کد خبر: 1128144 A

با رای نمایندگان؛

نمایندگان مجلس یازدهم در جریان بررسی طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی، ترکیب کمیته ساماندهی تشکل‌های صنفی کشاورزی را مشخص کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نمایندگان در صحن علنی امروز چهارشنبه ۱۷ شهریورماه مجلس در جریان بررسی طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی، با ماده ۸ این طرح با ۱۹۷ رأی موافق، ۳ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۹ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند. 

براساس ماده ۸ این طرح؛ وزارت جهاد کشاورزی مکلف است در راستای نقش آفرینی بیشتر تشکل‌های صنفی کشاورزی و مأموریت محور کردن آن‌ها تشکل‌های صنفی در مدیریت مطلوب و تنظیم بازار کالاهای کشاورزی و ایجاد اتحادیه‌های صنفی فراگیر و قدرتمند ملی در حوزه‌های تولید، تامین، خدمات، توزیع، صادرات و واردات کالاهای کشاورزی به ازای هر یک از فعالیت‌های تخصصی بخش کشاورزی و منابع طبیعی، کمیته ساماندهی تشکل‌های صنفی کشاورزی و منابع طبیعی را با وظایف و اختیارات زیر تشکیل دهد. 

الف: وظایف: 

۱- تنظیم اساسنامه و برنامه ریزی برای تشکیل اتحادیه سراسری با شعبات شهرستانی، استانی و ملی در هر رشته فعالیت‌های تخصصی کشاورزی در شاخه تولید، تامین، خدمات، توزیع، صادرات و واردات کالاهای کشاورزی

۲- ساماندهی تشکل‌های موجود و نحوه استمرار فعالیت آن‌ها اعم از تشکل‌های صنفی کشاورزی و منابع طبیعی که از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اتاق تعاون و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و وزارت کشور مجوز دریافت نموده اند. 

۳- نظارت بر عملکرد تشکلهای صنفی بخش کشاورزی

ب: ترکیب اعضا: 

۱- وزیر جهاد کشاورزی (رئیس) 

۲- رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران (دبیر) 

۳- رئیس اتاق تعاون ایران

۴- معاون وزیر کشور

۵- معاون حقوقی رئیس جمهور

۶- معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

۷- رئیس نظام صنفی کشاورزی ایران

تبصره: وزیر جهاد کشاورزی مکلف است حداکثر ظرف مدت ۶ ماه با تشکیل کمیته ساماندهی تشکل‌های صنفی کشاورزی و منابع طبیعی نسبت به تصویب چگونگی و نحوه تشکیل اتحادیه‌های فراگیر کشوری اقدام و اساسنامه آن‌ها را جهت اجرا ابلاغ نماید.

انتهای پیام/
کمیته ساماندهی تشکل های صنفی کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر