کد خبر: 1096013 A

ساختمان فناوری اطلاعات کانون سردفتران و دفتریاران در هفته قوه قضاییه افتتاح شد.

به گزارش ایلنا، مراسم افتتاح ساختمان فناوری اطلاعات کانون سردفتران و دفتریاران شامل ساختمان اداری و مرکز داده روز گذشته به مناسبت پنجمین روز هفته قوه قضاییه با نام هوشمند سازی و فن آوری های نوین برگزار شد.

ذبیح‌الله خداییان،‌ رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این جلسه با گرامیداشت هفته قوه قضاییه و همچنین تسلیت مجدد به جهت درگذشت مرحومه ناصری از اعضای هیئت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران مرکز از همه تلاش های انجام شده برای به ثمر رسیدن این طرح تقدیر و تشکر کرد.

وی با بیان اینکه قدیمی ترین و موفق ترین نهاد مردمی در ارائه خدمت به مردم در امور حاکمیتی، جامعه سردفتری است گفت: تاریخ تاسیس سردفتری که سال ۱۳۱۶ است و کمتر جامعه مدنی داریم که این قدمت را داشته باشد و به لطف خدای متعال در این مدت با کوشش و تلاش پیشکسوتان شما امروزه این جامعه مورد اعتماد مردم است.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ادامه داد: با اقداماتی که سردفتران و دفتریاران انجام می دهد، امنیت روانی و روحی در جامعه افزایش می‌یابد‌. بیش از ۸۰ سال قدمت و خدمت این اعتماد را به همراه داشته است. خدمت صادقانه اما سنتی. امروزه فناوری های اطلاعات انقلابی در ارائه خدمت بهینه به مردم ایجاد کرده‌اند و آن نهاد و سازمانی می تواند در ارائه خدمت به مردم پیش‌قدم باشد که از این فناوری‌ها استفاده کند.

خداییان اظهار داشت: شما امروزه در ارائه خدمت به مردم رقبایی دارید. همه ادعا دارند که بهتر از شما می‌توانند این خدمت را ارائه دهند و شایسته نیست که دفاتر اسناد رسمی به عنوان قدیمی ترین نهاد مردم نهاد در کشور از این دور عقب بماند. دفتر اسناد رسمی باید در این راستا پیشتاز باشند. مردم در آینده نباید نیازی به مراجعه به دفاتر داشته باشند و باید بتوانند خدمات مورد نظر خود را به صورت الکترونیکی دریافت کنند، در این صورت است که دفاتر می توانند رقابت و ادعا کنند که بهترین خدمت را به مردم ارائه می‌دهند.

وی با بیان اینکه هزینه هایی در این رابطه انجام شده در حقیقت سرمایه‌گذاری است نه هزینه و سرمایه برای کل کشور، گفت: باید به سمت هوش مصنوعی حرکت کنیم و بسیاری از کارهایی که در سازمان ثبت انجام می شود این قابلیت را دارد که از هوش مصنوعی استفاده شود، البته در برخی از زمینه ها کارهایی آغاز شده و برخی طرح ها عملیاتی شده است.

خداییان گفت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان دستگاه برتر در استفاده از فناوری اطلاعات از طرف ریاست قوه قضاییه مورد قدردانی قرار گرفت است. طی یک سال گذشته حدود ۱۰۵ میلیون خدمت به مردم ارائه کرده‌ایم که بیش از ۹۹ درصد از این خدمات به صورت الکترونیکی بوده است. معدود مواردی که هنوز مردم نیاز دارند به سازمان مراجعه کنند به ویژه در زمینه املاک است که در این قسمت ها نیز امیدواریم روش سنتی را حذف کنیم و با استفاده از فناوری نوین خدمت رسانی داشته باشیم. شایسته نیست سازمان ثبت پیش قدم باشد اما دفاتر اسناد رسمی که بیشترین خدمت را به مردم ارائه می‌دهند به صورت سنتی باقی بمانند.

وی اعلام کرد: این آمادگی را داریم هر آنچه امکان برون سپاری و واگذاری به بخش خصوصی را دارد، به دفاتر اسناد رسمی ارجاع دهیم و از ظرفیت دفاتر اسناد رسمی استفاده کنیم.

ریس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: من اعتقاد دارم مردم نه تنها نباید به ثبت مراجعه کنند بلکه به دفاتر اسناد رسمی هم نباید مراجعه داشته باشند و احراز هویت آنها به صورت الکترونیک از راه دور انجام شود و خدمت را به صورت الکترونیکی دریافت کنند. باید در سریع‌ترین فرصت ممکن بهترین خدمت به مردم ارائه شود.

افتتاح ساختمان فناوری اطلاعات کانون سردفتران و دفتریاران، نقطه عطفی در حوزه کانون سردفتران و دفتریاران و سازمان ثبت است

علی خندانی، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران هم در این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر به ویژه شهید آیت‌الله بهشتی سید شهدای انقلاب و معمار قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: بسیار خوشحالیم در طلیعه چهلمین سالگرد شهادت دکتر بهشتی، مردی از تبار شهید بهشتی و ادامه دهنده راه ایشان، سکان اجرایی کشور را به دست خواهد گرفت و مشکلات و مسائل موجود در کشور به مدد الهی و با کمک مردم و با اخلاص ایشان برطرف خواهد شد.

وی به اهمیت فناوری و آی تی در همه مجموعه ها پرداخت و آن را امری غیرقابل انکار دانست و افزود: هیچ مجموعه‌ای در کلیت کشور و جهان نمی تواند کاری را بدون فعال کردن حوزه فناوری اطلاعات به سرانجام برساند. این حوزه همواره مورد توجه کانون در سال‌های اخیر بوده و همه هیئت مدیره ها در دوره های مختلف به این مسئله به عنوان یک دغدغه نگاه کردند اما به دلایل مختلف به سرانجام نرسید.

وی با اشاره به تصمیم قاطع هیئت مدیره کانون در این دوره برای به سرانجام رسیدن این طرح گفت: ما موظف هستیم که اموال و سرمایه حوزه سردفتری را در جای مناسبی هزینه کنیم که کمترین ضرر و زیان احتمالی را داشته باشد. در هیئت مدیره جدید با حمایت رئیس سازمان ثبت، تصمیم قاطع گرفته شد که این پروژه برای واحد فناوری کانون حتما به سرانجام برسد چون واقعاً وضعیت حوزه فناوری و در شرایط مناسبی قرار نداشت. اگر قرار باشد واسپاری هایی به دفاتر اسناد رسمی واگذار شود، لازم است امکانات مورد نیاز و بسترهای ضروری وجود داشته باشد.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران با اشاره به اینکه این مرکز علیرغم همه نامهربانی هایی که اتفاق افتاد بالاخره امروز افتتاح می شود، ادامه داد: اگر به سمت و سوی پیشرفت در حوزه فناوری حرکت نکنیم از سوی رقبا حذف می شویم. این امر واقعیت موجود است است که باید ضعف‌ها و نواقص را در حوزه فناوری برطرف کنیم.

خندانی این مراسم را نقطه عطفی در حوزه کانون سردفتران و دفتریاران و سازمان ثبت دانست و از دکتر خداییان و دوستان در سازمان درخواست کرد این فناوری و نوآوری را در کنار سازمان ببینند.

وی با بیان اینکه آمادگی کامل خود را از سوی کانون اعلام می‌کنیم که در راستای سیاست های قوه قضاییه و طرح تحول قضایی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: انتظار داریم در ادامه واسپاری هایی که تا امروز محقق شده، دیگر موارد واسپاری نیز ادامه یابد.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران از حمایت های پدرانه دکتر خداییان رئیس سازمان ثبت تشکر و قدردانی کرد و افزود: از هیئت مدیره کانون که این طرح را تصویب کردند تا به سرانجام برسد نیز قدردانی می کنم و از علیرضا سلیمی عضو هیئت مدیره و مسئول واحد فناوری اطلاعات کانون به طور ویژه تشکر می‌کنم که در به ثمر رسیدن این طرح کمر همت بسته و زحمات بسیاری را متقبل شدند.

وی در پایان صحبت های خود یاد و خاطره مرحومه زهرا ناصری عضو هیئت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران را گرامی داشت.

انتهای پیام/
ذبیح الله خدائیان کانون سردفتران و دفتریاران علی خندانی افتتاح ساختمان فناوری اطلاعات کانون سردفتران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر