کد خبر: 1086255 A

باقری کنی:

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: تامین مشارکت فراگیر مردم در روز انتخابات در گرو تضمین مشارکت آنها پس از انتخابات است بنابراین نامزدها برای اطمینان دادن به مردم برای جلب مشارکت آنها در حکمرانی برنامه‌های اجرایی ارائه دهند.

به گزارش ایلنا، علی باقری‌کنی با تاکید بر نقش مهم و مؤثر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در حضور فراگیر و پرشور مردم در انتخابات،  افزود: انتخابات بزرگ‌ترین جلوه مردم‌سالاری اسلامی است و  همه باید تلاش کنند تا با جلب مشارکت حداکثری آحاد مردم، جشنواره مردم‌سالاری اسلامی هر چه باشکوه‌تر برگزار شود.

وی تاکید کرد: هر فردی که دغدغه رفع مشکلات مردم را داشته باشد، حتماً تلاش می‌کند تا با جلب مشارکت حداکثری مردم در انتخابات، بر شکوه و جلوه بزرگ‌ترین نماد مردم‌سالاری اسلامی بیافزاید.

باقری کنی با اشاره به تلاش برخی از سیاست‌بازان برای ایجاد تردید در مردم برای بازداشتن آن ها از مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری، گفت: کسانی که با زبان،  قلم،  رفتار و با تصریح و کنایه تلاش می‌کنند تا در مشارکت حداکثری مردم مانع‌تراشی کنند، یا با امام و تفکر امام راحل بیگانه‌اند یا منفعت‌طلبی سیاسی و جناحی مانع از درک درست تکلیف دینی و وظیفه انقلابی و مسئولیت ملی آن ها شده است.

وی با تأکید بر ویژگی‌های نظام اسلامی که توسط امام راحل (ره) بنیان نهاده شد، افزود: برخلاف نظر برخی سیاست‌بازان که جمهوری اسلامی را حکومتی در ردیف دیگر حکومت‌ها قلمداد می‌کنند، طبق نظر رهبر کبیر انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی، "حکومت شعبه‌ای از ولایت مطلقه رسول اللَّه صلی‌اللَّه علیه و آله و سلم و یکی از احکام اولیه اسلام و مقدم بر تمام احکام فرعیه، حتی نماز و روزه و حج است" بنابراین، تلاش برای صیانت از چنین نظامی و کوشش برای پاسداری از حیثیت جمهوری اسلامی، فراتر از یک تکلیف عادی مدنی است.

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به تلاش برخی سیاست‌بازان که با رفتار و گفتار خود مردم را از مشارکت در انتخابات بازمی‌دارند، گفت: فقط ناکامان عرصه سیاست از گرمی بازار انتخابات در هراسند و با تردیدافکنی در دل و جان مردم برای حضور در انتخابات، عملاً ابراز می‌کنند که از شادی دشمنان جنایت‌کار این ملت خوشحال می‌شوند و به‌خاطر منافع سیاسی و جناحی حاضرند تا جشنواره مردم‌سالاری اسلامی را در کام ملت ایران تلخ کنند.

باقری‌کنی با اشاره به اینکه حضور در انتخابات از محکمات کلام و سیره حضرت امام خمینی (ره)  است، افزود: کسانی که مردم را نسبت به حضور در انتخابات دلسرد می‌کنند، چه پاسخی به فرمایش صریح حضرت امام خمینی (ره)  دارند که در وصیت‌نامه سیاسی و الهی فرمودند "عدم حضور در انتخابات در برخی مقاطع چه بسا گناهی در رأس گناهان کبیره باشد. "

وی با اشاره به اینکه مشارکت در انتخابات از جمله مهم‌ترین جلوه‌های نقش‌آفرینی آحاد مردم در بستر مردم‌سالاری اسلامی است، گفت: مشارکت مؤثر مردم، در فرایند مردم‌سالاری اسلامی، صرفاً محدود به روز رأی‌گیری نیست، بلکه «مشارکت فراگیر» در انتخابات که برخاسته از مسئولیت‌شناسی در چارچوب مردم‌سالاری اسلامی است، باید با همکاری و همیاری مؤثر در فرایند سازندگی کشور و مطالبه جدی از دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی برای انجام وظایف قانونی در دوره پس از انتخابات دنبال شود. از این‌رو لازم است تا نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری برای استمرار مشارکت مؤثر مردم برنامه داشته باشند.

دبیر ستاد حقوق بشر ادامه داد: مشارکت در مردم‌سالاری اسلامی یک «پروژه» نیست که در رأی‌دادن خلاصه شود، بلکه یک «پروسه» است که فقط نقطه آغاز آن انتخابات است. مشارکت واقعی مردم باید در طول چهار سال دوره ریاست جمهوری در جلوه‌های متنوع از جمله مطالبه‌گری، روشنگری، امر به معروف و نهی از منکر بروز و ظهور داشته باشد. به همین جهت نامزدهای ریاست جمهوری باید برنامه‌های اجرایی خود برای تحقق اصل هشتم قانون اساسی را ارائه دهند و در عمل نیز انتقاد از عملکردها را به‌عنوان هدیه‌ای ارزشمند پذیرا باشند.

دبیر ستاد حقوق بشر با تأکید بر اینکه حضور پرشور مردم در انتخابات، قطعاً تأثیر راهبردی بر استحکام قدرت نظام اسلامی در برابر بدخواهان کشور و ملت داشته و موجب ناامیدی دشمنان قسم‌خورده ملت ایران خواهد شد، از همه دلسوزان اسلام و انقلاب و ایران دعوت کرد تا تلاش کنند که مشارکت حداکثری مردم در انتخابات محقق شود.

دبیر ستاد حقوق بشر علی باقری کنی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر