کد خبر: 1099174 A

رئیس مرکز کنترل و پشتیبانی اطفای حریق هوایی وزارت دفاع:

رئیس مرکز کنترل و پشتیبانی اطفای حریق هوایی وزارت دفاع از اعزام بالگرد جهت مهار آتش سوزی در مراتع استان های فارس و کردستان خبر داد

به گزارش ایلنا، خلبان محمد مهدی نوری آل اقدامات مرکز کنترل و پشتیبانی اطفای حریق هوایی وزارت دفاع را در خصوص اطفای حریق مراتع شهرستان های مرودشت،ارسنجان و پاسارگاد و جنگل های مریوان در استان کردستان را تشریح کرد.

 وی از آتش سوزی ارتفاعات  سعادت آباد شهرستان مرودشت خبر داد و گفت: تلاش نیروهای منابع طبیعی و مردمی برای مهار و کنترل آتش سوزی همچنان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه این حریق از روز گذشته  در ارتفاعات منطقه سعادت آباد شوشتری واقع در مرز شهرستان های مرودشت،ارسنجان و پاسارگاد آغاز شد و تا کنون ادامه دارد، افزود: با توجه به گستردگی این حریق ، دمای بسیار بالای هوا و سرعت پیشروی آن به سمت نقاط دیگر شهرستان عملیات کنترل حریق با سختی مواجه شده که با مدیریت نیروهای عملیاتی ،تلاش بی وقفه و طاقت فرسا این آتش سوزی سرانجام ساعت ۱۲ دیشب تحت کنترل نیروهای امدادی منابع طبیعی قرار گرفت و مهار شد اما این آتش سوزی مجددا از ساعت ۵ صبح امروز شعله  و درحال پیشروی به سمت دیگر مناطق جنگلی است که  آمار قطعی از میزان خسارت های این آتش سوزی در دسترس نیست.

ریس مرکز کنترل و پشتیبانی اطفا حریق وزارت دفاع  با اشاره به اعلام درخواست بالگرد به این مرکز جهت هلی برد نیروهای امدادی به ارتفاعات گفت: از دیروز صبح جهت هلی برد نیروها یک دستگاه بالگرد از  استان اصفهان به این منطقه اعزام و استقرار یافته است.

 وی در ادامه اظهار کرد: در حال حاضر نیز عملیات پشتیبانی برای خاموش کردن آتش سوزی آغاز شده و تیم های عملیاتی در تلاش برای انتقال و جابجایی نیروهای  امداد طبیعت و گروههای مردمی از سه شهرستان پاسارگاد و مرودشت و ارسنجان هستند که با انتقال نیرو ،امکانات و تجهیزات مورد نیاز انتظار می‌رود بزودی آتش کنترل و مهار شود.

وی با بیان اینکه  بالگرد طی سیزده مرحله پرواز،  ۱۳۰ نفر از نیروهای منابع طبیعی، بسیج مردمی و... را جهت مهار آتش به ارتفاعات رسانده است، افزود: آتش در یک مرحله تا ۷۰درصد مهار شد اما به دلیل وزش باد حریق شدت گرفته و شعله ور شد.

و بالگرد دوم با سبد اطفا حریق ۴ تنی به منطقه اعزام گردیده است و یک فروند هم‌در حالت فعال؛  آماده انجام عملیات اطفا حریق است .

 وی بااشاره به اینکه دلیل آتش سوزی عوامل انسانی بوده است گفت: پیش بینی می‌شود آتش همچنان ادامه داشته باشد.و همکاران ما به انجام عملیات تا اطفا کامل حریق ادامه خواهند داد.

اعزام بالگرد برای مهار آتش‌ جنگل‌های مریوان

خلبان محمد مهدی نوری آل آقا همچنین از اعزام  یک فروند بالگرد برای مهار آتش‌سوزی در جنگل‌های این شهرستان خبر داد و گفت:  آتش سوزی در بخشی از جنگل‌های مناطق مرزی و در نزدیکی روستایی "دوله بید" گسترش پیدا کرده و به دلیل آلوده بودن منطقه به مین‌های دوران جنگ تحمیلی امکان اعزام نیروی انسانی وجود ندارد و به همین دلیل بالگرد به این منطقه اعزام شد.

وی اضافه کرد: این بالگرد با استفاده از سبد ۴ تنی مخصوص آب را از دریاچه زریوار پُر کرده و با آن زبانه‌های آتش را خاموش می کند و به دلیل سرعت عمل و امکان آبپاشی در مناطق مرتفع با حجم زیاد، نقش مهمی در مهار آتش سوزی دارد.

وی  تصریح کرد: هم اکنون علاوه بر نیروهای مردمی شامل تشکل‌ها و انجمن‌های زیست محیطی و منابع طبیعی مریوان، ۱۴ تیم عملیاتی از شهرستان‌های سنندج، کامیاران، سروآباد و مریوان به منطقه اعزام شدند.

خلبان محمد مهدی نوری آل آقا افزود: تاکنون آتش سوزی به بیش از ۲۰۰ هکتار از جنگل‌های این منطقه خسارت وارد کرده و با خاموش کردن و مهار آتش در یک منطقه در منطقه ای دیگر دوباره زبانه‌های آتش شعله ور می شود.لذا تیم عملیات هوایی اطفا حریق تا اطفا کامل در منطقه عملیاتی میماند .

وی با اشاره به اینکه بیشتر آتش سوزی ها در جنگل‌های بلوط رخ داده است اضافه کرد: گونه‌هایی از بنه و زالزالک هم در این آتش سوزی آسیب دیده است که هنوز برآورد نهایی از سطح آتش سوزی انجام نگرفته است.

از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتاری استان کردستان، بیش از ۳۷۴ هزار هکتار آن را جنگل تشکیل می دهد، جنگل های این استان که جزو جنگل های زاگرس شمالی به حساب می آیند، در طول بیش از ۵۰ هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی های اکوتوریستی و ارزش های زندگی، دارای اهمیت زیادی است.

جنگل های این استان که بخشی از جنگل های غرب کشور را تشکیل می دهد بیشتر اطراف شهرهای بانه و مریوان واقع شده و بعد از جنگل های شمال کشور در رتبه دوم اهمیت قرار دارند.

شهرستان مرزی مریوان با ۱۵۳ هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۲۰ کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

انتهای پیام/
مرکز کنترل و پشتیبانی اطفای حریق هوایی وزارت دفاع
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر