کد خبر: 1087098 A

جلیلی در دومین مناظره انتخاباتی:

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر در فرهنگ سیاسی کشور نمایش جای کار واقعی را گرفت شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که کارها جلو برود؛ با نمایش کشور اداره نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سعید جلیلی کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عصر امروز در دومین مناظره انتخاباتی که با موضوع «فرهنگی، اجتماعی و سیاسی» برگزار شد؛ در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه چه برنامه‌ای برای تقویت اعتماد مردم به  نسبت به دولت دارید اظهار داشت: اگر می‌خواهیم اعتماد مردم جلب شود، حتماً باید رفتار مسئولان درست شود؛ یکی از موضوعاتی که مانع اصلاح امور می‌شود، متاسفانه فرهنگ غلط سیاسی است که در نظام اجرایی و اداری  امروز ما وجود دارد. این مربوط به یک جناح و دو جناح و به یک دولت و دولت دیگر نیست بلکه متاسفانه یک موضوع فراگیر است که باید حتماً نسبت به آن توجه جدی شود. چه کسانی باشند که رقیب شما هستند و یا اینکه رفیق شما باشند ممکن است دچار چنین آسیبی باشند.

وی افزود: اگر از ساختار اجرایی و اداری کشور، فرهنگ سیاسی غلط را پاک نکنید باعث می‌شود ظرفیت‌های کشور و توانمندی‌های آن متوقف شود. اگر در فرهنگ سیاسی کشور نمایش جای کار واقعی را گرفت شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که کارها جلو برود؛ با نمایش کشور اداره نمی‌شود؛ اگر شما آمدید مرتب به جای اینکه نتیجه کار را بیان کنید، فرآیند کار را توضیح دادید، یعنی بگویید اینکه فلان مقدار گزارش دادیم و سفر رفتم اما نتیجه‌ای نداشته باشند این فرهنگ، فرهنگ غلطی است و کارها پیش نخواهد رفت.

کاندیدای ریاست‌جمهوری بیان کرد: اگر کارهای ریشه‌ای را کنار گذاشتیم و به کارهای نمایشی پرداختیم، حتماً مشکلات کشور باقی می‌ماند یعنی اگر به اصلاح ساختار بودجه اهتمام نکردید، نظام نظارت بانکی را جدی نگرفتید و به کارهای روزمره پرداخته‌اید حتماً کشور را متوقف می‌کند.

وی با بیان اینکه اگر نتیجه کارهای شبانه‌روزی مسئولان در زندگی مردم دیده نشود نشان می‌دهد آن کار واقعی نبوده و کاری نمایشی بوده است، تصریح کرد: اگر آمدید و توپی را شلیک کردید و هر جا خود می‌گوید همان جا هدف بوده است، مثلاً فلان توافق را کردیم که تحریم‌ها برطرف شود اما تحریم‌ها دو برابر شد و بعد بگویند جام اخلاق را برده‌ایم یعنی کار بدون نتیجه.

جلیلی با بیان اینکه اگر فرهنگ تسری پیدا کند و مثلا بارها تصمیم را به موقع نگرفته و یک کاری مرتب دچار وقفه شده  و سال‌ها کشور را معطل یک تصمیم گذاشته‌اید این همان چیزی است که کشور را دچار مشکل می‌کند، اضافه کرد: اگر مثلاً چند شغلی در بین مسئولان رواج داشته باشد و اگر چند شغلی یک فرهنگ شد و حتی یک ارزش شده و به یک ضد ارزش تبدیل نشد، افراد حتی نمی‌توانند کار را دنبال کنند.

وی ادامه داد: اگر ما می‌خواهیم برخی از کارها را دنبال کنیم باید مواظب باشیم که این فرهنگ سیاسی اصلاح شود تا خیلی از امور به راحتی شکل بگیرد، چرا که اگر این فرهنگ به نسل بعد رفت این بدتر می‌شود.

عضو شوای عالی امنیت امنیت ملی با بیان اینکه یکی از مشکلاتی که باعث می شود کشور پیش نرود فرهنگ سیاسی ما و کارهای نمایشی و تعارفات است، گفت: ما امروز درباره انتخاب رئیس‌جمهور صحبت می‌کنیم و رئیس‌جمهور کسی است که می‌خواهد ماشین حرکت دولت را راه بیندازد و دستگاه‌های مختلف را فعال کند. ما باید تعارف را کنار بگذاریم و واقعا آیا این نوع مناظره و چنین سوالاتی و همچنین این نوع پاسخگویی می‌تواند به مردم کمک کند؟ غرض از این جلسه آن است که مردم بتوانند انتخاب کنند. 

وی تصریح کرد: بسیاری از موضوعاتی که مورد توجه مردم است در گفت‌وگوهای ما مطرح نمی‌شود. ۲۷ درصد جمعیت ما در روستاها زندگی می‌کنند و باید گفته شود که برای آینده روستاها چه برنامه‌ای داریم. متأسفانه تا الان حتی یک سوال هم از بنده در این باره پرسیده نشده است. همچنین بانوان نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می‌دهند. درباره جوانان، نیروهای آموزش و پرورش و ورزشکاران حتما باید صحبت شود. این نوع صحبت کردن به انتخاب مردم کمک نمی‌کند. اگر ما می‌خواهیم کشور را نه تنها اداره، بلکه جهش دهیم باید بدانیم که اولویت ما چیست و مشخص شود با چه برنامه‌هایی باید این کار را انجام دهیم. 

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: هدف از برگزاری مناظره‌ها این است که مردم بتوانند بهتر انتخاب کنند. تقاضای بنده از نامزدها این است که همین جا این اصلاح را انجام دهیم و یک سوال مشخص شود. نمی خواهیم که از نامزدها تست هوش بگیریم، بلکه بهتر است به قول دانشجویان اوپن بوک «open book» باشد و نامزدها درباره یک سوال هر چیزی را که می‌دانند مورد مطالعه قرار دهند و نظر خود را درباره آن مطرح کنند. ما اگر صحبت از جمهوریت می‌کنیم، باید به این مسئله توجه کنیم که مردم باید بدانند کدام موضوع در اولویت است و نامزدها لازم است درباره این اولویت ها صحبت کنند.

وی  ادامه داد: حرف‌های پراکنده راه به جایی نمی‌برد. زمانی که ما از رئیس جمهور صحبت می‌کنیم، رئیس‌جمهور باید کسی باشد که بتواند با اقتدار و قوت دولت آینده را اداره کند و اگر ما می گوییم دولت باید جهش پیدا کند لازمه آن این است که رئیس جمهوری بتواند بگوید که برای فلان موضوع چگونه قرار است به دستگاه ها مأموریت دهد و برای آنها کار تعریف کند. رئیس جمهور مقتدر این نیست که چند حرف تند بزند یا سروصدا کند.

جلیلی با بیان اینکه نقش رئیس جمهور فراتر از دستگاه‌هاست. بسیاری از موضوعات نیازمند هماهنگ سازی میان وزارت‌خانه‌های مختلف دارد و می‌بایست ما درباره این موضوعات صحبت کنیم. اطهار داشت: پنجاه درصد جمعیت ما را بانوان تشکیل می‌دهند؛ در همین هشت سال گذشته بارها از حقوق زنان صحبت شد؛ نتیجه‌اش چه شد؟ تقریبا هیچ. 

وی افزود: هجده طرح درباره زنان در دولت‌های یازدهم و دوازدهم مطرح شد؛ الان زنان سرپرست خانوار چه تفاوتی نسبت به هشت سال پیش پیدا کردند؟ درباره مدل بومی اشتغال بانوان چه طرحی اجرا شد؟  نقش بانوان در اقتصاد کشور چگونه ایجاد شد؟ اگر دلسوزی می‌کنیم برای فلان پیامک، در این سالها ده‌ها هزار زن سرپرست خانوار بودند که دچار مشکلات اقتصادی شدند و شما وظیفه داشتید نسبت به آنها؛ گزارش بدهید چه شد و نامزدها بگویند چه می‌خواهند بکنند؟ دلسوزی واقعی با دلسوزی نمایشی فرق دارد. 

کاندیدای  انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه از موضوعات دیگری که باید درباره آن صحبت کنیم، پیشی گرفتن نسبت طلاق به ازدواج در کشور است؛ اینها مسائل اصلی است، تصریح کرد: پانصد میلیون دلار در طرحی برای افزایش آگاهی زنان روستایی اختصاص داده شده است که مخاطب آن تنها 510 نفر بودند؛ آیا قرار است نسبت به نقش زنان در جامعه اینگونه صحبت کرد و اینگونه برنامه ریخت؟ 

وی درباره موضوع سلامت اظهار داشت یکی از چیزهایی که بسیار مهم است و نقش رئیس جمهور را نشان می‌دهد موضوعاتی است که فقط به یک وزارتخانه مربوط نمی‌شود و سلامت یکی از آن موضوع است.  الان عوامل اجتماعی موثر در سلامت چیزهایی است که همه آنها خارج از وزارت بهداشت و آموزش پزشکی است و این نشان می‌دهد که رئیس‌جمهور اگر در این راستاها قرار می‌گیرد موضوع را بفهمد و بتواند درست دستگاه‌ها را هماهنگ و هم‌افزا کند.

وی افزود:  در این سالها در کشور ما در موضوع سلامت چند طرح مهم در آن اجرا شده است؛ یک طرح از ابتدای انقلاب بود به اسم "طرح شبکه بهداشت" که چون یک طرح درست بود و دقیق طراحی شده بود آثاری داشت که تا امروز ادامه دارد و کشورهای غربی از آن الگو می‌گیرند.

جلیلی تصریح کرد: در مقابل آن طرحی داریم نمایشی هیچ خاصیتی نداشته به جز اینکه هزینه‌ها را افزایش داد مثل "طرح تحول سلامت" که بعد از انجام هزینه‌های زیاد پی بردند که اشتباه است.

وی خاطر نشان کرد: ما اگر صحبت از نظام سلامت می‌کنیم باید وزارت بهداشت مدعی آن باشد اما وزارت کشاورزی،صنعت و سایر عوامل نیز در آن نقش دارند و همه عوامل اجتماعی از جمله بیکاری و استرس از چیزهایی که می‌تواند به سلامت آسیب بزند.

جلیلی با اشاره به آسیب‌های حوادث جاده‌ای که حدود ۱۰۰هزار نفر در سال است، تاکید کرد:  برای رفع این مسائل باید برنامه داشته باشیم. به دلیل مسائل مختلف هزینه سلامت افزایش پیدا کرده است؛ یکی به دلیل فناوری‌های جدید است و یکی هم به دلیل افزایش جمعیت، چرا که باید برای سال‌های پایانی عمر افراد تدابیر بیشتری داشت.

وی تاکید کرد: اگر دچار کار نمایشی شدیم و مسئله را درست نفهمیدیم، هشت سال کشور در مسیری پیش می‌رود و مشخص می‌شود آن مسیر غلط بوده است.

جلیلی در پاسخ به اینکه در صورت پیروزی در انتخابات مهمترین اولویت‌ش در عرصه سیاست خارجی چه خواهد بود، گفت:  عرصه روابط بین کشورها یک نقاط اشتراک یک نقاط اختلاف دارد و این طبیعی است. نقاط اشتراک تعامل ایجاد می‌کند و نقاط اختلاف تقابل ایجاد می‌کند هنر دولت‌ها است که بتوانند این نقاط اشتراک که فرصت‌ها را ایجاد می‌کند تبدیل به نقطه تعامل کنند و مسائلی را که موجب تقابل می‌شود را مدیریت و تهدیدها را پیشگیری کنند.

وی افزود: در دنیا ۲۰۰ کشور دنیا وجود دارد، اما اگر سیاست ما تعامل سازنده و گسترده در جهان باشد یعنی تمام فرصت‌ها را بررسی، دنبال و بالفعل می‌کنیم. ما اشکالی که به دولت داریم دقیقا همین است که معطل سه یا چهار کشور شده‌ایم  و تمام کارهای کشور معطل شده است، یه روز بهانه‌ی تحریم، یک روز  بهانه ترامپ و یک روز بهانه برجام را می‌گیرند. 

عضو شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: باید این هنر را داشته باشیم و فرصت را از دست ندهیم، نقاط اشتراک گذاری تعاملات در همسایگی کشور، در جهان اسلام و منطقه بیشتر خواهد بود و حتی تا آن سر دنیا می‌تواند باشد اما سوال ما این است که چه برنامه‌ای برای آن وجود دارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره فرصت‌هایی که با کشورهای مختلف دنیا می‌توان داشت، اظهار داشت:  میگوییم فرصت های اقتصادی چه شد، پاسخ می‌دهند شما می‌خواهید کاخ سفید را حسینیه کنید! با یک لولوهای موهوم مسائل اصلی کشور را مطرح می‌کنند. شما ببینید بایدن سند استراتژی ملی آمریکا می‌گوید ایران وارد عرصه جدیدی از بازی‌ شده است که‌ در حال تعریف یک صحنه جدید است. 

وی گفت: امروز فرصت های بزرگ داریم. می‌توانیم در همین بحث تعاملات اقتصادی فرصت‌های بسیار گسترده را که استفاده نکرده‌ایم استفاده کنیم؛ فقط همین پاکستان ۶۰ میلیارد دلار واردات را بررسی کردیم ۱۶ میلیارد دلار از سوی ایران تامیل شود ما می‌توانیم کارهای بزرگ و حتی در بستن سد تحریم ها داشته باشیم. 

جلیلی در بخش پایانی سخنانش گفت: از چیزهایی که متاسفانه سخاوتمندانه با آن برخورد می‌شود و سرمایه کشور روز به روز آب می‌رود، زمان است. در هشت سال گذشته آنچه که در روند کشور بود توقف و کندی بود؛ چگونه از این آسیب باید رها شد؟ نقش رئیس‌جمهور بسیار بسیار مهم است وقتی که مسئله را درست بفهمد، پاسخ را درست تشخیص می‌دهد و رویکرد صحیح اتخاذ می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه می‌گوییم کشور آماده جهش است و برنامه‌ آن را آماده کردیم. حاضرم با هر کسی که قبول ندارد، مباحثه کنیم تا مردم بتوانند انتخاب کنند، خاطرنشان کرد: نمی‌توانیم با شروع دولت، تازه به دنبال آسیب‌شناسی و کشف راهکارها باشیم. از همان روز اول باید برنامه‌ها را اجرا کنیم. ما نباید کشور را معطل مباحثی چون FATF کنیم. آقای رضایی شاهد است که از روز اول در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفتم که این موضوع را معطل نکنیم. خود دوستان تقاضا دادند که حداقل اعلام نشود. واقعا اعتقاد بنده این است که یک کشور را نباید معطل کرد. شما مسئله را درست متوجه نمی‌شوید و مشکل ما همین است. زمانی که رویکردتان درست نیست، حتما جواب نمی‌گیرید.   

جلیلی تاکید کرد: امروز بحث کولبرها می‌شود. من در چندین بازارچه مرزی کشور نظیر مرز باشماق و بانه حضور پیدا کردم و با کولبرها صحبت کردم. جلساتی با حضور تعاونی مرزنشینان تشکیل دادیم و وضعیت آنها از کولبری، به صادرکننده تبدیل شد. ما این نگاه را مطرح می‌کنیم نه اینکه صرفا اسم بیاوریم و دلسوزی کنیم. در شهر سعدآباد بوشهر، تعاونی نخل کاران با ۴ هزار نفر دستگاه بسته‌بندی خرما خریدند و بانک آن را مصادره کرده است و آن دستگاه را قطعه قطعه کردند و فروختند. پس دولت چه کاره است؟ رئیس جمهور باید به ظرفیت‌های کشور برای جهش اشراف داشته باشد.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مناظره دوم انتخابات ریاست جمهوری 1400 دومین مناظره انتخابات ایران1400
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر