید کرد بلکه پاسخ سوال را به ضمائم متن برجام ارجاع داد. 

محمدجواد ظریف در جریان این نشست مجازی و در پاسخ به سوالی در خصوص به کار رفتن عبارت Suspend در متن برجام گفت: من در مجلس گفتم که در برجام کلمه suspention نیست و این اشتباه از من بود و دلیل این مساله هم این نیست که من برجام را نخوانده باشم. در ضمائم کتاب «راز سر به مهر» همه قسمت‌هایی که نشان می‌دهد من نه تنها برجام را خوانده‌ام بلکه آن را نوشته‌ام، وجود دارد. واقعیت این است که ما به همه دوستانی که ضمائم برجام را مذاکره می‌کردند دستورالعمل داده بودیم که از برخی عبارات استفاده نشود. در لحظات آخری ضمائم برجام در حال مذاکره بود نماینده اروپا گفته بود ما تحریم‌های ایران را بر می‌داریم و لغو و lift می‌کنیم اما تصمیمات اتحادیه اروپا که شامل چیزهای دیگر است را تا زمانی که کل تحریم‌ها برداشته شود، نمی‌توانیم برداریم. اینجا بود که برای این مورد که به آمریکا هم ربطی نداشت و در مورد اروپا بود و آن هم نه برای تحریم‌های کنونی بلکه تحریم‌هایی که بعدا قرار بود برداشته شود ۴ یا ۳ بار کلمه suspend  در ضمیمه استفاده شده بود و این را مذاکره‌کننده ما که ریز این مسائل را بحث می‌کرد در لحظاتی که اضافه شد به ما اطلاع نداده بود. آنجا من سوال کردم و به من اطلاع دادند و در این مورد برخی گفتند ظریف برجام را نخوانده که هم ظلم بزرگی به کشور و هم ظلم بزرگی به واقعیت بود که حتما دروغ بود که اگر از غربی‌ها هم بپرسید می‌گویند این حرف درستی نیست.  

 

انتهای پیام/
محمدجواد ظریف کلاب هاوس وزیر امور خارجه پیشین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر