کد خبر: 1106805 A

ربیعی در نشست خبری مطرح کرد؛

سخنگوی دولت گفت: ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای رفع مشکلات آب استان خوزستان اختصاص داده شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا،  علی ربیعی در نشست خبری خود با تبریک عید سعید قربان گفت: خواهی که تو را کعبه کند استقبال، مایی و منی را به منا قربان کن (مولوی) عید قربان نماد تسلیم‌شدن در برابر خداوند و گذشتن از همه دلبستگی‌ها برای رضای اوست. عید قربان را به همه مسلمانان جهان به خصوص هم‌وطنانمان تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

وی با بیان این که عید قربان امسال، با تعطیلات بیشتری مواجه هستیم عنوان کرد:این تعطیلات به خاطر کرونا و جلوگیری از گسترش ویروس کووید ۱۹ و کنترل موج جدید ابتلا به کرونا تصمیم گیری شده است. ما تا آینده ای نامشخص ناچاریم آنچنان مراقبت کنیم تا قربانیان کرونایی‌مان افزایش پیدا نکند. به ویژه از مردم دو استان البرز و تهران درخواست داریم فرصت تعطیلات را به تهدید گسترش ویروس تبدیل نکنیم .

ربیعی گفت: ۱۶ ماه از شیوع کرونا در کشورمان گذشته و بخاطر جهش‌هایی که ویروس کووید ۱۹ دارد، هنوز زمان پایان کرونا با ابهام روبرو است. این واقعیت اجتناب ناپذیر که کرونا باعث تحمیل محدودیتهای اجتماعی، روحی و روانی شده است، اما ناگزیریم در تغییرات سبک زندگی  ممارست و پایداری داشته باشیم. در همین راستا، ضمن تبریک اعیاد پیش‌رو، امیدواریم بتوانیم با همکاری شما مردم عزیز، مانع از فراگیر‌شدن موج جدید بشویم.

وی درباره مصوبات مهم دولت اظهار داشت:در  جلسه گذشته دولت از موضوع خشکسالی و به خصوص استانهایی که دارای بیشترین کم آبی در کشور هستند گزارشی ارائه شد. در جلسه موضوع اولویت تامین آب شرب برای استانهای  درگیر مورد تاکید قرار گرفت و سازمان برنامه و بودجه و وزارت نیرو تمهیدات لازم اتخاذ خواهند کرد. یکی از استانهای با اولویت که با کاهش باران و کمبود آب شدید مواجه شده است استان عزیز خوزستان است که مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در قالب طرح های پنج گانه در مجموع یازده هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال به استان اختصاص یافت و همچنین پیش از این دولت برای آب شرب تمام استانهای کشور مبالغی اختصاص داده بود.

سخنگوی دولت ادامه داد: هیأت وزیران به منظور تقویت تأمین اجتماعی افراد تحت پوشش صندوق های بازنشستگی کشوری، لشگری و فولاد، عشایر و روستاییان و همچنین بابت رد بخشی از دیون دولت به سازمان تأمین اجتماعی، با واگذاری سهام متعلق به دولت در برخی شرکت ها به این سازمان به ارزش تقریبی یک میلیون و ۳۰۰ هزار میلیارد ریال موافقت کرد. یکی از اقدامات قابل توجه دولت دوازدهم تلاش برای تسویه بدهی های چندین دهه دولت به صندوق های تامین اجتماعی بوده است. 

وی افزود:در مصوبه دیگر، هیأت دولت «طرح تقسیم کار ملی توسعه، ترویج و نهادینه سازی سیاست های راهبردی خانواده محور» و «بسته حمایتی کمک به تأمین مسکن زنان سرپرست دهک های (۱) تا (۶) درآمدی» را به تصویب رساند.

ربیعی ادامه داد: به موجب «طرح تقسیم کار ملی توسعه، ترویج و نهادینه سازی سیاست های راهبردی خانواده محور»، کلیه دستگاه های اجرایی مکلفند متناسب با محورها و مؤلفه های شاخص های خانواده موضوع مصوبه مذکور و مبتنی بر راهبردهای مندرج در این مصوبه، برنامه ارتقای وضعیت شاخص ها را تدوین و نسبت به درج آن در سامانه رصد و پایش وضعیت زنان و خانواده اقدام نمایند.دولت همچنین «بسته حمایتی کمک به تأمین مسکن زنان سرپرست دهک های (۱) تا (۶) درآمدی» را براساس توزیع آماری زنان سرپرست خانوار ثبت شده در طرح اقدام ملی مسکن را با منابع یارانه ای مور نیاز سهم دولت به تصویب رساند.

سخنگوی دولت درباره شایعاتی مبنی بر ارسال نامه‌ای توسط بایدن برای ایران مطرح شده آیا چنین نامه‌ای وجود دارد؟ محتوای آن چیست، گفت: این خبر در حد گمانه‌زنی رسانه‌ای است و مراجع رسمی چنین چیزی را تایید نمی‌کنند.

وی در خصوصی اینکه موضوع تبادل ۱۰ زندانی بین ایران و آمریکا به کجا رسید و آیا آمریکا به دنبال این است که این تبادل زندانی را گروگان مذاکرات وین تا روی کار آمدن دولت سیزدهم قرار دهد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران بارها و بطور مکرر در سال‌های گذشته برای تبادل زندانیان با هدف حفظ کرامت انسانی افراد محبوس و خانواده‌های آنان اعلام آمادگی کرده است. 

وی تاکید کرد: اعلام آمادگی ما محدود به دولت آقای بایدن نبوده و اگر تا امروز چنین اتفاقی رخ نداده بخاطر عدم آمادگی دولت پیشین و کنونی آمریکا بوده است. متاسفانه به نظر می‌رسد برخلاف تفاهم‌های صورت گرفته دولت آمریکا به دلایلی که برای ما ناروشن و غیرقابل قبول است، آزادی زندانیان را به مذاکرات برجام پیوند زده که از نظر ما غیرضروری و بی‌مبناست.

ربیعی با بیان این‌که ما دولت آمریکا را تشویق می‌کنیم که با کنار گذاشتن این رویکرد غیرسازنده به حقوق انسانی زندانیان و عزیزان آنان، بیش از مسائل سیاسی رایج اهمیت دهد، عنوان کرد: لازم به گفتن نیست که مسئولیت هرگونه تاخیری در آزادی زندانیان طرفین بر عهده دولت آمریکاست.

سخنگوی دولت درباره این‌که این روزها و همزمان با پایان کار دولت دوازدهم، گمانه‌زنی‌های متعددی درباره دلایل امضانشدن تفاهمی مجدد بر سر بازگشت به برجام مطرح می‌شود؛ علت اصلی این امر چیست و توفیقات دولت در این مسیر تا چه حد و در چه مواردی بود، عنوان کرد: تا جاییکه به محدوده اختیارات دولت دوازدهم مربوط بوده، بخش اصلی مذاکرات انجام شده و تفاهم‌های اولیه در رفع قسمت عمده تحریم‌ها صورت گرفته است. با این حال، کمیته شکل گرفته در شورای عالی امنیت ملی که مسئولیت تطبیق متن تفاهم شده با قانون مجلس شورای اسلامی مصوب در آذر ۱۳۹۹ را بر عهده دارد، این تفاهم را ناسازگار با آن تشخیص داده است. 

وی گفت: به این ترتیب، با نظر نهایی نهادهای عالی تصمیم‌گیر مبنی بر تداوم مذاکرات تا دستیابی به همه خواسته‌های مطروحه در این قانون، مذاکرات به بعد از انتقال کامل دولت موکول شده است و مسئولیت آن نیز بر عهده تیم جدید مذاکرات خواهد بود. 

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص برجام، همواره بر اساس دستورالعمل‌های نهادهای بالادستی تهیه و پیگیری شده است.

وی درباره این‌که در روزهای گذشته گمرک خواستار واردات برنج در فصل برداشت این محصول در داخل کشور شده و گفته که میزان واردات کم شده است آیا این موضوع در دولت مطرح شده و تصمیمی گرفته شده است، عنوان کرد: به نظر من برخی‌ها در مورد ضرورت واردات برنج در این فصل به علت عدم توجه به الزامات برنامه‌ریزی خرید و توزیع به موقع دچار برداشت نادرست شده‌اند. از این رو برخی پیشنهاد داده‌اند که در فصل برداشت،‌ برنج وارد نشود و در این زمینه اظهار نگرانی کردند. در جلسه ستاد تنظیم بازار این موضوع به طور کارشناسی و دقیق مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

ربیعی با بیان این‌که آنچه که ممکن است قیمت برنج داخلی را دستخوش تغییر کند، مسئله واردات نیست بلکه «توزیع برنج» در زمان برداشت است. بنابراین به هیچ وجه در زمان برداشت، برنج وارداتی وارد بازار نخواهد شد، تصریح کرد: این واردات دلایلی کارشناسی دارد. پیشنهاد ممنوعیت واردات برنج،‌ به منزله این است که در حال حاضر که برنج را با قیمت پایینی که در بازارهای جهانی دارد، خریداری نکنیم و چند ماه بعد، با قیمت بالاتر ناچار به خرید شویم. زمان و فرصت برداشت برنج، فقط برای ما در ایران نیست بلکه در مورد بقیه کشورهای تولیدکننده برنج هم صادق هست؛ برای همین قیمت جهانی برنج در این ایام در پایین‌ترین سطح قرار می گیرد و بهترین زمان برای خرید در بازارهای جهانی است. 

وی تاکید کرد: برنامه مسئولین صمت بنابر این است که برنج خریداری و در زمان مناسبی که فصل برداشت برنج در ایران نبوده و به نحوی به کشاورزان عزیز لطمه وارد نکند، توزیع شود.

ربیعی درباره این‌که بی‌توجهی به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مقابله با کرونا اکنون به ۴۸ درصد در سطح کشور رسیده است که این رقم باید بالای ۹۰ درصد باشد تا تلفات ناشی از کرونا کاهش یابد. دولت به جز تعطیلی و ممنوعیت ورود به شهرها، چه برنامه‌ریزی دیگری در این زمینه دارد؟ برخی از مسئولین وزارت بهداشت به روند واکسیناسیون انتقاداتی وارد کردند، در این زمینه چه برنامه‌های جدیدی در دستور کار دارید، گفت: طبق مصوبات جلسه ستاد مقابله با کرونا باید دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت شود که متاسفانه روند آن در دو ماه گذشته کاهشی بوده است. در جلسه اخیر ستاد مقرر شد ضمن پیگیری اجرای مصوبات، اقدامات جدی از طرف دستگاه‌های اجرایی برای افزایش رعایت پروتکل‌ها صورت گیرد. 

وی ادامه داد: به منظور تشدید اقدامات نظارتی در رعایت پروتکل‌ها مقرر شد؛ در کلیه استان‌ها ذیل ستاد مدیریت استانی، کارگروهی با مسئولیت دانشگاه‌های علوم پزشکی و شامل نمایندگان نیروی انتظامی، اتاق اصناف، صمت، بسیج، هلال احمر و دستگاه قضایی تشکیل تا ضمن انجام بازدیدهای میدانی از صنوف، نسبت به اعمال قانون (پلمپ و جریمه) اقدام و اطلاع‌رسانی لازم نیز معمول گردد.

ربیعی بیان کرد: همچنین در این خصوص مقرر شد که کمیته اطلاع‌رسانی و تبلیغات، اقدامات رسانه‌ای بیشتری برای همکاری مردم عزیز و دستگاه‌های اجرایی انجام دهند. متاسفانه از آغاز پیدایی ویروس کرونا در کشور، نزول و صعود شدید منحنی شیوع کرونا را شاهد بوده‌ایم. به محض ایجاد موج جدید رعایت‌ها افزایش پیدا می‌کند و به مرور بخشی از افراد جامعه با یک عادی انگاری رعایت پروتکل‌های بهداشتی را کاهش می‌دهند و مجددا با موج جدید مواجه می‌شویم این داستان ما از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز هست.

وی خاطرنشان کرد: ضروری است همگان آنچنان رعایت پروتکل‌ها را نهادینه کنیم تا شاهد موج‌های جدید نباشیم. با برخی رفع مشکلات واردات واکسن و خریدهای صورت گرفته و همچنین به ثمر نشستن تلاش‌های تولید داخلی،  روند واکسیناسیون مطابق برنامه به پیش می‌رود. مطمئن هستیم در هفته‌های آتی با رفع موانع واردات و زحمات وزارت بهداشت و امور خارجه و نیز سرعت گرفتن فعالیت پاستور در کنار برکت، واکسیناسیون سرعت بیشتر و قابل قبولی خواهد داشت.

 سخنگوی دولت درخصوص اینکه روند گفت‌وگوهای ایران و عربستان به کجا رسیده آیا پیشرفتی صورت گرفته است؟ یا مثل پرونده هسته‌ای به دولت بعد منتقل شده و سطح گفت‌وگوها در همان سطح قبلی است یا ارتقا پیدا کرده است، بیان کرد: مذاکرات منطقه‌ای یک ضرورت دائمی است و تاکنون بر گفت‌وگوهای منطقه‌ای و گفت‌وگوی کشورهای منطقه با یکدیگر تاکید کرده‌ایم. جمهوری اسلامی ایران بر اساس مواضع اصولی خود، همواره خواهان حفظ صلح و امنیت منطقه خلیج فارس توسط کشورهای منطقه بوده است. 

وی ادامه داد: ما همواره از گفت‌وگو برای دستیابی به نتایج ایجابی استقبال کرده و نگاهمان به مذاکره با عربستان مثبت است. گفت‌وگوهای دوجانبه ایران و عربستان سعودی از کانال.های مناسب ادامه داشته است. ما به تداوم رایزنی‌ها برای حل و فصل همه اختلافات میان دو کشور متعهدیم و در صورتیکه نیازی برای ارتقا سطح گفت‌وگوها احساس شود و مورد توافق قرار بگیرد، محدودیتی برای آن نداریم.

 ربیعی درباره این‌که برخی از نمایندگان در اظهارات خود مدعی شده‌اند که ذخایر استراتژیک کشور در زمان انتقال قدرت به دولت بعدی برای ۲۵ روز کافی است. نظرتان درباره این ادعاها چیست؟  زمانی که دولت را از دولت قبل (دولت دهم) تحویل گرفتید ذخایر استراتژیک کشور برای چند روز کافی بود، گفت: مثل اینکه بنا نیست برخی اظهارنظرهای نادرست و ناپخته و نگران‌کننده برای افکار عمومی، تمام شود؛ ظاهرا تا پایان دولت، همچنان شاهد شایعات و اخبار کذب خواهیم بود. ادعای وجود ذخائر استراتژیک برای ۲۵ روز هم جزو همین حرف‌های نادرست و کذب است. 

وی تاکید کرد: بنا بر گزاش مسئولان وزارت صمت، در مورد کالاهای اساسی کشور، مثل گندم، روغن ، شکر و نهاده‌ها با تمهیدات صورت گرفته در وزارت صمت و جهاد کشاورزی وضعیت مناسبی خواهیم داشت. همه تلاش بر این امر استوار بوده که دولت آینده در ماه‌های اول نگرانی از این بابت نداشته باشد. 

برخلاف این  ادعای نگران کننده ۲۵ روزه، در حال حاضر ذخائراستراتژیک گندم برای بیش از ۱۲۰ روز موجود است و در حال حاضر به اندازه اطمینان بخش  گندم در بنادر و انبارها می‌باشد.

سخنگوی دولت ادامه داد: ذخیره روغن و شکر هم همچنین برای دوره مطمئن وجود دارد. در مورد اکثر کالاها علاوه بر دولت، بخش خصوصی هم ذخایر خوبی از کالاهای اساسی دارد. درباره برنج نیز علاوه بر ذخایر کشاورزان، میزان قابل توجهی به عنوان ذخائر بخش دولتی موجود است.

ربیعی اضافه کرد:همچنین باوجود برآورد مصرف سه ماهه،  هفتصد تن نیز اضافه بر مصرف، در حالا حاضر کالا در انبارها موجود است و بیش از ۴ میلیون و ۷۰۰ تن کالا هم در گمرک وجود دارد که در آمار بالا به آن اشاره نشده است. تاکید می‌کنم که در ستاد اقتصادی دولت همچنین تمهیداتی اتخاذ شده که کالاهای مورد نیاز روزانه در حال حمل به داخل کشور هستند.

وی بیان کرد: درباره بخش دوم سوال‌ جنابعالی یعنی میزان ذخائر استراتژیک در سال ۹۲ به خوبی به یاد دارم و در جلسات حضور داشتم که بعد از اعلام نتایج آرا، گزارشات متعدد و نگران‌کننده و دقیقی از وضعیت کالاها از سوی کارشناسان و مسئولان رسمی و مدیران وقت به رییس جمهور منتخب ارائه شد که بنا ندارم وارد جزییات آن روز و تلاش‌های دوران انتقال شوم.

 

انتهای پیام/
علی ربیعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر