کد خبر: 1120863 A

علیزاده در موافقت با وزیر پیشنهادی امور خارجه:

نماینده مراغه در مجلس گفت: برنامه ارائه شده توسط امیرعبداللهیان این است که وزارت خارجه بازوی دیپلماسی اقتصادی نظام باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی علیزاده در موافقت با حسین امیرعبداللهیان، وزیر پیشنهادی امور خارجه، اظهار کرد: دقت در انتخاب وزیر امور خارجه و توانمندی‌ها و جایگاه آن بسیار مهم است. آقای امیرعبداللهیان فردی خوشنام، عالم، باسواد و دارای تجربه ارزنده است و به نوعی فراقوه‌ای و مورد اعتماد هستند و از جمله وزرایی هستند که به درستی برای این جایگاه معرفی و انتخاب شده‌اند.

وی افزود: برنامه ارائه شده از طرف وی از چارچوب، انسجام و نوآوری خاصی برخوردار است. این برنامه تخصص وی را در حوزه کاری خود نشان می دهد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس بیان کرد: در حال حاضر با توجه به شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی یکی از مشکلات و گره‌های سیاست خارجی ایران ارتباط با کشورهای منطقه و همسایگان به ویژه حوزه عربی است. امیرعبداللهیان در وزارت خارجه تقریبا متخصص ترین فرد در این حوزه است. وی دارای ارتباط با بسیاری از رهبران و نخبگان سیاسی خاورمیانه است و با وزارت وی بسیاری از این ارتباطات فعال می شود تا بتوانیم روابط دوستانه ای مبتنی بر اخوت اسلامی با کشورهای اسلامی خصوصاً کشورهای عرب منطقه داشته باشیم در حالی که در گذشته اساساً در این حوزه دچار یک نوع غفلت راهبردی بوده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: دومین مسأله‌ای که مطرح است این است که امیرعبداللهیان مسلط به زبان عربی است و تسلط به این زبان نشان می‌دهد که وی علاقه و تخصص خاصی به حوزه خاورمیانه دارد و نباید این شاخصه را نادیده بگیریم. امیرعبداللهیان مسلط به زبان انگلیسی است و با قصد و نیت خاصی این کلیپ برای تحت تاثیر گذاشتن فضای مجلس در شبکه های اجتماعی منتشر شده است. در کمیسیون های تخصصی امیرعبداللهیان قسمتی از برنامه کاری خود را به زبان انگلیسی ارائه داده است.

علیزاده اظهار کرد: مهم ترین دلیل برای دفاع از توانمندی امیرعبداللهیان به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت خارجه، کارنامه وی در پیوند دادن جبهه مقاومت در منطقه است، تلاش های وی را در سال های نخست جنگ سوریه از یاد نبرده ایم. بسیاری از رسانه های منطقه به وی لقب حاج قاسم دیپلماسی را داده اند. بینی و بین الله وی رنگ و بوی حاج قاسم را هم دارد.

وی ادامه داد: با توجه به شناخت ایشان و ذهنیتی که غرب نسبت به وی دارد و می‌داند که ما نمی‌توانیم تا سال ها به انتظار نتایج مذاکرات بنشینیم، در صحبت ها و در برنامه هایشان متعهد شد که برجام و حتی فراتر از برجام مسئله مذاکرات بر غرب را تعیین تکلیف نمی‌کند و سیاست و اقتصاد کشور را از شرطی شدن به مسئله مذاکره نجات خواهد داد.

وی افزود: هویت آقای امیرعبداللهیان برای غرب و مجموعه حاکمیت روشن است، اینگونه نیست که به مجلس یک چیز بگوید، به شورای امنیت ملی یک چیز بگوید، به غربی‌ها و آمریکایی‌ها یک چیز بگوید و به خبرنگاران هم چیز دیگری بگوید. مهم‌تر از همه اینکه امیرعبداللهیان ثابت کرده است که قائل به دوگانه میدان و دیپلماسی نیست و همیشه این دو را مکمل و همراه هم و در واقع میدان را پشتوانه دیپلماسی دیده است. مطمئن هستم که با وزارت وی، وزارت خارجه چابک تر و موثرتر می شود. واقعیت این است که اصلاح ساختار وزارت خارجه، کنش و منش مدیران آن امروزه در گام دوم انقلاب به شدت مورد نیاز نظام و کشور است خصوصاً در حوزه دیپلماسی اقتصادی نیاز فوری کشور در دهه آینده خواهد بود.

علیزاده گفت: تحصیل در بهترین دانشکده علوم سیاسی کشور یکی از ویژگی های امیرعبداللهیان است، بنده افتخار هم دانشکده ای بودن وی را دارم. برخی از اساتید دانشکده علوم سیاسی و روابط بین المللی و حتی کسانی که به رویکرد ایشان انتقاد دارد در حمایت از وی صحبت کردند و تاکید داشتند که عاقل ترین و بهترین گزینه در این شرایط امیرعبداللهیان است؛ همکاران گرامی، مهم ترین گره سیاست داخلی مسئله تحریم های ظالمانه و به تبع آن مسائل اقتصادی است. وزارت خارجه نیاز به طرحی نو دارد حتی حفظ و اداره سفارتخانه‌ها بسیار سنگین و پرهزینه است و در یک صورت حفظ و تداوم کار بسیاری از سفارتخانه‌ها قابل توجیه است که آنها کارنامه اقتصادی داشته باشند، برنامه ارائه شده توسط امیرعبداللهیان این است که وزارت خارجه بازوی دیپلماسی اقتصادی نظام باشد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطر نشان کرد: در برنامه ارائه شده هم مسأله تهاتر با کشورهای منطقه هم تاسیس بانک منطقه‌ای برای تسهیل انتقال ارز و هم موضوع بسیار مهمی به اسم کشت فراسرزمینی پیش بینی شده است. ان شاءالله مجلس انقلابی با رأی حداکثری پشتوانه ای برای موفقیت وزارت خارجه و اعتماد حداکثری به توانمندی وی خواهد داد.

انتهای پیام/
حسین امیر‌ عبداللهیان علی علیزاده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر