کد خبر: 1109411 A

واکنش دو روزنامه اسلوونیائی به سخنرانی نخست وزیر این کشور در همایش منافقین:

دو روزنامه چاپ اسلوونی با انتشار گزارش‌هایی به سخنرانی نخست وزیر این کشور واکنش نشان دادند.

به گزارش ایلنا، دو روزنامه اسلوونیائی با انتشار گزارش‌هایی به سخنرانی یانس یانشا نخست وزیر این کشور در همایش منافقین واکنش نشان دادند.

روزنامه دلو چاپ اسلوونی با اشاره به اینکه یانشا اصول سیاستهای اتحادیه اروپا را نمی شناسد وبه همین خاطر سیاست اتحادیه اروپا در قبال ایران را تضعیف می کند. در ادامه یانس یانشا نخست وزیر اسلوونی را شخصی معرفی می نماید که به دنبال بزرگ نمایی است.

این روزنامه می افزاید: رفتار وی باعث زایل شدن اعتبار اسلوونی و اتحادیه اروپا خواهد شد"شاید به نظر اسلوونی، این موضوع، بزرگ نباشد ولی شدت واکنش اروپا حاکی از اهمیت و حساسیت مسئله ایران است. جوزف بورل در واکنش به اظهارات  یانشا در همایش مجاهدین خلق ( منافقین)، اظهارات غیرمعمولی داشت. بورل گفت یانشا نماینده اتحادیه اروپا نیست. "اسلوونی در کنار مجارستان به عنصر بی ثبات کننده در سیاست اروپا تبدیل شده است. تردیدی در این خصوص که اظهارات و اقدامات یانشا در دوره ریاست بر شورای اتحادیه اروپا همانند سمی مهلک است، وجود ندارد. ما از قبل می دانستیم که دولت فعلی قادر به برگزاری حتی ریاست تشریفاتی اتحادیه اروپا نیست. یانشا به عنوان رئیس دوره ای فعلی اتحادیه اروپا خود را محدود نخواهد کرد. او علاقه مند است که توجه بین المللی را به خود جلب نماید، خودش را به رخ بکشد و بزرگ ببیند. فقط در این صورت است که وی احساس رضایت می کند. یانشا همانند آدم پرهیاهویی است که مانند اوربان در مجارستان عمل می کند."

در ادامه مقاله به حضور یانشا در نشست منافقین و تماس تلفنی وزیر امور خارجه کشورمان با بورل اشاره شده و آمده است "بورل در پاسخ به محمد جواد ظریف گفت، موضع کشوری که ریاست بر شورای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، موضع اتحادیه اروپا نیست. بورل خواست به هر طریق تردید ارتباط اتحادیه اروپا با این موضوع را از اذهان بزداید. تهران خواستار توضیح دولت اسلوونی شد و یادداشت اعتراض آمیزی به سفیر اسلوونی تسلیم نمود. موضع یانشا نسبت به اعدام زندانیان سیاسی ایرانی بیش از سی سال پیش، به تنهایی بحث برانگیز نیست، مشکل ماهیت سیاسی یا بی توجهی به شرایط بین المللی است. مسئله تضعیف سیاست اصولی اتحادیه اروپا در قبال ایران و تلاش های مربوط به توافق هسته ای است. اظهارات سریع و صریح بورل نیز از همین واقعیت سرچشمه می گیرد. بر این اساس می بینیم که دوستی نخست وزیر یانشا با بورل نیز ثمری نداشته است. کسی که ریاست شورای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، 

نمی تواند از طرف اتحادیه اروپا سخن بگوید. تنها رئیس اتحادیه اروپا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می توانند از طرف ۲۷ کشور اتحادیه اظهار نظر کنند. کشوری که ریاست شورای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد باید در رابطه با مواضع خود با بروکسل مشورت کند. دیپلمات ها از اینکه یانشا اصول سیاست های اروپا را نمی شناسد و درک نمی کند و سبب شرمندگی و زیان رساندن به کشور خود و به ریاست اتحادیه اروپا شده است، نگران هستند و از او فاصله می گیرند. موضع یانشا برای توافق هسته ای خطرناک است. اروپا و آمریکا به ریاست جو بایدن، برای احیاء توافق هسته ای تلاش می کنند. توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ برای متوقف کردن برنامه هسته ای ایران، در مقابل لغو تحریم ها، نقطه تحولی در روابط بین الملل انجام شد. ناامیدی اروپا به خاطر خروج ترامپ از توافق هسته ای بسیار زیاد بود. لذا موضع اسلوونی را 

نمی توان به عنوان دفاع از حقوق بشر در ایران درک کرد. این عملی خصومت آمیز نسبت به اتحادیه اروپاست. قابل درک نیست که یک کشور اتحادیه اروپا، توافق هسته ای را که حامیان آن کشورهایی همچون آلمان، فرانسه، اتحادیه اروپا، آمریکا و دیگر قدرت های بزرگ جهانی هستند، تضعیف کند."

دلو در ادامه چنین تحلیل می کند: " ظریف در گفتگوی تلفنی با بورل اظهار نمود که سخنان نخست وزیر اسلوونی سنجیده نبود. ولی مشکل اینجاست که این اظهارات سنجیده بود. یانشا نیز همانند اوربان به دنبال موضوعات و زمینه هایی است که اعتبار اتحادیه اروپا را زیر سئوال ببرد. یانشا مست دوران ریاست بر شورای اتحادیه اروپاست. ریاست نمادین بر شورای اتحادیه اروپا مهمترین پروژه یانشاست. رفتار یانشا ادامه دارد. وقتی که مجارستان قطعنامه اتحادیه اروپا در رابطه با آتش بس بین اسرائیل و حزب الله، به منظور دفاع از مردم غیرنظامی غزه را متوقف کرد، اگرچه اسلوونی به مجارستان ملحق نشد ولی در ادامه با برافراشتن پرچم اسرائیل بر فراز ساختمان دولت به علامت همبستگی با اسرائیل ، نشان دادکه جایگاه دولت یانشا کجاست. مردم اسلوونی از ژست حمایت از اشغالگری، پاکسازی قومی و آپارتید فاصله گرفته‌اند.

همچنین دنونیک دیگر روزنامه چاپ اسلوونی در مطلبی با بیان اینکه «نخست وزیر اسلوونی  هنگام سخنرانی در نشست منافقین فراموش کرده بود که رئیس دوره ای اتحادیه اروپا است» در مقاله خود با انتقاد از تیره شدن مناسبات با ایران بواسطه سخنرانی نخست وزیر اسلوونی در نشست منافقین  می نویسد: «اگر چه سه قرن از زمان لویی چهاردهم سپری شده است ولی جمله معروف وی در خاطرات باقی مانده است. پادشاه مشهور فرانسه، در اواسط قرن هفدهم، در دورانی که پادشاهی خود اظهار نمود "دولت من هستم.» 

نویسنده مقاله عنوان می کند البته که مقایسه کردن دوران فعلی با دوران لویی چهاردهم دشوار است و امروزه به سختی می توان رهبری را پیدا کرد که با داشتن عقل سالم چنین اظهار نظری نماید. اگرچه این به مفهوم عدم وجود چنین رهبرانی نیست. نویسنده مقاله در ادامه می نویسد مسئله یانس یانشا  نخست ووزیر اسلوونی کاملا متفاوت است. رفتار یانشا، حاکی از الهام گرفتن جدی وی از لویی چهاردهم و یا حداقل از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکاست که در سخنرانی یانشا در نشست مجاهدین خلق  پس از بر عهده گرفتن دوران ریاست بر شورای اتحادیه اروپا، مشاهده شد. تنها تفاوت در این است که یانشا فراموش نموده است که طی شش ماه آینده "دولت من هستم"، تنها به مفهوم اسلوونی نیست، بلکه به مفهوم اتحادیه اروپاست. 

دولت ایران، موضع رسمی و نه نظر شخصی نخست وزیر یک کشور کوچک اروپایی را تجربه کرد و به این دلیل نیز کریستینا رادی، سفیر اسلوونی در تهران را فراخواند. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران از جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اروپا، سئوال کرد که آیا موضع یانشا، موضع جدید اتحادیه اروپاست؟ چرا تهران برای اعتراض خود از کابینه نخست وزیر اسلوونی و یا حداقل از دفتر حزب دموکرات این کشور سوالی نکرد؟ بورل مجبور شد رسماً تاکید کند که نخست وزیر اسلوونی از طرف اتحادیه اروپا صحبت 

نمی کند و صرفاً از طرف خود و یا از طرف اسلوونی حرف می زند  و مواضع وی مواضع اتحادیه اروپا نیست. وزارت امور خارجه اسلوونی مجبور شد مواضع خود را برای سفیر ایران در اسلوونی توضیح دهد و اعلام کند که اسلوونی همیشه و در همه جا از حقوق بشر دفاع می کند و از حاکمیت قانون حمایت می کند. به این امید که کسی از دولت انتقاد نکند که چرا اینگونه عمل نموده است. نیازی نیست که تحلیلگر قابلی باشیم تا بتوانیم تفاوت بین توضیح بروکسل و لوبلیانا را بفهمیم. 

دنونیک ادامه می دهد، آیا تیره شدن مناسبات دوجانبه با ایران به نفع اسلوونی است؟ تیره شدن مناسبات با ایران قطعاً به نفع بخشی از سیاست اروپا نیست. این بخش از سیاست اروپا برای احیاء توافق هسته ای تلاش می کند. دیپلماسی اروپا نقش مهمی در این توافق داشته است. دولت بایدن نیز به روش خود برای احیاء توافق هسته ای تلاش می کند. هدف پمپئو، مرد اول دیپلماسی ترامپ نیز از مشارکت در این گردهمایی(منافقین) از بین بردن تلاش ها فعلی برای اصلاح روابط کنونی ایران با اتحاد اروپا- آمریکا بود.

دنونیک در پایان می نویسد: "حتی اگر اهداف یانشا حقیقی و عادلانه باشند، راه رسیدن یانشا برای اجراء آنها کاملا اشتباه است. نخست وزیر اسلوونی به اندازه کافی تجربه سیاسی دارد که بداند اینگونه اقدامات تکروانه، بدون هماهنگی داخلی و خارجی، نمی توانند موفقیت آمیز باشند. یانشا در تمام طول مدتی که با بورل به گردش و کوهنوردی مشغول بود، نتوانست لحظه مناسبی را پیدا کند و بورل را از دعوت خود برای شرکت در نشست(منافقین) مطلع نماید و یا حداقل از نظر بورل مطلع شود. چگونه می توان فهمید که یانشا حتی با وزیر امور خارجه خود نیز مشورت ننموده و او را مطلع نکرده است. سفیر اسلوونی در تهران که رسماً نماینده اتحادیه اروپا نیز می باشد، از طریق رسانه ها از سخنرانی یانشا در این گردهمایی مطلع شد. همه اینها، سئوالاتی هستند که پاسخ روشنی برای آن وجود ندارد و نشان می دهد که سیاست خارجی و سیاست امنیتی اسلوونی به تدریج غیرمنطقی شده است. یانشا نیازی به مشاوره ندارد، خودش به تنهایی تصمیم می گیرد.

آیا تحریک ایرانی ها مانور عمدی یانشا، به منظور تغییر توجه نسبت به افتضاح همه پرسی آب است؟ نتیجه همه پرسی قانون آب نشانگر روند جدید سیاست داخلی در اسلوونی است که حزب دموکرات اسلوونی آمادگی برای آن ندارد. همه پرسی قانون آب نشان داد که اسلوونی یانشا نیست، اسلوونی مردم آن هستند. این مسئله دیر یا زود در انتخابات شفاف خواهد شد.

انتهای پیام/
اتحادیه اروپا ایران حقوق بشر فرانسه روزنامه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر