کد خبر: 1087620 A

استاد مطالعات آمریکا:

استاد مطالعات آمریکا تاکید کرد ایران حق دارد به آمریکا بی‌اعتماد شده باشد.

مایکل آرون راکلند،استاد برجسته مطالعات آمریکا و علوم سیاسی دانشگاه راتگرز است وی در گفت‌وگو با ایلنا به بیان نظرات خود در مورد برجام و احیای این توافق پرداخت.

 

این استاد دانشگاه در ابتدا در مورد نشست وین گفت: امید زیادی به نشست وین دارم من مطمئناً امیدوارم که این روند نتیجه بخش  باشد ، اما تحقق  این امر حسن نیت هر دو طرف را می خواهد  با این وجود ، پیوستن مجدد به این توافق نامه برای آمریکا دشوار نیست. البته نه تنها متحد نزدیک آمریکا ، اسرائیل ، بلکه بیش از چند کشور عرب به ایران - اردن ، مصر ، امری ها و غیره اعتماد ندارند و ایران را به عنوان یک کشور متجاوز می بینند. به نظر می رسد که اسلام به طور بنیادی بین گروه های شیعه و سنی خود تقسیم شده است ، و این بسیار بد است و یادآور چگونگی نفرت و جنگ کاتولیک ها و پروتستان ها با یکدیگر است. تاسف آور  است که دین  مردم را تقسیم می کند تا اینکه آنها را دور هم جمع کند 

وی در ادامه گفت:من معتقدم ایالات متحده برخی تحریم ها را لغو می کند و پس از اطمینان از توقف برنامه بمب هسته ای توسط ایران ، سایر موارد را نیز لغو می کند در نهایت من فکر می کنم توافق هسته ای برای رفاه همه جهان  احیا خواهد شد 

این استاد دانشگاه افزود:قطعاً تمایل در دولت بایدن برای بازگشت به توافق هسته ای با ایران وجود دارد که آیا ایران واقعاً به سهم خود برای تحکیم توافق هسته ای عمل خواهد کرد یا خیر به ایران بستگی دارد. من می توانم خشم و عصبانیت ایران را از این که ایالات متحده در دوران ترامپ از این توافق خارج کرد درک کنم اما معتقدم که ایالات متحده مشتاق است اکنون به آن بازگردد.اما موانعی برای غلبه بر وجود خواهد داشت ، اما غیر قابل حل نیستند.

وی هم چنین با اشاره به نزدیک شدن به زمان انتخابات در ایران گفت:در مورد انتخابات ریاست جمهوری شما بستگی به این دارد که چه کسی انتخاب شود و همین امر می تواند بر مذاکرات برجانی اثر بگذارد. 

 

برجام ایران آمریکا بایدن و برجام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر