کد خبر: 1103657 A

رئیس مرکز کنترل و پشتیبانی اطفای حریق هوایی وزارت دفاع خبر داد؛

نوری از همکاری وزارت دفاع و حضور بالگردهای اطفای حریق جهت مهار آتش سوزی گسترده در جنگل ها و مراتع ارتفاعات منطقه نارک و خامی گچساران خبر داد.

به گزارش ایلنا، خلبان محمد مهدی نوری آقا رئیس مرکز کنترل و پشتیبانی اطفا حریق هوایی وزارت دفاع با اعلام خبر آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع ارتفاعات منطقه «نارک» در شهرستان گچساران استان کهگیلویه و بویراحمد که از ساعت ۲۳ پنج‌شنبه شب آغاز شده و پس از حدود۱۰۰ ساعت تلاش از زمین و هوا توسط نیرو‌ها و بالگردها، به علت وزش باد شدید، دمای هوای ۵۰ درجه سانتیگراد، سخت گذر و صعب العبور بودن منطقه و شیب تند همچنان این ادامه دارد افزود: همچنین آتش‌سوزی دیگری در جنگل‌های منطقه حفاظت شده «خامی» و «مارین» نیز آغاز شده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون بالگرد‌های نیرو‌های مسلح در حال تلاش برای مهار کامل آتش در این مناطق هستند افزود: برای مهار به موقع و سریعتر این آتش سوزی و گسترده بودن آن از مرکز کنترل و پشتیبانی اطفا حریق هوایی وزارت دفاع در خواست بالگرد تخصصی اطفا حریق شد که بلافاصله به منطقه اعزام گردیدند و در حال انجام عملیات هستند.

رئیس مرکز کنترل و پشتیبانی اطفای حریق هوایی وزارت دفاع تصریح کرد: در حال حاضر ۴ فروند بالگرد در منطقه حضور دارند که دو فروند مجهز به بسکت تخصصی اطفا حریق هوایی با ظرفیت چهار تن آب هستند و درصورت نیاز استان، یک فروند بالگرد دیگر هم آماده اعزام به منطقه عملیاتی است.

خلبان نوری آل آقا اظهار کرد: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری مدظله العالی مبنی بر حفاظت از منابع طبیعی کشور و با درخواست سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور و دستور وزیر محترم دفاع و همچنین با تدبیر معاونت محترم مهندسی و پدافند غیر عامل وزارت دفاع در استان‌های مستعد آتش سوزی، بالگرد‌ها در تمام پایگاه‌های مرکز کنترل و پشتیبانی اطفا حریق هوایی وزارت دفاع در استان‌ها مستقر و در اولین لحظات شروع آتش سوزی بلافاصله به محل اعزام می‌شوند که این امر علاوه بر جلوگیری از اتلاف وقت، حفاظت بیشتر از منابع طبیعی کشور را نیز به همراه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه عمده پوشش جنگلی منطقه که دچار آتش‌سوزی شده بلوط و زالزالک است، خاطر نشان کرد: برآورد میزان خسارات هنوز زود است و میزان خسارات وارده نیز پس از مهار آتش مشخص می‌شود.

انتهای پیام/
جنگل مقام معظم رهبری وزارت دفاع کهگیلویه و بویر احمد مهار آتش سوزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر