کد خبر: 1096385 A

روحانی:

رئیس جمهور با گرامی داشت یاد شهدای هفتم تیر و شهید بهشتی به تشریح طرح‌های فناروی افتتاح شده پرداخت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن روحانی در آیین افتتاح طرح‌های فناوری با اشاره به سالروز شهادت شهید بهشتی و ۷۲ تن از یاران آن شهید، گفت: در مقطع بسیار حساس تاریخی در سال ۶۰ شرایطی بود که دشمنان انقلاب می‌خواستند هفت تیر را به عنوان پایان نظام جمهوری اسلامی ببینند و در این فکر بودند که به هر سه قوه با این توطئه بزرگ ضربه اساسی وارد کنند که بعد از آن ساماندهی نظام بسیار سخت و مشکل شود. اما دیدیم که خون این عزیزان مثل همه شهیدان تاریخ چگونه توانست تحول جدیدی را در جامعه به وجود بیاورد. 

وی افزود: آن مظلوم بزرگ تاریخ انقلاب یعنی شهید بهشتی که در سال‌های اولیه انقلاب این همه به آن بزرگوار و یاران عزیزش ظلم شد، شهادتش باعث تثبیت مسیر و فکری بود که شهید بهشتی و یاران او در مسیر صحیح انقلاب داشتند. این عظمت امام بزرگ بود که اینگونه حوادث نمی‌توانست در مسیر انقلاب ما تاثیرگذار باشد و با کلام، تحرک و درایت خود می‌توانست همه مسائل را جبران کند. دیدیم که جبران کرد و مسیر نیز ادامه پیدا کرد که ما بتوانیم مسیر آن بزرگان را به ویژه شهید بهشتی را ادامه دهیم.

وی با بیان باید راه شهید بهشتی را ادامه دهیم او را اندیشمندی دانست که قبل از انقلاب و در دهه ۴۰ مسیری را در علم، دانش، تشکیلات وپژوهشگری بنیانگذاری کرد و تا امروز ادامه دارد. امروز ما باید تمام مسیر را ادامه دهیم.

رئیس با اشاره به هفتاد و ششمین افتتاح هفتگی دولت، خاطرنشان کرد: همه طرح‌هایی که افتتاح شده ارزشمند است از کارخانه نوآوری که در کرمانشاه دیدیم که استان‌های ما یکی پس از دیگری در این مسیر قرار می‌گیرند و فعال شده شرکت‌‌های دانش‌بنیان امروز نیز در کرمانشاه این کارخانه نوآوری فعال شده که برای ما بسیار ارزشمند است و از سویی نیز برای حفظ آثار تاریخی هم مهم است و به عنوان مرکزی که بتوان از نظر آن استفاده کرد، دیده می‌شود.

وی افزود: مسئله خودرو و اتوبوس برقی که برای آینده حمل و نقل ما بسیار اهمیت دارد و رصدخانه که به شدت حائز اهمیت است، از دیگر طرح‌های افتتاح شده بود. کشور ما از دیرباز کشور علم و دانش به ویژه در زمینه نجوم بوده و بوده و رصدخانه‌های زبانزد بوده است در این مسیر لازم بود حرکت نویی را در کشور ایجاد کنیم که الحمدالله معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با کمک دانشگاه‌ها و سازمان برنامه بودجه دست به دست هم دادند و این مسیری که از ۲۰ سال پیش شروع شده بود در این دولت دوازدهم به پایان و ثمر رسید.

روحانی با بیان اینکه البته ۷۰ درصد پروژه رصدخانه در دولت دوازدهم انجام گرفت، گفت: امروز این رصدخانه عظیم و بزرگ را داریم که جزو رصدخانه‌های بزرگ است و نیز جزء رصدخانه‌های مهم منطقه است که می‌تواند مطالعات ما را در زمینه جهان بزرگ که ما در یک سیاره کوچکی به اسم زمین زندگی می کنیم تسهیل کند. خداوند جهان مدام در حال توسعه جهان است.

رئیس جمهور در ادامه بیان داشت: من از معاونت علمی و آقای دکتر ستاری تشکر می‌کنم که در این سال‌ها زحمات زیادی توسط این عزیزان کشیده شد. به عنوان مثال تعداد شرکت‌های دانش بنیان ما طی این ۸ سال به ۵۸۰۰ شرکت رسید و این نشان می‌دهد که در این سال‌ها چه اندازه تلاش و زحمت در این عرصه صورت گرفته و توسعه آینده کشور هم در همین مسیر است.

وی در پایان گفت: ان‌شاءالله در این زمینه ما بتوانیم شاهد تحولات بسیار بزرگ باشیم و تلاش می‌کنیم این افتتاح‌ها را تا آخرین هفته کار دولت و آخرین پنجشنبه ادامه دهیم.

انتهای پیام/
شهید بهشتی حسن روحانی رئیس جمهور آیین افتتاح طرح‌های فناوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر