کد خبر: 1085873 A

فرآیند برگزاری نخستین مناظره با ورود نامزدهای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری به رسانه ملی آغاز شد.

به گزارش ایلنا،  نامزد‌های ریاست‌جمهوری قرعه‌کشی برای تعیین صندلی و روال پرسش‌های مناظره وارد رسانه ملی و استودیو محل مناظره‌ها شدند. مدت مناظره ۳ ساعت است و از ساعت ۱۷ تا ساعت ۲۰ برگزار خواهد شد.

آمده‌ام تا مردم را از حصر یک جریان سیاسی خارج کنم

آمده‌ام تا مردم را از حصر یک جریان سیاسی خارج کنم

عبدالناصر همتی یکی از داوطلبان سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در بدو ورود به صدا و سیما و پیش از مناظره در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که با چه روشی سعی می‌کنید توجه مردم را به مطالب‌تان جلب کنید و رقیب اصلی شما در این مناظره کیست؟ گفت: در ابتدا گرامی می‌دارم یوم الله ۱۵ خرداد و ایام ارتحال امام خمینی (ره) و همچنین شهادت امام جعفر صادق(ع) را تسلیت می گویم. 

وی ادامه داد: من الان یک شهروند عادی هستم، تا چند روز پیش رییس بانک مرکزی بودم اما امروز یک استاد دانشگاه هستم و آمده‌ام در مقابل یک جریانی که می‌خواهند با سیاسی کاری کشور را اداره کنند، بایستم.  بحران اقتصادی و مشکلات اقتصادی کشور راه‌حل دارد و آمده‌ام بگویم حصر ایران را باید پایان دهیم و اقتصاد ایران را از حصر سیاست خارج کنیم.

این کاندیدای سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: آمده‌ام تا جوانان را از حصر مقررات خارج کنیم، نفت را از حصر آمریکا خارج کنیم و آمده‌ام بگویم باید مردم را از حصر یک جریان سیاسی خارج کنیم جریانی که ۵ نامزد آن در این انتخابات حضور دارند.

وی ادامه داد: رقیب من ۵ نفر از نامزدهای همین جریان خاص هستند اما قهر مردم با صندوق مهمترین رقیب اصلی است و اگر مردم قهر خود را با صندوق کنار بگذارند من رقیبی ندارم. 

برای تحول عظیم پا به میدان گذاشتم

برای تحول عظیم پا به میدان گذاشتم

امیرحسین زاده هاشمی در بدو ورود به صداوسیما برای شرکت در مناظرات گفت: من حل مشکل را در جابجا شدن اشخاص نمی‌دانم؛ مشکلات پایدارتر از این مسائل است. نوع کشورداری و حکمرانی ما مشکل دارد.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی علیرغم توفیقاتی که داشته نظام اداری را نتوانسته براساس آرمان‌ها تغییر دهد. برای تحول عظیم پا به میدان گذاشتم؛ من صدای جوانان، زنان بانوان و دختران هستم. صدای سربازان و آسیب دیدگان از بورس هستم من رقیب خود را شخص نمی‌دانم. من به قول آقای ضرغامی آمده‌ام تا زیر میز بزنیم البته نه میز اشخاص بلکه زیر میز روش کشور داری.

هیچ نوع مسامحه‌ای در مناظره امروز به خودم راه نخواهم داد

هیچ نوع مسامحه‌ای در مناظره امروز به خودم راه نخواهم داد

محسن رضایی میرقائد نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به منظور شرکت در نخستین مناظره انتخاباتی وارد سازمان صدا و سیما شد.

محسن رضایی پیش از ورود به استودیوی سیما برای آغاز اولین مناظره انتخاباتی در جمع خبرنگاران با گرامیداشت سالگرد ۱۵ خرداد تصریح کرد : ۱۵ خرداد روزی است که نقطه جهادی در حیات سیاسی ملت ایران رقم خورد .

وی گفت: من برای دفاع از ملت ایران، دفاع از میراث انقلاب به مناظرات آمدم تا بتوانم برنامه ها و حرفهای خود را مطرح و بعنوان سرباز وطن از این میراث بزرگ پاسداری کنم .

رضایی درباره رقیب خود در این مناظرات تصریح کرد: کاملا آمادگی دارم با وضعیت موجود که در کشور مستقر شده رقابت کنم بنابراین هرکدام از آقایانی که مقصر و مسبب وضعیت موجود بودند، رقیب من هستند چه خودشان مستقیما شرکت کرده باشند چه نمادی از دولت‌ها و مجالس گذشته باشند که وضعیت کشور را به این روز رسانده باشند.

وی افزود: جز برای دفاع از ملت ایران و جز با زبان حقیقت گفتن مسیر دیگری در پیش نخواهم گرفت ولی در این رابطه بسیار قوی عمل خواهم کرد و هیچ نوع مسامحه‌ای به خودم راه نخواهم داد. امیدوارم بتوانم وظیفه و مسئولیت سنگینی را که شهدا بر دوش من گذاشته اند در این مناظرات ادا کنم.

رقیب من کسی است که بخواهد کشور را متوقف و معطل کند

رقیب من کسی است که بخواهد کشور را متوقف و معطل کند

سعید جلیلی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری هم در بدو ورود به محل مناظرات در جمع خبرنگاران گفت: متاسفانه کشور ۸ سال روند کندی داشت و در بسیاری از موضوعات آن گونه که باید، اداره نشد و توقف داشت. در این ۸ سال کارهای جدی کردیم و سایه به سایه دولت و تحولات آن را دنبال کردیم. یک برنامه ای را در ۸ سال نوشتیم.

وی افزود: کشور امروز این ظرفیت را دارد که در ۴ سال آینده جهش پیدا کند. در ۴ سال آینده فقط نباید اداره شود. رقیب ما کسی است که بخواهد کشور را متوقف کند و معطل کند و بخواهد هر روز بهانه‌ای داشته باشد. 

جلیلی ادامه داد: کشور باید در ۴ سال آینده نه تنها اداره شود بلکه باید یک جهش در شان ملت ایران داشته باشد. روش ما این است که با اقناع و اخلاق اسلامی این مطالب خود را به ملت ارائه کنیم.

مردم تغییر را می‌خواهند

 مردم تغییر را می‌خواهند

سید ابراهیم رییسی در بدو ورود به سازمان صدا و سیما برای حضور در اولین برنامه مناظره در جمع خبرنگاران گفت: پرچمی که امام (ره) برافراشت و شهدای ۱۵ خرداد بدنبال آن بودند اجرای عدالت، مبارزه با فقر، فساد و تبعیض و اجرای عدالت در همه سطوح جامعه بود.

وی یادآور شد: امروز بعد از گذشت از ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی موضوع مهم اجرای عدالت و  ایجاد تحول در کشور به ویژه در حوزه مدیریت اجرایی کشور است که امری بسیار ضروری است. مردم تغییر را می‌خواهند. وضع موجود موجب نگرانی بسیاری از دلسوزان انقلاب و مردم و جوانان است.  

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: لازمه تغییر وضع موجود حضور بامعنای مردم در صحنه است. تصمیم و اراده ملت است. خواستی که مردم داشتند که بنده به عنوان طلبه‌ای که سال‌ها خدمتگذار مردم هستم، در این عرصه حضور پیدا کنم. به این خواست و پیام لبیک گفتم و به صحنه آمدم و امیدوارم بتوانم این ماموریت بزرگی که به عهده ما است، انجام دهم. مردم همیشه نشان دادند وظیفه خود را خوب می شناسند و خوب تشخیص می‌دهند و خوب عمل می کنند.  

رییسی افزود:  امروز هرکسی می‌تواند در این میدان حاضر شود و نظر و برنامه‌ای داشته باشد و وعده‌ای دهد. همه محترم هستند. اما من رقیب خود را ناکارآمدی، فساد و وضعیتی که امروز مردم نمی‌پسندند و از آن بشدت گله مندند و ناامیدی را در جامعه رواج می‌دهد، می‌دانم.

وی گفت: آنچه در این مناظره خواهند دید برنامه و کارنامه‌ای است که بتواند اثبات کند که این برنامه را می‌تواند اجراکند مردم به آنچه مطرح می‌شود از مساله و مساله شناسی و با راهکارهایی که برای حل مساله ارائه می‌شود توجه کنند و باید توجه کنند آیا در این جایگاه کسی هست که بتواند مساله را حل کند یا نه؟ که البته آنجا دیگر کارنامه باید گواهی دهد.

رییسی اضافه کرد: آنجا باید عملکردها گواهی دهد که کسی در این کسوت ظاهر می شود قولش قول راست و درست حسابی با مردم است و درست حرف می زند و عملی هم که مردم از آن می بینند عمل صادق خواهد بود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: باید داوری به عهده مردم گذاشت. امیدواریم آنچه که بر عهده ما در بیان برنامه‌ها و کارنامه است توفیق پیدا کنیم به مردم بگوییم مساله و حل آن را خوب شناختیم.

آنچه را که درد و دل مردم است در مناظره با دوستان در میان می‌گذارم

آنچه را که درد و دل مردم است در مناظره با دوستان در میان می‌گذارم

محسن مهرعلیزاده نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در بدو ورود به صداوسیما برای حضور در اولین مناظره انتخاباتی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سعی می‌کنم با مردم صادقانه حرف بزنم و آنچه را که درد و دل مردم است با دوستان در میان بگذارم و راهکار بدهم.

وی افزود: این عرصه، عرصه مشکلی است و نامزدها باید سابقه و تحصیلات و تجربه کافی داشته باشند.

این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به سوالی درباره اصلی‌ترین رقیب خود گفت: فکر می‌کنم تنها آقای رییسی براساس نظرسنجی‌ها رقیب من است.

آمده ام با اژدهای هفت سر فساد مقابله مقابله کنم/ مردم از گرسنگی به شکم خود سنگ می‌بندند

آمده ام با اژدهای هفت سر فساد مقابله مقابله کنم/ مردم از گرسنگی به شکم خود سنگ می‌بندند

علیرضا زاکانی در بدو ورود به سازمان صداوسیما برای شرکت در اولین مناظره گفت: بنده تلاش می‌کنم تا با بهره‌گیری از استدلال، منطق، آمار و ارقام موارد مدنظر خود را منطبق بر واقعیت و به دور از شعار بیان کنم.

وی ادامه داد: توانمندی امروز کشور بالاست و من آمده‌ام با اژدهای ۷ سر فساد مقابله کنم. عده‌ای امروز قبیله‌ای در کشور بیت‌المال را می‌برند.

زاکانی درباره مهم‌ترین رقیب خود در مناظره توضیح داد: مردم عزیز حق شما این نیست، این درست نیست که در جامعه عده‌ای قبلیه‌ای بزنند و ببرند اما مردم سنگ به شکم خود ببندند. من مهم‌ترین رقیب خود را فساد، قبیله‌سالاری ناکارآمدی، غیرشایسته‌سالاری می‌دانم و با آن مبارزه خواهم کرد. چرا در کشور ما کسانی حضور دارند که به دلیل سیری نمی‌توانند بخوابند اما عده‌‌ای نیز حضور دارند که از گرسنگی، سنگ بر شکم خود می‌بندند‌.

هر هفت نامزد حاضر در این دوره از انتخابات، در این مناظره که با موضوع «اقتصاد» برگزار می‌شود، حضور خواهند داشت.

دیگر مناظره‌های سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز سه‌شنبه ۱۸ و شنبه ۲۲ خرداد برگزار می‌شود.

 

سعید جلیلی محسن رضایی مناظره مهرعلیزاده زاکانی همتی رئیسی قاضی زاده هاشمی انتخابات 1400
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر