کد خبر: 1100940 A

ولایتی در گفتگوی تلفنی با رئیس‌جمهور عراق:

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل گفت: آنچه در زمان صدام روی داد یک استثنا در تاریخ مشترک دو کشور می باشد که ارتباطی به خواسته دو ملت نداشته است.

به گزارش ایلنا، علی اکبر ولایتی در تماس تلفنی با رئیس جمهور عراق، با اشاره به اقدامات مثبت رئیس جمهور عراق و همچنین ملاقات های خود با مسئولان و برادران عراقی و تاکید بر نگاه مثبت مقامات عالی دو کشور در ارتباط با توسعه روابط، گفت: کمتر دو کشوری در دنیا می توان سراغ گرفت که مانند ایران و عراق این مقدارمشترکات متعدد و عمیق داشته باشند و آنچه در زمان صدام روی داد یک استثنا در تاریخ مشترک دو کشور می باشد که ارتباطی به خواسته دو ملت نداشته است.

وی افزود: در هیچ کجا نمی توان دو کشوری را یافت که حدود ۸ سال جنگ را تجربه کرده باشند و بعد از ۸ سال که سایه جنگ برطرف شد این گونه با برادری و صمیمانه با یکدیگر ارتباط داشته باشند و مقام معظم رهبری نیز همواره بر توسعه روابط در تمامی زمینه ها تاکید دارند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل تاکید کرد: یکی از راه های توسعه و تعمیق روابط، تقویت تعاملات علمی و آموزشی در سطوح عالی است و حسب اطلاع دربرخی مناطق عراق و از جمله سلیمانیه که جنابعالی به آنجا تعلق دارید برای تاسیس دانشگاه تمایل وجود دارد و این آمادگی برای تاسیس شعبه دانشگاه آزاد اسلامی در مناطق مختلف جهت کمک و حمایت از تحصیلات عالی عراق وجود دارد.

«برهم صالح» هم با ابراز خرسندی از حسن ظن موجود، گفت: مراتب احترام و سلام من را به محضر مبارک حضرت آیت الله العظمی خامنه ای ابلاغ بفرمایید و آرزوی توفیق می کنم در این شرایط حساس و مهمی که ایران و منطقه در آن قرار دارد.

وی افزود: از دیدگاه های شما در خصوص روابط دو کشور مطلع هستم و می توانیم بررسی و گفتگوهای لازم را برای ایجاد زمینه های توسعه همکاری ها و تقویت روابط دوجانبه و تعاملات دو ملت دوست، برادر و مسلمان عراق و ایران در جهت روابطی مستحکم تر و گسترده تر داشته باشیم.

رئیس‌جمهور عراق تاکید کرد: مفتخر خواهیم بود که جنابعالی را در بغداد برای گفتگوهای بیشتر ملاقات کنیم و شما احتیاجی به دعوت‌نامه ندارید و اینجا درمیان برادران خود هستید و در جایگاه رسمی هم از طرف بنده همیشه دعوت از جنابعالی آماده است تا بیشتر در خصوص تقویت ارتباطات بحث و تبادل نظر داشته باشیم.

برهم صالح افزود: عراق روی ارتباطات، همکاری ها، تعامل، کمک و برادری رهبری، ملت و دولت ایران حساب می کند و اهمیت قائل است و ان شاالله هر دو کشور بتوانند در این زمینه اقدامات بیشتری را داشته باشند.

وی تصریح کرد: با نظر شما در زمینه ارتباطات دو کشور موافقم و این روابط ویژگی ها و خصوصیات ویژه و کم نظیری دارد و بر تاریخ،جغرافیا، دین و فرهنگ دو کشور استوار است. در رابطه با تقویت پیوندهای علمی و فرهنگی هم دانشگاه آزاد اسلامی جایگاه ویژه ای درسلیمانیه دارد و از پیشنهاد تاسیس شعب دانشگاه آزاد در عراق استقبال می کنیم و همه گونه امکانات و تسهیلات را در این زمینه ارائه خواهیم کرد.

 

انتهای پیام/
علی اکبر ولایتی رئیس جمهور عراق برهم صالح مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر