کد خبر: 1093518 A

بیگی‌نژاد در جریان سوال از وزیر نیرو:

نماینده ملایر گفت: ۹ ماه پیش از وزیر نیرو سوال کردم که خطاب مقام معظم رهبری برای تولید برق هسته‌ای کدام یک از مسئولان بوده است، چرا وزارت نیرو احساس مسئولیت نکرده و صحبت‌های رهبر معظم انقلاب را نادیده گرفته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، هادی بیگی نژاد در نشست علنی امروز (سه‌ شنبه ۱ تیر ماه) مجلس شورای اسلامی در تشریح سوال خود از وزیر نیرو ضمن تبریک میلاد امام رضا (ع) گفت: جمله‌ای را نقل می‌کنم که همه همکاران شنیده‌اند؛ خرمشهر باید آزاد شود، حصر آبادان باید شکسته شود، آیا کسی دیده که امام خود اسلحه در دست گرفته و جنگیده باشد؟ امام کار امامت را انجام داده و مردم هم کار امتی کرده و جنگیدند.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی افزود: نزدیک به ۲۰ سال است ولی فقیه می‌گوید ما به ۲۰هزار مگاوات برق هسته‌ای نیاز داریم، حال کسی هست که این موضوع را نشنیده باشد؟ ایشان در عید قربان سال گذشته هم تأکید کردند که به ۲۰ الی ۳۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای نیاز داریم که خطابشان به همه مسئولان بوده است.

وی اضافه کرد: بنده به عنوان مسئول کمیته هسته‌ای کمیسیون انرژی موضوع برق هسته‌ای را پیگیری کردم؛ در حال حاضربر اساس بازدید میدانی انجام شده هزار مگاوات وجود داشته و دو هزار مگاوات در حال ساخت است که در بخش فاز ۲ تنها فوندانسیون‌ها انجام شده و در فاز ۳ خاکبرداری صورت گرفته این در حالی است که فاز ۱ نیروگاه برای تأمین سوخت با مشکلات زیادی مواجه بوده و بدهی‌های کلانی هم دارد.

بیگی‌نژاد ادامه داد: ۹ ماه پیش از وزیر نیرو سوال کردم که خطاب مقام معظم رهبری برای تولید برق هسته‌ای کدام یک از مسئولان بوده است، چرا وزارت نیرو احساس مسئولیت نکرده و صحبت‌های رهبر معظم انقلاب را نادیده گرفته است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به کارهایی که در این مدت می‌توانستیم در حوزه تولید برق هسته‌ای انجام دهیم، تصریح کرد: سازمان انرژی اتمی ۳.۵ میلیارد دلار برق با قیمت کمتر از صادرات تولید کرده است که اگر تنها ۱۰ درصد آن مبلغ هم به این مجموعه برمی‌گشت امروز مشکلی برای تأمین سوخت نداشت.

وی ادامه داد: وزارت نیرو می‌توانست طی قراردادی صادرات را از ۵ درصد شروع کرده و به صد درصد برساند تا مشکلات مالی حل شود اما این وزارتخانه معتقد است امکان اینکه بخشی از درآمد حاصل از برق صادراتی را به سازمان انرژی هسته‌ای بدهد را ندارد. از طرفی وزارت نیرو می‌توانست طی رایزنی با وزارتخانه‌های دیگر از جمله وزارت نفت، درآمد حاصل از فروش گازوئیل را طی یک سال به نیروگاه‌های برق هسته‌ای اختصاص دهد و این مهم با صرفه‌جویی امکان‌پذیر است.

بیگی‌نژاد با بیان اینکه با صرفه‌جویی در مصرف گازوئیل می‌توانستیم مشکلات سوخت نیروگاه اتمی بوشهر را حل کنیم، خاطر نشان کرد: متأسفانه نسبت به صحبت‌های رهبری از سوی مسئولان بی‌توجهی کامل صورت گرفت.

نماینده مردم ملایر در مجلس با اشاره به برنامه‌های نیروگاه اتمی بوشهر اظهار کرد: در گام اول احداث نیروگاه هسته‌ای با بهره‌گیری از توانمندی کشورها و شرکت‌های خارجی صاحب فناوری، در گام دوم تربیت و نگهداشت و جانشین‌پروری نیروی انسانی متخصص و باصلاحیت، گام سوم پیگیری موثر احداث نیروگاه اتمی کوچک و متوسط با اتکاء به توانمندی داخلی، گام چهارم رصد فناوری تولید برق هسته‌ای و تحقق برای به کارگیری فناوری‌های مناسب با شرایط کشور و گام پنجم استفاده برای آب ‌شیرین‌کن، همه این موارد به دلیل مشکلات مالی به آرزو تبدیل شده است.

وی افزود: بنده معتقدم هنگامی که مقام معظم رهبری این موضوع را مطرح کردند وزیر نیرو باید احساس تکلیف کرده و موضوع را از مجموعه‌های مختلف پیگیری می‌کرد، همچنین می‌توانست با ارائه لایحه‌ای به مجلس برای این مهم اقدام کند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم گفت: در حال حاضر هزار مگاوات از نیروگاه اتمی بوشهر در حالت انتظار قرار داشته و دو هزار مگاوات آن در مراحل اول بوده و آینده آن مشخص نیست از طرفی به دلیل بدهی‌های بسیار زیاد نیروگاه زمان احداث و فعالیت این مجموعه نامعلوم است.

بیگی نژاد افزود: از وزیر نیرو درخواست کردم که جلسه‌ مشترکی با سازمان انرژی اتمی برای رسیدن به یک راهکار مشخص برگزار کند و هنوز هم پای صحبتم هستم لذا اگر آقای نیکزاد به عنوان رئیس مجلس این کار را انجام داده و جلسه‌ای با حضور وزیر نفت، سازمان انرژی اتمی و وزیر نیرو جهت رسیدگی به این موضوع برگزار کند، بنده از به رأی گذاشتن سوال خود صرف نظر می‌کنم چرا که دنبال مچ‌گیری نیستم بلکه به دنبال حل مشکل هستم.

 

انتهای پیام/
مجلس شورای اسلامی نماینده ملایر هادی بیگی نژاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر