کد خبر: 1124686 A

سخنگوی قوه قضاییه توضیحاتی را در خصوص برخورد با متخلفان رفتار با زندانیان زندان اوین ارائه داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، خداییان در واکنش به انتشار فیلم‌های زندان اوین نیز بیان کرد: در خصوص صحنه‌هایی که در فیلم‌های منتشره مشاهده می‌شود، مغایر قانون بوده و به هیچ وجه قابل قبول و قابل توجیه نیست بر این اساس قوه قضاییه اصرار بر برخورد با متخلفان دارد و دادستان کل کشور مامور پیگیری این موضوع هستند. دادستان کل‌کشور یک اکیپی را مامور کردند و حدود سه روز در زندان اوین بودند که ۶ نفر شناسایی شدند و ۴ نفر به دادسرای نظامی و دو نفر به دادسرای عمومی معرفی شدند و دستور احضار برای دو نفر دیگر صادر شده و با برخی از متخلفان نیز در زمان خود برخورد شده است.

وی اضافه کرد: ما نباید تخلف چند سرباز وظیفه را به پای همه کارکنان زحمتکش این سازمان بنویسیم. در هر حال در هر قشری افراد متخلف پیدا می‌شوند که قطعا با آنها برخورد خواهد شد.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: برخی از افرادی که در زندان هستند، شاید کسانی باشند که حتی یک نفر آنها را نتوان حتی در یک شهر تحمل کرد. علاوه بر آنکه افراد شرافتمند نیز در زندان حضور دارند افراد خطرناک هم حضور دارند. این فیلم‌ها پشت سر هم پخش شدند و ممکن است افراد فکر کنند هر روز شاهد این موارد هستیم اما این موضوع صحیح نیست؛ افرادی که این فیلم‌ها را پخش کرده‌اند، اقدام به مونتاژ کرده‌اند و فیلم‌های سال‌ها و ماه‌های قبل را کنار هم گذاشته‌اند و نباید تصور شود که هر روز در زندان ها شاهد اینگونه موارد هستیم.

خداییان تأکید کرد: برخی بی‌انصافی کردند و گفتند مسئولان به حقوق زندانیان توجه ندارند آقای محسنی اژه‌ای حدود ۲ ماه است که ریاست دستگاه قضا را بر عهده گرفته است. اگر مروری بر اقدامات داشته باشیم، متوجه خواهیم شد که او به حقوق مردم توجه دارد؛ اولین ملاقات خود را با زندانیان و خانواده آنها انجام داد. آقای اژه‌ای در اولین سفر استانی خود در زندان ایلام حضور پیدا کرد و از نزدیک با زندانیان ملاقات کرد و با دستوراتی که صادر کرد و پیگیری‌هایی که رئیس کل دادگستری داشت حدود ۹۰ درصد آن زندان با آزادی مشروط  و تعلیق مجازات مواجه شدند.

وی اضافه کرد: فقط در استان تهران دادستان تهران ۵ مرحله به همراه ۴۰۰ قاضی به زندان‌ها رفتند و بیش از ۲۸ هزار نفر ملاقات داشتند و بر اثر همین ملاقات‌ها حدود ۲ هزار و ۹۰۰ نفر از زندانیان مشمول عفو شدند، ۵۷۷ نفر با آزادی مشروط مواجه شدند، ۴۲۷ نفر تعلیق مجازات گرفتند و حدود ۹ هزار نفر به مرخصی رفتند.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: همچنین رئیس کل دادگستری استان تهران چندین مرتبه به زندان رفت و همین موضوع زمینه آزادی بسیاری از زندانیان را فراهم کرد اما رئیس قوه قضائیه صرفاً به صدور دستور اکتفا نکرد و خود شخصاً وارد عمل شد طی دو ماه گذشته وی دو بار از زندان‌های تهران  مخصوصاً بند زندانیان امنیتی بازدید داشته است. در سراسر کشور روسای دادگستری‌ها موظف به ارائه گزارش شدند و ما معتقدیم فردی که محکوم به زندان می‌شود فقط باید حبس خود را بگذراند و اگر کسی در  خصوص او تخلفی کند با مرتکب آن به شدت برخورد می‌شود.

 

انتهای پیام/
زندان اوین خداییان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر