کد خبر: 1121184 A

آصفری در اخطار آیین‌نامه‌ای:

یک نماینده مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از هیئت رئیسه گفت: گزارش کمیسیون‌ها به صورت مکتوب در اختیار نمایندگان قرار نگرفته است تا بدانیم وزرای پیشنهادی چه برنامه‌هایی دارند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدحسن آصفری در جلسه علنی مجلس در اخطار آیین‌نامه‌ای گفت: طبق ماده ۲۰۲ کمیسیون‌های تخصصی و غیرتخصصی بعد از اینکه جلسه با وزرای پیشنهادی را برگزار کردند کمیسیون یا کمیسیون‌های مرتبط موظف هستند پس از بررسی صلاحیت انطباق مدارک، سوابق و برنامه‌های وزیر پیشنهادی و تطبیق آنها با برنامه‌های بالادستی ظرف یک هفته نظر خود را ارائه کنند تا برای اطلاع نمایندگان چاپ و توزیع شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: گزارش مذکور قبل از صحت مخالفان و موافقانش توسط سخنگو گفته می‌شود،  متاسفانه از روز اول بررسی صلاحیت هیچ کدام از این کارها اتفاق نیفتاده است و در هیچ جا ما نشنیده‌ایم.

وی افزود: طرف دیگر هیئت رئیسه باید این گزارشات را چاپ و در اختیار نمایندگان بگذارد، می‌گویند در سامانه وجود دارد، این هم متاسفانه وجود ندارد من خواهشم این است اصول قانون اساسی که فصل‌الخطاب است رعایت شود. در ماده ۲۸ و ۲۹ گفته وزیر محترم باید بفرماید برنامه‌هایش برای اجرا شدن چیست؟ خواهشم این است که وزرای بعدی را کمیسیون‌های محترم گزارش‌شان را چاپ و اعلام کنند که این برنامه‌های پیشنهادی انحراف با اصول قانون اساسی دارد یا ندارد؟ مطابق با قانون اساسی هست یا نیست ؟

آصفری تاکید کرد: ما قرار است تصمیم بگیریم و قرار است چهار سال وزارتخانه‌ها را در اختیار افراد قرار دهیم آیا نباید بدانیم این‌ها رفتند قانون اساسی را خوانده‌اند یا خیر؟ آیا نباید بدانیم برنامه ششم و پنجم توسعه را خواندند یا خیر؟ اینکه صرفاً گفتند مدرک تحصیلی فلان وزیر این است و در کمیسیون رای‌گیری شد به اتفاق آرا رای دادند، طبق چه اصولی انجام شده است!

محمدباقر قالیباف ‌که ریاست مجلس را بر عهده داشت، گفت: اگر آقای آصفری دقت کنید روی تبلت‌ها و سامانه به طور دقیق گزارش کمیسیون‌های اصلی و فرعی با همین نکاتی که جنابعالی اشاره کردید، وجود دارد.

وی ادامه داد: در ماده ۲۰۲  هم صلاحیت و هم برنامه‌ها و سوابق انطباق داده شده با اسناد بالادستی و آنجا هم جمع‌بندی شده است و میزان انطباق هم در گزارش‌ها گفته شده است و در مجموعه سامانه آمده است اما در گزارش مکتوب کمیسیون قرار شد کمیسیون قرائت نکند.

انتهای پیام/
آیین نامه جلسه علنی شورای اسلامی محمد باقر قالیباف هیئت رئیسه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر