کد خبر: 1086097 A

جلیلی:

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه هنر رئیس‌جمهور باید این باشد که بتواند بانک مرکزی، بیمه مرکزی و سازمان بورس را با هم در این جهت هماهنگ کند، تاکید کرد: تدابیری اندیشیده شود تا اگر کسی در این عرصه وارد شد یکی از برنامه‌های ما این است که در سه ماه اول دولت آینده سازوکاری اندیشیده شود تا ریسک پذیری را برای سهامداران خود به حداقل برساند. 

به گزارش ایلنا، سعید جلیلی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در برنامه «رئیس جمهور و جوانان» که از شبکه سوم سیما پخش شد، گفت: دوران نوجوانی و جوانی بنده با دوران دفاع مقدس همراه بود و خوشحالم که جوانان فعلی هم می‌توانند نقش مهمی برای آینده ایران داشته باشند. همانطور که ما در عرصه‌های مختلف، چون دفاع مقدس و انقلاب، جوانان را داشتیم و دشمنان دوست داشتند که دهه شصت تکرار نشود، در دهه ۹۰ هم جوانانی را داریم که در عرصه‌های مختلف نقش آفرینی کردند و «حججی‌ها» ظاهر شدند و در عرصه‌های علمی هم موفقیت‌های بزرگ داشتیم.

وی افزود: امیدوارم همچنان که در این چهل سال جوانان موتور حرکت کشور بودند، در آینده کشور هم این جوانان باشند که این مسیر را با قوت و شتاب ادامه می‌دهند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: بازار سرمایه، بازاری است که باید به تولید کشور اضافه شود. اما در بازار سرمایه باید پول بیشتر از کالا تولید شود. متاسفانه پول کشور در ۴۷ سال گذشته نزدیک به ۴۲ هزار برابر شده است، اما کالا و تولید ملی ۱.۷ برابر شده است و فاصله زیادی دارد و زمانی که پول انقدر افزایش پیدا کند و تولید تا این حد افزایش پیدا نکند، مشکل به وجود می‌آید و راه‌حل ما افزایش تولید است.

وی ادامه داد: زمانی که بازار سرمایه، به بازار سفته بازی و سوداگری تبدیل شود، نتیجه لازم را نخواهد داشت و اگر می‌خواهید بازار بورس آرامش پیدا کند، باید بین بازار پولی و بازار سرمایه هماهنگی وجود داشته باشد. هنر رئیس‌جمهور باید این باشد که بتواند بانک مرکزی، بیمه مرکزی و سازمان بورس را با هم در این جهت هماهنگ کند و همچنین تدابیری اندیشیده شود تا اگر کسی در این عرصه وارد شد اطمینان داشته باشد و یکی از برنامه‌های ما این است که در سه ماه اول دولت آینده سازوکاری اندیشیده شود تا ریسک پذیری را برای سهامداران خود به حداقل برساند.

جلیلی با بیان اینکه عدالت و کاهش فاصله طبقاتی یکی از شعار‌های انقلاب است، تصریح کرد: اگر می‌خواهید با فقر مبارزه کنید لازمه آن مبارزه با تبعیض و بی‌عدالتی است. باید در عرصه اقتصادی نگاهی وجود داشته باشد تا شکاف طبقاتی و بی عدالتی شکل نگیرد، اما متاسفانه می‌بینیم که ۵۰ درصد مردم اصلاً تسهیلات بانکی نمی‌گیرند و ۹۰ درصد تسهیلات به ۱۰ درصد افراد داده شده است.

وی با بیان اینکه واردات غلط مانع تولید می‌شود و باعث می‌شود که تولیدکنندگان نتوانند رقابت لازم را در برابر این کالاهای وارداتی داشته باشند. یکی از بحث‌های مهم این است که به این مسئله توجه شود که مناطق آزاد بر این مبنا شکل گرفتند که سکوهایی برای صادرات کشور باشند، ادامه داد: برای افزایش تولید باید میزان صادرات، افزایش پیدا کند نه اینکه واردات افزایش پیدا کند و دولت باید صادرات را یک وظیفه محوری برای همه دستگاه‌ها تعریف کند. تاکید ما بر این است که هر جوان مرزنشین ما باید یک صادرکننده برای کشور باشد نه اینکه به کوله بری رضایت دهد. ما ۷ میلیون مرزنشین داریم و امکان این مسئله وجود دارد که آنان صادر کننده باشند.

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: در مجمع تشخیص مصلحت نظام، بحث افزایش مناطق آزاد مطرح شد اما باید ببینیم که آیا کار مناطق آزاد به نفع کشور است یا خیر. اگر مناطق آزاد برای صادرات کشور باشد، افزایش تعداد مناطق آزاد به نفع کشور است و باید افزایش پیدا کند. مناطق آزاد ما باید در پایان سال گزارش دهند و مشخص شود که چه میزان صادرات داشته اند و ما برنامه‌هایی را در این راستا داریم.

جلیلی تصریح کرد: طبق قانون اساسی، داشتن مسکن حق هر شهروندی است و دولت وظیفه دارد که مسکن مردم را تامین کند. متاسفانه در هشت سال گذشته میزان ساخت مسکن از ۸۰۰ هزار به ۳۵۰ هزار مسکن در سال کاهش پیدا کرد و از سوی دیگر میزان ازدواج هم در این مدت کاهش پیدا کرد و زمانی که مسکن تأمین نمی‌شود، این مسئله روی ازدواج و اشتغال هم تاثیر می‌گذارد.

وی بیان کرد: دولت باید برنامه داشته باشد تا حداقل سالی یک میلیون مسکن بسازد. ۹۰ درصد تسهیلات بانکی ما به ۱۰ درصد از جمعیت کشور تخصیص پیدا می‌کند و بهترین تسهیلاتی که داده شد، بابت بحث مسکن مهر بود.باید تسهیلات در شروع کار به جوانان داده شود و باید به ساخت و ساز مسکن هم در قالب مدل مسکن مهر و البته با رفع ایرادات آن کمک کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در دولت سایه، سایه جوانان ما بر سر دولت بود و ما معتقدیم که هر دولتی اگر بخواهد کار کند، نیاز دارد تا سایه جوانان بر سرش باشد به این معنا که جوانان سایه به سایه دولت را تعقیب کنند و اگر کار خوبی می شود، کمکش کنند و اگر کار ناقصی می‌کنند، به تکمیل آنها کمک کنند و اگر کار اشتباهی می کند، کمک کنند تا آن کار تصحیح شود.

وی ادامه داد: بسیاری از نابسامانی هایی که در سیستم اداری و اجرایی وجود دارد، ناشی از عدم شفافیت است. روی چند دستور اجرایی کار کردیم و از روز اولی که دولت شروع به کار می‌کند، آن را ابلاغ خواهیم کرد. یکی از این دستورکارها این است که سامانه شفافیت قراردادهای دولتی برقرار شود و دولت قراردادهایی را که انجام می‌دهد، باید شفاف باشد تا تمام آحاد ملت بتوانند آن را دنبال کنند و می‌توانند بگویند که آیا فسادی در این زمینه وجود داشته است یا خیر.

بسیاری از نابسامانی‌های دستگاه‌های اجرایی از جمله رانت خواری را می‌توان با سامانه شفافیت قراردادهای دولتی رصد کرد و به صورت برخط ۸۰ میلیون ایرانی را ناظر خود دانست.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: از این سازوکارها باید خود دولت استقبال کند و اگر به شفافیت بها دهید، در حقیقت به جای اینکه چند دستگاه نظارتی را جهت مراقبت فعال کنید، ۸۰ میلیون نفر را به کمک خود آورده اید و نخبگان و همه مردم موضوعات را دنبال می‌کنند و می‌توانند ناظر باشند.

وی  با بیان اینکه ابزارهایی که در دنیا تجربه شده است، مانند سوت زنی باید دنبال شود،گفت: زمانی که به شکل برخط این اقدام انجام شود، شما می توانید بسیاری از ایرادات را مرتفع کنید و جلوی بسیاری از مفاسد را بگیرید.

دبیر شورای عالی امنیت اظهار داشت: در عرصه هنر انقلاب، جوانان بسیار نقش داشتند و هنر به انقلاب و دفاع مقدس کمک زیادی کرد و نیروی جوانی، نیروی ارزشمندی برای شکوفایی هنر است. اگر بستری برای این کار فراهم نشود، ممکن است جوانان به موضوعات پرتی کشیده شوند. فرصت بی بدیلی در اختیار جوانان است در حالی که نسل قبل این فرصت را نداشتند و ۳۰ سال قبل فرصت فضای مجازی وجود نداشت، اما امروز این فرصت در اختیار جوانان است و جوانان می توانند یک عرصه بسیار جدی به نام فضای مجازی را برای ایجاد هنر و اثبات خودشان در اختیار داشته باشند.

وی اضافه کرد: همچنین آنان می‌توانند در مقابل مسائلی که برخلاف هنر و فرهنگ آنان است، بایستند و دولت باید در این زمینه برنامه داشته باشد. برخی افراد انگار می‌خواهند به جوانان شکلات دهند و ممکن است که بگویند که آنان هر کاری که دوست دارند در فضای مجازی انجام دهند و یا اینکه عده‌ای ممکن است بگویند که فضای مجازی بسیار نگران‌کننده است و جلوی آن را بگیریم. من معتقدم فضای مجازی یک فرصت است و اگر برنامه ای هم برای جوانان و هم فضای مجازی داشته باشیم، جوانان می توانند یک افسر قوی در جنگ نرم باشند و کسی باشند که هر روز شاهد هنرنمایی های آنان باشیم.

جلیلی اظهار داشت: یکی از مشکلات کارخانه‌ها و کارگاه‌های ما بحث تامین مالی است. اگر دولت یک سیاست درست داشته باشد، حداقل اگر خلق پول انجام می‌شود، باید این نقدینگی به سمت کارخانه ها و کارگاه های تولیدی کشور سوق پیدا کند. همچنین برای فعالیت های تولیدی باید مجوزهای بسیار زیادی گرفته شود و چندین سال معمولاً طول می کشد تا آنان این موانع را طی کنند. در حالی که باید از تولیدکنندگان و صنعتگران به خوبی حمایت شود. 

وی با بیان اینکه در دولت فوق هوشمند شما باید به سمت صنعتگران و تولیدکنندگان بروید و به آنان بگویید که می‌توانند از تسهیلات و مجوزهایی برای ارتقای تولید استفاده کنن، تاکید کرد: امنیت شغلی، مسئله بسیار مهمی است و اگر می‌گوییم که مردم در کشور ما باید آرامش داشته باشند، مردم باید آثار و ثمرات آن را ببینند. مردم باید حق داشتن شغل و رضایت شغلی داشته باشند. اینکه گفته شود یک ساعت در هفته کار هم شغل محسوب می‌شود، این یک شوخی است .یکی از برنامه‌های ما این است که اگر صحبت از شغل می‌کنیم، باید ایجاد شغل برای نسل سوم و چهارم به نحوی باشد که برای همه دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها در این راستا مأموریت تعریف شود تا اقداماتی را انجام دهند.

وی درباره برنامه خود برای مبارزه با فساد اقتصادی، گفت: یک رویکرد این است که صرفاً با یک مفسد برخورد شود و یک رویکرد این است که با زمینه فساد مبارزه شود و سازوکارها به گونه‌ای باشد که اجازه فساد داده نشود. اگر همه توان، گذاشته شود که فقط با مفسدان برخورد شود، دچار یک انفعال می‌شویم و عملاً نمی‌توانیم با فساد مبارزه کنیم و ما باید زمینه فساد را از بین ببریم. 

عضو شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: ما در مقابله با فساد، باید تعریف فساد را هم به خوبی بدانیم. بسیاری از مشکلاتی که در کشور پیش می‌آید، ناشی از فسادی است که ظاهراً عمل مجرمانه تعریف نشده است. برای مثال رفیق بازی و پارتی‌بازی و عدم شایسته سالاری هم فساد است. 

وی در پایان تصریح کرد:  می‌بینید که بسیاری از مدیران عمده وقت خود را صرف کارهای نمایشی می‌کنند که اسم این کار هم فساد است.‌ لطمه‌ای که این کارها به کشور وارد می‌کند، بسیار زیاد است. افرادی هستند که فقط نمایش می‌دهند و در کارنامه آنان هیچ چیزی وجود ندارد و هنر دولت و رئیس‌جمهور باید این باشد که در انتصابات به این مسئله مهم توجه شود تا با فساد مقابله شود.

 

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر