کد خبر: 1094222 A

حجت‌الاسلام صادقی:

رئیس مرکز توسعه شوراهای حل اختلاف کشور گفت: یکی از سیاست‌‌های مرکز توسعه حل اختلاف که پیگیری شده است، این است که تا می‌توانیم کاری کنیم که امر قضاوت رسمی مورد نیاز قرار نگیرد و در جامعه کمتر به سمت دادگاه‌ها حرکت کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام هادی صادقی در آیین افتتاح سازمان داوری تعاون ضمن تبریک میلاد امام رضا و هفته قوه قضاییه، اظهار کرد: حدود بیست میلیون نفر عضو تعاونی‌های کشور هستند البته با لحاظ سهام عدالت این عدد بیشتر نیز خواهند شد. از سویی دیگر صنعت و معدن گستره بسیاری دارد؛ تولیدکنندگان برای کشور بسیار مفید هستند و فعالیت آنها بسیار در اقتصاد موثر است.

وی افزود: داوری سازمانی را همه می‌شناسند. هنگامی که موسسه‌ای عهده‌دار امر داوری می‌شود، این سازمان داوری شکل می‌گیرد و در این هفته مهم و گرامی توقیقی حاصل شد تا بتوانیم اولین سازمان‌های داوری را در حوزه‌‌های مختلف راه‌اندازی کنیم.

رئیس مرکز توسعه شوراهای حل اختلاف کشور بیان کرد: پیش از این نیز مراکز داوری داشته‌ایم اما بسیار محدود بود. سرآغاز این فصل جدید نشانگر این خواهد بود که داوران زیادی زیر پوشش این مراکز قرار بگیرند و وارد حوزه حل و فصل اختلافات مدنی شوند. البته کار در اینجا متوقف نخواهد شد و مراکز دیگری هم افتتاح خواهد شد.

وی با بیان اینکه دادگاه‌ها باید آخرین راه حل باشند نه اولین راه حل؛ ادامه داد: یکی از سیاست‌‌های مرکز توسعه حل اختلاف که پیگیری شده است، این است که تا می‌توانیم کاری کنیم که امر قضاوت رسمی مورد نیاز قرار نگیرد و در جامعه کمتر به سمت دادگاه‌ها حرکت کنیم. 

حجت‌الاسلام صادقی گفت: در امر ساماندهی، امور مربوط به حکمرانی، هدایت و توسعه متولی وجود نداشت که با همت آقای رییسی این امر اتفاق افتاد که این حوزه متولی پیدا کند و این موضوع را پیش ببرد بر همین اساس ما نیز از چند ماه گذشته کار را آغاز کردیم.

وی اضافه کرد: آموزش‌هایی در حوزه میانجی‌گری آغاز شد و افرادی که موفق به دریافت پروانه شوند، شروع به کار می‌کنند و این افراد در ۱۵ استان آماده شروع به کار هستند سایر استان‌ها نیز برنامه‌های گزینش‌‌شان آغاز شده و به زودی آغاز به کار می‌کنند.

این عضو شورای عالی قضایی اظهار کرد: میانجیگران باید براساس عدل و داد، حکم و رای بدهند. ما در حوزه داوری مسئولیت سنگینی داریم که مبادا کسانی که مشکلی داشتند، در داوری برنده شوند.

انتهای پیام/
هادی صادقی رئیس مرکز توسعه شوراهای حل اختلاف کشور آیین افتتاح سازمان داوری تعاون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر